Գագիկ Մինասյանի ընտանեկան բիզնեսը. պատգամավորը թաքցրե՞լ է եկամուտները
ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը ընտանեկան բիզնես ունի: Մինասյաններին է պատկանում «Բիթլիս-Մեն» ՍՊԸ-ն: Ընկերությունը ստեղծվել է 2004 թվականին: Հիմնադիրներն են Գագիկ Մինասյանը, որդին` Վահագն Մինասյանը, պատգամավորի եղբայրը` Սամվել Մինասյանը և վերջինիս որդին` Աշոտ Մինասյանը: Յուրաքանչյուրը «Բիթլիս-Մեն» ընկերությունում ունի 25 տոկոս բաժնեմաս:
«Մեր ընկերությունը ունի նաև հէկ, դրանից բացի՝ մենք զբաղվում ենք ինժեներական աշխատանքներով, դրանից բացի՝ լիքը ուրիշ բաներ ենք անում»,- այսպես բնութագրեց իրենց ընկերության գործունեության ոլորտը Գագիկ Մինասյանի եղբոր որդին` Աշոտ Մինասյանը:
«Բիթլիս-Մեն» ՍՊԸ-ն 2006-ին ստացել է փոքր հէկ կառուցելու լիցենզիա, և «Այգեզարդ» անունը կրող հէկն արդեն իսկ գործում է Արտաշատի ջրանցքի ջրահոսքի վրա: Հզորությունը 2 ՄգՎտ է:
Գագիկ Մինասյանը, սակայն, 2012 թվականին` պատգամավորի մանդատը ստանձնելու օրվա դրությամբ ներկայացրած հայտարարագրում չի նշել, որ «Բիթլիս-Մեն» ընկերությունից եկամուտ է ստացել: Այնինչ, երբ նա պատգամավորի թեկնածություն էր առաջադրել և հայտարարագիր լրացրել` ներկայացնելով 2011-ի մարտից մինչև 2012թ. մարտ ամիսն ունեցած եկամուտները, նշել էր նույն ընկերությունում իր ունեցած 25 տոկոս բաժնեմասի մասին:
«Քիչ շահութաբերության» և «օգտակարության» մասին
Աշոտ Մինասյանը «Հետքի» հետ զրույցում նշում է, որ երբ որոշել են բիզնես հիմնել, մտածել են նաև «բիզնեսից բացի՝ լրացուցիչ օգտակարության մասին» և եկել այն եզրակացության, որ շահույթ ունենալուց բացի պետք է ինչ-որ բան անեն, որը պետության համար օգտակար կլինի: «Բանից պարզվեց, որ հէկերի մեջ 2 ուղղություն գոյություն ունի՝ հիդրոկայաններ, որոնք ունեն բարձր սակագին և պատրաստվում են գետերի վրա, և հէկեր, որոնք ունեն ցածր սակագին եւ պատրաստվում են արդեն գոյություն ունեցող ենթակառուցվածքների վրա, օրինակ՝ բաց ջրանցքների կամ խմելու ջրի և այլն: Մեր մոտեցումը հետևյալն էր. ինչքան էլ հէկը էկոլոգիական թողքն ապահովի, ակնհայտ է, որ ջրի մնացած մասը հոսելու է խողովակաշարով և այս կամ այն չափով վնասելու է էկոլոգիային, ուրիշ բան, որ էներգետիկ անվտանգությունն այնքան կարևոր է, որ այդքան վնասը էկոլոգիային թույլատրելի է,- ասում է Աշոտ Մինասյանը:- Կոնկրետ մեր ընտանիքի անդամները որոշեցին այն ճանապարհով գնալ, որն ավելի քիչ շահութաբեր է, բայց հաստատ շատ օգտակար պետությանը»:
Աշոտ Մինասյանը վստահ է, որ ջրանցքի վրա կառուցված իրենց հէկը չի վնասում բնությանը և որևէ ձևով շրջակա միջավայրի վրա ազդեցություն չի գործում: «Իրականում ունենում ենք ինչ-որ չափով դրական ազդեցություն, որովհետև ունենք մուտքային ջրավազան, որտեղ կա կեղտաորսիչ ցանց: Մեր խնդիրները լուծելու համար այն աղբը, որը ջրանցքով գալիս է, մենք մաքրում ենք, որպեսզի մեր տուրբինները չխցանվեն: Բայց, ոնց որ ասում է հայտնի այն խոսքը` ապրի էն մեղուն, որ իր մեղրի համար ծաղիկները փոշոտում է»,- ասում է Աշոտ Մինասյանը:

Семейный бизнес Гагика Минасяна: депутат скрыл доходы?
У депутата фракции Республиканской партии Армении Национального Собрания, председателя постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагика Минасяна есть семейный бизнес. Минасянам принадлежит ООО “Битлис-Мен”. Компания была создана в 2004 году. Ее учредителями являются Гагик Минасян, его сын Ваагн Минасян, брат депутата Самвел Минасян и его сын Ашот Минасян. Каждому из них принадлежит 25% акций ООО “Битлис-Мен”.
“Наша компания имеет также ГЭС, мы занимаемся инженерными работами и многочисленными другими делами”,- сказал племянник депутата Ашот Минасян.
В 2006 году ООО “Битлис-Мен” получило лицензию на строительство малой ГЭС, и сейчас на арташатском водоканале действует ГЭС “Айгезард”, мощность которой 2 мВт.
Однако в декларации 2012 года, представленной на момент получения мандата депутата, Гагик Минасян не указал доход от компании “Битлис-Мен”. Между тем когда он был выдвинут кандидатом в депутаты, то, представляя в декларации свои доходы в период с марта 2011 г. по март 2012 г., отметил, что владеет 25% акций указанной компании.
О “небольшой прибыли” и “пользе”
В беседе с “Hetq” Ашот Минасян отметил, что когда они решили основать бизнес, то подумали о его “дополнительной пользе” и пришли к выводу, что помимо получения прибыли необходимо приносить пользу государству. “Выяснилось, что есть два вида ГЭС: одни строятся на реках и имеют высокий тариф, другие – на уже существующих инфраструктурах, например на открытых каналах, и имеют низкий тариф. Наш подход состоял в следующем: какие бы экологические попуски воды ни обеспечивала ГЭС, очевидно, что остальная часть воды будет протекать через трубы и в той или иной мере наносить ущерб экологии. Другое дело, что энергетическая безопасность настолько важна, что такой размер экологического ущерба допустим. И члены нашей семьи решили пойти таким путем, который позволяет получать меньше прибыли, но однозначно обеспечивает пользу для государства”,- отметил Ашот Минасян.
Ашот Минасян уверенно заявил, что построенная на канале их ГЭС не наносит вред природе и никоим образом не влияет на окружающую среду.