Մարիսոլ Գադեյան․«Մի բան կայ Հայաստանում, որ ես շատ եմ սիրում, երբեք մենակ չես, երբեք»
Բեատրիսը, Մարիսոլը և Սարգիսը Արգենտինայից և Ուրուգվայից տեղափոխվել են Հայաստան՝ այստեղ բնակություն հաստատելու: «Հետք»-ի հետ զրույցում պատմում են ծննդավայրում իրենց գործունեության, Հայաստանում ունեցած փորձառության և հույսերի մասին:
Բեատրիս Արսլանյանը (Բետի) և Մարիսոլ Գադեյանը Արգենտինայի Կորդովա քաղաքից են: Նախկինում, տարբեր տարիների կամավորություն են արել Հայաստանում: Սարգիս Փանոսյանը, ով ապրում էր Ուրուգվայի մայրաքաղաք Մոնտեվիդեոյում, նույնպես եղել է Հայաստանում, երբ երկու տարի առաջ մասնակցում էր համահոմենեթմենական խաղերին:
«Հայաստանը շատ սիրեցի, եւ մանաւանդ ժողովուրդը, էստեղ ապրիլը, ուրեմն ըսի որ օր մը, համալսարանս աւարտելէն յետոյ պիտի գայի, էստեղ հաստատուէի…»,- «Հետք»-ի հետ զրույցում պատմում է Բետին, ով աշխատում էր Կորդովայի հինգ հազար բնակիչ ունեցող հայկական համայնքի քարտուղարությունում: Ընկերները ծանոթացել են Հարավային Ամերիկայի երկրների հայ երիտասարդների հանդիպումների ժամանակ:
Բետին, Մարիսոլը և Սարգիսը / լուսանկարը՝ Նարեկ Ալեքսանյանի
Բետին պատմում է, որ ակտիվ մասնակցություն են ունեցել իրենց համայնքների կյանքին. «Կարծեմ այդ կողմով մի քիչ մեզի պիտի կարոտնան»: Հիշում է, որ Արգենտինայում հիմնականում Հայ դատի, արգենտինացիներին այդ մասին տեղեկացնելու համար էին աշխատում: Հայաստանում այդ խնդիրը չունեն, «ուրեմն կը ջանանք զբաղուիլ ուրիշ ձեւի գործերով և անոր վերաբերեալ փնտրում ենք, ինչպէս ժողովուրդին օգտակար դառնալ և ինչպէս օգնել, որ Հայաստանը աւելի զարգանայ»:
Բետին լրագրություն է սովորել Արգենտինայում, աշխատել է նաև իր ծնողների ռեստորանում, որտեղ հայկական և արաբական ուտեստներ էր պատրաստում:
Բետին լատինամերիկյան ըմպելիք՝ մատե է պատրաստում / լուսանկարը՝ Դավիթ Բանուչյանի
Հիշելով Հայաստան տեղափոխվելու որոշմանը հարազատների արձագանքի մասին՝ Մարիսոլը ասում է. «Մի քիչ դժուար եղաւ, որուհետեւ շատ հեռու է, ու վստահ չէին՝ ինչ կը լինի Հայաստանում: Գիտէին, որ մենք էստեղ ուրախ ենք ու կ՛ուզեինք փորձիլ»: Արգենտինայում նա հայկական մշակույթ է դասավանդել մի դպրոցում, որտեղ հայ ուսանողները շատ չէին՝ միջինը հինգ հոգի մեկ լսարանում: Կեսօրից հետո այն գործել է որպես հայկական դպրոց:
Կամավորության ութ ամիսների ընթացքում Մարիսոլն ապրել է Երևանում, Գյումրիում և Շուշիում: Եթե Երևանից դուրս ապրելու լիներ, կնախընտրեր Շուշին: «Կարծեմ որ ընտրեցինք Երեւանը, որուհետեւ Արգենտինային ամէնանմանն էր, որպէսզի փոփոխութիւնը շատ մեծ չլինի,- պատմում է Մարիսոլը և շարունակում, որ Կորդովայի համեմատ Երևանը փոքր է, բայց նաև՝ հանգիստ ու գեղեցիկ,- Մի բան կայ Հայաստանում, որ ես շատ եմ սիրում, երբէք մենակ չես, երբէք: Միշտ մարդ մը կայ, որ քեզ կօգնի: Մեր մոտ էդպէս չի, դրա համար սիրում եմ»:
Հիմնական տարբերությունը, որ նա նկատել է երկու հասարակությունների միջև, այն է, որ Արգենտինայում չկան կնոջ և տղամարդու հստակ բաշխված դերեր, ինչպես Հայաստանում է: «Օրինակ, տունիս մեջ հայրս է ճաշը պատրաստում, լուացք անում, ամէն ինչ անում, ու եթէ ես այստեղ այդ բանն եմ ասում, զարմանում են»,- պատմում է Մարիսոլը:
Օգոստոսին երեք ընկերները Շուշիում մասնակցել են Մարիսոլի հյուրընկալ ընտանիքի զավակի հարսանիքին: Լուսանկարում նրանք փեսայի տատիկի հետ են / լուսանկարը՝ Սարգիսի ֆեյսբուքյան էջից
Խոսելով Հայաստանի սոցիալական կյանքի և դրան իրենց մասնակցության մասին՝ երիտասարդները ուրախությամբ հիշում են «Էլեկտրիկ Երևան» շարժումը, որին հետևել են Հարավային Ամերիկայից: Ուրախ են, որ մարդիկ պայքարում են իրենց իրավունքների համար, և վստահեցնում են, որ գալիք հավաքների շարքերում իրենք էլ կլինեն: «Ես կարծեմ, որ փոփոխության մեջն է Հայաստանը, ու քայլում է իր ճանապարհին մեջ»,- ասում է Մարիսոլը:
«Ես կը կարծեմ, որ Հայաստանի քաղաքացիութիւնէ կարեւոր բանը էստեղ ապրիլն է, ոչ միայն քաղաքացիութիւն ունենալ և ուրիշ երկրի մէջ ապրիլը. այն չէ կարեւորը: Կարեւորն է այստեղ ապրիլ և ժողովուրդին և հայկական կեանքին մէջ պատկանիլը:- ավելացնում է Բետին,-  Մենք ժողովուրդին սիրահարուեցանք շատ, որովհետեւ ամէն տեղ, ուր կ՛երթայինք, միշտ ընտանիքի տան մէջ կը մնայինք: Ուրեմն կարծեմ այդ ձեւով մենք ծանօթացանք աւելի գիւղերու կեանքը և ընտանիքներու մտածելակերպը»:
Հարավային Ամերիկայից Հայաստան տեղափոխված երեք ընկերները իրենց ժամանակն անց են կացնում տեղացիների, Հայաստանում ապրող սփյուռքահայերի, ինչպես նաև նույն՝ «Դեպի Հայք» ծրագրով Արգենտինայից կամավորության եկած մի քանի երիտասարդների հետ: «Կարծեմ, որ մենք այս առաջին քայլով օրինակը տուինք, որ ուրիշներն ալ համարձակին, և եթէ մենք լաւ փորձառութիւն մը ունենանք այստեղ, մեր բարեկամներն ու ծանօթներն ալ կը համարձակին ու կուգան»,- ասում է Բետին:
Մարիսոլը կատակով ասում է, որ ինքը միայն բաղնիքում էր երգում: Ընկերուհու առաջարկով երգեց մի համերգի ժամանակ, հետո նաև նվագել սովորեց / լուսանկարը՝ Նարեկ Ալեքսանյանի
Սարգիսը, ով ծրագրավորող է, ժամանակավոր աշխատանք է գտել, սակայն հիմնավոր գործ է փնտրում: Ֆուտբոլ այլևս չի խաղում, ասում է՝ ես 28 տարեկան եմ, վերջացավ:
Երիտասարդները ցանկանում են Հայաստանում իրենց մասնագիտություններով աշխատանք գտնել: «Յուսամ լաւ փորձառութիւն կ՛ունենանք, որ աւելի խանդավառուած ըլլանք էստեղ մնալու: Վստահ՝ կստացուի»,- ասում է Բետին:

Марисоль Гадеян: “В Армении есть то, что мне очень нравится: здесь ты никогда не останешься один…”
Беатрис, Марисоль и Саркис переехали в Армению из Аргентины и Уругвая. Они решили обосноваться здесь. В беседе с Hetq.am молодые люди рассказали о своей работе на родине, об опыте, который они приорбрели в Армении, о своих надеждах.
Беатрис Арсланян (Бетти) и Марисоль Гадеян из Аргентины, из города Кордова. В разные годы они приезжали волонтерами в Армению. Саркис Паносян живет в столице Уругвая Монтевидео и два года назад приезжал в Армению – участвовал в играх, организованных Общеармянским спортивным союзом (Омэнтмен).
“Я очень полюбила Армению, особенно людей, здешнюю жизнь. И я сказала себе, что когда окончу университет, то перееду сюда на постоянное жительство…” – говорит Бетти. Она работает в Кордове, в секретариате армянской общины, насчитывающей пять тысяч человек. Друзья познакомились на встрече армянской молодежи из стран Южной Америки.
Бетти, Марисоль и Саркис / фото Нарека Алексаняна
По словам Бетти, они принимали активное участие в жизни своей общины, работали в основном в направлении Ай Дата, информировали аргентинцев о требованиях армянского народа. В Армении такой задачи у них нет, поэтому здесь друзья будут заниматься другими делами, помогать людям, способствовать развитию страны.
В Аргентине Бетти училась на журналиста, работала также в ресторане своих родителей, где подавали армянские и арабские блюда.
Бетти готовит южноамериканский напиток мате / фото Давида Банучяна
Вспоминая о том, как родители отреагировали на ее решение переехать в Армению, Марисоль сказала: “Это оказалось трудно, так как Армения находится очень далеко. К тому же родители не были уверены, что будет со мной в Армении. Они знали, что нам здесь очень весело, и мы хотим попробовать”. В Аргентине Марисоль преподавала армянскую культуру в учебном заведении, где было очень мало армянских студентов. После полудня школа действовала как армянская.
Работая восемь месяцев волонтером, Марисоль жила в Ереване, Гюмри и Шуши. Если б ей пришлось жить за пределами столицы, то она выбрала бы Шуши. “Мы выбрали Ереван, так как он больше напоминал Аргентину, и перемены были бы не очень резкими”,- говорит Марисоль, отмечая, что по сравнению с Кордовой Ереван маленький город, но вместе с тем спокойный и красивый. “В Армении есть то, что мне очень нравится: здесь ты никогда не останешься один. Никогда”,- добавила она.
Основное различие между двумя обществами, которое заметила Марисоль, состоит в том, что в Аргентине нет четкого разделения ролей между мужчиной и женщиной, как в Армении: “Мой отец, например, дома готовит обед, стирает, все делает. И когда здесь я рассказываю об этом, все удивляются”.
В августе трое друзей присутствовали в Шуши на свадьбе сына людей, в гостеприимной семье которых живет Марисоль. На снимке: молодые люди с бабушкой жениха / фото с фейсбуковской страницы Саркиса
Говоря о социальной жизни в Армении и своем участии в ней, молодые люди с радостью вспомнили движение “Электрик Ереван”, за которым следили, находясь в Южной Америке. Их радует, что люди борются за свои права. Друзья заверили, что обязательно примут участие в будущих акциях. “Я думаю, что в Армении происходят перемены, страна идет своим путем”,- отметила Марисоль.
Переехавшие из Южной Америки в Армениюмолодые люди проводят время с местными армянами, живущими здесь соотечественниками из диаспоры, а также с несколькими молодыми людьми из Аргентины, которые работают волонтерами в рамках программы “В Айк”. “Своим шагом мы показали пример другим, чтобы и они проявили смелость. И если мы добьемся здесь успеха, то наши родственники и друзья тоже рискнут приехать сюда”,- говорит Бетти.
Марисоль в шутку говорит, что поет только в бане. По предложению подруги она спела на одном концерте, после чего научилась играть на гитаре / фото Нарека Алексаняна
Программист Саркис нашел временную работу, но сейчас ищет постоянную. В футбол больше не играет. Говорит: мне уже 28 лет, хватит.
Молодые люди хотят найти в Армении работу по специальности. “Мы надеемся добиться успеха, чтобы нам еще больше захотелось остаться здесь”,- сказала Бетти.