17:45, 26 հուլիսի, 2012Դեռեւս 2011 թ. սեպտեմբերի 29-ին Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը, անդրադառնալով 2012 թ. բյուջեի եկամտային մասին, նշել էր, որ Հայաստանի պատմության մեջ հարկային եկամուտների նման աճ չի նախատեսվել, այն էլ` ճգնաժամային շրջանում: «Դրա համար մենք մեծ անհանգստություն ունենք և պետք է լուրջ աշխատենք այդ փաստաթղթի վրա, որպեսզի հասկանանք, թե հաջորդ տարի այդ հարկերի հավաքագրումը որտեղից ենք ակնկալելու»,- ասել էր Գագիկ Խաչատրյանը: Նախատեսվում էր հարկերն ավելացնել հարկային բազայի ընդլայնման եւ վարչարարության ուժեղացման շնորհիվ:
Այսօր ակնհայտ է, որ ՊԵԿ-ը դժվարանում է հավաքել նախատեսված չափի հարկեր: Խոշոր հարկատուների երկու ներկայացուցիչ, իրենց անունները չնշելու պայմանով, մեզ ներկայացրին խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչության պետ Աշոտ Արզումանյանի մոտ երեկ կայացած հանդիպման մանրամասները: Արզումանյանը հավաքվածներին ասել է, որ երկրի բյուջեի նախատեսված մուտքերի հավաքագրումը չի ապահովվում: Նա նշել է, որ խոշոր հարկատուների կողմից ներկայացված ՀԴՄ-ի կտրոններն, ըստ էության, իրական պատկերը չեն ներկայացնում եւ այսուհետ ՀԴՄ կտրոնների հետ միասին խոշոր հարկատուները պետք է ներկայացնեն հաշիվ-ապրանքագրեր:
«Նպատակային փլուզում են երկրի տնտեսությունը եւ չենք հասկանում՝ սա որտեղից է արվում: Ամեն ինչ անում են, որ փակենք այստեղ ունեցած արտադրությունները, թողնենք գնանք Հայաստանից»,- ասում է խոշոր հարկատուներից մեկը: Նրանցից մյուսը այս քաղաքականությունը պայմանավորում է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի եւ Գագիկ Խաչատրյանի միջեւ եղած հակասությամբ: «Վարչապետը հարկերի շեմը բարձրացնում է՝ իմանալով, որ դժգոհություններ են լինելու եւ հնարավոր չի լինելու այդքան մուտքեր ապահովել: Ահա այդ հակամարտությունից տուժում ենք մենք՝ հարկատուներս»,- ասում է մեր զրուցակից երկրորդ խոշոր հարկատուն:
Մենք առաջարկեցինք այս հարցը քննարկել կլոր սեղանի շուրջ՝ հրավիրելով նաեւ պետական կառույցի ներկայացուցիչներին: Նրանք կտրականապես դեմ են նման նախաձեռնության մասնակցել, սակայն կողմ են նման թեմաներով բանավեճերի:
Գագիկ Խաչատրյանն էլ ամեն ինչ անում է, որ հարկերը հավաքագրի, հակառակ դեպքում ստիպված է լինելու հրաժեշտ տալ իր պաշտոնին: Բայց նա արդեն լուրջ խոչընդոտների է հանդիպում, եւ չի բացառվում, որ նորից ազատման դիմում ներկայացնի:

17:45, July 26, 2012Last December, State Revenue Committee (SRC) President Gagik Khachatryan expressed concerns regarding the government’s expectations for drastic increases in tax revenues in 2012 when the country was still feeling the effects of the financial crisis.
“We are deeply concerned and must seriously work on those documents to see just where those tax revenues are expected to be coming from,” noted Khachatryan.
The government was calculating that the tax base would increase and administrative measures would be enacted to pressure tax payers to pay what they actually owed.
Khachatryan has come up against a brick wall and it’s clear that the SRC is having a hard time to collect what was planned for.
Two large tax payers told Hetq, on the condition of anonymity, told us about a meeting that took place yesterday between Tax Inspectorate Chief Ashot Arzoumanyan and a number of large taxpayers. Arzoumanyan told those assembled that the planned for taxes weren’t being collected.
He noted that the sales receipts of large taxpayers, in essence, weren’t representative of the true picture and that henceforth, the taxpayers would also have to present invoices along with the sales receipts.
“They are out to destroy the economy and we don’t know who is behind this. They are doing everything to force us to close up shop and leave Armenia,” argued one of the large taxpayers. The other said this policy stems from the conflict between Prime Minister Tigran Sargsyan and Gagik Khachatryan.
“The prime minister raises the tax threshold knowing that there will be complaints and that it won’t be possible to guarantee such inflows. We the taxpayers are the losers in this conflict,” said the other taxpayer who spoke to us.
We proposed to discuss this issue in a roundtable format, also inviting representatives of the government. They were adamantly opposed to the idea but supported a debate on similar issues.
Gagik Khachatryan, in turn, is doing all he can to collect the taxes. Otherwise, he will be forced to leave his post.
But the obstacles in his path are formidable and it can’t be ruled out that he’ll once again draft a letter of resignation.