Նախկին զինծառայող. «2 օրվա կյանք էին տվել, որոշեցի իրանց ինադու երկար ապրեմ»
Խաղաղապահ զորքերի նախկին զինծառայող 28-ամյա Դավիթ Հակոբյանը չի կարողանում հիշել, թե վերջին հինգ տարվա ընթացքում որերորդ հունվարի 28-ն է անցկացնում բուժման մեջ:
Դավիթին հանդիպեցի ՊՆ կենտրոնական կլինիկական (Մուրացանի) զինվորական հոսպիտալի նյարդաբանական բաժանմունքում: Ամանորյա տոներից հետո է եկել հոսպիտալ:
Մինչև տոները «Աջակցություն զինվորական հաշմանդամներին ու վիրավոր զինվորներին»  քաղաքացիական նախաձեռնության անդամ Հայկուհի Մինասյանը Դավիթ Հակոբյանի հետ եղել է նույն հոսպիտալում, որտեղ Դավիթը անցել է բժշկական հետազոտություններ: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ տոներից հետո Դավիթ Հակոբյանը դարձյալ ֆիզեոթերապիայի կուրսեր կանցնի հոսպիտալում: Այժմ նա այդ կուրսերն է անցնում: Շուտով կլինի նաև ասեղնաբուժություն:
Ամեն ինչ սկսվել է 2012թ.-ին, երբ Խաղաղապահ զորքերում ծառայության ժամանակ հերթական պարապմունքից հետո Դավիթը ցավեր է զգացել որովայնի շրջանում: Վիճակը կտրուկ վատացել է, նրան տեղափոխել են նախ 1-ին հիվանդանոց, ապա «Մուրացան» հոսպիտալ, որտեղ և վիրաբույժ Գագիկ Թունյանը վիրահատել է Դավիթ Հակոբյանին: Վիրահատությունն անհաջող է անցել: «Բայց մինչև էդ օրը, ես երբեք որևէ առողջական խնդիր չեմ ունեցել, ես մի քանի անգամ բուժզննություն եմ անցել, ամեն ինչ նորմալ ա եղել»,-պատմեց Դավիթ Հակոբյանը:
Ըստ էպիկրիզի՝ աղիքի խոցն է կարվել աղեոլորքից հետո: 2-րդ վիրահատության անհրաժեշտություն է զգացվել: 8 ժամվա տարբերությամբ այն արվել է, որից հետո երիտասարդն ընկել է կոմայի մեջ: 10 օր անց արթնացել է՝ ձախակողմյան հատվածը պարալիզացված: Էպիկրիզում նշված է, որ վիրահատության ժամանակ երիտասարդը ինսուլտ է ստացել:
«Կոմայից երբ արթնացել եմ, ոչ մեկին չեմ հիշել, անգամ ծնողներիս: Օրվա հետ էի սկսում ապրել: Ոնց որ լամպը անջատած լինեին, տաքությունը պահում ա, բայց ներսի լույսը չկա: Էդ նույն  զգացողություն էր: Ինձ 2 օրվա կյանք էին տվել, ես էլ որոշեցի իրանց ինադու երկար ապրեմ»,-պատմեց նախկին զինծառայողը:
Շուրջ 7 ամիս հենասայլակով տեղաշարժված Դավիթը երախտագիտությամբ է հիշում հատկապես Կարմիր Խաչում աշխատող այն մասնագետին, որն իրեն ոտքի է կանգնեցրել. «Անունը Վալենտին ա, ազգանունը չեմ հիշում, հենց ինքը ինձ նորից քայլել սովորացրեց»:
ՊՆ-ում տարիներ շարունակ հորդորել են չբողոքել բժշկի դեմ՝ խոստանալով բուժում արտերկրում: Գերմանիայում բուժում ստանալու՝ ՊՆ-ի խոստումները չեն իրականացել, փոխարենը 2015թ. օգոստոսից Դավիթը հայտնվել էր կալանավայրում: Առաջին կարգի հաշմանդամ Դավիթ Հակոբյանը մեղավոր էր ճանաչվել ահաբեկչության մասին կեղծ ահազանգ կատարելու մեջ (ՔՕ 259 հոդված) ու դատապարտվել 1 տարի 6 ամսվա ազատազրկման: Իսկ կեղծ զանգերի պատճառն իր վրա ուշադրություն սևեռելն էր եղել, ինչպես զինծառայողը հայտարարել էր դատարանում: «Սեյրան Օհանյանը իմ հարցին լուծում տվողն էր, բայց մի քանի տեղ ուղարկեց, խոստացան Գերմանիա բուժման ուղարկել, բայց խաբեցին»:
«Հետքն» անդրադարձել է խաղաղապահ զորքերի զինծառայող Դավիթ Հակոբյանի պատմությանը։ Զինծառայողի մորը 2016-ի նոյեմբերի 19-ին ընդունել էր պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը: Օրեր անց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Դավիթ Հակոբյանին ներում էր շնորհել: 2016-ի նոյեմբերի 28-ին նախկին զինծառայողը վերադարձել էր ազատություն:
Նայում եմ Դավթի ձեռքի դաջվածքին, ասում է՝ բանտում է արել: Խնդրում եմ պատմել մատի կիսաշրջանի մասին. «Իմ ընդհատված հնարավորությունների շրջանն ա, անպայման պիտի ամբողջացնեմ»:
Բանտից դուրս գալուց հետո Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը ընդունել է Դավիթ Հակոբյանին: «Նախարարը իմ բուժման հարցերը կազմակերպեց: Բայց արտասահմանում բուժում ստանալու մասին խոսք չկա»,-ասում է Դավիթը՝ շեշտելով, որ իր նպատակը լիարժեք տեղաշարժվելն է, ոտքի ու ձեռքի ֆունկցիաների աշխատանքը: Գերմանիայում բուժումը շարունակելու մտքից Դավիթը չի հրաժարվել: Պարզապես ֆինանսական հնարավորությունների հարց է, որը նրա ընտանիքը չունի:
Խաղաղապահ զորքերի նախկին զինծառայողը ցույց տվեց Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի նվիրած խաչը՝ վրան գրված Երուսաղեմ: Նախարարն ասել է, որ Երուսաղեմում օրհնված խաչ է: Այդ օրվանից նա կրում է խաչը:
Ցույց տվեց նաև Նոր Կտակարանը. «Մտքի ուղղում ա տալիս: Կարդալով ոչ հավատս ավելանում ա, ոչ պակասում, պարզապես մտքերս ա ուղղում»:
«Ինչ ցանկություն ունես»՝ հարցնում եմ Դավիթին: Պատասխանում է շատ արագ՝ վազելու:
Փոխարենը չպատասխանեց հայրենասիրության մասին հարցին. ասաց, որ իրեն թույլ չի տա այդ հարցին պատասխանել «Էդ հարցին պատասխանում են շատ լուրջ մարդիկ»:
Վերջում Դավթին խնդրեցի մաղթանք ասել Բանակի օրվա կապակցությամբ: Զինվորներին մաղթեց այն, ինչ իրենց ծնողներն են մաղթում:

Бывший военнослужащий: “Мне давали два дня жизни, но я назло им решил жить долго”
Бывший военнослужащий миротворческих войск, 28-летний Давид Акопян не может вспомнить, сколько раз за последние пять лет он отмечает День армянской армии в процессе лечения.
С Давидом я встретилась в неврологическом отделении Центрального клинического военного госпиталя “Мурацан” Министерства обороны РА.
До новогодних праздников Давид приходил в госпиталь с членом гражданской инициативы “Содействие инвалидам войны и раненным солдатам” Айкуи Минасян. После медобследования Давиду Акопяну вновь назначили курс физиотерапии, который он в эти дни проходит в том же госпитале. А в ближайшее время ему начнут делать иглоукалывание.
Все началось в 2012 г., когда после очередного занятия во время службы в миротворческих войсках Давид почувствовал острую боль в животе. Вскоре его состояние резко ухудшилось, и военнослужащего доставили в 1-ю больницу, а оттуда в госпиталь “Мурацан”. Здесь хирург Гагик Тунян сделал Давиду операцию, которая прошла неудачно. “До того дня никаких проблем со здоровьем у меня не было, я несколько раз проходил медобследование, все было нормально”,- рассказал Давид.
Через восемь часов появилась необходимость во второй операции, после которой Давид впал в кому. Очнулся он через десять дней и почувствовал, что левая сторона парализована. В эпикризе написано, что в процессе операции молодой человек перенес инсульт.
“Когда я пришел в себя после комы, то никого не мог вспомнить, даже своих родителей. Мне давали два дня жизни, но я назло им решил жить долго”,- сказал бывший военнослужащий.
Давид, который семь месяцев передвигался с помощью ходунка, с особой благодарностью вспоминает специалиста реабилитационного центра Красного Креста, которая поставила его на ноги. “Зовут ее Валентина, фамилию не помню. Именно она научила меня заново ходить”.
На протяжении всех этих лет в Министерстве обороны просили родителей Давида не подавать жалобу на врача, пообещав организовать его лечение в Германии. Однако ведомство не сдержало свое обещание. Вместо этого в августе 2015 г. Давид оказался в тюрьме. Инвалид первой группы был признан виновным в ложном звонке о теракте и осужден к полутора годам лишения свободы. В суде Давид заявил, что причиной ложных звонков было желание обратить внимание на свои проблемы. “Мою проблему должен был решить Сейран Оганян, но они обманули меня и не выполнили свое обещание отправить меня на лечение в Германию”,- говорит Давид.
Hetq.am рассказал историю военнослужащего миротворческих сил. 19 ноября 2016 г. мать Давида Акопяна встретилась с новым министром обороны Вигеном Саркисяном, а спустя несколько дней президент РА Серж Саргсян подписал указ о его помиловании. 28 ноября бывший военнослужащий вышел на свободу. Сразу после этого его принял министр обороны Виген Саркисян. “Министр организовал мое лечение, но об отправке в Германию речи не было”,- рассказал Давид, подчеркнув, что его цель полноценно двигаться, восстановить функции ноги и руки. От мысли пройти лечение в Германии Давид не отказывается, просто у семьи нет таких финансовых возможностей.
Бывший военнослужащий миротворческих войск показал мне подаренный Вигеном Саркисяном крест с надписью “Иерусалим”. Министр сказал, что крест был освящен в Иерусалиме. С того дня Давид не расстается с этой реликвией.
“Какое у тебя желание?” – спросила я Давида. Бегать, сразу прозвучал ответил.
В заключение я попросила Давида высказать свои пожелания солдатам по случаю Дня армии Республики Армения. Давид пожелал им того, что обычно желают своим сыновьям родители.