«Թվում է՝ հիմա Արթուրը մեր կարիքը ունի, բայց մենք՝ բոլորս Արթուրի տեսակի կարիքն ունենք». ընկերները Արթուր Սարգսյանի մասին
Օգոստոսի 9-ին «Սասնա Ծռերին» հաց բերող Արթուր Սարգսյանի ծննդյան օրն է: «Վերնիսաժի» նրա ընկերները որոշել են միասին տորթ պատվիրել ու հաց հասցնել Արթուրին՝ ուրախացնել:
Արթուրի ընկերներից Հայկ Գալստյանը խնդրում էր՝ այդ օրը լրատվամիջոցներն էլ ներկա լինեն, որ խոչընդոտ չառաջանա՝ կարողանան իրենց անակնկալը տեղ հասցնել. «Ինքը «Սասնա Ծռերին» հաց հասցրեց, մենք էլ իրեն փորձենք մի բան հասցնել»,-ասաց Հայկը:
Հիշեցնենք՝ հուլիսի 26-ին «Սասնա Ծռեր» խումբը հայտարարություն տարածեց, որ մի քաղաքացի՝ Արթուր Սարգսյան անունով, իր անձնական մեքենան բեռնել է սննդամթերքով, ճեղքել ոստիկանական պատնեշն ու կյանքը վտանգելով հացէ հասցրել ՊՊԾ գնդում գտնվողներին: Քաղաքացիներն ուզում էին իմանալ՝ ով է հաց հասցնող Արթուր Սարգսյանը: Հուլիսի 31-ի երեկոյան ՊՊԾ գնդի տարածքից դուրս գալու կադրերի մեջ տեսնում ենք, թե ինչպես են «Սասնա Ծռերի» անդամներն ասում՝ «մեր հաց բերողն ա»:
«Հետքը» զրուցեց Արթուր Սարգսյանի եղբոր՝ Արսենի հետ: Նա ասաց, որ շատ զբաղված է եղբոր գործերով. նրան հաց է հասցնում և այլն, բայց հուշեց, որ «Վերնիսաժում» նրա փայտագործ ընկերներն են, ովքեր ասելիք ունեն Արթուրի մասին:
Փայտե աշխատանքների շարքում ինձ տեսախցիկով տեսնելով՝ Արթուրի ընկերները մոտեցան:
Փայտարվեսի վարպետ Սամվել Թադևոսյանը ցույց տվեց Արթուրի սեղանը՝ իր սեղանի հարևանությամբ, ասաց, որ Արթուր Սարգսյանին ճանաչում է արդեն 20 տարի: Գիտեր, որ Արցախյան պատերազմի տարիներին մեր տղաներին հաց է հասցրել դիրքեր, վիրավորվել է հաց տանելու ճանապարհին, ունի առողջական, հատկապես տեղաշարժման հետ կապված լուրջ խնդիրներ: Պատմեց, որ չորս բարձրագույն կրթություն ունի ընկերը, որ անվճար մաթեմատիկա է պարապել իր ու շատերի երեխաների հետ՝ բուհ ընդունվելու համար:
«Պետք ա անպայման իրեն ազատ արձակեն: Սխալ կլինի, դաժանություն կլինի: Հայը գնահատվում ա հաց տվող, ոչ թե հաց տանողի հետևից կրակող կամ ձերբակալող: Նույնիսկ եթե հիմա մտածում են, որ ինքը աջակցել ա տղաներին, աջակցե՞լ ա հաց տանելով: Հա՛, աջակցել ա, հաց եմ տարել, բա սովա՞ծ մնային»,-ասաց Արթուրի 20 տարվա ընկեր փայտագործ Սամվելը:
-Շուտով բերեցին Արթուրի մի քանի գործերից՝ զարդատուփեր ու ժամացույց, ասացին, որ մյուս աշխատանքները՝ արևային ժամացույցներ և այլ գործեր, տանն են մնացել:
Արթուրի սեղանի մյուս հարևան Արմեն Խաչատրյանի համար Արթուրի արարքը զարմանալի չէր, քանի որ, իր բառերով ասած՝ Վերնիսաժում նույնպես «շտապօգնության» դեր է կատարել. «Ամեն գործիք, ամեն նյութ, ամեն խորհուրդ՝ էս բանը գրի գործի վրա, էն արա…ամեն հարցով բոլորին հասնող է եղել… ինքը պիտի անպայման հաց տաներ: Թվում է՝ հիմա Արթուրը մեր բոլորի կարիքը ունի, բայց մենք՝ բոլորս Արթուրի տեսակի կարիքն ունենք»,-ասաց փայտարվեստի վարպետ Արմեն Խաչատրյանը:
Արթուր Սարգսյանի Վերնիսաժի ընկերներից փայտագործ Արթուր Հովհաննիսյանը մասնակցել է Արցախյան ազատամարտին: Պատմում է, որ ռազմագերիներին կերակրել են իրենց հացով. «Ինչո՞ւ չի կարող էդ մարդը իր եղբորը հաց տանի… ես բարձր եմ գնահատում իր արարքը, ու ամբողջ ժողովուրդը պիտի հիմա իրեն սատար կանգնի, որ իրեն բաց թողեն»:
«Իզուր են նրան ձերբակալել, ինքը բարեգործություն է ցանկացել կատարել, բայց իրեն երևի չեն հասկացել»,-փայտագործ նկատեց Յաշա Ենգիբարյանը:
Արթուրի ընկերներից Վաղարշակ Երզնկյանն էլ վստահ է, որ Արթուրը կարող է ինքն իրեն պաշտպանել, քանի որ նաև իրավագիտական կրթություն ունի. «Իսկ մեր իրավագիտությունից ոչինչ էլ չեմ սպասում, որովհետև իրավապահները ոչ թե ժողովրդի իրավունքն են պաշտպանում, այլ իրենց տերերի»:
Վերջում փայտագործ Արմեն Խաչատրյանը հայտնեց իրենց մտադրության մասին, որ խմբով՝  Վերնիսաժով որոշել են դիմել «Ավրորա» մրցանակաբաշխությանը, քանի որ «Արթուրի արարքը սերունդ ա դաստիարակելու»:
Ինչպես վաղօրոք տեղեկացրել էինք, Արթուր Սարգսյանին սկզբում առաջադրել էին պատանդ վերցնելու, պահելու ու ապօրինի զենք-զինամթերք ձեռք բերելու, իրացնելու ու պահելու մեղադրանք: Օրեր անց մեղադրանքը փոխվեց: Այժմ նա մեղադրվում է վերը նշված գործողություններին օժանդակելու հիմքով: Արթուր Սարգսյանը գտնվում է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում. Նա նույնպես կալանավորված է: Ինչպես մյուս, այնպես էլ այս գործով, դատարանը մերժել է կալանքը գրավով փոխարինելու՝ փաստաբաններՎահե Գրիգորյանի, Տիգրան Եգորյանի ու Արայիկ Պապիկյանի միջնորդությունը: Դատարանի մերժման որոշման մեջ կարդում ենք. «Մեղադրյալ Արթուր Սրգսյանի նախկինում դատված չլինելը, մշտական բնակության վայր ունենալը, առողջական վիճակը, թվով չորս բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ ավարտելու փաստը հաստատող դիպլոմների առկայությունը, չեն կարող ինքնին որպես հիմք դիտարկվել գրավը որպես այլընտրանքային խափանման միջոցի թույլատրելի համարելու համար»:
Grigoryan Ofeliya
Убийцу, Сурена Хачатряна, не только не посадили, а еще снова назначили марзпетом. Человек, рисковавший своей жизнью , спас от голодной смерти более 20человек, арестован? О каком правосудии можно говорить! Он герой! Образованный, порядочный. Такие сейчас не в почете.
Think Big
ՄԱՐԴ, որի հազվագյուտ արժեհամակարգն այնքան բարձր է, որ հասու չէ սովորական մահկանացուներին; Ռոբերտ Վարդանյան, Ջորջ Քլունի` հեռու ման եկանք, մոտիկ գտանք... Գործն է անմահ...
Արթուրը նկատմամբ հնարավոը դատավարությունը հավակնում է դառնալ մեր դատական համակարգի ավելի զարմանալի ծաղրանկար, քան թղթի տանկի գործը:
Սվետիկ
հարգելի Հայաստանի Արդարադատություն, գոնե մի անգամ ՀԱՅ եղիր, ազատիր Արթուր Սարգսյանին՝ ԻՍԿԱԿԱՆ ՄԱՐԴՈՒՆ՝ ով սովից փրկել է 30 մարդու կյանք՝ ախր մեր ազգը չի կարող ՀԱՑ ՏՎՈՂ ՄԱՐԴՈՒ նկատմաբ այդպես վարվել , ես միանում եմ Արշակ Զաքարյանի կոչին և և իմ ստորագրությունն եմ դնելու դրա տակ.....
ՆԱՌ
ԱԿՑԻԱԻ ԱՌԱՋԱՐԿՈՒԹՅՈՒՆ ԵՐԻՏԱՍԱՐԴ ԱԿՏԻՎԻՍՏՆԵՐԻՆ․ ,,ՀԱՑ ՏՎՈՂԻՆ ՀԱՑ ՊԻՏԻ ՏԱՆՔ,, Կազմակերպել հանգանակություն և ամեն շաբաթ ազգովի շքերթով ՀԱՑ ՏԱՆԵԼ ԱՐԹՈՒՐ ՍԱՐԳՍՅԱՆԻՆ www.youtube.com/watch?v=NP-mvRAF1oY
Ազգային հերոս Արթուրին ուզում են դատել մարդկային բարձր արժանիքներ ունենալու դիմաց, ուզում են բոլորին իրենց նման տհաս թալանչիների, կամ ստրուկների վերածել: Այս հանցախմբի տված մեդալները կամ կոչումները գրոշի արժեք չունեն, իսկ եթե մենք բոլորս համազգային ստորագրահավաք կազմակերպենք ի պաշտպանություն մեր ազգային հերոսներ Արթուրի և Սասնա Ծռերի, ապա նրանք ձեռք կբերեն ժողովրդի կողմից ընտրյալների /պատգամավորների/ անձեռնամխելիության կարգավիճակ և ոչ մի հանցագործ տականք նրանց իրավունք չի ունենա կամայականորեն դատել:

“Казалось бы, сейчас Артур в нас нуждается, но и все мы нуждаемся в таких людях, как Артур” – друзья об Артуре Саркисяне
9 августа – день рождения Артура Саркисяна, человека, доставившего еду группе “Сасна црер”. Его друзья с Вернисажа решили заказать торт и отвезти Артуру, чтобы порадовать его.
Айк Галстян попросил представителей СМИ присутствовать при этом, чтобы не им не стали чинить препятствия и друзья смогли бы сделать Артуру сюрприз. “Он доставил хлеб “Сасна црер”, а мы попытаемся сделать что-нибудь для него”,- сказал Айк.
Напомним, что 26 июля группа “Сасна црер” распространила заявление о том, что некий гражданин по имени Артур Саркисян на своем личном автомобиле, набитом до отказа едой, прорвал полицейское оцепление и, рискуя жизнью, доставил хлеб членам группы, находящимся на территории полка Патрульно-постовой службы. Граждане хотели знать, кто он, доставивший хлеб “Сасна црер” Артур Саркисян. На кадрах, сделанных вечером 31 июля, видно, как сдающиеся властям члены “Сасна црер” говорят: “Это тот, кто нам хлеб доставил”.
Hetq.am побеседовал с братом Артура Арсеном Саркисяном, который сказал, что очень занят делами брата, но вместе с тем сообщил, что на Вернисаже можно найти его друзей, резчиков по дереву, которым есть что рассказать об Артуре.
Увидев меня с видеокамерой возле столиков с работами из дерева, друзья Артура сразу подошли побеседовать.
Мастер Самвел Тадевосян показал столик Артура, который находится по соседству с его столиком, и сказал, что с Артуром они знакомы уже 20 лет. Самвел знает, что в годы Арцахской войны Артур доставлял на позиции еду, был ранен, имеет серьезные проблемы со здоровьем, в частности, с трудом передвигается. Артур окончил четыре вуза, со многими ребятами бесплатно занимался математикой для поступления в вуз.
“Его обязательно должны освободить. Если его посадят, это будет неправильно, жестоко. Армян ценят за хлебосольность, а не стреляют в спину тому, кто везет хлеб. Сейчас говорят, что он оказывал содействие парням. Да, оказывал, но тем, что доставил хлеб. А что, они должны были остаться голодными?” – сказал Самвел.
Вскоре на Вернисаж доставили некоторые работы Артура Саркисяна – шкатулки, часы. Остальные произведения остались дома.
Другого соседа Артура по Вернисажу, Армена Хачатряна, поступок товарища не удивил, так как Артур, по словам Армена, и на работе был для всех “скорой помощью”. “К нему можно было обратиться по любому вопросу, он всем помогал. Артур обязательно должен был доставить хлеб. Казалось бы, сейчас Артур нуждается в нас, но и все мы нуждаемся в таких людях, как Артур”,- отметил Армен Хачатрян.
Еще один друг Артура, мастер резьбы по дереву Артур Ованнисян, участвовавл в Арцахской войне. Он говорит, что в то время они делились своим хлебом с военнопленными. “Почему этот человек не мог доставит хлеб своему брату? Я очень высоко оцениваю его поступок, и весь армянский народ должен знать об этом и встать на защиту Артура, потребовать, чтобы его отпустили”.
“Зря его задержали, он хотел совершить милосердный поступок, но его, наверное, не поняли”,- отметил другой мастер, Яша Енгибарян.
Еще один друг Артура, Вагаршак Ерзнкян, выразил уверенность, что Артур сможет себя защитить, так как имеет юридическое образование. “От нашего правосудия я ничего не жду, потому что правоохранители защищают не народ, а своих хозяев”,- отметил Вагаршак.
В конце нашей беседы Армен Хачатрян сообщил, что все торговцы Вернисажа решили коллективно обратиться в комиссию по присуждению премии “Аврора”, так как “на поступке Артура должны воспитываться поколения”.
Как уже сообщалось, Артуру Саркисяну сперва было выдвинуто обвинение в захвате заложника, незаконном приобретении, хранении и реализации оружия и боеприпасов, а через несколько дней это обвинение было переквалифицировано. Сейчас А.Саркисян обвиняется в пособничестве вышеуказанным деяниям. Он арестован и находится в тюрьме “Нубарашен”. Суд отклонил ходатайство адвокатов об освобождении Артура Саркисяна под залог. В принятом судом решении написано: “Отсутствие в прошлом судимостей у Артура Саркисяна, наличие постоянного места жительства, наличие дипломов, подтверждающих факт окончания четырех вузов не могут рассматриваться основанием для избрания залога в качестве альтернативной меры пресечения”.
Grigoryan Ofeliya
Убийцу, Сурена Хачатряна, не только не посадили, а еще снова назначили марзпетом. Человек, рисковавший своей жизнью , спас от голодной смерти более 20человек, арестован? О каком правосудии можно говорить! Он герой! Образованный, порядочный. Такие сейчас не в почете.