«Յունիբանկ». կիպրոսյան օֆշորներից դեպի ոչ ռեզիդենտ Glovery Holding LTD
2001թ.-ից Հայաստանում գործող «Յունիբանկը», ըստ գրեթե  բոլոր ֆինանսական ցուցանիշների, մտնում է հայաստանյան բանկերի առաջին տասնյակի մեջ: Սակայն «Յունիբանկի»  իրական բաժնետերերին հանրությունը չի ճանաչում, որովհետև բանկի ղեկավարները սեփականատերերի մասին տեղեկությունները խճճել են օֆշորներում:
Իրավաբանորեն ձևակերպված փաստաթղթերում «Յունիբանկ» ՓԲԸ-ի միակ բաժնետերը Կիպրոսում 2009թ. գրանցված «Ռիպատոնսո Հոլդինգս Լիմիթեդ» ընկերությունն էր: Կիպրոսի ընկերությունների ռեգիստրից մեր ձեռք բերած փաստաթղթերի համաձայն, սրա 100 % բաժնետերը Կիպրոսում գրանցված մեկ այլ ընկերություն էր՝ «Նորբոն Ինվեսթմենթ Լիմիթիդը»: Վերջինի պաշտոնական սեփականատերը Կիպրոսում բնակվող բրիտանացի Էդվարդ Դ՛ Անջելոն է (Edward D’ Angelo):
Սակայն ոչ պաշտոնապես բանկը կապում են «Յունիբանկի» խորհրդի նախագահ, ռուսաստանաբնակ գործարար, բանկիր Գագիկ Զաքարյանի հետ:
Գագիկ Զաքարյանը ռուսաստանյան ԱԲ «Յունիաստրում բանկ» ԲԲԸ-ի նախագահն է: Ռուսաստանյան «Յունիաստրում բանկ»-ում նա նաև միջնորդավորված բաժնեմաս ունի: Իսկ միջնորդավորումը դրսևորվում է հետևյալ կերպ.
ռուսաստանյան «Յունիաստրում բանկ»-ի բաժնետերը Կիպրոսում գրանցված Boc Russia Holdings Limited ընկերությունն է, որում Զաքարյանը 10 % բաժնեմաս ունի: Եվս 10 %-ին էլ տիրապետում է հայաստանյան «Յունիբանկ»-ի խորհրդի անդամ, ռուսաստանյան «Յունիաստրում բանկ»-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Գեորգի Պիսկովը:
Մնացյալ 80 % բաժնեմասը Կիպրոսի բանկն է տնօրինում (Bank of Cyprus): Այդ բանժեմասի համար 2008թ.-ին Bank of Cyprus-ը վճարել էր 450 մլն եվրո:
Կիպրոսի բանկի խոշոր բաժնետերը՝ 18,1% բաժնեմասով Կիպրոսի ժողովրդական բանկն է (Cyprus Poopular Bank Ltd, (Laiki Bank)): Համաձայն ռուսաստանյան «Յունիաստրում բանկի» կայքի տեղեկատվության՝ մնացյալ բաժնեմասը տնօրինում են 100-ից ավելի բաժնետերեր:
Ռուսական «Վեդոմոստի» թերթը գրել է, որ Bank of Cyprus-ն ուզում է վաճառել ռուսաստանյան «Յունիաստրում» բանկի իր բաժնեմասը: Կիպրոսյան բանկի կորուստները 2014-ին կազմել են 303 մլն եվրո, որից 299-ը՝ ռուսական գործարքների հաշվին:
Փորձեցինք հայաստանյան «Յունիբանկի» վարչության նախագահ Վարդան Աթայանից ճշտել իրական բաժնետերերի մասին տեղեկությունները: Հարցազրույցից նա հրաժարվեց: Գրավոր հարցրել էինք, թե ով է բրիտանացի Edward D’ Angelo-ն, ինչ առնչություն ունի բանկի հետ և ում շահերն է նա ներկայացնում:
«Հայտնում ենք, որ «Յունիբանկ» ՓԲԸ-ի շահառուներն են Գագիկ Զաքարյանը և Գեորգի Պիսկովը»,-մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխանան՝ նշել է «Յունիբանկ» ՓԲԸ –ի  հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունը: Թե ով որքան բաժնեմաս ունի բանկում, բանկի ղեկավարությունը խուսափել է պատասխանել:
Սակայն բոլորովին վերջերս «Յունիբանկը» նոր բաժնետեր է գրանցել: Այն է՝ ոչ ռեզիդենտ Glovery Holding LTD-ն: Մեր հարցմանն ի պատասխան, թե ովքեր են անհայտ ծագման Glovery Holding LTD-ի բաժնետերերը և որքան մասնակցություն ունեն, բանկի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից ստացել ենք հետևյալ պատասխանը. ««Յունիբանկ» ԲԲԸ-ի բաժնետեր`  «Գլովերի Հոլդինգ Էլ ԹԻ ԴԻ» ոչ ռեզիդենտ ընկերության երկու մասնակիցները` Գագիկ Զաքարյանն ու Գեորգի Պիսկովը, «Յունիբանկի» հիմնադիրներն ու անուղղակի նշանակալից մասնակիցներն են»:
Ավելին, այս տարի «Յունիբանկը» ՓԲԸ-ն վերակազմավորվեց բաց բաժնետիրական ընկերության և որոշում կայացրեց նախնական հրապարակային առաջարկի (IPO) միջոցով իրականացնել բաժնետոմսերի թողարկում «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» ֆոնդային բորսայում: «Յունիբանկը» հայտել է, որ գործընթացի ավարտից հետո բանկը հանդես կգա կապիտալի համալրման վերաբերյալ համապատասխան հայտարարությամբ:
«Բաժնետոմսեր թողարկելու որոշումը պայմանավորված է «Յունիբանկի» զարգացման որակապես նոր մակարդակ ապահովելու և իրական ժողովրդական բանկ դառնալու  ռազմավարությամբ: IPO-ի գործընթացը համապատասխանում է համաշխարհային տնտեսության զարգացման միտումներին և նպաստում բանկն առավել հանրային, վստահելի դարձնելուն,  աշխատանքի թափանցիկության ու կորպորատիվ կառավարման մակարդակի բարձրացմանը»,- հարցման պատասխանում գրել է բանկը:
2014 թվականի վերջին ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհուրդը նվազագույն ընդհանուր կապիտալի մասին պահանջը հասցրեց 30 մլրդ դրամի (2017 թվականից): «Յունիբանկին»  նաև հարցրել էինք, թե ինչպե՞ս կանդրադառնա այս որոշումը բանկի գործունեության վրա, երբ բանկի կանոնադրական կապիտալը շուրջ 22 մլրդ է կազմել, ի՞նչ միջոցներից բանկը պետք է համալրի իր կանոնադրական կապիտալը և արդյոք նախատեսվո՞ւմ են բանկի բաժնետերերի փոփոխություն այս հիմքի վրա:
«Այժմ հայաստանյան «Յունիբանկի» կապիտալը կազմում է շուրջ 22 մլրդ դրամ: Կապիտալի համալրումը բանկը նախատեսում է իրականացնել բանետիրոջ ներդրումների և բանկի շահույթի հաշվին, դիտարկվում է նաև արժեթղթերի տեղաբաշխման հնարավորությունը»,-պատասխանել է «Յունիբանկը»:
Այս տարվա փետրվարի 10-ին բանկի սովորական անվանական բաժնետոմսերը ցուցակվել և ընդգրկվել են բաժնետոմսերի երկրորդային (B) ցուցակում, որը հնարավորություն է տալիս սկսել բանկի բաժնետոմսերի շրջանառությունը բորսայում: Այս հարթակում ցուցակվելու համար ընկերության բաժնետոմսերի ազատ շրջանառվող մասը պետք է կազմի նվազագույնը 10%:
Այս պահի դրությամբ, համաձայն ընկերության կայքի, «Յունիբանկի» ուղղակի նշանակալի մասնակիցը Glovery Holding LTD-ն է, որին պատկանում է բանկի բաժնետոմսերի 92,5 %-ը: Բանկի  անուղղակի նշանակալից մասնակիցներն են Glovery Holding LTD-ն ընկերության երկու մասնակիցներ Գագիկ Զաքարյանը և Գեորգի Պիսկովը:
Անհասկանալի է, թե ինչու են տարբեր օֆշորային ընկերություններով «խաղարկում» բանկի բաժնետոմսերը, եթե այդչափ պարզ է բաժնետերերի կառուցվածք:

“Юнибанк”: от кипрского оффшора до нерезидента Glovery Holding LTD
“Юнибанк”, действующий в Армении с 2001 г., почти по всем финансовым показателям входит в первую десятку армянских банков. Несмотря на это, общественность не знает, кто реальные акционеры “Юнибанка”, поскольку сведения о собственниках руководители банка запутали в оффшорах.
В юридических документах единственным акционером ЗАО “Юнибанк” была указана компания “Рипатонсо Холдингс Лимитед”, зарегистрированная на Кипре в 2009 г. Согласно документам, полученным нами в реестре компаний Кипра, 100-процентным собственником “Рипатонсо Холдингс Лимитед” является другая зарегистрированная на Кипре компания – “Норбон Инвестмент Лимитед”, официальным владельцем которой является проживающий на Кипре британец Эдвардо Д'Анджело (Edward D’ Angelo).
Однако неофициально банк связывают с председателем совета «Юнибанка», предпринимателем из России, банкиром Гагиком Закаряном.
Г.Закарян – председатель российского ОАО КБ «Юниаструм банк». Он является косвенным участником российского «Юнибанка».
А косвенность проявляется следующим образом.
Акционером российского «Юниаструм банка» является зарегистрированная на Кипре компания Boc Russia Holdings Limited, в которой Закарян имеет 10% акций. Еще 10% акций принадлежат члену совета армянского «Юнибанка», председателю совета директоров российского «Юниаструм банка» Георгию Пискову.
Остальными 80% акций распоряжается Банк Кипра (Bank of Cyprus). За эту долю акций Bank of Cyprus в 2008 г. заплатил 450 млн евро. Крупным акционером Банка Кипра (18,1%) является Народный банк Кипра (Cyprus Poopular Bank Ltd, (Laiki Bank)). Согласно сайту российского «Юниаструм банка», остальными акциями распоряжаются свыше 100 акционеров.
Российски е «Ведомости» сообщили, что Bank of Cyprus хочет продать долю в российском «Юниаструм банке». В 2014 г. потери кипрского банка составили 303 млн евро, из них 299 – за счет российских сделок.
Мы попытались уточнить у председателя правления армянского «Юнибанка» Вардана Атаяна сведения об акционерах. Атаян отказался от интервью. Тогда мы направили письменный запрос, в котором интересовались тем, кто такой британец Edward D’ Angelo, какое отношение он имеет к банку и чьи интересы представляет.
В ответ на наш запрос служба по связям с общественностью ЗАО «Юнибанк» сообщила: «Выгодоприобретателями ЗАО «Юнибанк» являются Гагик Закарян и Георгий Писков». При этом руководство банка не пожелало сообщить, какой долей акций владеет каждый из них.
Однако совсем недавно «Юнибанк» зарегистрировал нового акционера. Им стал нерезидент Glovery Holding LTD. На вопрос, кто акционеры этой компании неизвестного происхождения и какое участие они имеют, банк прислал следующий ответ: «Два участника компании-нерезидента «Гловери Холдинг ЭлТиДи», акционера ОАО «Юнибанк», Гагик Закарян и Георгий Писков являются учредителями и значимыми косвенными участниками «Юнибанка».
Более того, в этом году ЗАО «Юнибанк» было преобразовано в открытое акционерное общество, и было принято решение посредством первичного публичного предложения осуществить выпуск акций на фондовой бирже «НАСДАК ОЭМЭКС Армения». «Юнибанк» сообщил, что по завершении процесса банк выступит с соответствующим заявлением о пополнении капитала.
«Решение о выпуске акций обусловлено стратегией обеспечения качественно нового уровня развития «Юнибанка», что позволит сделать банк поистине народным. Процесс IPO соответствует тенденциям развития мировой экономики и способствует тому, чтобы банк стал максимально общественным, вызывающим доверием, а повышению уровня прозрачности его работы и корпоративного управления»,- говорится в ответе банка.
В конце 2014 г. совет Центрального банка РА снизил минимальный общий капитал до 30 млрд драмов (с 2017 г.). В связи с этим мы поинтересовались у «Юнибанка», как отразится данное решение на его деятельности, если уставный капитал банка составляет около 22 млрд драмов, за счет каких средств банк собирается пополнить свой уставный капитал и предусматривается ли в связи с этим изменение в составе акционеров.
«В настоящее время капитал армянского «Юнибанка» составляет около 22 млрд драмов. Банк предусматривает пополнить капитал за счет инвестиций акционера и прибыли банка. Рассматривается также возможность размещения ценных бумаг»,- ответил «Юнибанк».
Согласно сайту компании, на данный момент значимым прямым участником «Юнибанка» является Glovery Holding LTD, которому принадлежат 92,5% акций. Значимыми косвенными участниками являются двое участников компании Glovery Holding LTD – Гагик Закарян и Георгий Писков.
Непонятно, однако, если структура акционеров настолько проста, почему акции банка «разыгрываются» в двух различных оффшорных компаниях.