Ֆերմերն առաջարկում է ալյուրը հարստացնելու փոխարեն զարգացնել տեղական ցորենի արտադրությունը
Ինչու՞ ֆոլաթթվով և երկաթով հարստացնել ներկրված ցորենից ստացվող ալյուրը, երբ կա շատ ավելի մատչելի ու արդյունավետ ճանապարհ՝ աջակցել տեղական արտադրողին: Առաջարկի հեղինակը Շիրակի մարզի Անուշավան գյուղի բնակիչ, 20 տարուց ավելի ցորենի արտադրությամբ զբաղվող Սմբատ Հակոբյանն է:
«Ռուսաստանից ներկրում են չհասունացած, անջատ բերքի ցորենը, որ պարենային նպատակների համար պիտանի չէ եւ սովորաբար օգտագործվում է, որպես անասնակեր,- ասում է Սմբատ Հակոբյանը,- որպեսզի ցորենը պիտանի լինի մարդու կողմից օգտագործման, այն պիտի հասունանա արևով: Ներկրվողը կանաչ, կիսահասունացած, ֆուռաժային ցորենն է, որ բերքահավաքի ժամանակ քաղել-թափել են»:
Չհասունացած ցորենը աղքատ է միկրոտարրերից, դա է պատճառը, որ կառավարությունն այն հարստացնելու նախագծին հավանություն է տվել: Ըստ բազմափորձ ֆերմերի` դրա փոխարեն ընդամենը պետք է արգելել նման որակի հացահատիկի ներկրումը:
Ելնելով սեփական փորձից` Սմբատ Հակոբյանը վստահեցնում է, որ գոմաղբով հարստացված տարածքներում ցորենի մշակությունը տալիս է հիանալի արդյունք: Հպարտությամբ ցույց է տալիս սեփական արտադրության «Յասաուլ» կոչվող ցորենի կարմրահատիկ սերմը՝ նշելով, որ անկրկնելի համ ու բույր ունեցող հաց ու խմորեղեն կարելի է ստանալ այս հացատիկի ալյուրից:
«Իմ ունեցած ցորենին, օրինակ, ոչ մի բան պետք չէ ավելացնել: 27 կլեյկայի ցորեն է: Ես մշակություն եմ իրականացնում մեր, Արագածոտնի, մեկ էլ Լոռվա մարզի մոտ 100 հա տարածքների վրա: Ընտրում եմ արևով հարուստ վայրեր: Եթե գնանք, նայենք, կտեսնեք, որ հողը պարարտացված է գոմաղբով: Էկոլոգիապես բարձր որակի ցորեն եմ ստանում, բայց չեմ կարողանում իրացնել»,- նեղսրտում է անուշավանցի ֆերմերը:
Սմբատ Հակոբյանն ասում է, որ 10-15 տարի իրացման խնդիր չի ունեցել. գնել են ֆերմերային փոքր տնտեսությունները, անհատները, սակայն մեծ սպառում ապահովել են հիմնականում էլեկտրական աղացների սեփականատերերը: «Երկար ժամանակ համագործակցել եմ «Մանչո գրուպի» հետ, բայց մի տարի առաջ զանգեցին, թե կներես, բայց հրահանգ կա միայն կոնկրետ մարդկանցից գնումներ իրականացնել, քո ցորենն այլևս չենք կարող գնել,- պատմում է Սմբատ Հակոբյանը,- հիմա 130 տոննա ունեմ, որ չգիտեմ ինչպես իրացնել: Հանրապետությունում գործող 4 էլեկտրական աղացներից և ոչ մեկին չեմ կարողանում առաջարկել, հրաժարվում են գնել, ասում են հրահանգ կա»:
Անուշավանցի ֆերմերը ցորենի 4 տեսակի սերմարտադրությամբ է զբաղվում, որոնք ժամանակի ընթացքում հարմարվել են ծովի մակերևույթից 1700-2000  մետր բարձրության վրա գտնվող տարածքներին, լավ աճում են և միջինը 45-ից 60 ցենտներ բերք ապահովում: Սերմը ժամանակին ներկրել է Ստավրոպոլի մարզից, ասում է, որ որակական հատկանիշներով իր ստացած սերմնացուն չի զիջում ղազախականին:
«Հրաշալի ալյուր է ստացվում մեր տեղական ցորենից,- հավաստիացնում է Սմբատ Հակոբյանը,- նույնիսկ ռուսական «Կառոնա» ֆիրմայի ալյուրը, որ շատ են գովում, զիջում է իմ արտադրած ցորենից ստացված ալյուրին: Ուղղակի զարմանում եմ, որ անընդհատ ասում են դեմքով դառնանք դեպի գյուղացին, բայց անընդհատ թիկունք են ցույց տալիս: Էդքան գումարը, որ ծախսելու եք ֆոլաթթվով ալյուրի հարստացման վրա, աջակցեք, թող տեղացի ֆերմերն իր բերքն իրացնի: Գոնե հաստատապես համոզված կլինեն մարդիկ, որ անվտանգ սնունդ են օգտագործում»:
hrach
Ցավալի է իհարկե: Միգուցե իր նման ցորեն արտադրողների հետ միանան եվ իրենց աղացյ ստեղծեն http://www.fidcone.com/b/fournisseur-d39usine-moulin-a-farine.html 10 000 $ է պետք յստ այս կայքի
ֆերմերը - այսինքն ագարակապան հայերենով
Այն որ հայաստանի ցորենը յուրահատուկ համային ու որակական հատկանիշներ ունի, ինչպես եւ միրգն ու բանջարեղենը, ոչ մի բանիմաց մարդու համար նորություն չպիտի լինի: Լուրջ մասնագիտական կարծիքներ կան նույնիսկ, որ ցորենի հայրենիքը հենց հայաստանն է եղել: Մինչեւ վերջերս հայաստանում կար (հիմա չգիտեմ) վայրի ցորեն, որը սելեկցիոներների համար ուղղակի գանձ է: //Հրահանգ կա չնդունել տեղական ցորենը// բառերը սարսափ են առաջացնում, երբ մտածում ու հետեւություններ ես անում: Դա հավասարազոր է //ոչնչացնել հայն ու հայաստանը// հրամանին: Կարգադրողները թուրք ու թաթարները չեն սակայն, այլ //հայ// կոչվող մուկ ու առնետները: Այս հոդվածն իրականում ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ Է ԱՀԱՎՈՐ ՀԱՆՑԱՆՔԻ ՄԱՍԻՆ, ԸՆԴԵՄ ՄԵՐ ԺՈՂՈՎՐԴԻ ՈՒ ՊԵՏՈՒԹՅԱՆ:
Որևէ վիտամինով ալյուրը հարստացնելու շարժառիթը Հայաստան ներկրվող ցորենի սարսափելի ու անընդունելի որակի համար կոմպենսացնելն է։ Իսկապես, հայաստան է ներկրվում ռուսական անպիտան ցորեն, որը ոչ միայն կարող է խակ լինել, այլև ռուսական պահուստային ցորենն է՝ մի 4 տարի ամբարված ու իր արժեքը լիովին կորցրած։ Շան գլուխն այստեղ է թաղված, ու այո, այն օրին են հասցրել, որ կարող են ապացուցել, որ ալյուրի հարստացման կարիք կա, բայց ո՞ր ալյուրի՝ զիբիլի՞։ Հիմա ավելորդ շահարկում են ՅՈՒՆԻՍԵՖի անունը, իբր ՄԱԿին են մեղադրում, երբ իրականում խնդիրը մեր կաշառակեր չինովնիկների ու իրենցից ոչ պակաս կաշառակեր ռուս չինովնիկների գործարքն է արդեն քանի տարի՝ մեզ վրա սաղացնելու անպիտան ցորեն։ Այստեղ պետք է հարցը լուծել․․․
Սփյուռքահայ
Իսկ Վարչապետն ու գյուղնախարարը պնդում են, թե տեղական արտադրողի ու մանր ձեռնարկատիրոջ կողքին են...հոգս ու հարց լուծողներ օգնեք Մարդուն,
Արթուր Եղիազարյան
ինձ հետաքրքիր է, թե ինչ արժե մեկ կիլոգրամ չաղացած ցորենը
Susik
եթե ֆերմերները՝ ցորեն արտադրողները միանան եւ իրենց ալրաղաց ստեղծեն ու արդար ալյուր արտադրեն, բոլորս էլ իրենցից կգնենք, որ թե թունավորված ալյուրը

Фермер предлагает вместо обогащения муки развивать местное производство
Зачем муку, полученную из импортированного зерна, обогащать фолиевой кислотой и железом, если есть более доступный и эффективный способ – поддерживать местное производство. Автором этого предложения является житель села Анушаван Ширакской области Смбат Акопян, который уже свыше 20 лет занимается производством зерна.
“Из России привозят незрелое зерно, которое непригодно для продовольственных целей и обычно используется в качестве корма для животных,- говорит Смбат Акопян. – Чтобы зерно было пригодно для использования человеком, оно должно дозреть на солнце. А в нашу страну импортируют зеленое фуражное зерно”.
В нем мало микроэлементов, поэтому правительство и одобрило законопроект об обогащении муки. По словам опытного фермера, вместо этого всего лишь необходимо запретить импорт  такого зерна.
С учетом собственного опыта Смбат Акопян уверяет, что выращивание зерна на удобренных навозом землях дает прекрасный результат. Фермер с гордостью показывает полученные им крупные темно-красные семена зерна “Есаул” собственного производства, отмечая, что из полученной им муки получаются невероятно ароматный хлеб и выпечка.
“К моему зерну ничего добавлять не надо, его клейкость составляет 27%. Зерно я выращиваю примерно на ста гектарах в Арагацотне и Лорийской области. Выбираю наиболее солнечные места, землю удобряю навозом. В результате получаю экологичное, высококачественное зерна, а вот реализовать его не могу”,- пожаловался анушаванский фермер.
В течение 10-15 лет никаких проблем с реализацией не было. Зерно покупали небольшие фермерские хозяйства, частники, а большие объемы обеспечивали владельцы крупных мукомолен. “Долгое время я сотрудничал с компанией “Манчо групп”, но год назад мне позвонили и, извинившись, сказали, что поступило указание осуществлять закупки только у конкретных лиц, поэтому покупать у меня зерно они больше не могут,- рассказал Смбат Акопян. – Сейчас у меня имеется 130 тонн, которые я не знаю, как реализовать. В республике действуют 4 электромукомольни, но ни одной из них я не могу предложить свое зерно, так как все они ссылаются на поступившее распоряжение”.
Фермер из Анушавана получает зерно четырех сортов, которые со временем приспособились к землям, расположенным на высоте 1700-2000 метров над уровнем моря. Эти сорта дают в среднем 45-60 центнеров урожая. Семена Смбат Акопян привез в свое время из Ставропольского края, говорит, что по своему качеству они не уступают казахстанским семенам.
“Из наших местных сортов получается прекрасная мука,-уверяет фермер. – Даже мука российской фирмы “Корона”, которую очень хвалят, уступает муке, получаемой из выращенного мной зерна. Я просто удивляюсь, постоянно говорят, что надо повернуться лицом к крестьянину, но при этом каждый раз наносят нам удар в спину. Те огромные средства, которые должны быть потрачены на обогащение муки фолиевой кислотой, можно направить на оказание помощи фермерам, чтобы они могли реализовать свой урожай. В этом случае люди были бы уверены в том, что потребляют безопасные продукты питания”.
ших местных сортов получается прекрасная мука,-уверяет фермер. – Даже мука российской фирмы “Корона”, которую очень хвалят, уступает муке, получаемой из выращенного мной зерна. Я просто удивляюсь, постоянно говорят, что надо повернуться лицом к крестьянину, но при этом каждый раз наносят нам удар в спину. Те огромные средства, которые должны быть потрачены на обогащение муки фолиевой кислотой, можно направить на оказание помощи фермерам, чтобы они могли реализовать свой урожай. В этом случае люди были бы уверены в том, что потребляют безопасные продукты питания”.