«Մենակ իմ կորուստը չի, իմ նման շատ մայրեր կան»,- 19-ամյա զոհվածի մայրը
1993թ.-ին կամավորական ջոկատի կազմում Վանաձորից Լեռնային Ղարաբաղ են մեկնել մտերիմ ընկերներ՝ 18-ամյա Սպարտակ Վարդանյանն ու Դավիթ Քալաշյանը: Սպարտակի զոհվելուց հետո, Դավիթն իր տղային նրա անվամբ է կոչել: 19 տարի անց` Դավիթի որդին` Սպարտակը կրկին զոհվել է ռազմաճակատում:
«Ծնողներս խուլուհամր էին, եղբայրս կարող էր որպես միակ խնամակալ չծառայել, բայց ասաց՝ չէ, ես պետք է գնամ, ես ոչ մեկից լավ տղա չեմ, ինչո՞ւ պետք է նրանք գնան, ես՝ չէ: Ճանապարհելիս ուզում էինք մի ձևով հետ գցենք, ասեց՝ մտքներովդ չանցնի, որովհետև եթե էս անգամ ինձ հետ գցեցիք,  փախնելու եմ գնամ: Ես իմ ընկերներին չեմ թողնի»,- հիշում է Սպարտակի քույրը՝ Սեդան, ով այսօր նրա ընկերոջ՝ Դավիթի կինն է:
Հենց Քելբաջար տանող ճանապարհին Սպարտակը զոհվել է: Քանի որ բոլորի կողմից շատ սիրված էր, վաշտի տղաները որոշում են՝ ով առաջինը տղա ունենա, անունը Սպարտակ է դնելու: Ընկերոջ քրոջ՝ 16-ամյա Սեդայի  հետ ընկերություն անող Դավիթը որոշում է՝ նրա հետ ամուսնանալու է ու իրականացնի խոստումը:
Դավիթը ընկերների հետ 1993-1994 թթ.-երին  մասնակցել է Քելբաջարի ու Նոյեմբերյանի մարտերին: Տուն վերադառնալուն պես` նա ընտանիք է կազմում: Խոստում տված տղաներից առաջինը Դավիթն է տղա ունենում: Սպարտակի ծնունդը Սեդայի ծնողների համար դառնում է երկրորդ շնչառության առիթ:
«Եղբորիցս հետո իրենց մեջ դատարկ էր, երեխուս ծնվելով սկսեցին ապրել, զբաղվել, հետո տղես դարձավ պապիկի ընկերը»,- ասում է Սեդան:
Երբ խնդրում եմ մի փոքր պատմել եղբոր մասին, Սեդան հուզվում է, խառնում անցյալը ներկայի հետ, եղբայր Սպարտակին որդի Սպարտակի հետ ու ասում.
«Եթե եղբորս մասին պատմեմ, դա նույնն է, որ որդուս մասին պատմեմ, ոչ մի տարբերություն: Նույնիսկ ֆիզիկական կառուցվածքով լրիվ եղբայրս էր որդիս, բարության գագաթնակետն էին, չեմ կարող նկարագրել թե ինչ կարգի բարի էին և՛ եղբայրս, և՛ տղաս»:
Եղբորը  կորցրած Սեդայի սիրտն անհանգիստ էր որդու զորակոչվելու համար:
«Էդ վախը կար մեջներս, ասում էինք՝ լավ, գոնե Սպարտակը չծառայի: Բայց ինքն իր Հայաստանը շատ էր սիրում»:
13 տարեկանից պատանի երկրապահի ակումբին անդամագրված Սպարտակն ու քույրը՝ Ստելլան սիրում էին զինվորական գործն ու համազգեստը: Ծնողներն ասում են՝ Ստելլան այնքան լավ էր կրակում, որ հաճախ կատակում էին՝ սնայպեր ես դառնալու, աղջիկ ջան, գնաս մի քանի թուրք խփես, գոնե խիղճներս հանգստանա:
Որդուն փոքրիշատե հանգիստ ծառայություն ապահովելու համար մայրը խորհուրդ է տալիս քաղաքի երաժշտական նվագախմբին կից գործող խմբակում ընդգրկվել, մանավանդ որ վերջինս ոչ միայն լավ լսողություն ուներ, այլ նաև հրաշալի ձայն: Նվագախմբում Սպարտակին բաժին է հասնում ամենամեծ գործիքը:
Որդին, սակայն, ծառայության մեկնելուց կարճ ժամանակ անց որոշում է՝  նվագախմբում նվագելու փոխարեն պետք է ծառայի ընկերների հետ:
Մինչ ապրիլյան պատերազմի մեկնարկը` Սպարտակի ծառայությունն անցնում էր երկրորդ գծում: Ապրիլի 2-ին, սակայն, նրանց գումարտակը զբաղեցնում է առաջնագիծը:
«Ամսի 3-ի լույս 4-ի գիշերը լավ կռիվ են տվել, ընդհուպ մինչև ձեռնամարտ, բայց ոչ զոհ, ոչ վիրավոր չեն ունեցել ու իրենց զորամասը ճանաչվել է Ղարաբաղում ամենամարտունակը: Ասում էր, մամ, տեսա՞ր, ամենաուժեղ զորամասը մերն ա»,- պատմում է մայրը:
Ապրիլի 11-ին Սպարտակը դարձել է 19 տարեկան: Լոռիից Մարտունի տարվող հումանիտար օգնությունն ուղեկցողների թվում Դավիթն էր: Որոշել էր որդուն անակնկալ անել:
«Գնացի, տեսա, լավ էր, մենակ ասում էր՝ մի մտածեք, շատ լավ եմ, ամեն ինչ նորմալ ա: Նկարվեցինք: Ասում էի դուխներդ ո՞նց ա, ասում էր՝ միլիոն: Ասի՝ լավ էլ մնացել ես, էլի, գազան ջան: Մենք պինդ էինք, բայց իրանք մեզանից ավելի պինդ են: Թե մեր արյունը, մեր դուխը փոխանցվել էր իրանց… Մեր դուխն էլ էր մեզ ուտում, բայց իրանք ուրիշ են: Ճանապարհին շատ երեխեք ենք տեսել, ասում էին՝ ձյաձ, դուք ո՞ւր եք եկել, մենք ստեղ ենք, հերիք ա, էլի»,- ասում է հայրը:
Որդու հետ ամեն առավոտ զրուցող մայրը մի կողմից անընդհատ ոգևորել է նրան, մյուս կողմից սառնասրտորեն բացատրել՝ ճակատագիր է, լինելու բանը լինելու է:
Այսօր արդեն մայրը մորմոքվում է. «Իրա հետ խոսալիս  միշտ ասել եմ՝ Սպարտակ ջան, սա կյանք ա, ոչ մեկը չգիտի ինչ ա իրա առաջ պահած, ճակատագիր ա, ոչ մեկը ոչ մի բանից չի կարա փախնի, լինելու բանը լինելու ա: Բայց ես ի՞նչ իմանայի,  որ հենց մեզ է կպնելու այս դժբախտությունը…»:
Չնայած որդու կորստին, 39-ամյա Սեդան չի կոտրվում:
«Ես կոտրվելու իրավունք չունեմ, իմ ծնողներն իմ աչքերին են նայում: Աղջիկ ունենք, մեր աղջիկն էլ ա մեզ նայում: Շատ դժվար ա, ահավոր ծանր  ա, բայց հասկանում եմ, որ մենակ իմ կորուստը չի, իմ նման շատ ու շատ մայրեր կան` սկսած իմ մորից»:
Մայրը որդուն հիմա ընկերների մեջ է փնտրում: Ասում է՝ իր ընկերներին գրկում եմ, ասում եմ՝ ինձնից չնեղանաք, ես ամեն օր ձեզ տեսնելիս պիտի գրկեմ, որ գոնե մի քիչ Սպարտակիս կարոտը առնեմ:
Սեդան խոստացել է՝ ամուսնուն նորից որդի է պարգևելու:
Նվարդ Ավագյան
Հարգելի հեղինակ, պատմությունդ տակնուվրա արեց սիրտս...Ուզում եմ դիմել Սպարտակի մորը: Սեդա ջան, իրավունք տուր անծանոթիս՝դու -ով խոսեմ....Աղջիկ ջան, կիսելով վիշտդ՝ ուզում եմ ասել, որ դու էլ ես զինվոր քո այդ՝վեհ ու արի սրտով, Դու հայոց պատմությանը հայտնի ուժեղագույն մայրերից ես, հալալ լինի կերածդ կաթը:Դեռ ջահել ես ու ճիշտ ես որոշել. անպայմա՛ն որդի ունեցիր անպայման... Նահապետին հիշիր, Ձորի Միրոյին....Թուրքի աչքը միայն այդպես կարող ենք հանել մենք՝ հայ մայրերս: Գլուխ եմ խոնարհում որդուդ անմար հիշատակի եւ ձեր ընտանիքի ամուր կամքի առջեւ:

“Утрата коснулась не только меня. Таких матерей, как я, очень много” – мать погибшего 19- летнего солдата
В 1993 г. в составе добровольческого отряда из Ванадзора в Нагорный Карабах отправились два близких друга - 18-летний Спартак Варданян и Давид Калашян. После гибели Спартака Давид назвал своего сына именем друга. Спустя 19 лет сын Давида, Спартак, погиб на фронте.
“Мои родители глухонемые, и мой брат как их единственный опекун мог не служить, но он сказал: я должен поехать, чем я лучше других, я своих друзей не оставлю…” - вспоминает сестра Спартака Седа, которая сегодня является женой Давида.
Спартак погиб по дороге в Кельбаджар. Его все любили, поэтому ребята из роты решили: у кого первым родится сын, тот и назовет его Спартаком. Давид, который в то время ухаживал за сестрой своего друга, 16-летней Седой, решил жениться на ней и сдержать данное друзьям обещание.
В 1993-1994 гг. Давид участвовал в боях за Кельбаджар и Ноемберян. Вернувшись домой, он сразу женился. И из друзей именно у него первым родился сын. Рождение Спартака дало родителям Седы второе дыхание.
“После гибели брата они чувствовали себя опустошенными. Когда же родился мой сын, они начали возрождаться к жизни. Потом мой мальчик стал для дедушки другом”,- говорит Седа.
В ответ на просьбу рассказать немного о брате она взволнованно сказала: “Рассказывать о брате все равно, что рассказывать о моем сыне. Мой сын даже телосложением был похож на своего дядю. Оба были воплощением доброты. Не могу передать, насколько добрыми были и мой брат, и мой сын”.
После того, как Спартака призвали в армию, в сердце женщины, потерявшей брата, поселилась тревога.
“Мы хотели, чтоб хотя бы Спартак не служил в армии, но он очень любил Армению”,- говорят родители.
Спартак, который с 13 лет участвовал в занятиях клуба ополченцев, и его сестра Стелла любили военное дело и военную форму. По словам родителей, Стелла так хорошо стреляла, что ей в шутку говорили: ты станешь снайпером, убьешь несколько турок, чтобы наша душа успокоилась.
Чтобы обеспечить для сына более или менее спокойную службу, мать посоветовала ему поступить в кружок при действующем в городе оркестре, тем более, что у мальчика был не только хороший слух, но и прекрасный голос. В оркестре Спартаку достался самый большой инструмент.
Но вскоре после призыва в армию Спартак решил вместо оркестра отправиться служить со своими друзьями.
До начала апрельской войны он находился на второй линии. Но 2 апреля их рота заняла позиции на передовой.
“В ночь с 3 на 4 апреля они ожесточенно сражались, вплоть до рукопашной, однако ни жертв, ни раненых не имели. Их воинская часть была признана самой боеспособной в Карабахе. Он мне сказал: вот видишь, мама, наша часть - самая сильная”,- рассказывает Седа.
11 апреля Спартаку исполнилось 19 лет. В числе тех, кто сопровождал гуманитарную помощь из Лори в Мартуни, был и Давид. Он решил сделать сыну сюрприз.
“Я приехал, увидел его, все было нормально. Он постоянно повторял: не думайте, у меня все в порядке. Мы сфотографировались. Я спросил его: ну как у вас с боевым духом? Он ответил: на миллион. Мы были крепкими ребятами, но они оказались крепче нас. По дороге нам повстречалось много молодых солдат, и все нам говорили: зачем вы приехали, мы же здесь, и этого достаточно”,- рассказал отец Спартака.
39-летняя Седа, несмотря на утрату сына, не сломалась. “Я не имею права быть слабой. У меня родители, дочь, для которых я должна быть опорой. Мне очень тяжело, но я понимаю, что утрата коснулась не только меня. Таких матерей, как я, очень много, начиная с моей матери…”
Сегодня Седа ищет Спартака в его друзьях. Обнимая ребят, она просит их не обижаться, говорит, что каждый раз, встречаясь с ними, будет заключать их в объятия, чтобы хоть немного утолить тоску по сыну...