Քարակերտցիները սպասում են նախագահի նախընտրական խոստման կատարմանը
Արմավիրի շրջանի Քարակերտ գյուղի կենտրոնական ճանապարհը պետական նշանակություն ունեցող միջպետական ճանապարհ է։ Այն կառուցվել է մոտ 30 տարի առաջ և դրանից հետո այլևս չի վերանորոգվել։ Դեռևս 2013թ.-ի փետրվարի 7-ին նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում նախագահի թեկնածու, այժմ՝ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել էր Քարակերտ։ Վերջինիս կոչ արած «բաց և պարզ երկխոսության» ժամանակ հնչած առաջին հարցը վերաբերում էր Քարակերտով անցնող միջպետական ճանապարհին։ «Դեպի ապահով Հայաստան տանող ճանապարհին շատ խնդիրներ ունենք լուծելու»- ասել է Սերժ Սարգսյանն ու խոստացել կարճ ժամկետներում լուծել հարցը։
2015-ի փետրվարին կլրանա այս խոստման 2-րդ տարին։ Հիշեցնենք, որ նրա այցելության ժամանակ գյուղի կենտրոնական փողոցը կարմիր խճով՝ «շլակով» էին ծածկել` փոսերը հարթեցնելու համար։
Գյուղապետ Մհեր Հարթենյանը գյուղացիների հես փաստում է, որ «մի քիչ նեղվում են» ճանապարհներից։ «Էս 2 օրն է մի քիչ մաքրել եմ էդ ճանապարհները,- նշում է գյուղապետը,- մոտ 20 սմ կարմիր շլակ էր լցված նախագահի գալուց․բերեցին լցրեցին, էդ ամբողջը մաքրել եմ, հիմա վաղը կամ մյուս օրն էլ խճաքար կբերեմ կլցնեմ էդ փոսերը, էլի ոչինչ, յոլա կգնանք»։
Այս ամենն արվելու է գյուղապետարանի հաշվին, ծախսը կազմում է մոտ 800 000 դրամ։ Համայնքի տարեկան բյուջեն  70 մլն դրամ է: «Ես ընդամենը իրավունք ունեմ 16 մլն դրամ ծախսեմ տարեկան,- ասում  է Մ․Հարթենյանը,-  մնացած մեր բյուջեի գումարները գնում են մանկապարտեզների ու գյուղապետարանի՝ աշխատավարձ, կենսաթոշակ․․․»։
Միջպետական ճանապարհի գյուղով անցնող հատվածի («Մ1- Թալին-Քարակերտ -Թուրքիայի սահման») երկարությունը 2,3 կմ է։ Դրա հիմնանորոգման համար պահանջվող գումարը 3,5 անգամ ավել է ողջ համայնքի տարեկան բյուջեից․«Տրանսպորտի և կապի նախարարությունից եկան ինժիներները, հաշվեցին, չափեցին․ մոտ՝ 249 մլն դրամ գումար է պետք»,-նշում է գյուղապետը։
Վերջինս պաշտոնական գրությամբ որևէ պետական գերատեսչության չի դիմել․ «հույսով սպասում է» նախագահի խոստման կատարմանը։ Մասնավոր զրույցների ժամանակ իրեն ասել են՝ «սպասե՛ք, գումարի հարց է»․ «Ես հավատում եմ իրենց,-ասում է Հարթենյանը,- որովհետև մեր գյուղի հետ կապված ինչ խոստացել, արել են»։
2014թ․ի նոյեմբերի 4-ին ԱԺ  տնտեսական հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվել է 2015թ․ի բյուջեն։ Տրանսպորտի և կապի նախարարությունը «Պետական նշանակության ավտոճանապարհների հիմնանորոգում» եւ «Տրանսպորտային օբյեկտների հիմնանորոգում» ծրագրերի իրականացման համար նախատեսել է 4 մլրդ դրամ` 2014թ․ի 13 մլդ 238 մլն դրամի դիմաց։ Կներառվի՞ արդյոք  «Մ1- Թալին-Քարակերտ -Թուրքիայի սահման» ճանապարհը որևէ ծրագրում, դեռևս հայտնի չէ։
Եթէ այդ ճամբան կարժէ սարքելը այն ժամանակ ժողովուրդը իր ուժերով շատոնց սարքած էր, միւս կողմէն, եթէ այս նախագահը քեզի չի գողնայ ուրախ պիտի ըլլաս, ուր մնաց ընտրութեան ժամանակ ըրած խոստումները կատարէ, վրան աւելցուր որ ով իրեն մանդատ տուած է ճամբայ շինելու, բոլոր ընելիքը կառավարութիւնը ժողովուրդին վիզէն հանել է։ Իսկ եթէ այդ ճամբան իրապէս հայաստանի տնտեսութեան եթէ կօգներ, վաղուց ժողովուրդը դրամը գտած եւ կառուցած կըլլար․

Каракертцы ждут выполнения предвыборного обещания президента
Дорога, проходящая через центр села Каракерт Армавирского района, имеет государственное значение. Она была построена 30 лет назад и с тех пор ни разу не ремонтировалась. 7 февраля 2013 г. президент РА в рамках своей предвыборной кампании посетил Каракерт, и первый вопрос, который прозвучал на его встрече с жителями общины, касался проходящей через село межгосударственной дороги. “На пути к обеспеченной Армении нам предстоит решить еще много проблем”,- сказал Серж Саргсян, пообещав в короткие сроки решить вопрос.
В феврале 2015 г. этому обещанию исполнится два года. Отметим, что во время визита президента центральную улицу Каракерта засыпали щебнем, чтобы закрыть ямы.
Староста села Мгер Артенян тоже жалуется на плохие дороги. Он опять собирается засыпать ямы щебнем, чтобы можно было кое-как ездить по ним.
Эти работы обойдутся в 800 тысяч драмов, которые будут выплачены из бюджета сельской администрации. Годовой бюджет общины составляет 70 млн драмов. “Я имею право тратить в год 16 млн драмов,- поясняет М.Артенян. – Остальная сумма идет на выплату пенсий и зарплаты работникам детских садов и сельской администрации”.
Протяженность проходящего через село участка межгосударственной дороги (М1 – Талин – Каракерт – граница с Турцией) составляет 2,3 км. Сумма, необходимая для его ремонта, в 3,5 раза превышает размер ежегодного бюджета общины. “Из Министерства транспорта и связи пришли инженеры, изучили, подсчитали, и оказалось, что требуется около 249 млн драмов”,- отметил староста.
Он не обращался с официальным письмом в какое-либо государственное учреждение, так как надеется, что обещание президента будет выполнено. В частных беседах ему говорили: “Ждите, вопрос в деньгах”. “Я им верю, поскольку все, что они обещали нашему селу, сделали”,- сказал Артенян.
На состоявшемся 4 ноября 2014 г. совместном заседании парламентских комиссий по экономическим и финансово-кредитным и бюджетным вопросам был обсужден проект госбюджета 2015 г. На осуществление программ “Ремонт автодорог государственного значения” и “Ремонт транспортных объектов” Министерство транспорта и связи предусмотрело 4 млрд драмов против 13 млрд 238 млн драмов, выделенных в 2014 г. Однако пока неизвестно, будет ли участок  М1 – Талин – Каракерт – граница с Турцией межгосударственной дороги включен в одну из этих программ.