Սեպտեմբերի 12-ին Մոսկվայում մեկնարկեց ԱՊՀ երկրների առաջին միջպետական hամաժողովը՝ «Բնակչության առողջությունը ԱՊՀ երկրների բարգավաճման հիմքն է»: Այն տևելու է մինչև սեպտեմբերի 15-ը: Միջոցառման նպատակն է բարելավել ԱՊՀ երկրների համագործակցությունը` մարդկանց կյանքի որակը և մակարդակը բարձրացնելու, առողջ ապրելակերպ քարոզելու համար:
Համաժողով անցակցվում է ​​Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի, ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի, ինչպես նաև մի շարք այլ պետական մարմինների աջակցությամբ:
Համաժողովի ընթացքում քննարկվել են առողջ ապրելակերպին վերաբերող մի շարք հարցեր: Մոսկվայի «Մանեժ» անունը կրող կենտրոնական ցուցասրահում ԱՊՀ երկրների ներկայացուցիչները, ինչպես նաև Ռուսաստանի Դաշնությունը իրենց հատկացված տաղավարներում փորձել էին յուրովի ցուցադրել սպորտի և առողջապահության բնագավառում իրենց ունեցած ձեռքբերումներն ու նվաճումները: Տաղավարները դասավորված էին այբբենական կարգով. Հայաստանը հաջորդում էր Ադրբեջանին:
Տաղավարների առաքելությունն էր` նախընտրած տարբերակով ցույց տալ իրենց երկրում առողջության, սպորտի և առողջ ապրելակերպի մակարդակը, կիսվել փորձով: Գրեթե բոլոր երկրների տաղավարում կարելի էր տեսնել առողջապահությանը վերաբերող գրքեր, բուժիչ բույսեր, պաստառներ և նկարներ:
Ղարաբաղ, Շուշա, Նախիջևանի ինքնավար հանրապետություն, հին գորգեր պատկերող բրոշյուրներն ու բուկլետները գրավեցին ուշադրությունս ու տարան ինձ մեր հարևան երկրի տաղավարի մոտ: Անգլերեն-ռուսերեն լեզուներով գրված տեղանուններն ու պատկերները, որոնք կազմում են իմ երկրի պատմության մասը, տեղ էին գտնել այնտեղ: Հայկական տաղավարում ստենդի ողջ երկայնքով փակցված էին երկրի սպորտային կյանքը պատկերող նկարներ և դրանք այն ամենն էին, ինչ կար հայկական տաղավարում:
Սպորտի և երիտասարդության նախարարության մասսայական սպորտի բաժնի պետ Սուրեն Պրազյանը երկար պատմեց Հայաստանում և Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված և իրականացվելիք միջոցառումների մասին, որոնք միտված են երկրում խթանելու առողջ ապրելակերպը (մասնավորապես` սեպտեմբերի 17-ին Ստեփանակերտում կայանալիք մարզական փառատոնը): Տաղավարում ներկա էին նաև Առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչներ, որոնք ևս իրենց դրական գնահատականն էին տալիս անցնող տարվա ձեռքբերումներին:
Այս ամենը, իհարկե, հիանալի է, բայց ինչպե՞ս մեկնաբանել ադրբեջանական տաղավարի բուկլետներն ու բրոշյուրները… Թերևս ճիշտ կլիներ դա որակել «խաղի կանոնների հերթական խախտում», որի հետ համաձայնեցին նաև մեր նախարարության ներկայացուցիչները, բայց ինչպե՞ս բացատրել այդ տաղավարին մոտեցող բազմաթիվ մարդկանց, որ… Որ պատմությունը սեփական ցանկությամբ խմբագրել չի կարելի: Զգացմունքներս խառնվել էին Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի սահմանները պաշտպանող զինվորների պատկերների հետ. տաղավարով մեկ շրջելով` որոշեցի մոտենալ Ադրբեջանի տաղավարին…
«Գժվե՞լ ես,- ասաց ընկերուհիս,- նրանք տեսան, թե ինչպես էիր դու երկար ու ջերմ խոսում հայկական տաղավարում»:
Վճռականությունս փոքր-ինչ տեղի տվեց, քայլերս դարձան ավելի զուսպ ու սկսեցինք «թափառել» ադրբեջանական տաղավարի հարևանությամբ, որտեղ նախարարության ներկայացուցիչների թիվը գնալով ավելացել էր: Խորը շունչ քաշելով` վերջապես մոտեցա տաղավարն իբր թե զննելու: Հանկարծ ներկայացուցիչներից մեկը, որը, ինչպես հետագա զրույցից պարզ դարձավ, Ադրբեջանի առողջապհության նախարարության կրթության և գիտության կադրերի բաժնի պետ Ռաուֆ Ագաևն էր, մեկնեց մի գիրք` «5 օր Ադրբեջանում»:
- Կարդա և կհասկանաս:
- Ի՞նչը:
- Ինչ որ ուզում ես իմանալ:
- Ուզում եմ իմանալ, թե երկրի առողջության և առողջ ապրելակերպին վերաբերող համաժողովին որքանո՞ վ են առնչվում գորգերի նկարները, Շուշին, Նախիջևանը…
- Մենք ուզում ենք ցույց տալ, որ այդ տարածքներում կան առողջապահական համալիրներ:
Հետո նա ոգևորությամ պատմեց, թե ինչ բարեկարգումներ են իրականացվում իրենց երկրում, թե ժողովրդի կենսամակարդակը ինչքան է բարելավվել, որ Բաքվում բոլորը քայլում են ժպիտը դեմքին: Դատելով իմ` ոչ սլավոնական արտաքինից և Հայաստանի տաղավարի ներկայացուցիչների հետ ունեցած բավականին ջերմ զրույցից, պատասխաններն ավելի քան կանխակալ էին:
- Ի՞նչ ազգից ես,- պատասխանը նախօրոք կռահելով հարցրեց նա:
- Հայ եմ,-ասացի:
Այսքանով մեր զրույցը սահմանափակվեց. Հայաստանի տաղավարի ներիակյացուցիչները ևս տեսան, թե ինչպես եմ ես բավականին քաղաքակիրթ զրուցում նրանց հետ: Այդ մտքից ինձ մի պահ վատ զգացի, բայց միևնույն ժամանակ հասկացա, որ այդ միամիտ քայլս նշանակում էր «Ես տեսա, որ դուք խաբում եք… Ու… Ես այն քչերից էի, որ տեսա…»:
Ես չէի կարող հայկական կողմին «զինել» պատասխան նյութերով և բուկլետներով, ես չէի կարող Ադրբեջանի տաղավարին հետաքրքրասեր դեմքերով մոտեցող և հարցեր տվող մասնակիցներին պատմել պատմությունն ու բացատրել, որ տեղեկատվական պատերազմի պայմաններում ամենևին էլ զարմանալի չէ, որ թեմային չառնչվող շատ բաներ կան: Այդ պահին միակ բանը, ինչ ես կարող էի անել, հնարավորինս շատ բուկլետներ վերցնելն ու այդտեղից տանելն էր… Պատերազմը շարունակվում է նաեւ խաղաղ պայմաններում:
Բնակչության առողջությունն առաջին հերթին նրա հոգեբանական կայունությունն ու հոգեկան առողջությունն է: Այն կարող է լինել բարգավաճման հիմք այն դեպքում, երբ բնակչությունն առողջ է իր մտածելակերպով, իր աշխարհընկալմամբ ու սեփական արժեքներով:
Հ.Գ. Հենց այն մի փոքր դրվագը, թե ինչպիսի լարվածություն կար հակառակորդ երկրի տաղավարին մոտենալիս, նրանց հետ զրուցելիս և հեռանալիս մեղավորություն զգալիս, ցույց է տալիս, որ համաժողովի մակարդկակով առնվազն երկրու երկրների բնակչության հոգեբանական առողջությունը խնդիրներ ունի:

“5 дней в Азербайджане”
12 сентября в Москве стартовала первая межгосударственная конференция “Здоровье населения – основа процветания стран СНГ”. Конференция будет длиться до 15 сентября. Цель мероприятия – способствовать расширению сотрудничества между странами Содружества с целью улучшения качества жизни людей, повышения ее уровня, пропаганды здорового образа жизни.
Конференция организована при содействии Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества, Исполнительного комитета СНГ и ряда других государственных органов.
В ходе мероприятия обсуждался ряд вопросов, касающихся здорового образа жизни. В центральном выставочном зале “Манеж” каждая страна СНГ представила свои достижения в области спорта и здравоохранения. Павильоны были установлены в алфавитном порядке, поэтому армянский павильон оказался рядом с азербайджанским.
Задача экспозиций стран СНГ состояла в том, чтобы продемонстрировать уровень развития здравоохранения, спорта, пропаганду здорового образа жизни. Почти в каждом павильоне были представлены книги по вопросам здравоохранения, лекарственным растениям, плакаты, фотографии.
Мое внимание привлекли брошюры и буклеты с видами Карабаха, Нахичеванской автономной республики, изображения старинных ковров. Это заставило меня направиться к павильону наших соседей. Здесь я увидела написанные на английском и русском языках названия местностей, которые составляют часть истории моей страны. В армянском павильоне вдоль всего стенда были вывешены фотографии, рассказывающие о спортивной жизни страны, и это было все, что представила в своей экспозиции Армения.
Начальник отдела массового спорта министерства спорта и молодежи РА Сурен Празян подробно рассказал о мероприятиях, которые проводятся в Армении и Нагорном Карабахе с целью пропаганды здорового образа жизни (например, 17 сентября в Степанакерте пройдет спортивный фестиваль). В павильоне находились представители министерства здравоохранения, которые тоже дали положительные оценки достижениям текущего года.
Все это, конечно, замечательно, но как прокомментировать буклеты и брошюры азербайджанской стороны?  Пожалуй, будет правильнее охарактеризовать такой подход как “очередное нарушение правил игры”, с чем согласились и представители министерства Армении. Но как объяснить многочисленным постителям азербайджанского павильона, что... Что историю нельзя редактировать по собственному усмотрению. В моей душе все перемешалось – эмоции, образы солдат, защищающих границы Армении и Нагорного Карабаха... И я решила подойти к павильону Азербадйжана.
“Ты что, с ума сошла? – испугалась моя подруга. – Они видели, как ты долго и тепло беседовала в армянском павильоне”.
Ее слова несколько поумерили мою решительность. Я сбавила шаги и принялась “бродить” по соседству с азербайджанским павильоном,  где постепенно увеличивалось число представителей министерства. Наконец, сделав глубокий вдох, я зашла в павильон якобы с тем, чтобы его осмотреть. Вдруг один из представителей, который, как выяснилось из нашей дальнейшей беседы, оказался начальником отделом образования и науки министерства здравоохранения Азербайджана, Рауф Агаев, протянул мне книгу “5 дней в Азербайджане”.
- Прочитай и поймешь.
- Что?
То, что хочешь узнать.
- Хочу узнать, какое отношение к конференции, посвященной здравоохранению и здоровому образу жизни, имеют изображения ковров, Шуши, Нахичевана...?
- Мы хотим показать, что на этих территориях имеются медицинские учреждения.
Потом он начал с воодушевлением рассказывать о том, какие реформы осуществляются в их стране, насколько вырос уровень жизни народа, что в Баку на лицах всех улыбки. С учетом моей неславянской внешности и довольно теплой беседе с представителями павильона Армении, ответы были более чем пристрастными.
- Какой ты национальности? – спросил мой собеседник, заранее зная мой ответ.
- Я армянка.
На этом наша беседа закончилась. Представители армянского павильона тоже видели, как я довольно корректно беседовала с нашими соседями. От этой мысли мне в какой-то момент стало не по себе, однако в следующую же минуту я поняла, что этот мой наивный шаг означал следующее: я увидела, что вы обманываете... и ... я оказалась в числе тех немногих, которые это увидели...
Я не могла “вооружить” армянскую сторону ответными материалами и буклетами, не могла представить людям, которые с интересом подходили к павильону Азербайджана и задавали вопросы, объективную историю, объяснить, что в условиях информационной войны неудивительно наличие материалов, не имеющих никакого отношения к теме. Единственное, что я могла сделать в тот момент, это забрать из азербайджанского павильона как можно больше буклетов... Война продолжается и в мирных условиях.
Здоровье население – это в первую очередь психологическая и душевная стабильность, которая может стать основой для процветания народа только в том случае, если есть здоровое мышление, здоровое мировосприятие и здоровые ценности.
P.S. Этот небольшой эпизод, показавший, какая напряженность возникла при моем приближении к павильону противоположной стороны, в ходе беседе с их представителями, а также испытанное мной чувство вины, свидетельствует о том, что на уровне конференции у населения двух стран есть проблемы как минимум с психологическим здоровьем.