Արցախում զոհված Հրաչ Գալստյանի նորաստեղծ ընտանիքը բնակարանի կարիք ունի
Հյուսիսային սահմանում (Թալիշ) ապրիլի 3-ի երեկոյան զոհված գյումրեցի ավագ լեյտենանտ Հրաչ Գալստյանի մեկ տարվա կենսագրություն ունեցող ընտանիքում մայիսի կեսերից սպասում են համալրման: Ծնվելու է աղջիկ եւ կրելու է Հրաչի մոր՝ Անահիտի անունը: Հարս ու սկեսուր այդ կարեւոր իրադարձությանը պատրաստվում են զուսպ ոգեւորությամբ: «Ես գուզեի, օր Հրաչիս առաջնեկը տղա էղներ, բայց ինքն անչափ երջանիկ էր, օր իմացել էր պիտի աղջիկ ունենա,- Վարդան Գալստյանի աչքերն արցունքներից մշուշվում են,-հմի, օր տղես չկա, էս ծնվողը մեզի համար աղջիկ էլ է, տղա էլ է՝ կարեւորն առողջ էղնի, կարեւորը երկրիս խաղաղություն էղնի»:
Տիկին Անահիտն ասում է, որ արդեն երկրորդ անգամ են պատրաստում անհրաժեշտ իրերը՝ ծննդատուն գնալու համար: «Մինչեւ էս դեպքերը ես էլ, Անուշի մաման էլ ահագին բաներ էինք առել, որ իմացել էինք պիտի աղջիկ ծնվի, բայց էդ ամենը մնաց իրենց Թալիշի վարձով տանը: Ապրիլի 2-ին, որ Հրաչս Անուշին ուղարկել էր Չարենցավան՝ քեռու տուն, երեխեն հետը համարյա թե բան չէր վերցրել, որովհետեւ չէին պատկերացրել, թե չպիտի հետ գնան: Դե հիմի էլ իմացել ենք, որ Թալիշի տունը թալանած է՝ էնպես, որ ամեն ինչ նորից ենք առել»:
Գալստյանները բնակվում են Գյումրու Մուշ թաղամասում: Վարդան Գալստյանը բնակարանը ստացել է 1990-ականներին, քանի որ երկրաշարժի ժամանակ տուն եւ ընտանիք էր կորցրել: Չորսսենյականոց բնակարանում ապրում են մյուս տղայի՝ Աղասիի ընտանիքի հետ, ով նույնպես պայմանագրային զինծառայող է եւ ծառայությունն իրականացնում է Գյումրիում տեղակայված հայկական զորամասերից մեկում: «Հրաչս Թալիշում էր ապրում, տուն էր վարձել, որի վարձը նախարարությունից աշխատավարձի հետ ստանում էր,-պատմում է տիկին Անահիտը,- մենք ճիշտ է, Աղասիկիս հետ ենք ապրում, բայց մեզ պահողը Հրաչոս էր, իրա աշխատավարձը բարձր էր՝ 310 հազար դրամ կստանար, իսկ Աղասս՝ 110 հազար, կարելի է ասել, որ հույսն ու հենարանը մեր զոհված տղեն էր»:
55-ամյա Վարդան Գալստյանն, ով վերջին տարիներին թիվ 33 երթուղայինի վարորդ է աշխատել՝ տեսողության վատացման պատճառով երկու տարի առաջ թողել է աշխատանքը: Տիկին Անահիտը ամիսը 54 հազար դրամ աշխատավարձով հավաքարար է աշխատում Ախուրյանի ավագ դպրոցում: Ամուսինները հիմա փորձում են տարբերակ գտնել բնակարանով ապահովելու զոհված տղայի կնոջն ու մոտ երկու շաբաթից լույս աշխարհ եկող բալիկին:
«Մեկ կամ երկուսենյականոց մի բնակարան լինի մեր թաղամասի հարեւանությամբ՝ շատ գոհ կլինենք: Մուշ 2/2-ում երկուսենյականոցները մինչեւ 12 հազար դոլար են, երեւի մի 8 հազարով էլ մեկսենյականոցը կարելի է ձեռք բերել, թանկ չէ,- ասում է Վարդանը,- դիմել ենք նախարարությանը: Մի տաս օր առաջ, որ Սեյրան Օհանյանի կինը եկել էր մեր տուն՝ իրան էլ ենք ասել, տեսնենք ինչ կլինի: Շատ մեծ հույսեր չունենք»:
Պաշտպանության նախարարի տիկնոջ հետ կայացած զրույցից շատ բան չեն փոխանցում, միայն նշում են, որ Ռուզաննա Խաչատրյանը խոստացել է նորածնի մահճակալն ինքն ուղարկի:
Տիկին Անահիտին հարցնում եմ վարկերից՝ պարզվում է բավական շատ ունեն եւ դրանք մարելու մեծագույն խնդիր: Միայն «ՎՏԲ» բանկում Անահիտ եւ Վարդան Գալստյաններն իրենց անունով մոտ 1 մլն 200 հազար դրամի վարկ ունեն, 161 հազար դրամի վարկ էլ «Ինեկոբանկում»: Տիկին Անահիտը տարակուսած է. բանկային կազմակերպությունների հայտարարած զիջումները կարծես թե իրենց վրա չեն տարածվել, քանի որ շարունակում են մուծումներ կատարել:
«Մենք էդպես էլ չհասկացանք, թե բանկերը կոնկրետ զոհված զինծառայողի ունեցած վա՞րկն են ներում, թե՞ ընտանիքի անդամներինը,- հարցնում է Վարդանը,- որովհետեւ ոչ մի զինծառայողի չես գտնի, որ իրա անունով վարկ ունենա՝ մեր անունով են վարկերը վերցվել, բայց ծախսվել է բոլորիս համար: Հարցն այն է, որ հիմա փաստացի մնացել ենք Անահիտի 54 հազար դրամի հույսին»:
Հրաչի երիտասարդ կնոջն, ում 18 տարին կլրանա մայիսի 7-ին, խուսափում եմ հարցեր տալուց՝ ավելորդ հուզմունք չպատճառելու համար: Անուշն, ով ծնունդով թալիշեցի է, որոշել է այսուհետ ապրել, սովորել եւ աշխատել Գյումրիում: Ասում է, որ Ստեփանակերտի համալսարանից թղթերն արդեն տեղափոխել են Գյումրու մանկավարժական ինստիտուտի աշխարհագրության հեռակա բաժին: Այս պահին մի խնդիր ունի. Հրաչի հետ նրա զբաղվածության պատճառով չէին հասցրել գրանցել ամուսնությունը: «Դիմումը տվել էին, բայց Հրաչոս ժամանակ չէր գտնի, որ գնային գրանցեին,- ասում է տիկին Անահիտը,- հըմի տեսնինք, թե էդ հարցն ինչ ձեւով պիտի լուծենք: Կարծում եմ՝ լուծվող հարց է, որ թոռնիկս անպայման մեր ազգանունը կրե, ի վերջո ամուսնությունն էլ հարսիս համարվի օրինական»:

Молодая семья погибшего в Арцахе Рача Галстяна нуждается в квартире
В созданной год назад семье старшего лейтенанта из Гюмри Рача Галстяна, который погиб 3 апреля на северной границе (Талыш) НКР, в середине мая ждут пополнения. Родится девочка, которую назовут Анаит в честь матери Рача. К этому важному событию свекровь и невестка готовятся со сдержанным воодушевлением. “Мне хотелось, чтобы первенец Рача был мальчик, но он был так счастлив, когда узнал, что у него родится девочка,- со слезами на глазах рассказывает Вардан Галстян. – Сейчас, когда моего сына уже нет в живых, для нас все равно, кто родится – девочка или мальчик. Главное, чтобы ребенок был здоровый, а в стране воцарился мир”.
Анаит говорит, что необходимые для роддома вещи им пришлось покупать второй раз. “До этих событий, когда мы узнали, что будет девочка, мама Ануш многое купила, но все это осталось в их доме в Талыше. 2 апреля мой Рач отправил Ануш в Чаренцаван, к ее дяде. Бедная девочка почти ничего с собой не взяла, так как не представляла, что им уже не придется вернуться в свой дом. А недавно они узнали, что их дом в Талыше разграблен, так что придется снова все покупать”.
Галстяны живут в гюмрийском микрорайоне Муш. Эту квартиру Вардан Галстян получил в 1990-х. Во время землетрясения он потерял и семью, и дом. В четырехкомнатной квартире живет и семья их другого сына, Агаси, который является контрактным военнослужащим  одной из воинских частей в Гюмри. “Мой Рач жил в Талыше. Они снимали дом, за который платило Министерство обороны,- рассказывает Анаит. – Правда, мы живем с Агасиком, но нас содержал Рачо. У него была высокая зарплата – 310 тысяч драмов, а Агаси получает 110 тысяч. Можно сказать, что нашей надеждой и опорой был наш погибший сын”.
55-летний Вардан Галстян работал водителем 33-го маршрутного такси, но два года назад из-за ухудшения зрения ему пришлось оставить работу. Анаит уборщица в старшей школе Ахуряна, получает 54 тысячи драмов. Сейчас супруги пытаются найти возможности обеспечить квартирой семью погибшего сына.
“Нам очень хочется, чтобы это была однокомнатная или двухкомнатная квартира рядом с нашим микрорайоном. В квартале Муш 2/2 двухкомнатные квартиры стоят до 12 тысяч долларов, а однокомнатную можно купить за 8 тысяч, это не так дорого,- говорит Вардан. – Мы обратились в Министерство. Десять дней назад к нам пришла жена Сейрана Оганяна , мы ей тоже сказали об этом. Посмотрим, что будет, но больших надежд у нас нет”.
О беседе с супругой министра обороны в семье Галстянов рассказали немногое. Отметили лишь, что Рузанна Хачатрян обещала прислать кроватку для новорожденной.
Спрашиваю Анаит о кредитах. Оказалось, что кредиты у Галстянов есть, и их погашение серьезная проблема. Только в банке “ВТБ” Анаит и Вардан Галстяны имеют кредит на сумму около 1 млн 200 тысяч драмов. Еще 161 тысячу они взяли в “Инекобанке”. Анаит недоумевает: объявленные банками уступки на их семью как будто не распространяются, поскольку они продолжают платить проценты.
“Мы так и не поняли, чьи кредиты банки аннулируют – погибших военнослужащих или членов семей тоже, – спросил Вардан. – Дело в том, что найти военнослужащего, на имя которого был бы оформлен кредит, невозможно. Кредитыоформлены на наше имя, но используются для всех членов семьи. Проблема в том, что сейчас мы живем на зарплату Анаит, которая составляет 54 тысяч драмов”.
Я не стала задавать вопросы молодой жене Рача, которой 7 мая исполнится 18 лет, чтоб лишний раз не волновать ее. Ануш, которая родом из Талыша, решила учиться и работать в Гюмри. Говорит, что документы из Степанакертского университета уже прислали на заочное отделение географического факультета Гюмрийского педагогического университета. У Ануш есть еще одна проблема. Из-за занятости Рача они не успели пойти в ЗАГС. “Заявление подали, но у моего Рача не было времени пойти зарегистрировать брак,- говорит Анаит. – Посмотрим, как можно будет решить этот вопрос. Думаю, что его все-таки удастся решить, чтобы моя внучка обязательно носила нашу фамилию. Да и для моей невестки брак должен быть законным”.