11:35, 2 դեկտեմբերի, 2011Ամուսնանալուց մոտ 10 ամիս անց 20-ամյա Մարիամը վերադարձել է Հայաստան: Հայրը՝ Համազասպ Գեւորգյանը, պատմում է, որ օդանավակայանում աղջկան նույնիսկ չի ճանաչել: Նրանք դիմել են ոստիկանություն: Հոր խոսքերով՝ անխտիր բոլոր իրավապահները, որոնք տեսել են Մարիամին ու լսել նրա «ամուսնական» կյանքի սարսափելի մանրամասները, հուզվել են:
«Դատախազ Արսեն Արսենյանի աչքերը լցվել էին. քիչ էր մնում լաց լիներ: Բայց հետո... »,- պատմում է Համազասպը եւ փորձում թաքցնել սեփական արցունքները:
Երկու տարի առաջ Ռուսաստանում ապրող Հայկանուշ Միքայելյանը, այցելելով Արարատի մարզի Տափերական գյուղ, Գեւորգյաններից խնդրել է իրենց դստերը՝ 20-ամյա Մարիամին, կնության տալ իր ավագ որդուն՝ 26-ամյա Դավիթ Զիրոյանին: Հայկանուշը խոսքի մեջ պատմել է, որ որդին ամուսնալուծված է. հարսը տեսողության հետ խնդիրներ է ունեցել, ինչ-որ բորբոքման պատճառով աջ աչքը կուրացել է, եւ նա, Դավիթին չդժբախտացնելու պատճառաբանությամբ, որդուն լքել է: Գեւորգյանները վստահության խնդիր առհասարակ չեն ունեցել. Հայկանուշը նրանց միջնեկ դստեր սկեսուրի հարազատ քույրն է:
«Բացի դրանից՝ նրանք Արտաշատում տուն ունեն եւ այստեղ՝ դաշտում, փոքրիկ սուրբ են կառուցում: Մտածում էինք, որ հավատացյալ, լավ մարդիկ են»,- ասում է Համազասպ Գեւորգյանը: Ամեն ինչ շատ արագ է դասավորվել: 2009 թ. նոյեմբերի 19-ին երիտասարդները նշանվել են: Մի քանի օր անց Դավիթը, իսկ դեկտեմբերի 22-ին արդեն Մարիամն ու սկեսուրը մեկնել են Սանկտ-Պետերբուրգ:
| Մարիամը՝ ամուսնությունից հետո |
«Դեռ այստեղ սկեսուրս մի տեսակ հետս լարված էր: Մտածում էի՝ ոչինչ, մանավանդ Դավիթին միանալուց հետո ամեն ինչ կկարգավորվի: Բայց հունվարի 6-ին՝ Սուրբ Ծննդյան օրը, սկսեցին ծեծել»,- պատմում է Մարիամը եւ մանրամասնում, որ ամենատարբեր պատճառներով՝ տունը դանդաղ ավլելու, «կանաչին սիրուն չդասավորելու», դուռն ուժեղ ծածկելու կամ «լեզվին տալու» համար ամուսինը սկսել է իրեն դաժանորեն հարվածել՝ ամբողջ մարմինն ու դեմքը «կապույտ լողակ» դարձնելով:
Մարիամի կրթությունը միջնակարգ է: Դպրոցն ավարտելուց հետո նա սովորել է վարսավիրություն: Պատմում է, որ Սանկտ-Պետերբուրգում, որտեղ սկեսուր-սկեսրայրի, ամուսնու ու նրա երկու եղբայրների հետ ապրել է Իսակովի 38 հասցեի 554 բնակարանում, տնից միայն առաջին օրերին է մի քանի անգամ դուրս եկել: Մի դեպքում միասին եկեղեցի են գնացել, մեկ անգամ էլ գնացել է հարեւաններից Տանյայի տուն՝ վերջինիս մազերը կտրելու:
Նրա խոսքերով, բացի ամուսնու եղբայրներից, մյուսները ծեծին մասնակցել են: «Չնայած սկեսրայրս միայն մեկ անգամ է ինձ խփել, ու սկեսուրիս հետ թեւս կոտրեցին: Իսկ Դավիթի եղբայրը, երբ նրա սենյակում էին ինձ արյունլվա անում, ասում էր՝ սրան ուրիշ տեղ տարեք, իմ սենյակից հանեք»,- պատմում է Մարիամը եւ ցույց տալիս ամուսու եւ սկեսրոջ կողմից պատառաքաղի հարվածների պատճառով ուսին մնացած սպիերը, ձեռքին ու մեջքին առկա տաք արդուկի հետքը:
| Պատառաքաղի հարվածների հետքերը | Արդուկի հետքը առ այսօր Մարիամի մեջքին դաջված է |
«Ամեն անգամ մի պատճառ գտնում էին, ասում էին՝ դու մեզ թուղթ ու գիր ես արել: Հետո սկեսուրս սկսեց... Մի քանի անգամ կրակայրիչով, հետո արդեն թերթն էր կոլոնում ու կրծքերս վառում: Ստիպում էր, որ լեզուս հանեմ ու կրակայրիչով վառում էր: Ցավից հետ էի քաշում, գրտնակով խփում էր գլխիս, մազերս այնպես էր քաշում, որ տեղ-տեղ կաշվի հետ պլոկվում էր: Ստիպված լեզուս հանում էի, վառելուց հետո օճառը դնում էր բերանս ու ասում՝ որ լավ զգաս, թե մրմուռն ինչ ա: Բերանս պինդ փակում էր, թե հետո սապոնը կուլ կտայի... »,- պատմում է Մարիամը:
Նա նշում է, որ ամուսնության միայն առաջին կես ամիսն է ամուսնու հետ անկողնում քնել: Հետո թույլ չեն տվել անկողին մտնել: Սկզբում անկյուն են կանգնեցրել, հետո, երբ ոտքերն ուռել են, «տաբուրետկա» են դրել սենյակի անկյունում, ու ամիսներ շարունակ նստած է քնել: Լոգանք միայն սառը ջրով է ընդունել, լվացքը ձեռքով արել՝ չծեծվելու համար 2 րոպեում ավարտելու պայմանով: Հետո, երբ իր հագուստի արյան հետքերը երկրոպեանոց լվացքը չի մաքրել, ծեծ է կերել նաեւ դրա համար:
«Մի քանի անգամ թղթի վրա գրեցի՝ «օգնեցեք, ինձ այստեղ տանջում են», ու 4-րդ հարկից՝ պատուհանից ցած գցեցի: Դրա մասին էլ իմացան ու էլի ծեծեցին: Մի անգամ էլ սկեսուրս ասաց, որ իրա պլաշը (անձրեւանոցը) ծակել եմ: Ասում եմ՝ ես չեմ, էս հսկողության տակ ես ո՞նց կարայի սենյակից պլաշը վերցնել: Ծեծում էր ու ասում՝ խաբում ես: Ստիպված ասացի՝ հա, ես եմ արել, հիմա էլ ծեծում էր դիտմամբ ծակելու համար»,- հիշում է Մարիամը:
| Համազասպ Գեւորգյան |
«Ես զանգում էի, որ աղջկաս հետ խոսեմ, մի 10 րոպե սկեսուրը սպասեցնում էր, նոր հեռախոսը տալիս: Հարցնում եմ՝ բալա ջան, ո՞նց եք, ամուսինդ ո՞նց ա, էսի, էնի ո՞նց են: Մի հատ ինքը չէր հարցնում՝ պապա, դուք ո՞նց եք: Մենակ ասում էր՝ լավ եմ, չանհանգստանաք,- պատմում է Համազասպը:- Սկսեցի կասկածել: Հարցուփորձով, տանջվելով՝ մի կերպ Դավիթի նախկին կնոջը գտա: Գնացի իրենց տուն, մայրն ասաց՝ ձեր աղջկան հետ բերեք, մի բան արեք, փրկեք՝ քանի ուշ չէ»:
Դրանից հետո, հոր պատմելով, Հայկանուշին խնդրել է աղջկան հետ ուղարկել Հայաստան՝ պատճառաբանելով, որ մի քանի ամսվա կարոտին այլեւս չի դիմանում: Սակայն վերջինս ասել է, թե դա ամուսնու որոշելիք հարցն է: Իսկ ավտոմեխանիկ Դավիթը մերժել է՝ հընթացս բողոքելով, թե վատ ձեւով եք Մարիամին դաստիարակել. «Ու ոնց որ հիմա ես եմ տանջվում ձեր աղջկա ձեռքը, մի քիչ էլ դուք տանջվեք՝ կարոտելով»:
Մարիամն էլ ասում է, որ իրեն հիմնականում չեն տեղեկացրել հարազատների զանգերի մասին, փոխարենը ծաղրել են, թե դու տնեցիքիդ էլ պետք չես, քեզնով հետաքրքրվող չկա, «մնում է քեզ գցենք Նեւա գետը, ու մենք էլ պրծնենք»: Իսկ հազվադեպ հոր հետ խոսելիս սկեսուրը միշտ կողքին է եղել՝ ավելորդ բառի դեպքում միշտ պատրաստ հարվածելու:
«Ասում էի՝ բայց ես ի՞նչ եմ արել, խնդրում եմ՝ անձնագիրս տվեք, գնամ հետ: Սկեսուրս ասում էր՝ չէ, դու մեր ռաբն ես,- պատմում է Մարիամը,- ներվայնանում էր, որ ինքը չաղ է: Հաց ուտելուց 9 հատ բուխանկա էր դնում դեմս ու ասում՝ լրիվ կեր: Որ հետ էի տալիս, ստիպում էր հետ տվածս ուտել»: Մարիամի ներկայացմամբ՝ ամուսնությունից մոտ 10 ամիս անց՝ 2010 թ. սեպտեմբերի վերջերին, մի օր Դավիթը սենյակում քնած է եղել, իսկ սկեսրայրը՝ Լյուդվիգ Զիրոյանը, գնացել է կաթ գնելու՝ դուռը թողնելով բաց: Վերջինիս խանութ գնալուց անտեղյակ սկեսուրը մտել է սենյակ եւ զանգել Հայաստան: Առիթից օգտվելով՝ ինքը տնից փախել է:
«Դեմքս այլանդակված էր, ոտքերս՝ ուռած, ո՞ւր պիտի գնայի: Մութն ընկավ, վերադարձա շենք ու գնացի մեր հարեւան Տանյայի տուն: Խորհուրդ տվեց դիմել ոստիկանությանը: Ասացի՝ վախենում եմ, որ փողով ամեն ինչ շուռ կտան իմ դեմ, ուզում եմ Հայաստան գնալ: Հետո բարձրացա վերեւ ու նստեցի 5-րդ հարկի աստիճաններին: Սպասում էի, որ լույսը բացվի, գնամ եկեղեցի ու օգնություն խնդրեմ,- պատմում է Մարիամը:- Տանյան չէր ասել, որ իրեն ամեն ինչ պատմել եմ, այնպես ցույց տվեց, թե իբր միամիտ ինձ գտել էր աստիճաններին նստած»:
Ըստ Մարիամի՝ ամուսինը նույն օրն իրեն դանակով հարվածել է՝ փախչելու համար: Այնուհետեւ Զիրոյանները մտածել են, որ, այնուամենայնիվ, Տանյան ինչ-որ բան գիտի, մոտ երկու շաբաթ սպասել են, որ Մարիամի թարմ վնասվածքները հնարավորինս ապաքինվեն, եւ վերջինիս հոկտեմբերի 15-ին ուղարկել են Հայաստան:
| Հայկանուշ Միքայելյանը (կենտրոնում) |
«Մարիամը սկզբում այնքան վախեցած էր, որ ոչ մի բան չէր պատմում: Հետո, որ եղբայրս էդ վիճակից, էդ լռությունից սկսեց երեխայի պես լաց լինել, նոր աղջիկս ամեն ինչ պատմեց»,- հիշում է Համազասպը: Վերջինիս խոսքերով՝ շուտով իրենց տուն են եկել Հայկանուշի քույրերը, գումար են խոստացել, հանձն են առել հոգալ Մարիամի կոտրված քթի վիրահատության ծախսերը, միայն թե իրավապահներին չդիմեն:
«Հետո մեր տուն եկավ Դավիթի նախկին կինը՝ Մոնիկան, ու ասաց, որ ինչ-որ պատմեցի, նույն կերպ իր հետ են վարվել: Նրան, ի տարբերություն ինձ, չեն վառել, բայց հղիության ընթացքում ստիպել են երեխայից ազատվել: Հետո ասաց, որ աչքը կուրացել է նրանց խփելու պատճառով»,- շարունակում է Մարիամը:
Մոնիկան 2005 թ. ամուսնացել է Դավիթի հետ եւ վերջինիս ընտանիքի հետ Սանկտ-Պետերբուրգում ապրել շուրջ 3 տարի: «Հետքի» հետ հեռախոսազրույցում նա հրաժարվեց պատմել իր հետ կատարվածը՝ նշելով, թե միանշանակ չի կարող ասել աչքի կուրացման պատճառը, քանի որ այդ ընթացքում եւ տարբեր դեղեր է ստացել եւ սկեսրոջ ու ամուսնու կողմից զանազան առարկաներով հարվածներ՝ ուղղված հենց աչքին:
«Ես չեմ ուզում էդ մասին նորից հիշել, նորից պատմել, առանց այն էլ ամիսներով տարան-բերեցին ոստիկանություն, բայց ոչ մեկին էլ ոչ մի բան ոչ անում են, ոչ էլ կանեն,- ասաց Մոնիկան:- Որովհետեւ փողը մութ տեղն էլ ա լույս տալիս: Բայց ոչինչ, մեկ ա Աստծու մոտ ոչ մի բան չի անցնում. իրենք իրենց պատիժն Աստծուց կստանան»:
Հոկտեմբերի 25-ին Մարիամ Գեւորգյանն ու Մոնիկան ոստիկանության Արարատի բաժնում հաղորդում են տվել: Շուտով Դավիթին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ Քր. օր.-ի «Դիտավորությամբ ուրիշի առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու» եւ «Ծեծ» հոդվածներով, իսկ նրա մայրը հետապնդվել է նույն հանցանքը, սակայն «առանձին դաժանությամբ» կատարելու համար:
«Մի օր քննիչ Արթուր Ավետյանն ինձ ասաց, որ ընկերության շնորհիվ, այսինքն՝ իրենց ռուս գործընկերների միջոցով Դավիթին բերել են: Բայց թղթերում գրած ա, թե իբր մեղայականով ներկայացել է,- պատմում է Համազասպը:- Եղբորս հետ գնացի դատախազ Արսեն Արսենյանի մոտ: Մեկ ժամի չափ սպասեցինք, մեկ էլ մոտից մի հատ չաղ-չաղ տղա դուրս եկավ: Հետո իմացա, որ Դավիթի փաստաբանն է: Դատախազն էլ արդեն լրիվ փոխվել էր, արդեն ոնց որ իրանց պաշտպաներ»:
Առերես հարցաքննության ժամանակ, Մարիամի խոսքերով, իր նախկին ամուսինը հրաժարվել է մեղադրանքներից եւ ասել, թե ինքն ընդամենը մի քանի անգամ է կնոջը հարվածել: Նա պնդել է, որ վնասվածքների մի մասը Մարիամը մինչ ամուսնանալն է ունեցել, մյուսներն էլ ինքնավնասման հետեւանքով են առաջացել:
Քանի որ Դավիթ Զիրոյանին առաջադրված մեղադրանքը սահմանում է ոչ ավել, քան 3 տարվա ազատազրկում, քննիչի որոշմամբ նրա նկատմամբ կիրառվել է համաներում, եւ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է, ինչին Դավիթը չի առարկել: Նա նույնիսկ մեկ օր անազատության մեջ չի անցկացրել:
Իսկ նրա մայրը՝ Հայկանուշ Միքայելյանը, ինչպես հայտնում է գլխավոր դատախազության մամուլի քարտուղար Սոնա Տռուզյանը, «արդեն մի քանի ամիս է՝ հայտնաբերված է, հանձնման միջնորդությունը ՌԴ իրավապահների կողմից բավարարվել է, եւ գործը ներկայումս էտապավորման փուլում է»:
Ոստիկանության լրատվության վարչությունից էլ «Հետքին» հայտնեցին, որ Հայկանուշ Միքայելյանի մասով ընթանում է նախաքննություն, եւ միայն դրա ավարտից հետո կարելի է հստակ ասել, թե վերջինիս արարքները ՀՀ Քրեական օրենսգրքի որ հոդվածներին են համապատասխանում: Ինչ վերաբերում է Դավիթ Զիրոյանին թրաֆիկինգի հոդվածով չմեղադրելուն, ըստ ոստիկանության, առաջադրվել է այն մեղադրանքը, որը նախաքննության ընթացքում հիմնավորվել է:
Համազասպ Գեւորգյանն ասում է, որ այլեւս ոչ մի բանի չի հավատում: Նա հետաքրքրվում է, թե արդարությունը վերականգնելու խնդրանքով ինչպես կարող է դիմել ՌԴ ղեկավարներին:
Հ. Գ. Մոնիկայի անունը փոխված է: Իսկ Մարիամ Գեւորգյանը պնդում է, որ իր բոլոր տվյալները հրապարակվեն, «քանի որ վախենալու կամ քաշվելու պատճառ չունի» եւ պայքարելու է մինչեւ վերջ:

Чудовищная история. Достойное наказание исключено?
Через 10 месяцев после замужества 20-летняя Мариам вернулась в Армению. Ее отец, Амазасп Гевкорян, рассказывает, что в аэропорту не узнал дочь. Они обратились в полицию. По словам отца, все правоохранители, которые видели Мариам и слышали ее рассказ, испытывали волнение.
"Глаза прокурора Арсена Арсеняна наполнились слезами, он чуть не заплакал. Но потом...", - говорит Амазасп, пытаясь скрыть собственные слезы.
Два года назад проживающая в России Айкануш Микаелян приехала в село Таперакан в Араратской области и попросила Геворкянов выдать замуж их 20-летнюю дочь Мариам за своего 26-летнего сына Давида Зирояна. Айкануш сообщила, что сын в разводе, у невестки были проблемы с глазами, она начала слепнуть, и чтобы не сделать мужа несчастным, решила оставить его. Геворкяны полностью доверяли Айкануш, поскольку она была родной сестрой свекрови их средней дочери.
19 ноября 2009 г. молодые поженились. Спуся несколько дней Давид, а 23 декабря Мариам и ее свекровь уехали в Санкт-Петербург.
Мариам после замужества |
"Уже в Армении свекровь была со мной в напряженных отношениях. Я подумала, ничего, когда буду рядом с Давидом все наладится. Однако 6-го января, на Святое Рождество, они начали меня избивать",- рассказывает Мариам, отмечая, что муж жестоко избивал ее по любому поводу: подметает медленно, зелень складывает неаккуратно, дверь закрывает шумно, разговаривает много...
У Мариам среднее образование. После школы она выучилась на парикмахера. Говорит, что в Санкт-Петербурге, где вместе со свекровью, свекром, мужем и двумя его братьями жила по адресу Исакова, 38, лишь в первые дни несколько раз выходила из дома. В избиении молодой женщины участвовали все члены семьи, за исключением братьев мужа. Мариам показывает шрамы, оставшиеся на плече от ударов вилкой, которые наносили ей муж и свекровь, следы от горячего утюга на руке и спине.
Следы от ударов вилкой |
След от горячего утюга на спине Мариам |
"Каждый раз они находили какую-нибудь причину, говорили, что я навела на них порчу. Потом свекровь начала... Несколько раз зажигалкой, а затем свернутой подожженной бумагой жгла мне грудь, язык, ударяла по голове скалкой, с такой силой тащила меня за волосы, что я вынужденно открывала рот. Она клала мне на обожженный язык мыло и говорила: почувствуй, как может быть больно. Потом крепко закрывала мне рот, чтобы я проглотила мыло...",- рассказывает Мариам. По ее словам, с мужем она спала в постели лишь полмесяца, потом ей запретили ложиться в постель. Сперва заставляли стоять в углу, потом, когда начали опухать ноги, дали ей табурет, и в течение многих месяцев молодая женщина спала сидя. Купалась только холодной водой, стирала вручную при условии, что если управится за 2 минуты, то бить ее не будут.
"Несколько раз я писала записку: "помогите, меня здесь мучают" и бросала с 4-го этажа. Но об этом они узнали и опять избили. Однажды свекровь заявила мне, что я порвала ее плащ. Я объясняла, что не могла этого сделать, так как нахожусь под постоянным контролем. Но она била меня и говорила, что я ее обманываю. Пришлось сказать, что это сделала я. После этого она начала избивать меня за то, что я специально порвала ее плащ",- вспоминает Мариам.
Амазасп Геворкян |
"Я звонил, чтобы поговорить с дочерью. Свекровь заставляла меня ждать минут 10 и только после этого передавала ей трубку. Я спрашивал: дочка, как ты, как муж... Но она никогда не спрашивала, как мы. Только говорила: у меня все хорошо, не волнуйтесь,- рассказывает Амазасп. – Я начал подозревать что-то неладное. После долгих расспросов и поисков нашел бывшую жену Давида. Пришел к ней домой, и ее мать сказала мне: сделайте что-нибудь, привезите дочь обратно, пока не поздно".
После этого Амазасп Геворкян попросил Айкануш отправить дочь в Армению, сказал, что очень соскучился по ней. Однако свекровь заявила, что этот вопрос должен решить ее сын. Работающий автомехаником Давид отказал в просьбе, попутно пожаловавшись на то, что родители плохо воспитали Мариам.
О звонках родных Мариам в основном не сообщали, наоборот, издеваясь, говорили, что она уже не нужна своей семье, что ею никто не интересуется, "остается, чтобы мы бросили тебя в Неву и сами бы избавились". А во время редких телефонных разговоров Мариам с отцом свекровь всегда стояла рядом, готовая ударить за каждое лишнее слово.
"Я просила их: пожалуйста, отдайте мне паспорт, я поеду обратно, но свекровь заявляла: нет, ты наша рабыня,- вспоминает Мариам. – Она нервничала из-за своей полноты. Когда мы обедали, она ставила передо мной 9 буханок и заставляла есть все. А если я вырывала, то заставляла съесть то, что я вырвала".
Через 10 месяцев после замужества, в сентябре 2010 г., Мариам, воспользовавшись удобным случаем, убежала из дома. "Лицо у меня было изуродовано, ноги распухли, куда я могла пойти в таком состоянии. Когда стемнело, я вернулась в здание и пошла к соседке Тане. Она посоветовала обратиться в милицию. Но я боялась, что за деньги они могут все повернуть против меня. Сказала, что хочу уехать в Армению. Потом поднялась наверх и уселась на лестнице 5-го этажа. Ждала, пока наступит утро, чтобы пойти в церковь и попросить помощи. Таня не сказала, что я ей обо всем рассказала, сделала вид, что случайно встретила меня на лестничной площадке",- говорит Мариам. В тот же день муж ударил ее ножом за то, что сбежала из дома. Потом Зирояны предположили, что Таня может что-то знать. Подождали, пока у Мариам заживут свежие раны, и 15 октября отправили ее в Армению.
Айкануш Микаелян (в центре) |
"Вначале Мариам была так напугана, что ни о чем не рассказывала. Потом, когда из-за этой ситуации мой брат заплакал, как ребенок, дочка все рассказала",- вспоминает Амазасп. Вскоре к ним домой пришли сестры Айкануш, пообещали деньги, сказали, что оплатят операцию сломанного носа Мариам, лишь Геворкяны не обращались в правоохранительные органы.
"Потом к нам домой пришла бывшая жена Давида Моника и сказала, что с ней обходились точно так же, как со мной. Правда, в отличие от меня ее не жгли, но во время беременности заставили избавиться от ребенка. Потом она сказала, что глаз у нее ослеп из-за ударов",- сообщила Мариам.
Моника вышла замуж за Давида в 2005 году и вместе с его семьей прожила в Санкт-Петербурге около трех лет. В телефонной беседе с "Hetq"-ом она не захотела рассказать о том, что с ней происходило, отметив, что не может однозначно сказать, почему глаз стал слепнуть – в тот период она принимала различные препараты, но в то же время свекр и свекровь различными предметами наносили ей удары в глаз.
"Я не хочу об этом вспоминать, снова рассказывать, меня и без того несколько месяцев вызывали в полицию, но никому ничего не сделали и не сделают,- сказала Моника. – Потому что деньги и темноту освещают. Но ничего, свое наказание они получат от Бога".
25 октября Мариам Геворкян и Моника представили сообщение в Араратское отделение полиции. Вскоре Давиду было выдвинуто обвинение по статьям УК РА "умышленное причинение здоровью другого вреда средней тяжести" и "избиение". Такие же обвинения инкриминированы и его матери, но как совершенные "с особой жестокостью".
"Как-то следователь Артур Аветян сообщил мне, что с помощью своих российских коллег они привезли Давида. Однако на бумаге было написано, что он якобы явился с повинной, - рассказывает Амазасп Геворкян. – Вместе с братом мы пошли к прокурору Арсену Арсеняну. Прождали около часа и вдруг увидели, что из его кабинета вышел полный мужчина. Потом я узнал, что это был адвокат Давида. После этого прокурор полностью изменил свое отношение – начал больше их защищать".
Во время очной ставки бывший муж Мариам отказался от обвинений и заявил, что ударил жену лишь один раз. Он утверждал, что часть телесных повреждений Мариам получила до замужества, а остальные являются результатом самовредительства.
Поскольку обвинение, выдвинутое Давиду Зирояну, предусматривает лишение свободы сроком до 3 лет, решением следователя в отношении него была применена амнистия, и уголовное преследование прекратило. Давид ни одного дня не провел в заключении. Что касается его матери, то, как сообщила пресс-секретарь генпрокурора РА Сона Трузян, "несколько месяцев назад Айкануш Микаелян была обнаружена, ходатайство о ее передаче уже удовлетворено правоохранителями РФ, и в настоящее время дело находится на стадии этапирования".
В пресс-службе полиции ""-у сообщили, что по части Айкануш Микаелян проводится предварительное следствие, по завершении которого можно будет четко сказать, под какие статьи УК РА подпадают совершенные ею деяния. Что касается того, почему Давиду Зирояну не было выдвинуто обвинение в траффикинге, то, согласно полиции, ему было предъявлено то обвинение, которое нашло подтверждение в ходе следствия.
Амазасп Геворкян уже ни во что не верит. Он интересуется тем, как можно обратиться к руководителям РФ с просьбой о восстановлении справедливости.
P.S. Имя Моники изменено. А Мариам Геворкян настояла на том, чтобы все, что она рассказала, было опубликовано, "поскольку уже ничего не боится и не стыдится" и будет бороться до конца.