«Ինքնախոստավանական ցուցմունքը տվել եմ գլուխս դիսկիի տակ դնելուց հետո»
Այնթափ գյուղի բնակիչ Աշոտ Շահզադյանը 2011 թ-ից` 23 տարեկանից, անազատության մեջ է: Արարատի ու Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանը դատապարտել է նրան 20 տարվա ազատազրկման` մեղադրելով համագյուղացի` 58-ամյա Գայանե Ասոյանի սպանության ու բռնաբարության փորձի մեջ (ՔՕ 104 հոդվածի 2-րդ մաս, 12 կետ, 34-138 հոդվածի 1-ին մաս): Սկզբում 23-ամյա տղային մեղադրել են բռնաբարություն կատարելու մեջ, սակայն դիակի փորձաքննությամբ սերմնահեղուկ չի հայտնաբերվել, դա է պատճառը, որ բռնաբարությունը դարձել է փորձ:
Աշոտ Շահզադյանը նախաքննության վերջին փուլից պնդում է, որ անմեղ է, չի կատարել այն հանցանքները, որոնցում իրեն մեղադրել են: Նա իր լրացուցիչ ցուցմունքներում անգամ նշել է սպանություն կատարողի անունը`  նույն գյուղի բնակիչ Թեմուր Ջավոյան: Աշոտը Թեմուրի անունը տվել է դեպքից 3 ամիս անց, երբ մորից իմացել է, որ նա մեկնել է Գերմանիա: Ցուցմունքում նշել է, որ վախեցել է Թեմուրից, դա է պատճառը, որ սկզբում չի տվել նրա անունը, քանի որ վերջինը սպառնացել է հարցերը լուծել Աշոտի ընտանիքի, եղբոր երեխաների հետ: Թեմուրը, սակայն, դուրս է մնացել պատասխանատվությունից:
Այսպիսով, նախաքննության առաջին ցուցմունքում Աշոտ Շահզադյանը տվել է ինքնախոստովանական ցուցմունք` գրելով, որ 2011 թ-ի մայիսի 26-ին ժամը 22:00-ի սահմաններում ինքն է բռունցքով 2 անգամ հարվածել Գայանե Ասոյանին, քանի որ վերջինն իրեն «լրբի տղա» է անվանել, երբ ինքը Գայանե Ասոյանի տան մոտով անցնելիս բջջային հեռախոսով բարձր ձայնով խոսելիս է եղել ընկերոջ` Էդգարի հետ:
Ինչպիսի՞ խոշտանգումների հետևանքով է կորզվել ինքնախոստովանական ցուցմունքը
«Հետքը» «Արթիկ» ՔԿՀ-ում հանդիպեց Աշոտ Շահզադյանին ու հարցազրույց վարեց: Աշոտը պատմեց երեք տարի առաջ մայիսի 26-ի ու դրան հաջորդած օրերի մասին: Նա ասաց այն, ինչ պատմել էր իր լրացուցիչ ցուցմունքում` նախաքննության վերջում, դեպքից 3 ամիս անց: Ասաց, որ ինքը չի սպանել տիկին Գայանեին:
«Մասիսի քննչական տարան մայիսի 28-ին: 12 հոգի օպերներով ծեծում էին ինձ, սկզբից 3-ով էին, հետո տեսան, որ չեն կարում ինձ ծեծեն, էլի 8 հոգի եկան: Լսեցի, որ պետի ասածով են եկել, որ պիտի իմ վրա վերցնեմ սպանությունը: Չեմ ուզում ասեմ, թե ինչ էին ուզում անեին: Բայց եթե էդ բանը անեին, ես էլ ստեղ չէի լինի: Դրանից հետո դու արդեն փչանում ես, էլի: Հասկանո՞ւմ եք` ինչ եմ ուզում ասեմ…: Ուզում էին էդ բանը անեին 12 հոգով: Հետո դիսկի բերեցին ու էդ դիսկիով սեղմում էին գլուխս: Ասում էին` ձերոնց, տնեցիներին բերել ենք, կողքի սենյակում են, եթե չգրես մեր ուզածով, լավ չի լինի իրանց հետ: Ես ինքնախոստովանական ցուցմունքը գրել եմ ծեծի ու սպառնալիքի տակ: Դուք չգիտեք, թե ինչ դաժան են վարվում: Մեկը գնա ուղղակի նայի էլի»,- «Հետքի» հետ զրույցում պատմեց 20 տարվա ազատազրկման դատապարտված Աշոտ Շահզադյանը` ավելացնելով, որ դա դեռ ամենը չէ:
«Ուզում էին մի քանի գողություն էլ իմ վրա գրեի: Ասում էին` մի 6 չբացահայտված գողություն կա, դրանք էլ գրի, էղածը մի բան չի, մի 2 տարվա պատիժ  կավելանա: Ես էլ ասեցի` հիմա ինձ կփրթեմ, էլ մոտիկ չեկան»,- ասաց դատապարտյալը:
Աշոտ Շահզադյանին այլ հանցանքներ վերագրելու մտադրության մասին վկայություններ կան նաև քրեական գործում:
Ո՞վ է Աշոտ Շահզադյանը
Աշոտը մեծացել է Այնթափում, ստացել միջնակարգ կրթություն, 18 տարեկանում զորակոչվել բանակ, ծառայել է Նոյեմբերյանում, որտեղից վերադառնալուց հետո, ըստ մոր` Լյուդմիլա Շահզադյանի ցուցմունքի` 3 ամիս տնից դուրս չի եկել, դարձել է ինքնամփոփ ու տարօրինակ, անընդհատ թափահարել է գլուխը: Զորամասում զինվոր է սպանվել, ու Աշոտը սթրես է տարել: Հետո մահացել է Աշոտի հայրը, և նա սկսել է չարաշահել խմիչքի օգտագործումը: Դեպքի օրը Աշոտը օգտագործել է գարեջուր Այնթափի գարեջրատանը, հետո դուրս է եկել ու գնացել կովին արոտավայրից բերելու: Ըստ իր լրացուցիչ ցուցմունքի` երբ անցել է Գայանե Ասոյանի տան մոտով, տան ներսից ձեռքով իրեն կանչել է Թեմուր Ջավոյանը: Երբ մոտեցել է տան մուտքի դռանը, Թեմուրը, կիսաբաց անելով դուռը, իրեն հայտնել է, որ տեղափոխելու բան կա, խնդրել է օգնել իրեն: Առանց հետաքրքրվելու, թե ինչ կա տեղափոխելու` Ջավոյանին ասել է, որ շտապում է, սակայն խոստացել է օգնել կովին անասնագոմ տանելուց հետո: Քսան րոպե հետո գնացել է Գայանե Ասոյանի տուն, Ջավոյանը ներսից բացել է դուռը: Երբ ներս է մտել, Թեմուրը ներսից փակել է դուռը, ապա ցույց տվել ննջասենյակում մահճակալին պառկած Գայանե Ասոյանին, որը եղել է մերկ, դեմքը` արյունոտված:
Ջավոյանը Աշոտին ասել է, որ բակում այդ կինն իրեն վիրավորել է, որի պատճառով նյարդայնացել է, խփել նրան: Ստուգել է այդ կնոջ սրտի աշխատանքը, սակայն կենդանության նշաններ չեն եղել: Թեմուրի պահանջով բռնել է կնոջ թևի և գոտկատեղի տակից և մահճակալի աջ մասից քաշել է ձախ մասը: Այդ ժամանակ լսվել է դռան թակոցի ձայնը: Մոտենալով պատուհանին` տեսել է մուտքի դռան մոտ կանգնած մի երիտասարդի: Թեմուրն ասել է, որ Գայանեի տղան է: Այդ ժամանակ բացել են մյուս ննջասենյակի պատուհանը, դիմել փախուստի:
Հ.Գ. «Հետքը» եղավ Արարատի ու Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանի գրասենյակում, որտեղ պահպանվում է Աշոտ Շահզադյանի քրեական գործը: Ուումնասիրեցինք երեք հատորանոց գործն ու կատարեցինք լուսանկարահանում: Ո՞վ է եղել հանգուցյալ Գայանե Ասոյանը, ի՞նչ գույքային խնդիրներ է ցանկացել լուծել, ինչո՞ւ և ինչպե՞ս է քննչական խումբը պատասխանատվությունից դուրս թողել Գերմանիա մեկնած Թեմուր Ջավոյանին, ի՞նչ ճանապարհով է նա կարողացել դեպքից 10 օր հետո մեկնել Հայաստանից, ի՞նչ փորձաքննություններ են կատարվել այս գործով, ի՞նչ է հաստատվել կամ հերքվել դրանցով, պահպանվե՞լ են արդյոք իրեղեն ապացույցները, ինչո՞ւ է Աշոտը 40 օր հացադուլ հայտարարել: Այս ամենը կներկայացնենք հաջորդ հրապարակումներով:

“Самопризнательные показания я дал после того, как мне сжали голову тисками”
Житель села Айнтап Ашот Шахзадян с 2011 года, то есть с 23 лет, находится в заключении. Суд общей юрисдикции Араратской и Вайоцдзорской областей, обвинив его в убийстве и попытке изнасилования 58-летней жительницы того же села Гаяне Асоян, приговорил к 20 годам лишения свободы. 23-летнего парня сперва обвинили в изнасиловании, однако в результате экспертизы сперма не была обнаружена, поэтому ему было выдвинуто обвинение в попытке изнасилования.
Начиная с последнего этапа предварительного следствия Ашот Шахзадян утверждает, что невиновен, что не совершал тех преступлений, в которых его обвиняют. В своих дополнительных показаниях он даже назвал имя человека, совершившего убийство –Темур Джавоян. Имя Темура Ашот назвал после того, как узнал от матери, что тот уехал в Германию. В своих показаниях Ашот отметил, что в начале следствия не называл имя Джавояна, так как боялся – он пригрозил расправиться с семьей Ашота и детьми его брата. Однако Темура не привлекли к ответственности.
Итак, Ашот Шахзадян сперва дал самопризнательные показания, написав, что около 22.00 26 мая 2011 г. он дважды ударил кулаком Гаяне Асоян, так как последняя оскорбила его, когда он проходил мимо ее дома, разговаривая по мобильному со своим другом Эдгаром.
В результате каких пыток были получены самопризнательные показания
Hetq.am встретился с Ашотом Шахзадяном в УИУ “Артик” и взял у него интервью. Ашот рассказал, что произошло три года назад 26 мая и в последующие дни. Отметил, что не убивал Гаяне.
“28 мая меня забрали в следственный отдел полиции а Масиса. Там меня избивали 12 оперов. Сперва били втроем, потом, увидев, что не могут со мной справиться, позвали еще восьмерых. Я услышал их разговор о том, что они пришли по приказу начальника, что я должен взять на себя убийство. Не хочу говорить, что они хотели сделать со мной. Если бы они это сделали, меня бы здесь не было. После этого ты становишься испорченным… Вы понимаете, о чем я говорю? Потом они принесли тиски и сжимали ими мою голову. Говорили, что мои родные находятся у них, и если я не напишу то, что они хотят, то им не поздоровится. Самопризнательные показания я написал в результате избиения и угроз. Вы не знаете, как жестоко они обращаются...”,- сказал в беседе с нами Ашот Шахзадян, добавив, что это еще не все: “Они хотели, чтобы я взял на себя еще несколько нераскрытых краж, убеждали, что мне дадут лишь на два года больше. Тогда я сказал, что изрежу себя, и они отстали”.
В уголовном деле имеются свидетельства того, что полиция собиралась приписать Ашоту Шахзадяну и другие преступления.
Кто такой Ашот Шахзадян?
Ашот вырос в Айнтапе, там же получил среднее образования, в 18 лет был призван в армию, служил в Ноемберяне. По словам его матери Людмилы Шахзадян, после демобилизации Ашот три месяца не выходил из дома, стал замкнутым и странным, постоянно мотал головой. В воинской части был убит солдат, и Ашот пережил стресс. Потом умер его отец, и Ашот начал выпивать. В день, когда произошел это случай, он был в пивной, потом отправился на пастбище за коровой. Согласно дополнительным показаниям Шахзадяна, когда он проходил мимо дома Гаяне Асоян, его позвал Темур Джавоян. Ашот подошел к входной двери, и Темур, слегка приоткрыв ее, сообщил, что нужно кое-что перенести, и попросил помочь ему. Ашот, не поинтересовавшись, о чем идет речь, сказал, что спешит, но пообещал придти после того, как пригонит корову в хлев. Через двадцать минут он пришел к дому Гаяне Асоян. Джавоян впустил его и сразу отвел в спальню, где на кровати лежала Гаяне. Она была обнажена, а ее лицо – испачкано кровью.
Джавоян сказал Ашоту, что эта женщина оскорбила его, он разозлился и ударил ее. Потом проверил пульс, но она не подавала признаков жизни. Темур потребовал, чтобы Ашот перетащил тело Гаяне на другой край кровати. В это время раздался стук в дверь. Взглянув в окно, Ашот увидел стоявшего у двери молодого человека. Темур сказал, что это сын Гаяне. Тогда они открыли окно в спальне и убежали.
Мы побывал в офисе суда общей юрисдикции Араратской и Вацойдзорской областей, где изучили трехтомное уголовное дело Ашота Шахзадяна. Кем была покойная Гаяне Асоян? Какие имущественные вопросы она хотела решить? Почему и каким образом следственная группа не привлекла к ответственности уехавшего в Германию Темура Джавояна? Как ему удалось покинуть Армению через десять дней после случившегося? Какие экспертизы были проведены по данному делу и что они подтвердили или опровергли? Сохранились ли вещественные доказательства? Почему Ашот в течение 40 дней проводил голодовку? Обо всем этом мы расскажем в следующих публикациях.