Խնձորեսկում բնակչության թվի զգալի աճ է գրանցվել
Սյունիքի մարզի Խնձորեսկ գյուղն այն եզակիներից է, որտեղ վերջին տարիներին բնակչության զգալի աճ է գրանցվել` մոտ 300 մարդ: Համայնքի ղեկավար Սերյոժա Հայրապետյանի ասելով` իր պաշտոնավարման 10 տարիների ընթացքում գյուղից գրեթե ոչ ոք չի մեկնել, ավելին` նախկինում հեռացածները վերադարձել ու բնակություն են հաստատել Խնձորեսկում:
Ս. Հայրապետյանի կարծիքով` վերադարձողներն ավելի շատ կլինեին, եթե համայնքային իշխանությունը նրանց հողատարածքներով ապահովելու հնարավորություն ունենար: «Ժամանակին Խնձորեսկը հանրապետությունում ամենամեծ հողատարածք ունեցող տնտեսությունն էր: Հողերն ավելի արդյունավետ օգտագործելու նպատակով անգամ նոր գյուղ հիմնադրվեց` Ներքին Խնձորեսկը: Սակայն հողի սեփականաշնորհումից տարիներ անց նախկին հողաշատ գյուղն այլեւս չի կարողանում ապահովել մարդկանց պահանջարկը: 28_12-s_hayrapetyan
«Նորաստեղծ ընտանիքները, այլ բնակավայրերից գյուղում բնակություն հաստատածները դիմում են համայնքային իշխանությանը, սակայն չենք կարողանում նրանց հողատարածքով ապահովել: Հիմնական պատճառն այն է, որ համայնքի 900 հա պահուստային հողերի վաճառքն իրականացվում է միայն աճուրդով` առանց հաշվի առնելու, թե հողի ապագա սեփականատերերից ով է ավելի կարիքավոր: Հողը վաճառում ենք նրան, ով շատ է վճարում. սա է օրենքի պահանջը, որը միշտ չէ, որ արդարացված է»,- ասում է համայնքի ղեկավար Ս. Հայրապետյանը:
Որ Խնձորեսկում հողի գինը գիտեն ու կարողանում են այն արդյունավետ օգտագործելով առավելագույն բերք ստանալ` վկայում է նաեւ այն, որ համայնքային իշխանությանը հաջողվել է այս տարի տեղական բյուջեի եկամուտները, մասնավորապես հողի հարկը հավաքագրել 100%-ով: Մինչեւ տարեվերջ կհավաքագրվեն նաեւ ապառքները: Խոսելով հողի հարկի վճարումների մասին` Ս. Հայրապետյանը նշում է, որ տարեցտարի հողերի կարգը փոխվում Է, սակայն հարկի չափը մնում է նույնը. «Մեր համայնքում հողի հարկի ապառքները հիմնականում պայմանավորված են այն հանգամանքով, որ հողի սեփականատերերի մի մասն այլեւս նույն չափով եկամուտ չի ստանում հողից, որքան նախորդ տարիներին, սակայն պարտավոր է նույնչափ հարկ վճարել»: Նրա համոզմամբ` խնձորեսկցիները պատասխանատվություն ունեն, իսկ համայնքային իշխանությանը հաջողվում է ճիշտ կազմակերպել հողի հարկի հավաքագրման գործընթացը:
«Մեր գյուղում չեն սիրում փողը բարձի տակ պահել, կարկատանով ման գալ ու հարկերից խուսափել»,- հումորով ասում է Սերյոժան: Եթե տեղական եկամուտները ժամանակին չհավաքագրվեն, չեն կարող տարեկան մոտ 10մլն դրամ տրամադրել գյուղի մանկապարտեզին, որտեղ 60-70 երեխա է հաճախում: Համայնքային այլ խնդիրներ նրանց հաջողվում է լուծել միջազգային կազմակերպությունների ներդրումների շնորհիվ: Մասնավորապես, ԻՖԱԴ-ի աջակցությամբ ասֆալտապատվել է գյուղամիջյան կենտրոնական ճանապարհը, նախատեսվում է եկող տարվա ընթացքում Ասիական բանկի ֆինանսավորմամբ բարեկարգել գյուղը Արցախ տանող մայրուղու հետ կապող ճանապարհը: Ֆոնդահայթայթման աշխատանքներ են իրականացվում դպրոցի սպորտդահլիճի, մանկապարտեզի մասնաշենքերից մեկի նորոգման համար: Խնձորեսկի համար հրատապ խնդիր է խմելու ջրի ներքին ցանցի նորոգումը, որը հնարավորություն կտա 24-ժամյա ջրամատակարարում ապահովել: Ակնկալվում է նաեւ Սոցներդրումների հիմնադրամի միջոցներով նորոգել գյուղի մշակույթի տունը, որը Արցախյան պատերազմի տարիներին ժամանակավոր օթեւան էր ծառայում թե ռուսական զորքի եւ թե Ադրբեջանի տարբեր բնակավայրերը լքած փախստականների համար: Առհասարակ, պատերազմի մասին Խնձորեսկում երբեք անցյալով չեն խոսում. հայրենիքի համար նահատակված 20 խնձորեսկցիների հիշատակը հավերժացնելու նպատակով գյուղում հուշարձան է կառուցվում: Համայնքային իշխանությունը մշտապես հոգ է տանում զոհվածների հարազատների մասին, ինչպես նաեւ աջակցում է մարտական գործողություններում հաշմանդամ դարձածներին, սակայն, ըստ համայնքի ղեկավարի, պետությունն անտեսում է այն մարդկանց, ովքեր մասնակցելով ինքնապաշտպանական գործողություններին` չեն վիրավորվել, բայց արդեն առողջական խնդիրներ ունեն ու ուշադրության չեն արժանանում:
«Մեծ Հայրենականից հետո, այսպես կոչված, «պատերազմի մասնակից» հասկացությունը շրջանառության մեջ մտավ, որոնց համար խորհրդային պետությունը արտոնություններ սահմանեց, պարգեւավճարներ: Այս առումով Արցախյան պատերազմի մասնակիցներին ոչ ոք չի հիշում»,- ասում է համայնքի ղեկավարը, ով եւս վնասվածք է ստացել պատերազմում: Սերյոժա Հայրապետյանի խոսքով` «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքը որոշ առումով սահմանափակում է համայնքի ղեկավարի լիազորությունները, օրինակ` սոցապահովության նպաստի տրամադրումը:
«Կան մարդիկ, որոնց սեփականաշնորհված հողը երրորդ, չորրորդ կարգի է, չեն մշակում, ապրում են սոցիալական ծանր պայմաններում, բայց նրանց նպաստ չի տրվում: Մեկ ուրիշը, ով անհամեմատ բարեկեցիկ է ապրում, արտերկրում բնակվող հարազատներից մշտապես օգնություն է ստանում, սեփականաշնորհված հող չունի, նաեւ` նպաստ է ստանում: Համայնքային իշխանությունն ավելի լավ է ճանաչում համայնքի բնակիչներին, ուստի այդ խնդիրը ցանկալի է, որ լուծվի նրա երաշխավորությամբ»,- ասում է համայնքապետը:
Մյուս կողմից, նրա խոսքով, երբեմն համայնքի ղեկավարը օրենքով չպատվիրակված գործառույթներ է իրականացնում: Օրինակ` երբ խոսքը վերաբերում է համայնքի որեւէ բնակչի եւ մարզային կամ հանրապետական այլ կազմակերպության միջեւ առաջացած խնդիրներին, որոնցից ամենահրատապը, նրա կարծիքով, այն է, որ ժամանակին մարդիկ տնտեսություններում ներդրումներ կատարելու նպատակով վարկեր են ստացել, սակայն թե անբարենպաստ եղանակների եւ թե դոլարի կուրսի փոփոխման պատճառով հայտնվել են անելանելի վիճակում: Եվ, թեպետ մարդիկ ամեն կերպ փորձում են մարել վարկերը` գրավադրված անշարժ գույքը չկորցնելու համար, այնուամենայնիվ, խնդիրը շարունակում է հրատապ մնալ: Դրա լուծման միակ միջոցը, ըստ համայնքապետի, այն է, որ վարկառու կազմակերպությունները երկարաձգեն պայմանագրերի ժամկետները, ինչը չի հաջողվում անգամ համայնքային իշխանության միջամտության դեպքում: Խոսելով տեղական ինքնակառավարման մասին` Սերյոժա Հայրապետյանը վկայակոչում է այն երկրների փորձը, որտեղ եղել է աշխատանքային այցով` Անգլիա, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ, Չեխիա, Ռուսաստան, Ուկրաինա:
«Զարմանալին այն է, որ, օրինակ, Չեխիայում 100 հազար բնակիչ ունեցող համայնքային իշխանության աշխատակազմում ընդգրկված է ընդամենը 15 մարդ, որովհետեւ ինչպես համայնքային ենթակայության կազմակերպություններից յուրաքանչյուրն է գրեթե անթերի իրականացնում իրեն պատվիրակված լիազորությունները, այնպես էլ մարդկանց իրավական գիտելիքների մակարդակն է այնքան բարձր, որ խնդիրներ չեն ստեղծում իշխանությունների համար: Ինձ համար զարմանալի էր, որ եղնիկներն անվտանգ քայլում էին փողոցներով, վստահ եմ` ոչ ոք չէր մտածում որսագողության մասին»:
Այս ամենն, ըստ համայնքապետի, պայմանավորված է նաեւ այն բազմաթիվ սոցիալական խնդիրներով, որ ունի հայ գյուղացին եւ որոնց լուծման համար Խնձորեսկում օգտագործում են նաեւ արտերկրում ապրող համերկրացիների հնարավորությունները:
«Անկասկած, այլ համայնքներում նույնպես կան նվիրյալներ, ովքեր բնակվում են գյուղից դուրս, սակայն ես հպարտությամբ եմ նշում, որ Խնձորեսկում բազմաթիվ խնդիրներ լուծվում են նաեւ նրա այն զավակների ներդրումներով, ովքեր այժմ գյուղում չեն բնակվում»,- երախտագիտությամբ նշում է Ս. Հայրապետյանը: Նա դժվարանում է թվարկել բոլորին, բայց նշում է Ռազմիկ Ղալդունցի, Սենիկ Ջուլհակյանի անունները, որոնց ջանքերով համայնքում մի շարք խնդիրներ են լուծվել:
«Այլ ճանապարհ այսօր չունենք, բացի հնարավոր բոլոր միջոցները ներգրավելուց, որպեսզի կարողանանք գոնե նվազագույն չափով կատարել նախընտրական այն բոլոր խոստումները, որոնք տրվում են ընտրություններից առաջ, որ գոնե գյուղամիջում գլխիկոր չքայլենք, ու համայնքի բնակիչը հավատա, որ տեղական իշխանություն կա, որը մտահոգ է իր շահերի պաշտպանությամբ»,- ասում է Խնձորեսկի համայնքապետը:

Hope in Khndzoresk: Population’s Up and Problems Tackled in Syunik Village
Khndzoresk, a village just outside Goris in Syunik, is unique in the region. Over the past few years, the community has experienced a growth in population of some 300. Community Mayor Seryozha Hayrapetyan stated that practically no one has left the village during the ten years he’s been in office. He added that many who had left have now returned to Khndzoresk.
Mayor Hayrapetyan argued that even more would return if the community had the resources to allocate plots of land to them. “At one time, Khndzoresk owned the most land of any community in the republic. To utilize the arable land more efficiently, they even established a new village – Lower Khndzoresk. However, years after privatization, the community can’t meet the demand for land.
“More people would return if we had land to allocate”
“Young families just starting out and people from other communities go to the municipality with their requests for a piece of land. But we can’t meet their requests. The main reason is that most of the 900 hectares of communal land held in reserve is sold off by auction. What’s not taken into account is who needs the land more. Those who can pay a higher price are the ones who wind up as landowners. This is what the law stipulates, but it’s not always justified,” says Mayor Hayrapetyan. Local budgetary revenues, particularly land taxes, have been fully collected in Khndzoresk this year and it just goes to prove that they now the true price of land in the village and are able to parlay this into maximum returns. Credit debts will also be collected by year’s end. Speaking about the collection of land taxes, Mayor Hayrapetyan noted that the tax regulations change yearly but that the amount of tax remains the same. “Our land tax calculations are essentially formulated on the basis that taxpayers have to pay the same tax amounts even though the revenues they derive from the land have dropped from prior years.” The mayor claimed that residents of Khndzoresk are a responsible lot and that local officials have been successful in organizing the collection of taxes on an equitable basis.
Mayor boasts, “People pay taxes on time”
“People round here don’t like stuffing their pillows with money, walking around with patched-up clothes or evading taxes,” Mayor Hayrapetyan joked. If taxes are collected on time, the community wouldn’t be able to allocate 10 million AMD yearly for the village kindergarten, attended by 60-70 children. The village has been able to tackle the other issues it faces with investment coming from international agencies. Village roads have been paved with assistance from IFAD (International Fund for Agricultural Development). Next year, with monies from the Asian Development Bank, the trunk road linking Khndzoresk to the Artsakh highway is scheduled to be repaired as well. The internal water distribution system in the village is also high on the list of priorities to be addressed. Once repaired, Khndzoresk will have water round the clock. With resources from Armenia’s Social Investment Fund, there are plans to repair the village cultural center. During the Artsakh War it was temporarily used to house Russian troops and refugees fleeing Azerbaijan.
Needs of Artsakh War vets being overlooked
In Khndzoresk, they don’t speak about the war in the past tense. To commemorate the twenty Khndzoresk residents who gave their lives defending the country, a monument is being erected in the village center. Community officials pay great attention to the needs of the families of fallen war vets, as well assisting those disabled in the war. However, these same officials say that the federal government neglects the plight of those who fought in the trenches, defending the borders of Armenia, and came out unscathed. Officials argue that many have medical issues that need to be addressed as well. “After the Great Patriotic War, the notion of ‘war participant’ entered common parlance. The Soviet Union granted these people certain allowances and cash awards. In this respect, nobody remembers those who volunteered in the Artsakh War,” stated Mayor Hayrapetyan, who also participated in the war and was injured. The mayor argued that “Local Self-Governance” laws limited the powers of the community executive in a certain sense, especially when it came to allocating social insurance payments. “There are people whose privatized lands are third or fourth grade quality. They don’t cultivate these plots and are in desperate socio-economic straits. But they aren’t given any benefits. Then there are others who are fairly well off, who receive regular assistance from relatives aboard, but don’t own any land. And these people get social benefits from the state. The community head is much more familiar with the situation on the ground than any outside official writing benefit checks. The community would be better served if the laws were changed to allow local mayors to assume this function,” stated Mayor Hayrapetyan.
Mayor wants more hands-on authority
On the other hand, the mayor confessed that there are times when community heads overstep their authority; for example, when issues arise between a community resident and a regional or federal agency. The most pressing of these, according to the mayor, results from villagers taking out loans and then not being able to pay back what’s owed. In the mayor’s estimation the only solution to the problem is for the credit lenders to extend the payment deadlines. But he says that creditors haven’t agreed to relax their loan payment schedules, even when urged to do so by local officials. While talking about the state of “Local Self-Governance” in Armenia, Mayor Hayrapetyan referred to the working experience he has obtained in his travels to England, America, Czech Republic, Russia and Ukraine. “What’s amazing, for example is that   for a Czech community of 100,000, the entire municipality staff is comprised of a mere fifteen people. The reason is that all the agencies in the municipality perform their jobs effectively and that municipal employees are educated and responsible. Government runs smoothly. What really threw me for a loop was the fact that deer were roaming freely through the street in total safety. I’m sure that nobody ever thought of poaching them.” According to the mayor, the community has reached out to tap the resources of former Khndzoresk residents now living overseas in an attempt to tackle some of the social issues facing the village. “Naturally, almost every community has its share of benefactors that have since moved away. But allow me to state with a fair degree of pride that many of the problems once facing Khndzoresk have been addressed with the generous assistance of those village sons now living elsewhere,” beams Mayor Hayrapetyan. He has trouble remembering all their names but particularly notes the names of benefactors Razmik Ghaldountsi and Senik Tchoulhakyan. “We have no other options today but to pool all our resources and tap into every potential assistance source to be able to fulfill our campaign pledges at the minimum level. So that we can hold our heads high as we walk through the village. So that each resident can believe that local officials are actually looking out for their best interests,” concluded the Mayor of Khndzoresk.