Էներգիայի սակագինը ոչ միայն չի վերանայվի, այլև առաջիկայում կրկին բարձրացնելու հավանականությունը մեծ է
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի (ՀԷՑ) ներկայացրած գնային հայտը, ըստ էության, տեսանելի դարձրեց Հայաստանի էներգետիկ ոլորտում առկա ճգնաժամը, որը իշխանությունները խնամքով թաքցրել են բնակչությունից: Խորհրդարանական լսումների ժամանակ պատգամավորներից ոմանք ըմբռնեցին, որ մեր երկրի խնդիրը ՀԷՑ-չէ, ավելին, մոտ 7 դրամով ավելացող հոսանքի սակագինը չէ: Հետեւաբար, առաջարկում էին խնդրի համակարգային քննարկում իրականացնել` հասկանալով, որ Հայաստանի էներգետիկ համակարգի անվտանգությունն այլեւս երաշխավորված չէ, իսկ ՀԷՑ-ն այդ համակարգի մի օղակն է միայն:
Այդուհանդերձ, որո՞նք են Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի շահութաբերության նվազման պատճառները: Մասնագետները ներկայացնում են մի իրավիճակ, որը սուբյեկտիվորեն պարտադրվել է ՀԷՑ-ին եւ լուծումներ չփնտրելու արդյունքում խորացել է հատկապես վերջին երեք տարիներին: Դրանք են`
ա/ ծախսերի անսպասելի մեծ աճը. Կառավարությունը ՀԷՑ-ի հետ իր քաղաքականությունն իրականացնելիս նախատեսել էր, որ ՀԷՑ-ը էլեկտրաէներգիան պետք է ձեռք բերի՝ էժանից դեպի թանկը: Սակայն էժան էլեկտրաէներգիա արտադրողները՝ Մեծամորի  ատոմակայանը, նախատեսվածից ավելի երկար չի աշխատել: Անցած երեք տարիները՝ 2012-2014 թթ.-ը, սակավաջուր են եղել եւ «Որոտան» ՀԷԿ-ը, «Սեւան-Հրազդան» կասկադը, ինչպես նաեւ փոքր հէկ-երը բավարար էներգիա չեն արտադրել:
ՀԷՑ-ը էլեկտրաէներգիայի 40%-ը ձեռք է բերել ջերմային էլեկտրակայաններից, իսկ 28-29%՝ատոմային էլեկտրակայանից եւ հիդրոէներգետիկայից, որի պատճառով էլ 2012-2014 թթ.-ին 27 մլրդ դրամի վնաս է կրել, իսկ Կառավարությունը չի փոխհատուցել վնասը:
բ/ Սպառողների համար էներգիայի սակագներն անփոփոխ են թողնվել, որովհետեւ այդ տարիները համընկել են հանրապետական նշանակության ընտրությունների հետ՝
• 2012 թվականի մայիսի 6-ին ԱԺ համամասնական ընտրություններն էին,
• 2013 թվականի փետրվարի 18-ին նախագահական ընտրություններն էին,
• 2013թ. մայիսի 5-ի Երեւանի ավագանու ընտրություններն էին:
Իշխող վարչակազմի խնդիրն էր՝ ամեն կերպ սոցիալական ընդվզում չառաջացնել, իսկ սակագնի բարձրացումը հասարակական դժգոհությունն ավելի կմեծացներ, որը թույլ չտալու համար արհեստականորեն ճնշել են սակագնի բարձրացումը:
Այս քաղաքականության արդյունքում ՀԷՑ-ը ոչ միայն շահույթից է զրկվել, այլեւ նրա վնասների չափը 2014 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ 55.1 մլրդ դրամի է հասել: ՀԷՑ-ն իր գործունեությունը շարունակելու համար կարճատեւ՝ 2-3 տարով, վարկեր է վերցրել հայկական առեւտրային 3 բանկերից:
գ/ ՀԷՑ-ը վնասներ է կրել նաեւ պարտքերի պատճառով. Միայն «Նաիրիտ  գործարան» ՓԲԸ-ն «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությանը պարտք է 1,2 մլրդ դրամ, իսկ «Վանաձոր-Քիմպրոմը»՝ շուրջ 1, 379 մլրդ դրամ: ՀԷՑ-ը Վանաձորի «Քիմպրոմին» սնանկ ճանաչելու հայցադիմում էր ներկայացրել դատարան, սակայն այն դրական ընթացք չունեցավ: ՀԷՑ-ը սնանկ ճանաչելու հայց է ներկայացրել նաեւ «Գլենդել Հիլզ» ՓԲԸ-ի դեմ՝ 138 մլն դրամի պարտքի դիմաց:
Բայց սա ամբողջը չէ, իշխանությունները հապաղում են բացեիբաց խոստովանել, որ Հայաստանի Հանրապետությունն էներգետիկ անվտանգության խնդիրներ ունի, եւ այս իրավիճակը վատ կառավարման արդյունք է: Երկրում սոցիալական ընդվզում թույլ չտալու համար Կառավարությունն իր անհեռատես քաղաքականության մեջ է ներքաշել ողջ պետական էներգետիկ ընկերություններին՝ օգտագործելով նրանց գումարները:
Դեռեւս 2014 թ. նոյեմբերի 28-ին էներգետիկայի նախարար Երվանդ Զախարյանը  «Նաիրիտ  գործարան» ՓԲԸ-ի ղեկավարության ու աշխատակիցների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրել էր, որ վերջին մի քանի տարիներին Նաիրիտի պահպանության ծախսերը, ինչպես նաեւ աշխատավարձերի վճարումներն իրականացվել են էներգետիկ համակարգի ընկերությունների տրամադրած միջոցների հաշվին (փոխառությունների տեսքով), որոնք իրենց հերթին այսօր ծանր ֆինանսական վիճակում են:
Գործարանը տարիներ ի վեր չի աշխատում, սակայն Երվանդ Զախարյանի խոսքով՝ այս ընթացքում գործարանի 178 աշխատակից բավական բարձր աշխատավարձ է ստացել՝ 400 հազարից մինչեւ 2 մլն 600 հազար դրամ: Նաիրիտցիների աշխատավարձի պարտքը 6 մլրդ դրամ է կազմում: Այս տարվա ապրիլի 2-ի դրությամբ, ինչպես Կառավարության նիստում տեղեկացրել էր վարչապետը, «Նաիրիտ» ՓԲԸ-ն դեռեւս 480 աշխատող ունի:
Լոռու մարզպետ Արթուր Նալբանդյանը մեկ տարի առաջ «Հետք»-ին տված հարցազրույցում ասում է. «Ուրախությամբ հայտնում եմ, որ «Քիմպրոմի» աշխատողների շուրջ 450 մլն դրամ աշխատավարձի պարտքը, ինչպես խոստացել էր նախագահ Ս. Սարգսյանը, ամբողջությամբ այս պահի դրությամբ մարված  է»:
«Վանաձորի-Քիմպրոմ»-ում 621-700 աշխատող է հաշվառված: Միջին աշխատավարձը 80-100 հազար դրամ է կազմում: Մեկ ամսվա մաքուր աշխատավարձը, որ «Քիմպրոմը» տալիս է աշխատողներին, 48,5 մլն է: Այդ պարտքերը Կառավարությունը մարել է եւ շարունակում է մարել պետական էլեկտրաէներգետիկական ընկերությունների գումարներն օգտագործելով:
Բացի դրանից, նշված քիմիական գործարանները մեծ պարտքեր ունեն նաեւ էլեկտրաէներգետիկական ոլորտին: «Նաիրիտ  գործարան» ՓԲԸ-ն օրինակ, 20 մլրդ դրամ է պարտք Երեւանի ՋԷԿ-ին: Երեւան ՋԷԿ-ն ու ատոմակայանն իրենց ռեսուրսների պահպանման համար հայկական առեւտրային բանկերից 16 մլրդ դրամ, 11-12%-ով կարճաժամկետ՝ 1-2 տարի մարման ժամկետով, վարկ են վերցրել: Երեւան ՋԷԿ-ն իր հերթին «Գազպրոմին» պարտք է 23 մլրդ դրամ, որը չորս տարում է կուտակել: Երեւան ՋԷԿ-ին հարկադրել են նաեւ կրճատել իր աշխատողներին, որովհետեւ նա պետք է վճարի «Նաիրիտի» աշխատողներին:
Երեւան ՋԷԿ-ը եւ Բարձրավոլտ էլեկտրական ցանցերը (ԲԷՑ) միասին 40 մլրդ դրամի պարտք ունեն առանձին բանկերի եւ «Գազպրոմին», իսկ մարելու հեռանկարն անորոշ է:
Հունիսի 27-ին հանրապետության նախագահն ի վերջո խոսեց եւ հայտնեց, որ նոր լուծումներ են անհրաժեշտ Հայաստանի էներգետիկ համակարգի եւ սակագնի օբյեկտիվ բարձրացման սոցիալական բեռը չեզոքացնելու եւ ժողովրդի ուսերից վերցնելու համար: «Ինչպես նշեցի, համոզված եմ՝ սակագնի բարձրացումը չեղյալ հայտարարելը ծայրահեղ վտանգավոր է: Ուստի, մինչեւ եզրակացության կազմումը այդ ընկերության կողմից կառավարությունն իր վրա կվերցնի սակագնի բարձրացման ամբողջ բեռը»,- հայտնեց ՀՀ նախագահը՝ նկատի ունենալով ՀԷՑ-ի գործունեությունն ստուգելու համար աուդիտի նշանակումը:
Միաժամանակ նշեց. «Եթե եզրակացությունը հաստատի սակագնի ավելացման հիմնավորվածությունը, ապա այդ պահից սպառողներն առանց որեւէ կասկածի հիմքերի կսկսեն վճարել այդ սակագնով»:
Նախագահը չի կասկածում, որ սակագինը հիմնավորված է: Համաշխարհային բանկն (ՀԲ) արդեն ուսումնասիրել եւ ոլորտը բարեփոխելու առաջարկներ է ներկայացրել ՀՀ Կառավարությանը՝ բավարար եւ հուսալի էներգամատակարարում ապահովելու համար: Հակառակ դեպքում՝ հովհարային անջատումներն առավել քան իրատեսական են դառնում:
ՀԲ-ն առաջարկել է մինչեւ 2020թ.-ը կառուցել նոր ջերմային էլեկտրակայան, որի համար գումարն արդեն հատկացվել է: Միաժամանակ, էներգետիկ համակարգն առողջացնելու մի քանի հրատապ քայլեր է առաջարկել, այդ թվում` կապիտալ դրամաշնորհներ տրամադրել աղքատներին` էներգախնայողական միջոցառումների համար: Այս առաջարկը Կառավարությունն ընդունեց եւ հունիսի 25-ին որոշեց հոսանքի թանկացման դիմաց փոխհատուցել 105 հազար ընտանիքի՝ տարեկան հավելյալ նրանց վճարելով 24 հազարական դրամ սոցիալական նպաստ:
«Հայաստանի նախագահի հետ խորհրդակցելուց հետո մենք պատրաստել ենք որոշում, որի համաձայն` 105 հազար ընտանիքի, նույնն է որ 400 հազար մարդու համար հատկացվող օգնության չափը կավելացվի 24 հազար դրամով տարեկան կտրվածքով: Կառավարությունն  ամեն տարի 2,5 մլրդ դրամ կհատկացնի՝ նպատակ ունենալով թեթեւացնել սակագնի բարձրացման արդյունքում առաջացած անապահով ընտանիքների բեռը»,- հայտնեց վարչապետը:
Սակայն, որտեղից են տալու 2,5 մլրդ դրամը, երբ մինչ այդ բոլոր նման ծախսերը պետական էլեկտրաէներգետիկական ընկերություններին են պարտադրվել եւ արդեն այդ պատճառով անելանելի վիճակում են դրել դրանց: Ինչպես նշել էինք մեր նախորդ հրապարակման մեջ՝ վերջին տարիներին գազի սակագինը բարձացնելուց հետո աղքատ ընտանիքների գազի սուբսիդավորումը պետական էլեկտրաէներգետիկական ոլորտի ընկերություններն են ֆինանսավորել՝ 1,1 մլրդ ՀՀ դրամ գումարի չափով, եւ նոր բեռ նրանք չեն կարող ստանձնել: Միաժամանակ, ՀԲ-ն էներգետիկ ոլորտն առողջացնելու իր ներկայացրած հրատապ քայլերով առաջարկել է դադարեցնել էլեկտրաէներգետիկ ընկերությունների հաշվին աղքատ խավի գազի սուբսիդիայի ֆինանսավորումը:
Կառավարության այս քայլերի արդյունքում, արդյոք, մեղմվե՞ց սոցիալական պայթյունը երկրում, թե ծնուննդ տվեց ավելի մեծ ընդվզումների: 2016 թ.-ին մեկ տարով դադարեցվելու է Մեծամորի ատոմակայանի գործունեությունը, որը նշանակում է՝ ՀԷՑ-ը պահանջված հոսանքը պետք է գնի ՋԷԿ-երից ավելի թանկ գնով եւ դարձյալ էնեգիայի սակագինը բարձրացնելն անխուսափելի է դառնում: Ո՞վ պետք է այդ մասին տեղեկացնի Բաղրամյան փողոցում սակագնի դեմ պայքարողներին:

Тариф на электроэнергию не будет пересмотрен, более того, в ближайшее время велика вероятность нового повышения
Заявка на введение нового тарифа на электроэнергию, поданная ЗАО “Электросети Армении”, выявила существующий в энергетической системе Армении кризис, который власти тщательно скрывали от населения. В ходе парламентских слушаний некоторые депутаты парламента поняли, что проблема нашей страны не в “ЭСА” и даже не в повышении на 7 драмов тарифа на электроэнергию, и поэтому предложили провести системное обсуждение проблемы, так как безопасность энергетической системы Армении уже не может быть гарантирована, тогда как “ЭСА” – лишь часть этой системы.
Тем не менее, каковы причины снижения прибыльности электросетей Армении?
А) Неожиданный рост расходов. При осуществлении своей политики в отношении “ЭСА” правительство предусматривало, что процесс приобретения “ЭСА” электроэнергии должен предусматривать переход от более низкой цены к более высокой. Однако производящая дешевую электроэнергию Мецаморская атомная станция не работала больше запланированного срока. Прошедшие три года - 2012-2014 – были маловодными, и Воротанская ГЭС, каскад Севан-Раздан, а также малые электростанции не вырабатывали достаточно электроэнергии.
40% электроэнергии “Электросети Армении” приобретали у тепловых ГЭС, а 28-29% - у атомной станции и гидроэнергетики, из-за чего убытки  компании в 2012-2014 гг. составили 27 млрд драмов, которые правительство не компенсировало.
Б) Для потребителей тариф на электроэнергию остался неизменным, поскольку эти годы совпали с выборами республиканского значения:
6 мая 2012 г. прошли выборы в Национальное Собрание по пропорциональной системе,
18 февраля 2013 г. состоялись президентские выборы,
5 мая 2013 г. – выборы в совет старейшин Еревана.
Задача правящего режима состояла в том, чтобы всеми возможными способами не допустить социального бунта, между тем повышение тарифа на электроэнергию усилило бы общественное недовольство. И для того, чтобы не допустить этого, повышение тарифа искусственно подавлялось.
В результате такой политики компания «ЭСА» лишилась прибыли. Более того,  по положению на 31 декабря 2014 г. сумма ее убытков достигла 55.1 млрд драмов. Для продолжения своей деятельности «ЭСА» взяли в трех армянских коммерческих банках краткосрочные кредиты со сроком погашения 2-3 года.
Г) «ЭСА» понесли убытки и из-за долгов. Только ЗАО «Завод «Наирит» задолжало «ЭСА» 1,2 млрд драмов, а «Ванадзор-Химпром» - около 1,379 млрд драмов. «Электросети Армении» подали судебный иск о признании ванадзорского «Химпрома» банкротом, однако дело не имело положительный исход. Иск о банкротстве компания «ЭСА» подало и против ЗАО «Глендел Хиллз», которое задолжало ей 138 млн драмов.
Но и это не все. Власти медлили открыто признаться в том, что энергетическая система Армении имеет проблемы с безопасностью и что эта ситуация – результат плохого менеджмента. С целью не допустить в стране социальный бунт правительство втянуло в свою бесперспективную политику все государственные энергетические компании, использовав их суммы.
Еще 8 ноября 2014 г. министр энергетики Ерванд Захарян на встрече с руководством и работниками завода «Наирит» сообщил, что за последние несколько лет расходы на содержание «Наирита» и выплату заработной платы осуществлялись за счет средств, предоставленных компаниями энергетической системы (в виде займов), которые в свою очередь сегодня находятся в тяжелом финансовом положении.
Завод не работает уже много лет, однако все это время, по словам министра, 178 работников завода получали довольно высокую зарплату – от 400 тысяч до 2 млн 600 тыс. драмов. Задолженность по зарплате перед наиритцами составляет 6 млрд драмов. По положению на 2 апреля с.г., как сообщил на заседании правительства премьер-министр, на заводе «Наирит» все еще работают 480 человек.
Год назад губернатор Лорийской области Артур Налбандян в интервью Hetq.am сказал: «С радостью сообщаю, что задолженность по зарплате перед работниками «Химпрома» на сумму около 450 млн драмов в настоящий момент полностью погашена, как и обещал президент Саргсян».
На заводе «Ванадзор-Химпром» работают 621-700 человек. Их средняя зарплата составляет 80-100 тыс. драмов. Месячная зарплата, которую «Химпром» выплачивает  всем своим работникам, составляет 48,5 млн. Этот долг правительство погашало и продолжает погашать за счет средств государственных энергетических компаний.
Кроме того, указанные химические заводы сильно задолжали также электроэнергетической сфере. Так, долг ЗАО «Завод «Наирит» Ереванской ТЭЦ составляет 20 млрд драмов. С целью сохранения своих ресурсов Ереванская ТЭЦ и атомная станция взяли в армянских коммерческих банках краткосрочные кредиты на сумму 16 млрд драмов под 11-12% годовых и со сроком погашения 1-2 года. В свою очередь Ереванская ТЭЦ задолжала «Газпрому» 23 млрд драмов. Эту сумма накопилась за четыре года. Ереванскую ТЭЦ заставили сократить своих работников, поскольку она должна заплатить работникам «Наирита».
Ереванская ТЭЦ и «Высоковольтные электросети» (ВЭС) вместе задолжали отдельным банкам и «Газпрому» 40 млрд драмов, однако перспектива погашения этой суммы весьма неопределенна.
27 июня президент РА наконец-то заговорил, сообщив о том, что для энергосистемы Армении и нейтрализации социального бремени объективного  повышения тарифа, которое ляжет на плечи народа, нужны новые решения. «Я убежден, что аннулирование повышения тарифа крайне опасно. Поэтому до составления заключения этой компанией весь груз повышения тарифа правительство возьмет на себя»,- заявил президента РА, имея в виду назначение аудита для проверки деятельности «ЭСА».
Серж Саргсян однозначно заявил: «Если заключение подтвердит обоснованность повышения тарифа, то начиная с этого момента потребители без каких-либо сомнений начнут платить по этому тарифу».
Президент не сомневается в обоснованности тарифа. Всемирный банк уже провел изучение и представил правительству РА предолжения по реформированию сферы для обеспечения необходимого и надежного энергоснабжения. В противном случае веерные отключения станут более чем реальными.
ВБ предложил до 2020 г. построить новую тепловую электростанцию, средства на которую уже выделены. В то же время рекомендовано осуществить несколько неотложных шагов по оздоровлению энергетической системы, в том числе предоставление бедному слою капитальных грантов на энергосберегающие мероприятия. Правительство приняло это предложение и 25 июня сообщило о своем решении компенсировать повышение стоимости электроэнергии 105 тысячам семей, которым будет выплачиваться социальное пособие в размере 24 тыс. драмов в год.
Но где возьмут эти 2,5 млрд драмов, если до этого все подобные расходы навязывались государственным энергетическим компаниям, что поставило их в безвыходную ситуацию? После повышения в последние годы газового тарифа субсидии в размере 1,1 млрд драмов выплачивались бедным семьям за счет государственных энергетических компаний, поэтому взять на себя новый груз они уже не могут.
Вместе с тем с целью оздоровления энергетической сферы Армении Всемирный банк своими неотложными шагами предложил прекратить  субсидировать расходы бедных семей на газ за счет энергетических компаний.
Смягчится ли социальный бунт в стране в результате этих шагов правительства или это породит более мощную волну недовольства? В 2016 г. на год будет прекращена деятельность Мецаморской атомной станции, а это значит, что необходимую электроэнергию «ЭСА» должны будут закупать у ТЭЦ по более высокой цене. В результате повышение тарифа станет неизбежным. Кто должен сообщить об этом тем, кто на проспекте Баграмяна борется против повышения энерготарифа?