ՊՆ-ում ներքին կարգապահության խնդիր կա. «Հետք»-ի հարցումն անպատասխան է մնացել
Պաշտպանության նախարարությունը չի պատասխանում «Հետք»-ի՝ ավելի քան մեկ ամիս առաջ ուղարկված հարցմանը` այսպիսով խախտելով «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքը:
Այս գերատեսչությունում, որտեղ, առաջին հայացքից, կարգապահությունը կարծես թե պետքէ լինի չափազանց բարձր, միջին օղակի պաշտոնյաները պատասխանատվությունն ուղղում են իրենցից հեռու՝ դեպի հարեւան վարչություններ ու բաժիններ:
Սեպտեմբերի 30-ին «Հետք»-ը պաշտպանության արդեն նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին հարցում է ուղղել գերատեսչության եւ շինարարական ընկերությունների միջեւ կնքված պայմանագրերի վերաբերյալ: Մասնավորապես, հարցումը 2014 եւ 2015 թվականներին ՊՆ-ի ֆինանսավորմամբ իրականացված շինարարական կոնկրետ ծրագրերի, դրանց շրջանակներում ծախսերի վերաբերյալ է, որ իրականացվել են Մեհրաբում, Վանաձորում, Չոբանքարայում եւ այլ համայնքներում:
«Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի հոդված 9-ի համաձայն՝ գրավոր հարցմանը պետք է պատասխանել 5-օրյա ժամկետում, կամ, եթե հարցման մեջ նշված տեղեկությունը տրամադրելու համար անհրաժեշտ է կատարել լրացուցիչ աշխատանք, 30-օրյա ժամկետում։
Պաշտպանության նախարարությունը օրենքում նշված դրույթներից որեւէ մեկի պահանջը չի կատարել: Հարցումից 17 օր անց՝ հոկտեմբերի 17-ին, պաշտպանության նախարարի մամլո խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը, ի պատասխան «Հետք»-ի՝ արդեն ֆեյսբուքյան անձնական նամակով ուղղված հարցին, թե ինչ փուլում է գործընթացը, խորհուրդ էր տվել դիմել նախարարության աշխատակից Հասմիկ Հարությունյանին:
Հասմիկ Հարությունյանը հայտնել էր, որ հարցումն ուղղված է նախարարության աշխատակազմին, եւ միշտ չէ, որ հաջողվում է նախտեսված ժամկետներում պատասխանել հարցումներին:
Արդեն երեկ՝ նոյեմբերի 2-ին, հարցումից 32 օր անց, Հարությունյանը հայտնեց, որ հարցումը դեռեւս գտնվում է ՊՆ աշխատակազմում, եւ որ այդ հարցով լրատվական ծառայությունում չկա որեւէ պատասխանատու, ում հնարավոր կլինի դիմել: Հարությունյանը, գոնե ինչ-որ հարցով օգնելու նպատակով, խորհուրդ է տվել զանգահարել նախարարության աշխատակազմ:
Այստեղ աշխատակիցը հայտնեց, որ պետք է դիմել պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի աշխատակազմ, իսկ ահա այստեղ պատասխանեցին, որ իրենք այս շղթայի ամենավերջին օղակն են՝ «երբ արդեն գրությունը պատրաստ է լինում, պարոն Տոնոյանը պարզապես ծանոթանում է դրան, համոզվում, որ ռազմական գաղտնիքի վերաբերյալ տեղեկատվություն չկա, որից հետո հաստատում՝ պատասխանը լրատվամիջոցին ուղարկելու համար»: Փոխնախարարի աշխատակազմից խորհուրդ տվեցին կրկին զանգահարել նախարարության այն աշխատակցին, ով ուղղորդել էր դեպի փոխնախարարի աշխատակազմին:
Ի դեպ, այս ընթացքում «Հետք»-ին հայտնի դարձավ, թե իբր Սեյրան Օհանյանը հրահանգած է եղել՝ հարցումների դեպքում լրատվական ծառայության գործառույթները վերջանում են այն ժամանակ, երբ գրությունն արդեն փոխանցված է աշխատակազմին: Այսպիսով ստացվում է, որ ՊՆ-ում մի ամբողջ վարչություն կիսալիազորություն ունի՝ ստացած գրությունը փոխանցել եւ հանգիստ անցկացնել աշխատանքային օրվա մնացած ժամերը:
Իսկ թե ով է պատասխանատու լրատվամիջոցի հարցմանը պատասխանելու համար՝ ՊՆ-ում երեկվանից մինչ այս պահը կողմնորոշվում են:
Ելնելով այն իրավիճակից, որում հայտնվել է Հայաստանի Հանրապետությունը, ՊՆ-ն մշտապես իրեն արտոնյալ է զգացել ինֆորմացիայի պահպանման, մշակման եւ տարածման հարցերում: Խոսքը, բնականաբար, ոչ թե ռազմական ինֆորմացիայի, այլ՝ այս կառույցի գնումների, ծախսերի եւ նմանատիպ այլ տեղեկատվության մասին է, որը պետք է թույլ տար վերահսկել նախարարության պաշտոնյաների գործունեության օրինականությունն ու արդյունավետությունը:
ՀՀ ՊՆ-ն այս առումով շարունակում է մնալ փակ, ավելի ու ավելի փակ կառույց, հանրության աչքից հեռու:
Ի դեպ, «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքը շարունակում է պարտավորեցնել ՊՆ աշխատակիցներին՝ պատասխանել ԶԼՄ-ների հարցումներին: Ակնկալում ենք պատշաճ եւ կարգապահ մոտեցում:

В Минобороны существует проблема внутренней дисциплины: запрос Hetq.am остается без ответа
Министерство обороны не отвечает на запрос Hetq.am, направленный более полутора месяца назад, что является нарушением закона РА “О свободе информации”.
В ведомстве, где дисциплина, казалось, должна быть на очень высоком уровне, чиновники среднего звена перекладывают ответственность на другие управления и отделы.
30 сентября Hetq.am направил уже бывшему министру обороны Сейрану Оганяну запрос касательно договоров, заключенных между Минобороны и строительными компаниями. Мы, в частности, коснулись конкретных строительных программ, осуществленных в 2014 и 2015 гг. при финансировании МО, расходов в рамках этих программ, которые были реализованы в Меграбе, Ванадзоре, Чобанкарае и других общинах.
Согласно ст.9 закона РА “О свободе информации”, ответ на письменный запрос должен поступать в 5-дневный срок. Если же предоставление затребованной информации требует дополнительной работы, то в течение 30 дней.
Министерство обороны не выполнило ни одно из требований закона. 17 октября, через 17 дней после отправки запроса, пресс-секретарь МО Арцрун Ованнисян в ответ на адресованный Hetq.am уже через Фейсбук вопрос о том, на каком этапе находится процесс, посоветовал обратиться к сотруднице министерства Асмик Арутюнян.
Последняя сообщила, что запрос передан в аппарат ведомства, отметив, что не всегда удается отвечать на запросы в предусмотренные сроки.
Вчера, 2 октября, спустя 32 дня после отправки запроса, Асмик Арутюнян сообщила, что запрос все еще находится в аппарате МО и что в службе информации нет никого, к кому можно было бы обратиться по данному вопросу. После этого она посоветовала позвонить в аппарат Минобороны.
Здесь сотрудница сообщила, что необходимо обратиться в аппарат первого заместителя министра обороны Давида Тонояна. И там уже ответили, что они – последнее звено в этой цепи. “Когда записка бывает готова, г-н Тоноян лично знакомится с ней, чтобы убедиться в отсутствии сведений, содержащих военную тайну. После этого он утверждает ответ для передачи СМИ”. В аппарате замминистра посоветовали еще раз позвонить тому сотруднику ведомства, который посоветовал обратиться в аппарат замминистра.
Кстати, за это время Hetq.am стало известно, что Сейран Оганян якобы распорядился, чтобы в случае получения запроса функции информационной службы переставали действовать после того, как записка попадет в аппарат. Таким образом, получается, что целое управление Минобороны выполняет функции в полсилы: оно просто передает полученные записки, а остаток рабочего дня проводит в расслабленном состоянии.
Что касается того, кто должен отвечать на запрос ответственного СМИ, то со вчерашнего дня в ведомстве не могут разобраться в этом вопросе.
Исходя из ситуации, в которой оказалась Республика Армения, Министерство обороны в вопросах сохранения, обработки и распространения информации всегда чувствовало себя привилегированным ведомством. Разумеется, речь идет не о военной информации, а о закупках, расходах и других аналогичных сведениях, которые могут позволить контролировать законность и эффективность деятельности чиновников МО.
В этом плане Минобороны РА продолжает оставаться закрытой структурой.
Кстати, закон РА “О свободе информации” обязывает сотрудников МО отвечать на запросы средств массовой информации. Мы ждем надлежащего и дисциплинированного подхода.