Սվարանցը բանկերի համար «հռչակվել է» անվստահելի ու ոչ ցանկալի գործընկեր
«Մենք վստահ էինք, որ իրենք տեղյակ են եղել մեր մարումներից: Մենք վարկի թե տոկոսները, հետո էլ մայր գումարը պարտաճանաչ մարել ենք, բայց անցել է դրանից 2 տարի ու «Սեֆ ինտերնեշնըլ» վարկային կազմակերպությունը գումարի պահանջով մեզ դատի է տվել: Հիմա մենք դատական քաշքշուկների մեջ ենք ու դրա պատճառով չկարողացանք օգտվել կառավարության` աղքատ համայնքներին տրվող սուբսիդավորված վարկերից»,- ասում է Սվարանցի համայնքապետ Արթուր Մարգարյանը:
Սյունիքի մարզի Գորիսի տարածաշրջանի Սվարանց համայնքն ընդգրկված է եղել այն աղքատ գյուղերի ցանկում, որոնք կառավարության կողմից սուբսիդավորվող գյուղատնտեսական վարկերը պիտի ստանային տարեկան 8% տոկոսադրույքով, իսկ 6%-ը պիտի վճարեր պետությունը: Արդեն մի քանի տարի ձգձգվող ու հանգուցալուծման չհասած վարկային մի պատմության պատճառով Սվարանցը բանկերի համար «հռչակվել է» անվստահելի ու ոչ ցանկալի գործընկեր:
Ծովի մակերեւույթից 1750 մ բարձրության վրա գտնվող այս գյուղը արտագաղթը գրեթե դատարկել է` 208 բնակիչ, որոնք չեն հեռացել ոչ թե նրա համար, որ շատ են սիրում բնակավայրը, այլ որ գումար ու գնալու տեղ չունեն: Հիմնական զբաղմունքը անասնապությունն է` առկա արոտավայրերն ու խոտհարքները այդ հնարավորությունն ընձեռում են, սակայն մարդկանց առաջ կրկին ծառանում է պակասող գումարի խնդիրը: Սվարանցեցիները վարկային կազմակերպություններից վարկեր վերցրել են, բայց քանի որ մշտապես գրավի խնդիր կա, այդ գումարները չեն գերազանցել 1մլն դրամը:
«Մեր գյուղի տներին գին չեն տալիս: Ես իմ տունն, ասենք, գնահատում եմ 50 հազար դոլար, բայց բանկը գին չի տալիս գյուղական տներին: Ու եթե ճշմարտության աչքերին նայենք, 50 հազար արժեն գյուղի սաղ տներն իրար հետ,- անդրադառնալով գրավին` նկատում է սվարանցեցի Նվեր Վարդանյանը,- դրա համար էլ, ճիշտ է, մենք լավ արոտավայրեր ունենք, բայց անասնապահությանը զարկ տալու համար մեծ գումարներ չենք կարողանում վերցնել` ամենաշատը 300 կամ 500 հազար դրամ»:
Վարկային կազմակերպությունների համար «անվստահելի» համարվող Սվարանցում, համայնքի ղեկավար Արթուր Մարգարյանի համոզմամբ, ավելի շատ խաբված վարկառուներն են, քան բանկերին խաբողները: 2005 թ. «Սեֆ ինտերնեշնըլ» վարկային կազմակերպությունից անձամբ ինքը վարկ է վերցրել 1 մլն 500 հազար դրամ եւ, ինչպես հավաստիացնում է, դեռեւս 2006 թ. հոկտեմբերին պարտաճանաչ մարել տոկոսներն ու մայր գումարը:
2,5 տարի անց Արթուր Մարգարյանն ու Սվարանցի մնացած վարկառուները դատարան ներկայանալու ծանուցագիր են ստացել: «Սեֆ ինտերնեշնլ» վարկային կազմակերպությունը դատական հայց էր ներկայացրել գումարի բռնագանձման պահանջով` պատճառաբանությամբ, թե տվյալ վարկառուները չեն մարել վերցրած վարկի մայր գումարը:
Սվարանցեցի Անդրանիկ Ծատրյանը եւս ներքաշված է այդ պատմության մեջ: «Կոպեկ-կոպեկ, ամեն ամիս իրա ժամին տվել ենք տոկոսները, բայց վերջումը էս վիճակն է ընկել,- ասում է Անդրանիկ Ծատրյանը,- մայր գումարն էլ երկու օր շուտ եմ փակել: Էս կազմակերպությունն էն ձեւի էր, որ դաժե եղել է` մեկ օր ուշացրել ենք, տոկոս են վրեքս աշխատացրել, 1500 դրամ մեկից գանձել են: Ով որ մեր գումարները հավաքել է, էդ մարդը` Նաիրի Շալունցը, հիմի նստած է: Նաիրին դաժե ասել է, որ ինքը վերցրել է գումարները: Փոխանակ էդ մարդուց գումարները գանձեն, բանկը նորից մեզ է դատի տվել, թե` փողերս չեք տվել: Մենակ մենք չենք, է~, 98 հոգի կա էս գործի մեջ քաշված: Հետո` դժվար թե մենակ Շալունցի ձեռքի գործ ըլնի սա, պարզվումա` իրան էլ են կեղծ կնիքով չեկեր տվել: 78 մլն դրամից են խոսում, բայց կարա՞ր էդ մարդն էդքան մենակով յուրացներ, ի՞նչ ա, իրա պետը չի՞ իմացել` ինչա կատարվում: Բայց ես մենակ էն գիտեմ, որ մեզ դեռ դատարան են կանչում: Ու մենակ մեզ չէ, հարեւան գյուղերից էլ»:
«Վորլդ Վիժն» կազմակերպության կողմից ստեղծված եւ Սյունիքի մարզում գործունեություն ծավալող «Սեֆ ինտերնեշնըլ» ունիվերսալ վարկային կազմակերպության գործառույթները չեն տարբերվում Հայաստանում գործող մնացած նույնատիպ կազմակերպություններից` կարճաժամկետ վարկեր, բարձր տոկոսադրույքներ, ուշացումների համար համապատասխան տույժ ու տուգանքներ:
Կազմակերպությունը սկզբնական շրջանում տրամադրել է գյուղատնտեսական վարկեր գյուղական համայնքներին: Հետագայում ընդգրկվել է նաեւ Գորիս քաղաքը: 18-ից մինչեւ 24% տոկոսադրույքով վարկերը տրամադրվել են 17 ամիս մարման ժամկետով:
Սովորաբար, բանկերը կամ վարկային կազմակերպությունները պարտավորությունները չկատարած վարկառուի նկատմամբ զիջումներ կատարում են առավելագույնը 3 ամսվա կտրվածքով: Երեւութականություն է ստեղծվում, թե բանկը լավության կարգով հնարավորություն է ընձեռում պարտք մնացած վարկառուին գումար հայթայթելու ու վարկը մարելու: Այդ ընթացքում տույժն ու տուգանքն աշխատում են:
Երեք ամիս համբերելուց հետո բանկը, այնուամենայնիվ, վարկառուին դատի է տալիս: Բազմաթիվ դատական գործեր հենց սա են փաստում: Սակայն դեպք, որ վարկային կազմակերպությունն իր պարտատերերի մասին հիշեր միայն վարկային պարտավորության ժամկետից գրեթե երեք տարի անց, դեռ չէր եղել: Սվարանցեցիները եւս արդարացիորեն նույն հարցն են տալիս: Եթե իրենք, իրոք, չեն փակել վարկը, ապա ինչու՞ են այդ մասին հիշում ոչ թե հաջորդ օրը, այլ տարիներ անց:
Դատական գործեր հարուցելով` «Սեֆ ինտերնեշընըլ»-ը նախկին վարկառուներից պահանջում է ոչ միայն կազմակերպությանը իբրեւ թե պարտք մնացած մայր գումարները, այլեւ 2,5 տարիների ընթացքում կուտակված տոկոսները:
2009 թ. կազմակերպության Գորիսի աշխատակից Նաիրի Շալունցը գումարների շորթման մեղադրանքով դատապարտվել է ու երկու տարի է` կրում է իր պատիժը: Նաիրին մեղքն ընդունել է: Գորիսցի պաշտոնյաներից մեկը պատմեց, որ կազմակերպությանը հասցրած վնասի փոխհատուցման նպատակով վերջինս վաճառել է տունը, բացօթյա սրճարանը եւ մեքենան: Ըստ երեւույթին, պարտքն ամբողջությամբ չի փակել, եւ բանկը որոշել է կորցրած գումարները վերադարձնել գյուղացիներից` վարկի կրկնակի մարման պահանջով դատարան հայց ներկայացնելով:
Այս պատմության մեջ հայտնված վարկառուներից առավել տուժել են նրանք, ովքեր ունեն կայուն աշխատանք: Նրանց հաշիվների վրա դատարանի որոշմամբ կալանք է դրվել եւ բռնագանձում տարածվել, քանի որ Գորիսի առաջին ատյանի դատարանը կազմակերպության հայցը մասնակի է բավարարել:
«Էսօր որ մեր համայնքի բնակիչները չեն կարողանում էդ էժան վարկերից օգտվեն, պատճառը էս պատմությունն է: Մեր գյուղից Լեռնիկը Վարդանյան, Սպարտակը Մարության, Պատվականը Պատվականյան եւ այլք, դիմել են եւ մերժվել, քանի որ Սվարանցը համարվում է ոչ հուսալի պարտնյոր, ես ինքս դիմել եմ, մերժվել եմ: Մենք դիմել ենք կառավարությանը, Կենտրոնական բանկին` ինչ սկսվել է էս քաշքշուկը, որ ընդառաջեն, խնդիրը լուծվի, բայց ոչ մի տեղաշարժ չկա,- ասում է Սվարանցի համայնքապետը,- ում որ մենք գումարները տվել ենք, այդ մարդուն արդեն դատել են: Մեր դատերին ինքը եղել է, ասել է, որ գումարները ստացել է մեզնից ու չի մուտքագրել, բայց հաշվի առնող չկա: Ես էսօր աշխատում եմ, բայց աշխատավարձս չի հերիքում դատական քաշքշուկներին մասնակցելու համար: Տո Կապան են կանչում, տո` Երեւան, տո` Գորիս: Մինչեւ հիմա էս գործը ավարտված չէ»:

Сваранц объявлен неблагонадежным и нежелательным для банков партнером
"Мы были уверены, что они в курсе наших погашений. Мы выплатили и проценты, и основную сумму. Но прошло 2 года, и кредитная организация "Сеф интернешенл" обратилась в суд, требуя от нас денег. Сейчас идет судебный процесс, поэтому мы не смогли воспользоваться субсидированным кредитом правительства для бедных общин",- говорит староста села Сваранц Артур Маркарян.
Община Сваранц Горисского района Сюникской области была включена в список тех бедных сел, которые должны были получить субсидированные правительством кредиты под 8 процентов годовых, из которых 6 процентов оплачивало государство. Из-за длящейся уже несколько лет кредитной истории Сваранц "объявлен" неблагонадежным и нежелательным для банков партнером.
Расположенное на высоте 1750 метров над уровнем моря село почти опустело из-за миграции. Оставшиеся здесь 280 жителей не уехали не потому, что очень любят место, где родились, а просто не имеют денег, да и ехать им некуда. Основное занятие сваранцев – животноводство, имеющиеся здесь пастбища дают такую возможность. Однако люди каждый раз сталкиваются с нехваткой денег. Жители Сваранца взяли кредиты, но поскольку существует проблема залога, то эти суммы не превышают 1 млн драмов. "Наши дома не представляют ценности. Если смотреть правде в глаза, то общая стоимость всех домов села едва составит 50 тысяч,- говорит житель Сваранца Нвер Варданян. – И хотя у нас очень хорошие пастбища и луга, мы не можем брать большие суммы на развитие животноводства. Больше 300 или 500 тысяч драмов нам не дают".
Артур Маркарян убежден, что обмануты скорее заемщики, нежели банки. В 2005 году староста взял в кредитной организации "Сеф интернешнл" 1 млн 500 тысяч драмов, и, как сам уверяет, еще в октябре 2006 г. добросовестно погасил и проценты, и основную сумму.
Спустя 2,5 года Артур Маркарян и остальные заемщики Сваранца получили извещения о явке в суд. "Сеф интернешнл" подала судебный иск, требуя погасить задолженность и настаивая на том, что заемщики не выплатили основную сумму взятого кредита.
В эту историю втянут и житель Сваранца Андраник Цатурян. "Каждый месяц день в день мы по копейке возвращали проценты, но в конце оказались в таком положении,- сказал Андраник Цатурян. – Основную сумму я выплатил даже на два дня раньше срока. Человек, который собирал эти деньги, Наири Шалунц, сейчас сидит в тюрьме. Это он прикарманил суммы. Вместо того, чтобы требовать деньги с этого человека, банк подает на нас в суд, дескать, мы не погасили кредит. В это дело втянуты 98 человек. К тому же, вряд ли Шалунц занимался этим один. Оказалось, что ему тоже давали поддельные чеки. Говорят о 78 миллионах драмах, но разве этот человек мог в одиночку столько прикарманить? Неужели его начальник не знал, что происходит? Но сейчас нас вызывают в суд. И не только нас, но и жителей соседних деревень".
Функции созданной организацией "Ворлд Вижн" и действующей в Сюникской области универсальной кредитной организации "Сеф интернешнл" ничем не отличаются от функций действующих в Армении других аналогичных организаций: краткосрочные кредиты под выские проценты, соответствующие штрафы и пени за нарушение сроков выплат.
В начальный период организация предоставляла сельскохозяйственные кредиты сельским общинам. В дальнейшем был охвачен также город Горис. Кредиты предоставлялись с процентной ставкой от 18 до 24 процентов в год со сроком погашения 17 месяцев.
В отношении не выполнившего свои обязательства заемщика банки или кредитные организации обычно идут на уступки максимум на 3 месяца – банк как бы дает возможность заемщику изыскать деньги и погасить кредит. Но пени и штрафы в этот период продолжают "работать". По истечении трех месяцев банк уже подает в суд на заемщика. Об этом свидетельствуют многочисленные судебные дела. Однако такого случая, чтобы кредитная организация вспомнила о своих заемщиках спустя почти три года после истечения срока кредитного обязательства, еще не было. Сваранцы тоже справедливо задаются этим вопросом: если они действительно не закрыли кредит, почему об этом вспомнили не на следующий день, а спустя годы?
Своим судебным иском "Сеф интернешнл" требует от бывших заемщиков заплатить не только якобы невыплаченную основную сумму, но и накопившиеся за эти 2,5 года проценты.
Сотрудник горисского филиала организации Наири Шалунц за растрату денег был осужден к двум годам лишения свободы и в настоящее время отбывает наказание. Наири признал свою вину. Один из горисских чиновников рассказал, что с целью возмещения ущерба, нанесенного организации, Шалунц продал дом, летнее кафе и машину. По всей видимости, он не смог полностью выплатить долг, и банк решил вернуть свои деньги за счет крестьян, обратившись в суд с требованием о двойном погашении кредита.
Из попавших в эту историю заемщиков больше всего страдают те, кто имеет стабильную работу. Решением суда на их счета наложен арест.
"Из-за этой истории жители нашей общины не могут воспользоваться дешевыми кредитами. Из нашего села многие обратились для получения кредита, однако им отказали, так как община Сваранц считается неблагонадежным партнером. Мы обратились в правительство, в Центральный банк, чтобы они пошли навстречу, решили эту проблему, но вопрос не решается,- отметил староста села. – Тот, кому мы платили деньги, уже осужден. В суде он признался, что получал от нас деньги, но не оприходовал. Однако этот факт никто не учитывает. Я работаю, но моих денег на судебную волокиту не хватает – вызывают то в Капан, то в Ереван, то в Горис. Это дело тянется до сих пор".