Դատարանը պարտավորեցրել է դադարեցնել «Nurofen»-ի «մոլորեցնող» հաբերի վաճառքը
Ավստրալիայի դատարանը պարտավորեցրել  է  բրիտանական «Ռեքիթ Բենքիզեր» (Reckitt Benckiser) ընկերությանը, որը հանդիսանում է   «Նուրոֆեն» դեղորայքի սեփականատերը, կասեցնել «մոլորեցնող» ցավազրկողների վաճառքը։  Պարզվել է, որ դրանց բոլորի բաղադրությունը նույնն է, իսկ գինը՝ 2 անգամ թանկ։ Դատավոր Ջեյմս Էդելմանը (James Edelman) 3 ամիս ժամանակ է տվել՝ այդ դեղատեսակները ավստրալական խանութներից վերացնելու համար։
Բրիտանական ընկերության դեմ դատավարությունը սկսվել է  դեռևս այս տարվա մարտին։ Դատարանը պարզել է, որ «Ռեքիթ Բենքիզեր»-ը  խաբել է ավստրալիացի սպառողներին՝ նրանց վաճառելով «Նուրոֆեն» ցավազրկող՝   կոնկրետ ցավերի, ասենք՝ ուժեղ գլխացավի, ժամանակավոր ցավի, միգրենի, մեջքի ցավի համար և այլն։
Այնինչ «Նուրոֆենի» բոլոր այդ տարատեսակների ակտիվ նյութը ՝ իբուպրոֆեն լիզինն է (ibuprofen lysine), և թվարկված տարատեսակնուում դրա պարունակությունը նույնն է եղել։
Իբուպրոֆենը ոչ ստերոիդային հակաբորբոքային դեղահաբ է (NSAID), որը ներգործում է՝  նվազեցնելով օրգանիզմում բորբոքում և ցավ առաջացնող հորմոնները։
«Նուրոֆեն»-ի մամուլի խոսնակ Մոնթսե Պենան (Montse Pena) նշել է, որ այս դեպքը վերաբերում է միայն Ավստրալիային, իսկ մնացած բոլոր տեղերում դրանց վաճառքը շարունակվելու է ․ « «Նուրոֆենի»  կոնկրետ տեսակների արտադրանքը նպատակաուղղված էր օգնելու սպառողին՝ առաջնորդվել ցավը վերացնելու իրենց տարբերակով»,-ասում է  խոսնակը։
Հայաստանում «Իբուպրոֆենը»  «Նուրոֆենից»  մոտ 10 անգամ էժան է
Հայաստանի դեղերի պետական ռեեստրում «Ռեքիթ Բենքիզեր» ընկերության «Նուրոֆեն» դեղորայքի տարբեր տեսակներ են գրանցված մինչև 2015-2020թթ։
«Նուրոֆեն», «Նուրոֆեն ֆորտե», «Նուրոֆեն Ուլտրա Կապ», «Նուրոֆեն Էքսպրես նեո», «Նուրոֆեն» գել․ սրանց բոլորի ակտիվ նյութը իբուպրոֆենն  է ՝ ցավազրկող և ջերմիջեցնող մի շարք դեղերի հիմնական ակտիվ դեղանյութը։
Կա նաև նույնանուն ջեներիկ դեղը (generic drug)։ Վերջինս արտադրվում է նույն հումքով և տեխնոլոգիայով, ինչ այլ անունը կրող համարժեք բրենդային դեղը և շուկա է մտնում իր գլխավոր ակտիվ նյութի անվանմամբ,  ունի անհամեմատ ավելի ցածր գին։
«Իբուպրոֆենը» «Նուրոֆենից» ավելի քան 10 անգամ էժան է ։
Համեմատության համար հայաստանյան դեղատներում «Նուրոֆեն»-ը վաճառվում է  1400-4500  դրամի սահմանններում, իսկ իբուպրոֆենն արժե 80-600 դրամ՝ մոտ 10 անգամ էժան։
Օրինակ՝ alfa pharm-ի գնացուցակը (ՀՀ դրամով)
Նուրոֆեն
Իբուպրոֆեն
Ամբողջ աշխարհում ջեներիկ դեղերը բրենդային դեղերից էժան են։ Ընտրությունն իհարկե, սպառողինն է, սակայն  «Ռեքիթ Բենքիզեր» ընկերության նման քայլը ոչ այլ ինչ է, քան անբարեխիղճ մարքեթինգային հնարք, (ինչը մեր նյութերից մեկում  մանարամասն ներկայացրել էինք) ։
Այն մոլորեցնում է սպառողին՝ ստիպելով գնել նույն ազդեցությունն ունեցող դեղն ավելի թանկ գնով, բայց  ցանկացած ցավի դադարեցում՝ լինի դա գլխի, մեջքի և այլն, մարդու օրգանիզմում կատարվում է նույն սկզբունքով։

Суд обязал собственника лекарства “Nurofen” прекратить продажу лекарства, вводящего в заблуждение потребителей
Австралийский суд обязал британскую компанию “Рекитт Бенкизер” (Reckitt Benckiser), являющуюся собственником лекарства “Нурофен”, прекратить продажу этого обезболивающего, поскольку компания вводила в заблуждение потребителей. Оказалось, что состав всех разновидностей этого лекарства один и тот же, а цена – в два раза дороже. Судья Джеймс Эдельман (James Edelman) дал три месяца на изъятие этих лекарств из австралийских магазинов.
Судебный процесс против британской компании начался еще в марте этого года. Суд установил, что “Рекитт Бенкизер” обманывала австралийских потребителей, продавая им обезболивающее “Нурофен” от конкретных болей – например, от головной боли, мигрени, болей в спине и т.д.
Между тем активным компонентом всех этих лекарственных продуктов является ибупрофен лизин (ibuprofen lysine).
Ибупрофен – нестероидный противовоспалительный препарат (NSAID), уменьшающий активность воспалительного процесса и блокирующий процесс создания гормонов, вызывающих воспаление и боль.
Пресс-секретарь компании “Нурофен” Монтсе Пена (Montse Pena) заявила, что данный случай касается только Австралии, а все ранее доступные продукты “Нурофена” в других странах будут продаваться без каких-либо изменений в упаковке.
“Разновидности “Нурофена” были запущены в продажу с целью помочь потребителям сориентироваться в типе боли. Препарат облегчает выбор особенно в среде, где нет медицинского работника, который может помочь принять решение”,- отметила пресс-секретарь.
В Армении “Ибупрофен” примерно в 10 раз дешевле “Нурофена”
В государственном реестре лекарств Армении разновидности препарата “Нурофен” компании “Рекитт Бенкизер” зарегистрированы до 2015-2020 гг.
“Нурофен”, “Нурофен форте”, “Нурофен ультракап”, “Нурофен экспресс Нео”, “Нурофен гель” – во всех этих продуктах активным веществом является ибупрофен, являющееся основным активным лекарственным средством в ряде обезболивающих и жаропонижающих лекарств.
Имеются также дженерики (generic drug). Последние производятся с использованием того же сырья и той же технологии, что и эквивалентное брендовое лекарство с другим наименованием, и появляются на рынке под названием своего главного активного вещества, но по гораздо более низкой цене.
“Ибупрофен” в более чем десять раз дешевле “Нурофена”. Для сравнения отметим, что в армянских аптеках “Нурофен” продается за 1400-4500 драмов, а ибупрофен – за 80-600 драмов, то есть примерно в десять раз дешевле.
Ниже представляем прейскурант alfa pharm (в драмах РА):
“Нурофен”
“Ибупрофен”
Во всем мире дженерики дешевле брендовых лекарств. Выбирать, конечно, должны потребители, однако подобный шаг компании “Рекитт Бенкизер” – не что иное как недобросовестный маркетинговый прием (о нем мы подробно рассказали в одной из наших публикаций). Потребителей вводят в заблуждение, заставляя покупать лекарство, оказывающее такое же воздействие, но по более дорогой цене. Между тем снятие любой боли в организме человека происходит по одному и тому же принципу.