Հարթավայրի զինվորները (վիդեո)
Երբ լրագրողական մեր խումբը ուղղությունների բաժանվեց՝ պաշտպանության բանակի առաջապահ զորամասեր մեկնելու համար, ես որոշեցի գնալ դեպի հարավ-արեւելք: Այդպես  որոշել էի նախապես: Զինվորական ծառայության բերումով եղել էի ՊԲ առաջապահ բոլոր զորամասերում՝ բացի «Եղնիկներից»: Լրագրողների մեծ մասն ուզում էր հենց այդտեղ գնալ՝ վերջին շրջանում աղմուկ հանած զորամասը տեսնելու: Սակայն «Եղնիկներն» ինձ չէր ձգում: Ցանկանում էի նորից տեսնել ազատագրված տարածքները: Այդ կողմերում վերջին անգամ եղել էի ուղիղ 2 տարի առաջ, երբ դեռ զինվոր էի, բայց կարոտի պես մի բան ինձ նորից քաշում էր դեպի հարավ:
Ընկերոջս, ով ինձ հետ դեպի հարավ-արեւելք պիտի գար, ասում եմ՝ գիտես, հոգնել եմ սարերից, ինձ մեծ ու ընդարձակ հարթավայրն է ձգում: Չգիտեմ՝ որքանով ընկալեց ասածս: Հիշեցի գործընկերոջս, ում նույնպես ժամանակին նման մի ձգտում էր համակել: Նա, որ մասնակցել էր պատերազմին, ասում էր, թե ժամանակին այդպես հարթավայրը իր հետեւից տանում էր հայկական զորքին: Երեւի լեռնցի հայի մեջ մինչեւ հիմա կարոտ կա դեպի տափաստանն ու ծովը: Հիմա չունենք «ծովից ծովը», բայց 1994-ին հայկական զորքը գծեց Շիրակից ու Արարատյան դաշտավայրից մինչեւ Հորադիզ ձգվող, 40.000 քառ. կմ տարածքով հարթավայրից հարթավայր Հայաստանի սահմանները:
Ճանապարհին մտածում էի, թե խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի այս օրերին Ղարաբաղի հարցից, մադրիդյան սկզբունքներից ու ազատագրված տարածքներից խոսողներից  քանիսն են զինվորական համազգեստ հագել, քանիսն են եղել այս վայրերում, ու ընդհանրապես քանիսը գիտեն, թե քարտեզի որ «կորած» կետում են դրանք…
Փոխգնդապետ Աշոտ Հարությունյանին առաջին անգամ հանդիպել էի 2 տարի առաջ: Այն ժամանակ նա ստորաբաժանման հրամանատար էր, իսկ հիմա՝ զորամասի հրամանատարի տեղակալ՝ անձնակազմի հետ տարվող աշխատանքների գծով: Մեզ հետ էր նաեւ թիկունքի գծով տեղակալ, փոխգնդապետ Դավիթ Գրիգորյանը: Ճանապարհը մեզ տանում է Դաշտային Ղարաբաղ՝ այնտեղ, որտեղով հոսում են լեռներից իջնող Իշխանագետն ու Վարանդան, ապա հասնում մերձարաքսյան դաշտավայրերին ու ճահճանում:
Դիրքերում թե մերոնք, թե հակառակորդը շներ են պահում,
որոնք պարբերաբար հացի ու ջրի փնտրտուքների
արդյունքում փոխում են
իրենց «տերերին»
Ոչինչ չի փոխվել. կրկին նույն ճամփաբաժան վահանակը «9-րդ կիլոմետր» խաչմերուկում, նույն գլխավորապես անմշակ, բայց եւ բերրի հողերը՝ ավերակ տներով ու վայրիացած, մոլախոտապատ այգիներով: Ժամանակ առ ժամանակ միայն ճամփեզրին ոչխարի փոքրիկ հոտ է հայտնվում կամ բահն ուսին մի գյուղացի, որ այս կողմերում երեւի արտ ունի: Քիչ անց ճանապարհին երեւում են մոտակա զորամասի՝ մինչեւ գոտկատեղը մերկ տղաները. դուրս են եկել վազքի: Ավելի հեռվում կանգնած է շտապօգնության «ՈւԱԶ»-ը:
Անցնում ենք նախկին քաղաքի քարե ու երկաթե ավերակների միջով, կամուրջով կտրում գետն ու դուրս գալիս խորհրդային միջպետական մայրուղի: Երկինքը ջինջ է, արեւը՝ այրող: Հարթավայրում գրեթե արդեն ամառ է: «Այն հեռու սարերը թուրքերի՞նն են»,- հարցնում է լրագրողներից մեկը: «Չէ, մերն են: Որտեղ սար ես տեսնում, մերն են»,- ասում է փոխգնդապետ Դավիթը:
Լռություն է տիրում: Միայն մեքենայի բաց լուսամուտներից խցիկ մտնող միջանցիկ քամու սուլոցն ու Աշոտի միացրած երաժշտությունն են խախտում անդորրը:
Հասնելով սահմանամերձ վերջին գյուղի ավերակներին՝ թեքվում ենք ձախ ու մտնում գրունտային ճանապարհ: Արեւից ճաքճքած ճանապարհից մեքենան փոշի է բարձրացնում, որ գալիս ու ներս է լցվում: Փակում եմ լուսամուտը: Բայց ընկերս հորդորում է բացել՝ կարծես ուզում է շնչել այն փոշին, որի հանդեպ սեփականը լինելու զգացողություն ունի: Ազատագրված տարածքների փոշին ռունգներով կուլ եմ տալիս նաեւ ես. կուլ եմ տալիս ու հազում…
Հրամանատարական կետում մեզ է միանում առաջնագիծը հսկող ստորաբաժանման ղեկավարը: Նրա ուղեկցությամբ հասնում ենք ավագ լեյտենանտ Գոռ Պետրոսյանի ստորաբաժանման դիրքեր: Խրամատով դեպի «բլինդաժ» քայլելու ժամանակ հեռվից ավտոմատի երկու խուլ կրակոց է լսվում: Առջեւից քայլող փոխգնդապետ Աշոտը կանգ է առնում, ականջ դնում, նորից շարունակում ճանապարհը:
«Բլինդաժի» մոտ հավաքվել են լեյտենանտ Մհեր Հակոբյանի հենակետի տղաները: Լրագրողներին պատմում են ծառայությունից, առաջնային գծի կյանքից: Լսում եմ կողքից ու  ձայների մեջ հանգստություն ու ինքնավստահություն եմ զգում: Պատճառներից մեկն էլ երեւի այն է, որ հետները դիրքեր եկած աղջիկներ են խոսում:
Հիշեցի նախարար Մովսես Հակոբյանի խոսքերը, երբ լրագրողներին ասաց, որ ծանր պահերից հետո հանգստանալու համար դիրքեր է բարձրանում, զինվորների հետ օրն անցկացնում: «Ես երկրի ամենասուրբ տեղը դիրքերն եմ համարում, որովհետեւ հայրենիքը սկսվում է այնտեղից: Ես ամենակարեւոր պաշտոնը համարում եմ զինվորինը, որովհետեւ նա առաջին մարդն է, որ ապահովում է մեր պետականությունը»,- ասում է բանակի հրամանատարը:
Խաչիկը
20-ամյա Խաչիկ Համբարձումյանի հետ զրուցում ենք տաղավարում: Դրա կողքին դիրքի տղաները ջրհոր են փորել մոտ 7 մետր խորությամբ, բայց դեռ մի 5 մետր էլ պիտի խորացնեն: Հենակետի պատասխանատուի մտահղացումն է եղել. տեսել է, որ տարածքում եղեգնուտ է, ուրեմն ջուր կա: Ջրի շերտին հասնելու ու ջրհորը գործարկելու դեպքում ջրատար մեքենայի կարիք էլ չի լինի: Դիրքը խնամված է, վարդի մեծ թփեր կան: Էլի տղաների ձեռքի գործն է:
Խաչիկին մոտ մեկ ամիս է մնացել մինչեւ զորացրվելը: Մեկ տարի սովորել է իրավաբանական ֆակուլտետում, ապա զորակոչվել: Ասում է, թե ուղղակի չի ցանկացել հետաձգել ծառայությունը, քանի որ տարիքով մեծերի համար մի քիչ դժվար է փոքրերի հետ ծառայելը. մտածելակերպի տարբերություններ կան: Իր դիրքի ավագի հետ միասին են բանակ եկել, հույս ունի, որ միասին էլ կվերադառնան: Խոստովանում է, որ առաջին անգամ դիրքեր բարձրանալիս վախ կար, սակայն անկարելիության զգացում չի ունեցել: «Կրակոցներ դիրքերում լինում են, սուտ կլինի, որ ասեմ՝ չի լինում: Բայց դե, էնպես էլ չի, որ ամեն օր լինում են»,- պատմում է Խաչիկը:
Տարածքներ զիջելու մասին հարցին կտրուկ է պատասխանում. «Գիտենք, որ սա մեր հողն է, ու մեր հողը պիտի պահենք: Վերջ: Չկա էլ հետ գնալու, կա առաջ գնալու: Հակառակորդին զիջում չի կարող լինի»…
Ազատագրված տարածքների քամին մասնակցում է մեր խոսակցությանը: Զրույցից հետո Խաչիկը պատրաստվում է հերթափոխի: Զենքի լիցքավորումից հետո դիրքի ավագի ուղեկցությամբ բարձրանում են դիտակետ:
«Նպատակս էն է, որ Աստծո հաջողությամբ էս 40 օրը գնամ տուն, աշխատեմ իմ ընտանիքին ոնց որ պետք է պահեմ»,- նայելով Խաչիկի հետեւից՝ մտովի կրկնում եմ նրա խոսքերը:

Солдаты долины (видео)
Когда мы, журналисты, разделились на несколько групп, чтобы отправиться в расположенные на передовой воинские части Армии обороны, я решил выбрать юго-восточное направление. Это решение я принял заранее. В период службы в армии мне пришлось бывать во всех передовых военных частях АО, за исключением “Ехникнер”. Большинство журналистов хотело отправиться именно туда, чтобы лично увидеть воинскую часть, где в последнее время произошло несколько ЧП. Однако эта часть меня не притягивала. Я очень хотел вновь увидеть освобожденные территории. В последний раз я был там ровно 2 года назад, еще будучи солдатом, однако непонятное чувство тоски вновь тянуло меня на юг.
Девушке, которая вместе со мной должна была отправиться на юго-восток, я сказал, что устал от гор, и сейчас меня тянет просторная долина. Не знаю, поняла ли она меня, но я вспомнил участвовавшего в Арцахской войне своего коллегу, которого в свое время охватило такое же желание. Мой коллега говорил, что когда-то долина вела за собой армянские войска. Наверное, в живущих в горах армянах до сих пор сохранилась ностальгия по степям и морю. Сейчас у нас нет страны “от моря до моря”, но в 1994 году армянские подразделения обозначили границы Армении от долины до долины – территорию в 40.000 кв. километров, тянущуюся от Ширакской и Араратской долин до Горадиза.
По дороге я задумался: а есть ли среди тех, кто во время предвыборной парламентской кампании говорит о карабахской проблеме, о Мадридских принципах и освобожденных территориях, такие, которые носили военную одежду, бывали в этих краях, и вообще, кто из них знает, в какой “потерянной” точке карты находятся эти районы...
С подполковником Ашотом Арутюняном я впервые встретился 2 года назад. Тогда он командовал подразделением, а сейчас является заместителем командира воинской части по работе с личным составом. С нами был и заместитель по линии тыла, подполковник Давид Григорян. Дорога вела в Равнинный Карабах, туда, где текли бегущие с гор речки Ишханагет и Варанда, достигающие затем долин Аракса.
Ничего не изменилось: тот же щит с надписью “9-й километр” на перекрестке дорог, те же необработанные плодородные земли с разрушенными домами и заросшими сорняками садами. Время от времени у края дороги появлялась небольшая отара овец или крестьянин с лопатой на плече. Вскоре мы увидели голых по пояс солдат воинской части, которые вышли на пробежку. Чуть дальше виднелся “УАЗик” скорой медицинской помощи.
Проезжаем мимо развалин каменных домов и металлических конструкций и выезжаем на межгосударственную автотрассу советского периода. Небо чистое, солнце палит. В долине практически лето. “Горы вдалеке принадлежат азербайджанцам?” – спросил один из журналистов. “Нет, нам. Все горы, которые видны, наши”,- сказал подполковник Давид Григорян.
Доехав до развалин последнего приграничного села, сворачиваем налево и въезжаем на грунтовую дорогу. От нашей машины поднимается пыль, которая через открытые окна попадает в салон.
На командном пункте к нам присоединяется руководитель подразделения, контролирующего переднюю линию. В его сопровождении мы доезжаем до позиций подразделения старшего лейтенанта Гора Петросяна. Когда мы по окопу направлялись к блиндажу, вдали послышалась глухая автоматная очередь. Шедший спереди подколковник Ашот остановился, прислушался, а затем вновь продолжил путь.
У блиндажа собрались ребята с базы лейтенанта Мгера Акопяна. Они рассказывают журналистам о своей службе, о жизни на передовой. Слушаю и чувствую в их голосах спокойствие и уверенность. Причина, наверное, в том, что с ними беседуют приехавшие на позиции девушки.
Мне вспомнились слова министра обороны НКР Мовсеса Акопяна, который признался журналистам, что после тяжелых минут он, желая расслабиться, поднимается на позиции и проводит день с солдатами. “Самым священным местом в стране я считаю позиции, потому что именно отсюда начинается родина. А самой важной должностью я считаю должность солдата, потому что он первый человек, который защищает нашу государственность”,- отметил командующий армией.
Хачик
С 20-летним Хачиком мы общаемся в беседке. Примерно через месяц он демобилизуется. Хачик год проучился на юридическом факультете, но потом решил пойти служить в армию. Говорит, что служить с ребятами младше себя трудновато, есть разница в мышлении. Хачик признается, что поднимаясь в первый раз на позиции, он боялся, но ощущения беспомощности не было. “Выстрелы здесь, конечно, бывают, но не так, чтобы каждый день”,- говорит мой собеседник.
На вопрос о сдаче территорий Хачик отвечает резко: “Мы знаем, что это наша земля, которую мы должны сохранить и точка. Назад пути нет, можно идти только вперед. Уступок врагу быть не может”.
После беседы Хачик готовился заступить на смену. Зарядив оружие, он вместе со старшим отправился на ДОТ.
“Очень хочется, чтобы с Божьей помощью эти 40 дней прошли спокойно, и я бы уехал домой, стал работать, содержать свою семью”,- мысленно повторяю вслед за Хачиком его слова.