Պատգամավորների օրենսդրական նախաձեռնությունը. պաշտոնյաների ունեցվածքի գործերով դիմել գլխավոր դատախազություն
Բարձրաստիճան պաշտոնյայի և նրա հետ փոխկապակցված անձի չներկայացրած տարեկան հայտարարագրերի թիվը 2015թ-ին մոտ երկու անգամ գերազանցել է 2014թ-ի ցուցանիշը՝ 12-ի փոխարեն 22: Դեռևս մտահոգիչ է ընդհանրապես հայտարարագիր չներկայացնելու դեպքերը: Եթե 2014թ-ին հայտարարագիր չի ներկայացրել 103 անձ, ապա, 2015-ին՝ 80:
Մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից 2014-2015թթ. գույքի, եկամուտների և փոխկապակցված անձանց հայտարարագրեր չեն ներկայացվել: Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի նախագահ Սիրանուշ Սահակյանը վարչապետի նախկին խորհրդական, տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանի որդու՝ Սերգեյ Լոքյանի կողմից տարիներ շարունակ հայտարարագիր չներկայացնելու դեպքով «Հետքի» հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրեց, որ հայտարարագրերի չներկայացման կապակցությամբ վարույթներ չեն հարուցվել: Պատպառաբանությունը հետևյալն է. «քանզի օրենքի ցանկացած խախտում չի կարող դիտարկվել «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի էթիկայի կանոն(ներ)ի խախտման համատեքստում՝  նկատի ունենալով նաև այն հանգամանքը, որ թեև հայտարարագրման համակարգը կենտրոնացված է, այդուհանդերձ, Հանձնաժողովն իրավասու չէ վարույթներ հարուցել սահմանադրական դատարանի անդամների, դատավորների և դատախազների կողմից իրենց պաշտոնեական լիազորությունների իրականացմանն առնչվող էթիկայի կանոնների խախտումների, ինչպես նաև պատգամավորների կողմից էթիկայի կանոնների խախտումների կապակցությամբ»:
Ստացվում է, որ Հանձնաժողովը «վախենում» է վարույթ հարուցել նույնիսկ այն պաշտոնյաների նկատմամբ, ովքեր գործադիր մարմնում են և Հանձնաժողովի իրավասության ներքո: Ո՞վ էր խանգարում Հանձնաժողովին հայտարարագիր չներկայացնելու համար վարույթ հարուցել վարչապետի խորհրդականի դեմ:  Մյուս Ստեղծված իրավիճակում բարձրաստիճան պաշտոնյան, ով օրենքով պարտավոր է ներկայացնել հայտարարագիր, իսկ նրա էթիկայի կանոնն է՝ հարգել օրենքը և ենթարկվել օրենքին, հայտարարագիր չներկայացնելով չի խախտում ոչ օրենք, ոչ էթիկայի կանոն: Հանձնաժողովի նախագահի պատասխանը, թե օրենքի ցանկացած խախտում չի կարող դիտարկվել բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի էթիկայի կանոնի խախտման համատեքստում, մեղմ ասած խուսափողական է՝ «շառ ու փորձանքից» հեռու տրամաբանությամբ:
Իհարկե, օրենքի ցանկացած խախտում չի կարող դիտվել էթիկայի կանոնի խախտում, սակայն՝ տպավորությունն այնպիսին է, որ Հանձնաժողովը չի տարբերակում, թե իր գործառույթը որն է, կամ՝ քաջ գիտակցելով փորձում է դիվանագիտություն «խաղալ»: Խոսքն այս դեպքում ոչ թե բարձրաստիճան պաշտոնյայի կողմից հարևանի գլխին ջուր լցնելու, նրա հողամասը զավթելու, գույքը ոչնչացնելու, կաշառք վերցնելու, վաշխառություն անելու, պաշտոնական դիրքը չարաշահելու մասին է, այլ՝ օրենքով նախատեսված կարգով հայտարարագիր չներկայացնելու: Հանձնաժողովը խուսափում է վարույթներ հարուցելուց և փորձում է պաշտպանություն գտնել օրենսդրական բացի տակ: Մինչդեռ ակնհայտ է, որ Հանձնաժողովը գործունեության առաջին իսկ օրվանից երբեք չի «փայլել» համարձակ քայլերով ու նախաձեռնողականությամբ: Իսկ առկա օրենսդրական բացերը, ինչը անշուշտ առկա են, միայն պատրվակ են:
Հանձնաժողովը, եթե հակված է նշված բացերը կարգավերելուն, ապա գործունեության 4 տարիների ընթացքում գոնե մեկ անգամ կհարուցեր վարույթ և եթե առաջանար հակադրություն, ապա դրանով կնպաստեր, որ օրենսդրական փոփոխություններն արագ իրականանային: Բայց ոչ, ավելի լավ է նստել սպասել, ոչ մի ակտիվ գործողություն չձեռնարկել և 4 տարի շարունակ դժգոհել, որ  Հանձնաժողովի լիազորությունները սահմանափակ են, իսկ անդամների ձեռքերը՝ կապված:
Եթե մի պահ ընդունենք, որ էթիկայի Հանձնաժողովի համար մանր-մունր բան է հայտարարագիր չներկայացնելը և դա չի տեղավորվում էթիկայի կանոնի խախտման համատեքստում, ապա ի՞նչ է արել հանձնաժողովը մյուս դեպքերում, ու՞ր են Հանձնաժողովի բացահայտումները, հարուցած վարույթները:
Շահերի բախման և ոչ մի դեպք
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը հրապարակել է իր գործունեության 2012-2015թթ. հաշվետվությունը: Այդ ժամանակահատվածում հանձնաժողովը որևէ բացահայտում չի արել, չի հայտնաբերել շահերի բախման դեպքեր և բավարարվել է միայն «բարոյական» հաղթանակներով: Իսկ հաշվետվության զգալի հատվածը վերաբերում է հայտարարագրերի հրապարակմանը վերաբերող իրավական ակտերի ընդունմանը, փոփոխմանը, էլեկտրոնային հայտարարագրերի համակարգի ներդրմանը, հայտարարագրերի ուշ ներկայացմանը, չներկայացմանը և այլն: Այսինքն գործողություններ, քայլեր, որոնք պետք է նպաստեին բացահայտումներին, բայց բացահայտումներ չկան ու չկան:
Փոխարենը Հանձնաժողովը վերլուծել է «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի դրույթները միջազգային չափորոշիչների համատեքստում և  դուրս է հանել օրենքի բացերն ու թերությունները: Արդյունքում արձանագրվել է, որ օրենսդրական գործող կարգավորումների պայմաններում գործնականում կարող են առաջանալ հակադրություններ:
Ստեղծվել է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էլեկտրոնային ռեեստր  որում 2015թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ ընդգրկված է 744 պաշտոնատար և 1001 փոխկապակցված անձ (ամուսին, համատեղ ապրող չափահաս և չամուսնացած զավակ, համատեղ ապրող ծնող): Ստացվում է, որ նշված անձինք մաքրամաքուր են և երբևէ ոչ էթիկայի կանոն են խախտում, ոչ էլ շահերի բախման իրավիճակում են հայտնվում: Մի խոսքով՝ նախանձելի լավ վիճակում ենք:
Օրենսդրական նախաձեռնություն
ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավորներ Արամ Մանուկյանը, Լևոն Զուրաբյանը, Ստեփան Դեմիրճյանը և Գագիկ Ջհանգիրյանը խորհրդարան են ներկայացրել «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծ, որով առաջարկում են ավելացնել էթիկայի հանձնաժողովի լիազորությունները, հնարավորություններ ընձեռել հայտարարագրված ունեցվածքի և եկամուտների միջև էական անհամապատասխանություններ հայտնաբերելու դեպքում կատարել լրացուցիչ ուսումնասիրություններ և դրանք հաստատվելու դեպքում դիմել իրավասու պետական մարմիններին:
Եթե պատգամավորների նախաձեռնությունն արժանանա քաղաքական մեծամասության հավանությանը և այն ընդունվի, ապա ներկայացրած հայտարարագրերում եկամուտների և հայտարարագրված գույքի ու ունեցվածքի ակնհայտ անհամապատասխանության կամ անհամապատասխանության մասին ողջամիտ կասկածի դեպքում էթկայի հանձնաժողովը իրավունք կունենա պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնից, հիմնարկից, կազմակերպությունից կամ դրանց պաշտոնատար անձանցից պահանջել և ստանալ քննարկվող հարցին առնչվող անհրաժեշտ նյութեր ու փաստաթղթեր: Բացի այդ՝ բացառությամբ դատարանների, կարող է պահանջել և ստանալ քննարկվող հարցի ուսումնասիրության ընթացքում բացահայտման ենթակա հանգամանքների վերաբերյալ բացատրություններ, անցկացնել ստուգումներ, ուսումնասիրություններ, փորձագիտական հետազոտություններ և ներկայացնել դրանց արդյունքները:
Ընդդիմադիր պատգամավորներն առաջարկում են, որպեսզի բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը, իր ուսումնասիրությունների արդյունքում, այլ անձանցից, ԶԼՄ հրապարակումներից ստացած բարձրաստիճան պաշտոնյայի և նրան փոխկապակցված անձանց ներկայացրած հայտարարագրերում եկամուտների և հայտարարագրված գույքի ու ունեցվածքի առնվազն նվազագույն աշխատավարձի տասը հազարապատիկի չափով անհամապատասխանության մասին տեղեկությունները, դրանց վերաբերյալ լրացուցիչ ուսումնասիրությունների արդյունքները ուղարկել ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ ընթացքը օրենքով սահմանված կարգով լուծելու համար:
«Հայաստանում առկա պետական կոռուպցիան վաղուց դարձել է ազգային անվտանգության խնդիր։ Այն հանգեցրել է պետական կառույցների այլասերմանն ու գործառույթների նենգափոխմանը, բնակչության սոցիալական եւ իրավական անպաշտպանությանը, անկախ պետականության գաղափարի արժեզրկմանը, արտագաղթի եւ այլ չարիքների: Համաձայն «Թրանսփերենսի ինթերնեյշնլ» միջազգային կազմակերպության 2016թ. հրապարակած կոռուպցիայի համաշխարհային վարկանիշային աղյուսակի՝ 176 երկրների մեջ Հայաստանը 96-րդ տեղում է, իսկ օրինակ մեր հարևան Վրաստանը` 56-րդ»,-նշում են օրենքի նախագծի հեղինակները:
Գրիշա ջան, թե ինքդ ես իզուր ներվեր քայքայում եւ թե ընթերցողին վրդովեցնում: Պարզապես հարկ չեն համարում! Իսկ ինչու այդ անեն, եթե որեւէ հետեւանք չի նախատեսված?

Законодательная инициатива депутатов: по делам об имуществе должностных лиц следует обращаться в Генпрокуратуру
Ряд высокопоставленных чиновников и связанные с ними лица не представили декларации об имуществе и доходах 2014-2015 гг. Председатель Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц Сирануш Саакян в ответ на запрос Hetq.am о том, что сын министра территориального управления и развития Давида Локяна, бывший советник премьер-министра Сергей Локян на протяжении многих лет не представлял декларации об имуществе и доходах, сообщила, что производство по данному вопросу не возбуждено. Причина, по словам С.Саакян, в следующем: “Нельзя любое нарушение закона рассматривать в контексте нарушения правил этики высокопоставленных должностных лиц, которые установлены законом РА “Об общественной службе”.
Получается, что Комиссия по этике “боится” возбуждать производство даже в отношении тех чиновников, которые являются членами исполнительного органа и находятся под юрисдикцией Комиссии. Кто мешал Комиссии не возбуждать производство против советника премьер-министра за непредставление декларации? В сложившейся ситуации получается, что высокопоставленный чиновник, который по закону обязан представлять декларацию, уважать и подчиняться закону, поступая прямо противоположным образом, не нарушает ни закон, ни правила этики.
Ответ председателя Комиссии о том, что нельзя рассматривать любое нарушение закона в контексте нарушения правил этики высокопоставленного чиновника, является, мягко говоря, уклончивым и соответствующим принципу “от греха подальше”.
Разумеется, нельзя рассматривать любое нарушение закона как нарушение правил этики, однако складывается впечатление, что Комиссия либо не может понять, в чем состоит ее функция, либо пытается проявлять дипломатичность. Между тем в данном случае речь идет о непредставлении декларации, что является требованием закона. Следует отметить, что с первых же дней своей деятельности Комиссия не отличалась смелыми шагами и инициативностью. А закнодательные пробелы, которые, несомненно, имеются, служат для нее всего лишь поводом.
Если б Комиссия хотела устранить эти пробелы, то за четыре года своей деятельности она хотя бы раз возбудила производство, а в случае появления противоречий способствовала бы скорейшему осуществлению законодательных изменений. Но – нет, лучше не предпринимать активных действий и только жаловаться на ограниченность своих полномочий.
Ни одного случая столкновения интересов
Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц опубликовала отчет о своей деятельности в 2012-2015 гг. За указанный период Комиссия не раскрыла ни одного случая столкновения интересов и удовлетворилась только “моральными” победами. Значительная часть отчета касалась принятия правовых актов по опубликованным декларациям, внедрению электронной системы декларирования, позднему представлению и непредставлению деклараций и т.д. Это те действия, которые должны способствовать разоблачениям, однако их все нет и нет.
Вместо этого Комиссия проанализировала положения закона РА “Об общественной службе” в контексте международных стандартов и выявила пробелы и недостатки.
Создан электронный реестр высокопоставленных чиновников, в который по положению на 31 декабря 2015 г. включены 744 должностных лица и 1001 связанное с ними  лицо (муж, живущие совместно совершеннолетние и не состоящие в браке дети, живущие совместно родители).
Получается, что все указанные лица абсолютно чисты, никогда не нарушали правила этики и не оказывались в ситуации столкновения интересов.
Законодательная инициатива
Депутаты парламентской фракции Армянского национального конгресса Арам Манукян, Левон Зурабян, Степан Демирчян и Гагик Джангирян представили в Национальное Собрание проект закона о внесении дополнений в закон РА “Об общественной службе”, которым предлагают расширить полномочия Комиссии по этике, создать возможность для того, чтобы в случае выявления существенных несоответствий между закдекларированными имуществом и доходами провести дополнительное изучение и в случае подтверждения фактов обратиться в компетентные государственные органы.
Если инициатива депутатов будет одобрена политическим большинством, то в случае выявления несоответствия между задекларированными и реальными доходами и имуществом Комиссия по этике будет иметь право потребовать от компетентных органов,  организаций и лиц необходимые материалы и документы, получить объяснения по рассматриваемому вопросу.
Оппозицонные депутаты предлагают, чтобы Комиссия по этике могла направить сведения о несоответствии задекларированных доходов и имущества высокопоставленных чиновников и связанных с ними лиц, полученных в результате изучения, от других лиц, из публикаций СМИ, генпрокурору РА для решения вопроса в установленном законом порядке.
“Существующая в Армении государственная коррупция давно превратилась в проблему национальной безопасности. Она привела к деформации государственных органов и подмене функций, социальной и правовой незащищенности населения, обесцениванию идеи независимой государственности, миграции и другим негативным явлениям. Согласно рейтингу стран мира по индексу восприятия коррупции 2016 г., опубликованному международной организацией “Транспаренси интернейшнл”, среди 176 стран Армения занимает 96-е место, а, например, соседняя с нами Грузия – 56-е”,- отмечают авторы законопроекта.