Օքսանայի հաջողության մեկնարկը հայկական կինոյում՝ «140 դրամ»-ով
Սրճարանում Օքսանան «խոստովանեց», որ նույնիսկ պատվեր տալու համար իր իմացած հայերենը չի հերիքում, ու ծիծաղեց: Արդեն երկրորդ տարին է, ինչ Հայաստանում է ապրում, բայց այս ընթացքում իր անելիքների մեջ չի մտցրել հայերեն սովորելը: Հայաստանյան միջավայրին հարմարվելու փոխարեն, ասում է, փորձել է հասկանալ այն: Արդյունքում, «զգացել է, որ ինքը պատկանում է այստեղին»:
Օքսանան ծնվել է Բաքվում: Հայրը բաքվեցի է, մայրը՝ Սյունիքի Քարահունջ գյուղից: Սումգայիթյան դեպքերի ժամանակ ընտանիքը գաղթել է Հայաստան: Այնուհետև նրանք փախստականի ապաստարան են ստացել ԱՄՆ-ում ու մեկնել Դետրոյթ քաղաք: Օքսանան մեծացել է Դետրոյթում. 23 տարի այնտեղ է ապրել:
«Գիտեք, ես ինձ տանն եմ զգում ամեն տեղ, շուտ եմ հարմարվում, սովորում,- ասում է նա,- դա երևի նրանից է, որ անընդհատ տեղափոխվել ենք: Բայց շատ եմ մտածել, թե ինչ է հայրենիքը: Ես սիրում եմ Հայաստանում ապրելը, որովհետև այստեղ գտել եմ մարդկանց,  որոնց հետ կարողանում եմ քննարկել ինձ հետաքրքրող ծրագրերը: Այսինքն՝ ինձ համար հայրենիքը լեռները չեն, ինձ այստեղ պահում են մարդիկ, որոնց հետ ես ինձ կապված եմ զգում»: Սկզբում, ասում է, դժվար էր, ամեն կողմից հայրենակիցները «անհասկանալի բացասական տրամադրվածությամբ» հարցնում էին, թե ինչու է ինքը եկել Հայաստան:
Ինչու ամերիկյան թրիլլերի դերասանուհին որոշեց գալ Հայաստան
Օքսանան ինքնուրույն է գտել ԱՄՆ-ից Հայաստան գալու «ճանապարհը»: 2011թ. իմացել է «Birthright Armenia» («Դեպի Հայք») ծրագրի մասին, որը հովանավորում է երիտասարդ սփյուռքահայերին գալ ու ապրել Հայաստանոււմ՝ այդ ընթացքում նրանց պարտավորեցնելով զբաղվել կամավորական աշխատանքով: Որոշում է դիմել ծրագրին ու «փորփրել այն միջավայրը, որտեղ իր արմատներն են»: Մինչև Օքսանայի հետ զրուցելը դիտել էի ամերիկյան «Մայքլ Սմիթի մահը» (“The Death of Michael Smith”) թրիլլերից հատվածներ, որոնցում օրիորդ Վարենի (Miss Warren) դերը խաղում է Օքսանան: Ֆիլմը հաջողություն է ունեցել, 2007թ. մրցանակ է շահել նոր կայացող ռեժիսորների ու դերասանների համար նախատեսված Սլեմդանսի ֆիլմերի փառատոնում:
Սևամորթ խաղընկերոջ կողքին ֆիլմում այնքան են ընդգծվում Օքսանայի հայկական դիմագծերը, որ դրանց հետքերով ԱՄՆ-ից Հայաստան հասնելը թվում է նույն ֆիլմի բնական «շարունակությունը»:
Հայաստան գալու առաջին ամիսներին Օքսանան կամավորական աշխատանքով է զբաղվել Երևանի «Բարս մեդիա» վավերագրական ֆիլմերի ստուդիայում: Կամավորական սկզբունքներով երկրորդ աշխատանքը «Հայաստանի մանուկների հիմնադրամում» էր: Այնտեղ լուսանկարչական դասընթացերի ծրագիր է իրականացրել Մյասնիկյան գյուղի (Արմավիր) երեխաների համար: Այս աշխատանքի ընթացքում էլ որոշում է, թե ինչ սցենար է ունենալու իր ապագա ֆիլմը:
«140 դրամ»
Փոքրիկ Էդոն առաջին անգամ գնում է խանութ: Պետք է քրոջ համար կաթ առնի: Մայրը նրան տալիս է տան վերջին փողը`140 դրամ: Խանութում պարզվում է, որ 140 դրամը քիչ է, որովհետև կաթն արդեն  թանկացել է: Էդոն կանգնում է սառնարանի առաջ ու նայում է կաթի տուփին: Եվ երբ վաճառողը մի պահ դուրս է գալիս խանութից,  արագ վերցնում է կաթի տուփը, թաքցնում է բլուզի տակ, իր 140 դրամը դնում է վաճառողի սեղանին ու վազելով հասնում տուն: Տանը մորը ոչինչ չի պատմում գողության մասին, բայց երեկոյան չի իջնում բակ խաղալու:
«140 դրամ» ֆիլմի սցենարի հեղինակն ու ռեժիսորը Օքսանան է: Պատմում է, որ երբ արդեն գրել էր սցենարը, սկսում է գումար հայթայթել «Քիքսթարթեր» օնլայն դրամահավաք հարթակում, որը ստեղծված է` դոնորների առցանց ներդրումների միջոցով ստեղծագործական տարբեր ծրագրեր հովանավորելու համար: Հարթակում հովանավորների միջոցով Օքսանան մոտ 7000 դոլար գումար է հավաքում, որով էլ կարողանում են սկսել ֆիլմի նկարհանման աշխատանքները: Նկարահանումները կատարվել են Երևանում՝ Շենգավիթում, դերասանները հայեր են, աշխատակազմի անդամները` նույնպես: Վերջնական մոնտաժման աշխատանքները կատարվել են ԱՄՆ-ում:
15 րոպեանոց ֆիլմի սցենարը ծնվել է Մյասնիկյան գյուղի երեխաների հետ աշխատանքի ժամանակ՝ պատմում է Օքսանան, երբ տեսնում էր, թե «փոքրիկները որքան են զգում այն միջավայրը, որում ապրում են»: Ֆիլմում Էդոն գողություն անելուց հետո չի իջնում բակ խաղալու. միանգամից մեծանում է ու որոշում է չխաղալ: Նրա «հասուն պահվածքը»  բնական է՝ ասում է Օքսանան: Պատմում է, որ երբ Մյասնիկյանում երեխաների հետ լուսանկարչական ծրագիր էր իրականացնում, ուզում էր ոչ այնքան նրանց լուսանկարել սովորեցնել, որքան տեսնել, թե երեխաների աչքն ինչ է նկատում այն աշխարհում, որտեղ  ապրում են, և ասում է, որ նրանք կարողանում են «գիտակցել իրենց սոցիալական վիճակը»: Էդոն երեխա է, բայց «գիտի, որ ինչ որ բան տեղի է ունեցել, վատ է զգում, շփոթված է»: «Եվ ես ոչ թե ուզում եմ պատմել, թե որքան աղքատ է այդ ընտանիքը, այլ ցանկացել եմ ցույց տալ միջին խավի հային, ով ամեն վայրկյան կարող է «ընկնել», բայց գոյատևում է»,- ասում է Օքսանան:
«140 դրամ» ֆիլմը 2012թ. պատվավոր մրցանակի է արժանացել նաև Տորոնտոյում (Կանադա) անցկացվող հայկական «Նուռ» 7-րդ ամենամյա կինոփառատոնի ժամանակ:
Կանադահայ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը «140 դրամ»-ն  ընտրել է որպես Շվեյցարիայի Ֆրիբուրգ քաղաքում մարտի 16-23 կայանալիք միջազգային կինոփառատոնի  մասնակից ֆիլմ  «Սփյուռք. Ատոմ Էգոյանը և Հայաստանը» անվանակարգում: Այս անվանակարգում մրցող ֆիլմերը չորսն են` Ատոմ Էգոյանի «Արարատ», Սերգեյ Փարաջանովի «Սայաթ Նովա», Ռոբերտ Գոդիկյանի «Ճամփորդություն դեպի Հայաստան» և Օքսաննա Միրզոյանի «140 դրամ» ֆիլմերը: Վերջինս հանրային դիտման ենթակա չէ մինչև փառատոնը. ստորև ներկայացվող տեսանյութում նկարահանման աշխատանքներն են, նաև` որոշ կադրեր ֆիլմից:
«Ես ուզում եմ, որ դուք բացահայտեք երիտասարդ ռեժիսորի Երևանում նկարահանած այս կարճ գեղարվեստական ֆիլմը, որն իմ կարծիքով շատ խոստումնալից է»,- գրել է Ատոմ Էգոյանը Ֆրիբուրգի կինոփառատոնի պաշտոնական կայքում` նշելով, որ Օքսանայի ֆիլմը փառատոնին մասնակից դարձնելով` փորձել է ցույց տալ հայկական կինոյում «հայ երիտասարդ ռեժիսորների վառած հույսը»:
«140 դրամից» հետո Օքսանան մի քանի նոր ֆիլմ նկարելու ծրագրեր ունի Հայաստանում, այժմ համագործակցում է «One Armenia» հասարակական կազմակերպության հետ: «Ես չեմ հասկանում, երբ այստեղ փորձում են հոլիվուդյան չափանիշներով ֆիլմեր նկարել: Կան մարդիկ այստեղ, ովքեր իսկապես օրիգինալ բաներ են նկարում, բայց ինձ դուր չի գալիս նրանց` արևմուտքին նմանվելու ցանկությունը»,- ասում է Օքսանան՝ ավելացնելով, որ «հայկական ֆիլմը համաշխարհային կինոյում եզակի դարձնելը հնարավոր է. կան չափազանց տաղանդավոր մասնագետներ, անհրաժեշտ տեխնիկա, ամեն տեսակի բնություն»: Ասում է, որ ռեժիսորները այստեղ կարող են օգտվել ևս մեկ առավելությունից. ֆիլմ նկարելը Հայաստանում անհամեմատ էժան է, և գաղափարը իրագործելու համար այնքան մեծ ֆինանսական միջոցներ չեն պահանջվում, որքան, օրինակ, ԱՄՆ-ում:

In a cafe, Oksana laughed and “confessed” that her Armenian wasn’t sufficient even to order something to eat.
She’s been in Armenia for two years, but she’s been too busy to learn Armenian. Rather than getting used to life in Armenia, she says she’s tried to understand it. As a result, she’s felt that she belongs here.
Oksana Mirzoyan was born in Baku. Her father hails from Baku and her mother from the village of Karahounj in Syunik. During the Sumgait pogroms the family immigrated to Armenia, then they granted asylum to the United States, settling in Detroit. That’s where she spent 23 years of her life.
“You know, I feel at home all over. I adapt very quickly. That’s probably because I move around so much. But I have often thought what the concept homeland means. I love living in Armenia, because here I have met people with whom I can discuss issues that interest me. That’s to say, for me the homeland isn’t mountains. What keeps me here are the people I feel connected to,” she says.
Oksana says that in the beginning, many of her compatriots would question her in a negative way as to why she came to Armenia.
Why did Oksana decide to come to Armenia?
Oksana made her way to Armenia on her own. She learnt about the organization Birthright Armenia in 2011. It facilitates young diaspora Armenians to visit and live in Armenia. Those who come do voluntary work. She decided to apply and uncover the place where her roots lie.
Before talking to Oksana, I had watched snippets of the American thriller film The Death of Michael Smith. In the film, Oksana plays the part of Miss Warren. In 2007, the film had succes at the Slamdance Film Festival.
During her first months in Armenia, Oksana did voluntary work at the Bars Media documentary centre.
140 Drams” – Little Edo steals a carton of milk
He second voluntary posting was at COAF (The Children of Armenian Fund). She conducted photography lessons for kids in the village of Myasnikyan (Armavir). During her work there, she decided what screenplay her future film would have.
Little Edo goes to the store for the first time. He has to buy milk for his sister. His mother gives him the last 140 Drams in the house. It turns out that 140 drams isn’t enough. The price of milk has gone up. He stands by the milk display and while the clerk isn’t watching he grabs a carton and hides it under his shirt. He places the 140 Drams on the counter and runs home. He tells nothing to his mother about the theft. In the evening, he doesn’t come out to play in the yard.
Oksana wrote the screen play for the film “140 drams” and directed it. She says that once the screenplay was finished she went to the online website Kickstarter - a funding platform for creative projects. Via the site, Oksana raised about $7000 to begin the filming.
Filming was done in the Yerevan district of Shengavit. The actors and film crew are Armenians. Final editing took place in the U.S.
Oksana relates that the screenplay for the 15 minute film was conceived while working with the kids in Myasnikyan. She says the children real felt the environment in which they were living.
In the film, Edo suddenly grows up after the theft and decides to no longer play games with the other kids. Oksana says his mature demeanour is natural. She says that while she was teaching the children photography, she didn’t want to teach them the techniques but rather to see what a child’s eyes see in that world in which they live. She says they are able to “comprehend their social situation.”
Edo is just a kid, but he knows that something has happened. He feels bad and confused. “I don’t want to portray just how poor that family is, but rather I wanted to show an average Armenian who can fall at any moment but survives,” Oksana says.
140 Drams won Honorable Mention at the 7th annual Nour Film Festival in Toronto, in 2012.
Praise from Atom Egoyan
Atom Egoyan chose the film for entry in the 27th Festival International de Films de Fribourg (Switzerland, March 16-23), in the category “Diaspora: Atom Egoyan and Armenia”. There are four films vying in this category – Egoyan’s “Ararat”, Paradjanov’s “Sayat Nova”, Robert Godikyan’s “Journey to Armenia”, and Oksana’s “140 Drams”.
140 Drams will not be show publicly until after the festival. What follows is a trailer.
On the FIFF website, Atom Egoyan writes: “I’m aware that I have included two of my own films, and that none of the others were made by an Armenian living in Armenia. That is why I want you to discover this short feature by a young filmmaker, shot in Yerevan, which I find very promising. By scheduling it before Calendar, I’m trying to show the hope kindled by the new generation of Armenian filmmakers.”
Oksana is now cooperating with the One Armenia Armenian Nonprofit Organization. She wants to make other films in Armenia, “140 Drams” is only the start.
“I don’t understand when they try to make “Hollywood-type” films here. There are people here that photograph truly original stuff, but I don’t like it when they try to copy the West,” says Oksana.
She says that the Armenian cinema has everything needed to make it stand out internationally – there are very talented professionals, the necessary equipment and all types of natural landscapes.
Directors in Armenia enjoy another advantage, Oksana believes. Making a film in Armenia is incomparably cheaper than, say, in the States.