Երևանում կա 4835 բնակելի շենք, ամենաշատը՝ Կենտրոնում
Երևանում հաշվառված են 1-9 և դրանից բարձր հարկ ունեցող 4835 հատ բնակելի բազմաբնակարան շենքեր։ 1-9 հարկանի շենքների թվաքանակում գերակշռող հատվածը հինգ հարկանիներն են, այնուհետև` ինը հարկանիները։ Երևանում ամենաքիչ թվաքանակով կառուցված են մեկհարկանի բնակելի շենքեր՝ 22 հատ։
Երևանի բազմաբնակարան բնակելի շենքերի ամենամեծ քանակը Կենտրոն վարչական շրջանում է, այնուհետև` Արաբկիրում, իսկ ամենաքիչը՝ Նորք Մարաշ վարչական շրջանում։
Համաձայն Երևանի քաղաքապետարանի տվյալների՝ 1991 թվականից հետո մայրաքաղաքում կառուցվել է 170 բնակելի շենք։ Քաղաքապետարանի թվային այս տվյալին, սակայն, չենք կարող լիովին վստահել, քանի որ, ըստ դրա` երրորդ հանրապետության տարիներին Արաբկիր վարչական շրջանում շենք չի կառուցվել, այնինչ այդ վարչական շրջանի թաղապետարանի քաղաքաշինության և հողօգտագործման բաժնի պետ Մհեր Մանթաշյանը մեզ հետ զրույցում պարզաբանել է, որ Արաբկիրում կառուցված նոր շենքեր ունեն։
Այնուամենայնիվ, այդ տվյալները ցույց են տալիս, որ վերջին 25 տարիներին կառուցապատողներին ամենաշատը «գրավել է» Կենտրոն վարչական շրջանը. ամենամեծ թվաքանակը հաշվառվել է այստեղ՝ 126 հատ, հաջորդիվ՝ Աջափնյակում, սակայն, այս դեպքում՝ ավելի քան 10 անգամ քիչ։
Քաղաքապետարանի՝ «Հետք»-ին փոխանցած վթարային շենքերի տվյալներով՝ մայրաքաղաքում առկա են 4-րդ կարգի 2, 3-րդ կարգի 98, 2-րդ կարգի 30 բազմաբնակարան շենքեր: Այսինքն՝ Երևանում դեռևս շահագործվում են 130 վթարային շենքեր։
Քաղաքապետարանից հայտնել են, որ մինչև 2014 թվականի հունվարի 1-ը իրականացվել է Երևան քաղաքում հաշվառված 4-րդ կարգի վթարային շենքերի վերաբնակեցման գործընթաց: Դրանցից Տիգրան Մեծի պողոտայի հ. 47 շենքի վերաբնակեցման գործընթացն ընթացքի մեջ է: 2015-2016 թվականների ընթացքում քաղաքաշինության նախարարության «Քաղաքաշինական ծրագրերի փորձագիտական կենտրոն» ԲԲԸ-ի կողմից տրամադրված եզրակացությունների հիման վրա Երևան քաղաքում հաշվառվել են ևս երկու՝ Արցախի 4-րդ նրբանցքի հ. 8 և հ.10 4-րդ կարգի վթարային բազմաբնակարան շենքերը:
Իսկ 2016 թվականին Երևան քաղաքում վերաբնակեցվել են Շինարարների փողոցի հ. 35 շենքի 1-ին մուտքի և Տիգրան Մեծի պողոտայի հ. 47 շենքի (ներկայումս գտնվում է ընթացքի մեջ) բնակիչները:
Բացի այդ, Երևան քաղաքում  2000-2016 թվականների ընթացքում տրամադրվել են թվով 456 համաձայնեցված բազմաբնակարան բնակելի շենքերի նախագծեր:
«Շենքը պետք է իր միջավայրն ունենա»
Հայաստանի ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանի գնահատմամբ՝ Խորհրդային միության ժամանակ և ներկայում շենքերի կառուցման «մոտեցումների» փոփոխություն կա։ Մասնավորապես՝ Խորհրդային միության ժամանակ պետությունը համարվում էր միակ կառուցապատողը, այսինքն՝ իր գերատեսչություններով էր իրականացնում կառուցապատումը` յուրաքանչյուր անձին «ընկնող» մակերեսի հաշվով, իսկ այժմ այս նորմը արդեն չի գործում։ Ըստ ճարտարապետի, այժմ գործում է միայն մեկ պայման՝ եթե բնակիչը հնարավորություն ունի վերցնել մեծ մակերեսով բնակարան, վերցնում է այն՝ ուշադրություն չդարձնելով՝ այդ ընտանիքի անձանց քանակին։
Ճարտարապետը կարծում է՝ Երևանում շատ հաջող կառուցված բնակելի շենքեր կան, սակայն դրանց կողքին նաև կան այնպիսիները, որոնք առանձին վերցված հաջող են, սակայն դրված են ոչ իրենց տեղում։ Որպես օրինակ` նշում է Կենտրոն վարչական շրջանում կառուցված որոշ բարձրահարկ շենքեր, որոնք կենտրոնի ողջ ներդաշնակությունը «խզում են»։
«Բացի նրանից, որ բազմաբնակարան շենքը պետք է շատ հարմարավետ, կայուն լինի, այն նաև պետք է իր միջավայրն ունենա։ Այս դեպքերում երբեմն առաձին կետային կառույցները, որոնք հայտնվել են քաղաքի հենց կենտրոնում, երբեմն իհարկե այն տպավորությունը չեն թողնում, որ դրանք արված են իրոք ճիշտ, իրոք տեղում»,- ասում է Մինասյանը։
Միության նախագահը ճարտարապետական նման սխալներից ձերբազատվելու միջոց է համարում քաղաքի կենտրոն մասին օրենքի ընդունում։
Վաստակավոր ճարտարապետը կցանկանար, որ երևանյան բնակելի շենքերը հարմար և իրենց միջավայրում կառուցված լինեին՝ չազդեին քաղաքի տեսքի վրա, լրացնեին միմյանց, բացի այդ, նոր կառուցվող բնակելի շենքերն ու թաղամասերը առավել կանաչապատ լինեին, ունենային բակային տարածքներ։

В Ереване 4835 зданий. Большинство из них находится в центре
В Ереване имеется 4835 многоквартирных жилых зданий высотой от 1 до 9 и более этажей. Подавляющее большинство зданий до 9 этажей составляют пятиэтажки и девятиэтажки. Меньше всего одноэтажных жилых домов – 22.
Самое большое число многоквартирных жилых зданий сосредоточено в центре столицы, а также в округе Арабкир, меньше всего – в административном округе Норк-Мараш.
По данным столичной мэрии после 1991 г. в Ереване было построено 170 жилых зданий. Однако полностью доверять этой информации нельзя, поскольку в соответствии с представленными данными в годы Третьей Республики в Арабкирском округе здания не были построены, между тем в беседе с нами начальник отдела градостроительства и землепользования окружной администрации Мгер Манташян сообщил, что в округе есть новые дома.
Тем не менее, эти данные свидетельствуют о том, что за последние 25 лет застройщики осваивали главным образом Центральный округ. Здесь построено самое большое число зданий – 126. Далее следует Ачапняк, но в этом округе число новых домов в 10 раз меньше.
Согласно данным, предоставленным мэрией Hetq.am, в столице имеется два здания 4-ой степени аварийности, 98 зданий 3-й степени аварийности и 30 многоквартирных зданий 2-ой степени аварийности. То есть в Ереване до сих пор эксплутируeтся 130 аварийных зданий.
Мэрия также сообщила, что до 1 января 2014 г. в Ереване осуществлялся процесс перезаселения зданий 4-й степени аварийности. В настоящее время идет процесс перезаселения здания номер 47 по проспекту Тигран Мец. В 2015-2016 гг. на основании заключений, выданных ОАО “Экспертный центр градостроительных программ” Министерства градостроительства, в Ереване на учет были взяты многоквартирные здания 4-ой степени аварийности по адресу: ул.Арцаха, 4-й тупик, дд. 8 и 10.
Кроме того, в 2000-2016 гг. было выдано 456 согласованных проектов многоквартирных жилых зданий.
“Здание должно иметь свою среду”
По словам председателя Союза архитекторов Армении Мкртича Минасяна, в подходах к строительству зданий, которые применялись в советское время, произошли изменения. В частности, в СССР единственным застройщиком являлось государство, которое осуществляло застройку из расчета площади, приходящейся на каждого человека. Сейчас эта норма не действует. В настоящее время существует только одно условие: если человек имеет возможность купить большую квартиру, то он может ее купить, независимо от численности семьи, говорит М.Минасян.
Он считает, что в Ереване есть удачные жилые здания, но рядом с ними имеются здания, которые не на своем месте. В качестве примера архитектор привел некоторые высотные здания в административном округе Кентрон, которые, по его мнению, исказили гармоничный облик центра столицы.
“Помимо того, что многоквартирное здание должно быть комфортным и надежным, оно еще должно иметь свою среду. С этой точки зрения отдельные точечные постройки именно в центре города не оставляют впечатление того, что находятся на правильном месте”,- отметил председатель Союза архитекторов.
Избежать подобных ошибок можно путем принятия закона о центре города, уверяет Мкртич Минасян.
Заслуженный архитектор очень хочет, чтобы жилые дома в Ереване были комфортными, построенными в своей среде и не портили облик города, а дополняли его. Кроме того, новые жилые кварталы должны быть максимально зелеными и иметь дворовые территории.