Արարատի դպրոցների եւ մանկապարտեզների տարածքներում հայտնաբերվել են ծանր մետաղների բարձր պարունակություններ
Հանքարդյունաբերական Արարատ քաղաքի հողի նմուշներում հայտնաբերվել է արսենի բավականին բարձր կոնցենտրացիաներ՝ 7.35-ից 23.94 մգ/կգ արժեքների տիրույթում, որը, միջին հաշվով, 6,5 անգամ գերազանցում է ՀՀ հողի ստանդարտը: Ուշադրություն դարձրեք, մոնիտորինգն իրականացվել է Արարատ քաղաքի 3 մանկապարտեզներում, 4 հիմնական դպրոցում եւ 1 միջնակարգ դպրոցում, որտեղ հաճախում է 2347 երեխա:
Մոնիտորինգն իրականացրել է Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի Պատասխանատու հանքարդյունաբերության կենտրոնը: Փորձագիտական խմբի մասնագետները եզրակացնում են, որ ստացված արդյունքները բավարար չեն Արարատ քաղաքի հողում արսենիումի պարունակությունն արդյունաբերական եւ հանքարդյունաբերական գործունեության ազդեցության հետ կապելու համար, եւ անհրաժեշտ են խորը հետազոտություններ՝ պատճառահետեւանքային կապի պարզման կամ բացառման նպատակով:
Պղնձի կոնցենտրացիաները Արարատում վերցրած հողի բոլոր նմուշներում նորման գերազանցել է միջինում 14.7 անգամ: Կապարի կոնցենտրացիան 35.5 մգ/կգ է, որը քիչ բարձր է ՀՀ հողի ստանդարտից: Սակայն, մյուս կողմից, մեր օրենսդրության մեջ ամրագրված ստանդարտները բարձր են միջազգայինից: Մասնագետները գտնում են են, որ թունավոր այս մետաղի ստանդարտը Հայաստանում վերանայման կարիք ունի:
Խմելու ջրի հետազոտության արդյունքներով՝ ծանր մետաղների բարձր կոնցենտրացիաներ չեն հայտնաբերվել: Բանն այն է, որ Արարատ համայնքի խմելու ջուրը մատակարարվում է Գառնիի աղբյուրից, որը գտնվում է Գառնու ձորում, համայնքից 36 կմ հեռավորության վրա եւ հեռու է հանքային վերամշակման կամ արդյունաբերական այլ գործունեությունից: ՀԱՀ մասնագետները, սակայն, առաջարկում են պետական կառույցներին՝ հետազոտել Արարատ համայնքի հանքարդյունաբերական գործունեության հետեւանքով ոռոգման ջրերի ծանր մետաղներով հնարավոր աղտոտվածությունը:
Նշենք, որ Արարատ քաղաքը համարվում է Հայաստանի արդյունաբերական կենտրոններից մեկը: Այստեղ հիմնական արտադրանքը ցեմենտն է, կրաքարը եւ ասբեստ-ցեմենտը: Քաղաքում գործում է խոշոր ցեմենտի գործարան՝ «Արարատ ցեմենտը», որի գործունեությունը էականորեն ավելացնում է փոշու պարունակությունը Արարատ քաղաքի օդում:
Հայաստանում հանքարդյունաբերությունը միշտ տեր ունի, իսկ շրջակա միջավայրն անտեր է
Ցեմենտի գործարանի հարեւանությամբ է գտնվում Արարատի ոսկու վերամշակման գործարանը՝ «ԳեոՊրոՄայնինգը», որը հիմնադրվել է 1970-ականներին: Գործարանը ոսկի է կորզում Սոթքի հանքաքարից: Արդյունահանման գործընթացն իր մեջ ներառում է սկզբում հանքաքարի փոշիացում, ապա ոսկու կորզում՝ ցիանիդի նիտրատով քիմիական գործընթացում: Ցիանիդի նիտրատով քիմիական գործընթացում առաջացած մածուցիկ զանգվածը թունավոր է, ռադիոակտիվ եւ պարոնակում է մի շարք ծանր մետաղներ՝ կապար, արսեն, քրոմ, սնդիկ եւ այլն:
Արարատի ոսկու վերամշակման գործարանի պոչամբարի ծավալը 12 միլիոն խմ է, որից 10 միլիոն խմ-ը 2012 թվականի դրությամբ արդեն իսկ լցված է:
Տարբեր ուսումնասիրություններ վկայում են Արարատ համայնքի օդի աղտոտվածության բնապահպանական խնդրի մասին: Իսկ 2003-2008 թվականների ընթացքում լրատվամիջոցները հաղորդել են գործարանում ամենաքիչը 10 պատահարի մասին, որոնց պատճառով ցինաիդի մածուցիկ հեղուկը տարածվել է հարեւանությամբ գտնվող գյուղատնտեսական հողերի եւ ձկնաբուծարանների տարածքների վրա՝ հանգեցնելով կովերի եւ ձկների մահվան:
Ի դեպ, քաղաքի էկոլոգիական վիճակը չի խանգարում, որպեսզի քաղաքային իշխանությունները յուրաքանչյուր տարի կազմակերպեն Հանքագործի եւ մետալուրգի օր եւ այն նշեն մեծ շուքով, վերջում էլ՝ հրավառությամբ:
Լուսանկարում՝ 2014 թվականի հուլիսի 14-ին արարատցիները քաղաքապետ Հայկ Հայկյանի եւ Հայաստանում ՌԴ դեսպան Իվան Վոլինկինի գլխավորությամբ նշում են Հանքագործի եւ մետալուրգի օրը:

В Арарате на территориях школ и детсадов обнаружено высокое содержание тяжелых металлов
В образцах почвы, взятых в известном своей горнодобыващей промышленностью городе Арарате, обнаружены довольно высокие концентрации арсениума – 7.35-23.94 мг/кг, что в среднем в 6,5 раза превышает действующий в РА стандарт земли. Отметим, что мониторинг проводился в трех детских садах, четырех основных и одной средней школах, которые посещают 2347 детей.
Мониторинг был проведен Центром ответственной горнодобывающей промышленности Американского университета Армении (АУА). Специалисты экспертной группы пришли к выводу о необходимости проведения более глубоких исследований с тем, чтобы связять содержание арсениума в почве в Арарате с деятельностью добывающих компаний, что позволит выявить или исключить причинно-следственную связь.
Концентрация меди в образцах почвы превышает норму в среднем в 14.7 раза. Концентрация свинца составляет 35.5 мг/кг, что чуть больше принятого в РА стандарта земли. С другой стороны, зафиксированные в нашем законодательстве стандарты чуть выше международных. Специалисты считают, что принятый в Армении стандарт этого ядовитого металла нуждается в пересмотре.
По результатам исследований образцов питьевой воды высокие концентрации тяжелых металлов не были обнаружены. Дело в том, что питьевая вода поступает в общину Арарат из источника в Гарни, который находится в Гарнийском ущелье, в 36 километрах от общины, следовательно, далеко от перерабатывающей и добывающей деятельности. Специалисты АУА предлагают государственным структурам изучить возможную загрязненность тяжелыми металлами оросительной воды в Арарате в результате деятельности горнодобывающих компаний.
Отметим, что Арарат считается одним из промышленных центров Армении. Основным здесь является производство цемента, известкового камня и асбестоцемента. В городе действует крупный цементный завод – “Арарат цемент”, деятельность которого существенно увеличивает содержание пыли в воздухе.
В Армении добывающая промышленность всегда имеет хозяина, в то время как окружающая среда бесхозна
По соседству с цементным заводом находится Араратский завод по переработке золота – “ГеоПроМайнинг”, который был основан в 1970-х годах. Завод добывает золото на Соткском месторождении. Процесс добычи включает измельчение руды, а затем извлечение золота путем использования нитрата цианида. Вязкая масса, получаемая в результате химического процесса с использованием нитрата цианида, ядовита и содержит ряд тяжелых металлов – свинец, арсений, хром, ртуть и т.д.
Объем хвостохранилища Араратского завода по переработке золота составляет 12 млн кубометров, из которых 10 млн кубометров по положению на 2012 г. уже заполнены.
Различные исследования свидетельствуют о существовании экологической проблемы загрязненности воздуха в общине Арарат. В 2003-2008 гг. СМИ сообщили о произошедших на заводе как минимум 10 ЧП, из-за которых содержащая цианид вязкая масса распространилась на соседние сельскохозяйственные земли и территории рыбоводческих хозяйств, вызвав падеж коров и рыб.
Отметим, что экологическая ситуация в городе не мешает местным властям каждый год с большим размахом отмечать День земледельца и День металлурга.
На снимке: 14 июля 2014 г. араратцы ваместе с мэром города Айком Айкяном и послом РФ в Армении Иваном Волынкиным отмечают День земледельца и металлурга.