Վաղարշ Աբրահամյանի «բլոկադան». նա հանգիստ չի թողնում Խորենացի 1-ին նրբանցքի բնակիչներին
Ոսկու շուկայի սեփականատեր Վաղարշ Աբրահամյանը սպառնում է ոչ միայն իր աշխատողներին, այլ նաև շուկայի հարեւանությամբ ապրողներին:
Ալեքսանդր Ղասաբյանն ավտոլվացման կետ է աշխատեցնում Երևանի Խորենացի1-ին նրբանցքում գտնվող իր սեփական տան մի հատվածում: Ասում է՝ օրվա հացը վաստակելու միակ միջոցն է: Մինչև Ոսկու շուկայի սեփականատեր Վաղարշ Աբրահամյանի հետ ունեցած միջադեպը, նա հանգիստ կարողացել է օգտագործել ավտոլվացման կետին հարող տարածքը: Այնտեղ կայանում էին իր հաճախորդների մեքենաները: Սակայն այժմ, ասում է, հնարավոր չէ գործ անել, քանի որ Վաղարշ Աբրահամյանը իր բարեկամների, ծանոթների մեքենաներով շրջափակել է տարածքը:
«Վերջերս` գիշերվա ժամ էր, Վաղարշը, տղաները, ախրանան, բոլորով կանգնած էին էստեղ: Զարմացա: Դու մի ասա, ժամը մեկից հետո, բերում սաղ տարածքում էդ ավտոները լցնում են: Մի գիշերում են արել: Որտեղ որ մեքենաները ամբողջ տեղը չեն զբաղեցրել, մեքենաները ոչ թե ուղիղ էին կանգնեցնում, այլ թեք, որ ամբողջ տարածքը զբաղեցվի»,- ասում է Ալեքսանդր Ղասաբյանը:
Վաղարշ Աբրահամյանի վրեժխնդրության պատճառները
Նրբանցքի բնակիչները Ոսկու շուկայի տիրոջ թշնամանքը վաստակել են նրա նախորդ երկու օրինազանցությունների դեմ պայքարելու պատճառով:
Երեք տարի առաջ Վաղարշ Աբրահամյանը նրբանցքում սկսել է դուռ ու պատուհան արտադրող իր բիզնեսը՝ բնակելի տների հարևանությամբ աշխատեցնելով փայտամշակման հաստոց:
«Տունը էդ ձայնից դողում էր, տանն էլ փոքր երեխաներ կան: Քանի անգամ դիմեցինք իրեն, որ հանի էդ ֆուգանը, որովհետև չէր լինում էստեղ ապրել, բոլոր բնակիչներին խանգարում էր»,- պատմում է Ալեքսանդր Ղասաբյանը: Վաղարշ Աբրահամյանը հաստոցը դադարեցնում է աշխատեցնել միայն այն ժամանակ, երբ բնակիչները ձայնագրում են հաստոցի ձայնը և դիմում քաղաքապետարան:
Նրբանցքի բնակիչների և Ոսկու շուկայի տիրոջ միջև երկրորդ բախումը վերջերս է տեղի ունեցել:
«Վաղարշ և որդիներ» ՍՊԸ-ն տրանսֆորմատորային ենթակայան է տեղադրել Խորենացի 1 նրբանցքում՝ բնակելի տների հարևանությամբ: Բնակիչները ընկերությունից պահանջել են ցույց տալ տրանսֆորմատորի տեղադրման թույլտվությունը:
«Բերեցին մի հատ գծագիր, ինձ ցույց են տալիս, թե տարածքն իրենցն է, ասեցի՝ ես անգրագետ եմ,  քսերոքս արեք, տվեք, տանեմ քաղաքապետարան, թող իրենք ասեն՝ եթե ձեր տարածքն է, վերցրեք: Էդ գծագրում չէր երևում, որ տարածքը իրենցն է»,- պատմում է Ալեքսանդր Ղասաբյանի հայրը՝ Սերգեյ Ղասաբյանը:
Գծագրի պատճենը չի տրամադրվել: Վաղարշ Աբրահամյանի թիկնապահներից մեկն էլ՝ Մաթոս անունով, սպառնացել է Սերգեյ Ղասաբյանին, թե «տղա ունես, տղուդ մասին մտածի»:
Այս վիճաբանությունից երկու օր հետո՝ առավոտյան, Սերգեյ Ղասաբյանի տուն են այցելել ոստիկանները և նրան ու որդուն բերման ենթարկել ոստիկանության Կենտրոնի բաժանմունք՝ առանց որևէ ծանուցման: Այստեղ էլ պարզվել է, որ ոմն Մարտին, ով Վաղարշ Աբրահամյանի աշխատողներից է, ցուցմունք է տվել Սերգեյ Ղասաբյանի դեմ, թե երկու օր առաջ ինքն էլ է եղել վիճաբանության տարածքում, և Սերգեյ Ղասաբյանը մետաղաձողով ցանկացել է հարվածել իրեն:
«Էդ Մարտինը Վաղարշի պրարաբն է, գալիս, մեր տնից գործիքներ էր վերցնում, ոսկու շուկայի իննսուն տոկոսը սարքվել է մեր գործիքներով: Գալիս, վերցնում էր, հետը շատ լավ էինք: Ու էդ մարդը մեր վրա գրել էր, թե պապան տրուբով իրեն սպառնացել է հարվածել, ընկել է հետևից, ուզել է խփել: Գործը քաղմասում է, մինչև հիմա ոչ պատասխան ունենք, ոչ մի բան: Մեզ տարան, գրեցին, ու վերջ, մնաց օդում»,- ասում է Ալեքսանդր Ղասաբյանը:
Դեպքի վայրում գտնվող հարևանները գրավոր վկայությամբ հերքել են Մարտինի ցուցմունքը: Նրանք վկայել են, որ Մարտինն այդ օրը նույնիսկ դեպքի վայրում չի եղել:
Այնուհետև նրբանցքի 23 բնակիչները դեպքից հետո գրավոր դիմում են գրել Երևանի քաղաքապետարան, տեղեկացրել, որ «Վաղարշ և որդիներ» ընկերությունը իրենց բակում տեղադրել է մեծ հզորության տրասֆորմատոր, որը բացօթյա է, առանձնացված չէ շրջապատող տարածքից: Խնդրել են ուղարկել մասնագիտական խումբ՝ գնահատելու՝ արդյո՞ք տրանսֆորմատորը տեղադրվել է օրենքով սահմանված նորմատիվների և անվտանգության կանոնների պահպանմամբ: Բնակիչները պահանջել են նաև տեղեկացնել՝ արդյոք ինչ իրավունքներ ունի Վաղարշ Աբրահամյանը նշված տարածքի նկատմամբ, սեփականաշնորհե՞լ է այն, թե՞ վարձակել:
Միայն բնակիչների գրավոր այս դիմումից հետ քաղաքապետարանը տեղեկացրել է, որ տրանսֆորմատորը տեղադրվել է Երևան համայնքի սեփականությունը հանդիսացողհողամասում՝  առանց համապատասխան թույլտվության: «Տրանսֆորմատորային ենթակայանը, Երևանի աշխատակազմի քաղաքաշինության և հողի վերահսկողության վարչության կողմից ձեռնարկված համապատասխան միջոցների արդյունքում տեղափոխվել է»,- նշված է քաղաքապետարանի՝ հոկտմեբերի 2-Ին բնակիչներին ուղղարկված նամակում:
Տրանֆորմատորի դիրքը նախկինում, լուսանկարը` Շ. Ղասաբյանի
Բնակիչների բողոքի արդյունքը. տրանսֆորմատորը տեղափոխվել է Վ. Աբրահմյանին պատկանող տարածք
«Վաղարշ և որդիներ ՍՊԸ»-ի նոր հաշվեհարդարը` դարձյալ ապօրինի
Վաղարշ Աբրահամյանը տրանսֆորմատորը տեղափոխել է պատի մյուս կողմ՝ իրեն պատկանող տարածք: Փոխարենը սկսել է հաշվեհարդար տեսնել Սերգեյ Ղասաբյանի որդու հետ:
Լուսանկարում երևում է, թե ինչպես են Վաղարշ Աբրահամյանի թիկնապահները տարածքում փակցնում «անվճար կանգառ» գրությունը: Այս գործողությունը կատարելու համար նրանք պետք է ունենային քաղաքապետարանի` ավտոկայանտեղ կազմակերպելու թույլտվություն:
Լուսանկարները` Շ. Ղասաբյանի
Խորենացի 1-ին փակուղու այս տարածքում ավտոկայանտեղ կազմակերպելու թույլտվություն «Վաղարշ և որդիներ» ընկերությանը տրված չէ: Այս մասին մեզ հետ զրույցում ասաց քաղաքապետարանի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի տեղակալ Արթուր Սարուխանյանը:
Երևանի ավագանու 2014թ. մայիսի 30-ի 179 Ա որոշմամբ «Վաղարշ և որդիներ կոնցեռն» ՍՊԸ-ին ավտոկայանտեղ կազմակերպելու թույլտվություն է տրվել մեկ այլ տարածքում` Խորենցու փողոցի հ.24 հասցեի շենքի հարակից ճանապարհատվածում: Այնպես որ, Վաղարշ Աբրահամյանը ինքնուրույն է ընդլայնել իր իրավասությունները:
«Իմ կլիենտուրայի իննսուն տոկոսը ոսկու շուկայի աշխատողներն էին, նրանք էստեղ կանգնում էին, համ էլ օգտվում էին մոյկայից, հիմա նրանց էստեղից հանել են ու բերել իրենց անձնական և պետական համարներով մեքենաներն են կանգնեցրել: Բոլոր ոսկերիչներին ասել է՝ չմտնեք մոյկա: Շատ ոսկերիչների հետ լավ հարաբերությունների մեջ էի, գալիս, ասում են՝ կներես, մեզ գործից հանում է »,- ասում է Ալեքսանդր Ղասաբյանը:
Տարածքում այդ օրը մեքենա կայանելու որևէ տեղ չկար, Շ. Ղասաբյանի ավտոլվացման կետ այցելած մեքենան մնացել էր ներսում
Ա. Ղասաբյանն ավելացնում է, որ եթե հանկարծ տարածք է ազատվում, հսկող թիկնապահները ռացիաներով իրար հետ կապվում են, և դուրս եկող մեքենայի փոխարեն կանգնեցնում իրենց պատկանող մեկ այլ մեքենա:
Ավտոլվացման կետ այցելած մեքենան տարածքում տեղավորելու` Ղասաբյանների վերջին փորձն ավարտվել է ավտովթարով:
«Իրենց մեքենաներից մեկը դուրս եկավ, էն մյուսը չէր հասցրել մտնել, ուզեցինք մեր մոյկի մեքենան մտցնենք: Իր ախրանայի պետի տեղակալ` Սաքո անունով անձնավորությունը մեքենայով գալիս էր, չգիտեի, որ ինքն է, որովհետև իր մեքենան ուրիշ մեքենա էր, այդ օրը ուրիշ մեքենայով էր: Ասեցի` մի քշի, քշեց վրես, էդ պահին պապան եկավ, մի հատ էլ երկաթ էի պահել, որ չքշի մեր վրա, էդքանից հետո մի հատ լավ գազ ա տալիս ու պապային գցում է գետնին: Բախտներս բերեց, որ ոտքը չէր ջարդվել»,- պատմում է Ալեքսանդր Ղասաբյանը:
Դեպքը հոկտեմբերի 15-ին է եղել, այն արձանագրել են շտապօգնությունն ու ոստիկանությունը:
Փորձաքննության են տարվել Սերգեյ Ղասաբյանի շորերը, սակայն դեռևս չեն ծանուցել, թե ինչ ընթացքում է գործը:
Ալեքսանդր Ղասաբյանը նշում է, որ եթե ազատ տարածք է մնում, Վաղարշ Աբրահամյանի ծանոթ-բարեկամությունը մեքենաները թեք են կանգնեցնում, որպեսզի այլ մեքենա չկարողանա կայանել:
Ա. Ղասաբյանը նկարահանել է, թե ինչպես է «Մերսեդես» մակնիշի ավտոմեքենան զբաղեցնում մի քանի մեքենայի տարածք:
Կայանած մեքենաներից մի քանիսն առհասարակ չեն տեղաշարժվում, դրանք տարածքը զբաղեցնելու համար են: «Վաղարշ և որդիներ» ՍՊԸ-ին պատկանող 1969թ. արտադրության «Լինկոլն» մակնիշի ավտոմեքենան, օրինակ, միշտ կայանած է այդտեղ:
Վաղարշ Աբրահամյանի հետ հնարավոր չեղավ կապվել: Ոսկու շուկայի աշխատակիցն ասաց, որ նա շուկայում չէ, չգիտի` երբ կլինի, իսկ փոխարինող չունի:
Հ.Գ. «Վաղարշ և որդիներ» ընկերությունը ֆինանսների նախարարության՝ դրական կարծիք չստացած պարտադիր ֆինանսական աուդիտ անցած խոշոր կազմակերպությունների 2014թ. ցանկում է: Պատճառներից մեկը երևի այն է, որՎաղարշ Աբրահամյանը զբաղված է նրբանցքներում փոքր բիզնեսը ճնշելով և ժամանակ չունի կարգավորելու իր բիզնեսը:
Առաջին լուսանկարը` replik.am-ի
Իմ՝ սփիւռքահայի տպաւորութիւնս ա՛յն է, որ հայուն մեծագոյն թշնամին ուրիշ հայ մըն է, և Հայաստանի մէջ ամէն հայ՝ հայու ոխերիմ թշնամին է: Այս ի՜նչ հրէշային բարքեր են այս բոլորը, և ո՞վ ու ինչպէ՞ս պիտի կոտրէ այս հրէշներուն ձեռքը:

“Блокада” Вагарша Абрамяна: он не дает покоя жильцам дома в 1-ом переулке улицы Хоренаци
Собственник Рынка золота Вагарш Абрамян угрожает не только собственным работникам, но и жильцам соседних домов.
Автомойка Шурика Касабяна размещена в его собственном доме, расположенном в 1-ом переулке улицы Хоренаци в Ереване. Мойка является единственным источником дохода Касабяна. До инцидента с владельцем Рынка золота Вагаршем Абрамяном он без проблем использовал прилегающую к автомойке территорию, где парковались автомобили его клиентов. Но сейчас работать стало невозможно, поскольку Вагарш Абрамян заблокировал этот участок машинами своих родственников и знакомых, говорит Шурик Касабян.
“Недавно ночью здесь появились машины Вагарша, его сыновей, охранников. Оказалось, что после часа ночи они занимают этими машинами всю территорию. А там, где все-таки остается свободное место, ставят свои автомобили так, чтобы покрыть и это пространство”,- сказал наш собеседник.
Причины мести Вагарша Абрамяна
Причиной враждебного отношения владельца Рынка золота к жителям переулка стала их борьба против двух его предыдущих беззаконий. Три года назад Вагарш Абрамян открыл в переулке бизнес по изготовлению дверей и окон, установив по соседству с жилыми зданиями деревообрабатывающий станок.
“Дом содрогался от грохота, а у нас маленькие дети. Мы несколько раз просили его убрать отсюда станок, поскольку жить в таком шуме было невозможно, он мешал всем жильцам”,- говорит Шурик Касабян. Станок перестал работать только после того, как жильцы записали на диктофон издаваемый им шум и обратились в мэрию.
Второе столкновение между жителями переулка и владельцем Рынка золота произошло недавно.
ООО “Вагарш и сыновья” установило по соседству с жилыми зданиями в 1-ом переулке улицы Хоренаци трансформаторную подстанцию. Жители потребовали показать им разрешение на ее установку.
“Принесли какой-то чертеж, показали мне – якобы это их территория. Я сказал, что не разбираюсь в этом, попросил принести ксерокопию, чтобы отнести в мэрию, и если там скажут, что это их территория, пусть пользуются. Из этого чертежа не следовало, что территория принадлежит им”,- рассказал отец Шурика Касабяна Сергей Касабян.
Копию чертежа им не предоставили, а один из охранников Вагарша Абрамяна по имени Матос даже пригрозил Сергею Касабяну – “у тебя есть сын, подумай о нем”.
Через два дня после этого утром к Сергею Касабяну пришли двое полицейских и без какой-либо повестки подвергли его и сына приводу в отделение Кентрон. Там выяснилось, что некто Мартин, который работает у Вагарша Абрамяна, дал показания против Сергея Касабяна, заявив, что два дня назад он находился на месте конфликта, и Касабян хотел ударить его трубой.
“Этот Мартин – прораб Вагарша. Он приходил к нам, брал инструменты для своей работы. Мы были с ним в хороших отношениях. И этот человек дал против нас показания о том, будто отец хотел ударить его трубой. Дело находится в отделении полиции. До сих пор мы никаких сведений об этом не имеем. Нас повезли, мы написали оъяснение – и все, дело висит в воздухе”,- говорит Шурик Касабян.
Находившиеся на месте происшествия соседи дали письменные показания, которыми опровергли показания Мартина. Они засвидетельствовали о том, что в этот день Мартина на месте происшествия не было.
После этого случая 23 жильца обратились в мэрию Еревана с заявлением, в котором сообщили, что компания “Вагарш и сыновья” установила в их дворе трансформатор большой мощности, который не огражден от окружающей территории, и просили направить группу специалистов, чтобы они выяснили, соответствует ли установка трансформатора принятым нормативам и правилам безопасности. Жильцы также требовали предоставить им информацию о том, приватизировал или арендовал эту территорию Вагарш Абрамян. Только после письменного заявления граждан мэрия сообщила, что трансформатор установлен на территории, являющейся собственностью общины Ереван, и без соответствующего разрешения. В адресованном жильцам письме от 2 октября мэрия сообщила, что в результате принятых мер подстанция перенесена.
Первоначальное место установки трансформатора . Фото Ш.Касабяна
Результат жалобы жильцов: трансформатор перенесен на территорию, принадлежащую В.Абрамяну
Новое беззаконие ООО “Вагарш и сыновья”
Вагарш Абрамян перенес трансформатор на принадлежащую ему территорию, которая находится на противоположной стороне стены. После этого он начал сводить счеты с сыном Сергея Касабяна.
На снимке видно, как телохранители Вагарша Абрамяна развешивают на территории объявление с надписью “Бесплатная парковка”. Между тем для осуществления этих действий у них должно было быть разрешение мэрии.
Фото Ш.Касабяна
Такое разрешение компания “Вагарш и сыновья” не имеет. Об этом в беседе с нами сообщил заместитель начальника отдела связей с общественностью администрации столичной мэрии Артур Саруханян.
Решением совета старейшин Еревана от 30 мая 2014 г. ООО “Концерн “Вагарш и сыновья” получил разрешение на организацию автопарковки в другом месте – на участке рядом с домом номер 24 по улице Хоренаци. Так что Вагарш Абрамян расширил свои полномочия самовольно.
“Девяносто процентов моей клиентуры составляют работники Рынка золота. Теперь их отсюда вытеснили и начали парковать свои личные автомобили и машины с госномерами. Всем ювелирам он дал указание не пользоваться моей мойкой. Многие ювелиры находятся в хороших отношениях со мной. Они приходят и говорят: извини, он может уволить  нас”,- сказал Шурик Касабян.
В тот день на территории не было свободного места для парковки. Приехавшая на автомойку Ш.Касабяна машина оказалась заблокированной внутри.
По словам нашего собеседника, если на территории вдруг освобождается место, то охранники связываются друг с другом по рации и вместо выезжающего автомобиля паркуется принадлежащий им другой автомобиль.
Последняя попытка Касабянов припарковать здесь приехавшую на автомойку машину закончилась ДТП.
“Одна из их машин выезжала, а другая еще не успела подъехать, и мы решили припарковать машину нашего клиента. Заместитель начальника их охраны по имени Сако приехал на машине, но я не знал, что это он, поскольку машина была другая.
Я сказал, чтобы он не подъезжал, но он наехал на меня. Тут подоспел отец, держа в руках кусок железа, чтобы не позволить ему наехать на нас. В это время Сако дал газ и повалил отца на землю. Нам повезло, что он не получил перелом ноги”,- отметил Шурик Касабян.
Этот случай произошел 15 октября и зарегистрирован как скорой помощью, так и полицией.
Одежду Сергея Касабяна взяли на экспертизу, но до сих пор неизвестно, какой ход получило это дело.
Шурик Касабян снял на видео, как автомобиль “Мерседес” паркуется так, чтобы занять место для нескольких машин.
Некоторые припаркованные здесь машины вообще не отъезжают, они стоят специально для того, чтобы занимать место. Так, принадлежащий ООО “Вагарш и сыновья” автомобиль “Линкольн” 1969 г. выпуска находится здесь постоянно.
Нам не удалось связаться с Вагаршем Абрамяном. Работник Рынка золота сказал нам, что его нет на месте, и неизвестно, когда придет.
P.S. ООО “Вагарш и сыновья” входит в список крупных организаций, не получивших положительную оценку при прохождении обязательного финансового аудита в 2014 г. Одна из причин, по всей видимости, состоит в том, что Вагарш Абрамян занят подавлением малого бизнеса в переулках и не имеет времени на то, чтобы отрегулировать собственный бизнес.