Բաղադրատոմս Անտառամեջից
Մոնղոլիայում «Բոոձ» (Бууз) պատրաստում են հիմնականում տոնական օրերին: Մի քանի հարյուր հատով սարքում են, սառեցնում ու հենց հյուր է գալիս, արագ եփում են ու հյուրասիրում: Մոնղոլուհի Բայինան որոշել էր մեր այցելության օրը «Բոոձ» պատրաստել:
Անտառամեջ դժվար է հասնելը: Ճամբարակ քաղաքը, հետո էլ մի քանի գյուղեր անցնելուց հետո, մեքենան մոտ կես ժամ գալարվում է նեղ ու փոշոտ ճանապարհով՝ բարձրանալով անտառի միջով: Այլընտրանքը ձին է կամ էշը, կամ էլ ոտքերդ, եթե կարող ես այդքան քայլել: Վերևում՝ անտառի մեջ, գյուղն է: Ասում են՝ ձմռանը լրիվ կտրվում է աշխարհից, որովհետև ճանապարհը մեքենաների համար փակվում է: Գյուղում 39 ընտանիք է ապրում:
Բայինայենց տանը եղել էինք մոտ երկու տարի առաջ: Ընթերցողները կարող են հիշել, թե ինչպես է Բայինան զավակների հետ որոշել ապրել Հայաստանում: Մոնղալիայից Հայաստան տեղափոխվելու պատճառը եղել է Բայինայի ամուսնու՝ Հրահատ Երիցյանի հիվանդությունը: Վերջինս 2015թ. մահացել է սրտամկանի ինֆարկտից: Անցած  այցելության ժամանակ Բայինան ու երկու երեխաները՝ Վարսիկն ու Արշակը, Հայաստանի քաղաքացիություն չունեին: Հիմա այս հարցը լուծված է:
Մեզ դիմավորում է Վարսիկը: Անտառի ճանապարհով քայլում ենք տուն: Վարսիկը ճանապարհին պատմում է դպրոցից: Յոթերորդ դասարանում են սովորում ինքն էլ, եղբայրն էլ: Ասում է` արդեն որոշել է, թե ինչ մասնագիտություն է ունենալու. «Երգչուհի և բժշկուհի»: Ասում ենք՝ բա ո՞նց է այդքան տարբեր երկու մասնագիտություն ընտրել: «Դե որ երգչուհի լինեմ, շատ փող կաշխատեմ, հետո էդ փողով մարդկանց անվճար կբուժեմ»,- ասում է Վարսիկը, արդեն տանն ենք: Բայինան լսում ու ժպտալով միջամտում է. «Ես էլ ասում եմ,Վարսիկ, էդպես հիմա չես կարողանա»:
Տանն է նաև Արշակը: Բայինան Բոոձի մսային լցոնը արդեն պատրաստել է, խմորը նույնպես: «Շուտ սարքվող ա: Ղոնախ, որ գալիս ա, ամենաշատ մի ժամվա մեջ միսը կտրատում ես, խմորը անում ես, մի 20-25 րոպե էլ պիտի շոգեխաշվի»,- պատմում է նա: Ուզում էինք, որ Բայինան ճաշի պատրաստություն չտեսնի և հանգիստ զրուցենք, բայց «Բոոձի» պատրաստման պրոցեսը գնալով ավելի հետաքրքիր դարձավ:
Բայինան մանրացրեց խմորը, հետո սկսեց գրտնակել: Մի տեսակ թեթևություն կար «Բոոձի» պատրաստման մեջ: Բայինայի ձեռքերին նայելիս մի պահ թվաց, թե դրանք «նվագում են» խմորը: Վարժ շարժումները հեշտ չէ կրկնել մոտավորապես այնպես, ինչպես նոր գործիք չես կարող միանգամից նվագել: Երբ փորձեցի գրտնակած խմորներից մեկը լցոնել մսով, տձև խմորագունդ ստացվեց: «Ես սովոր եմ, 7-8 տարեկանից սարքում եմ: Մեր Նոր տարուն ամենաքիչը մի 500-1000 հատ սարքում ենք: Գիշերները»,- ծիծաղելով ասում է Բայինան:
Բոոձի խմորը աղից, ալյուրից ու ջրից է: Պետք է պատրաստել տաք ջրով, հակառակ դեպքում, Բայինան ասում է՝ խմորը «կճաքի»: Մսի լցոնի մեջ էլ` տավարի կամ ոչխարի միս, սոխ, կանաչեղեն, սև պղպեղ, կարմիր պղպեղ ու աղ: Բայինան մի քիչ «տեղայնացրել է» Բոոձը: Ասում է՝ Մոնղոլիայում կանաչեղեն չեն օգտագործում, բայց ինքն ավելացրել է. «Որ հայերը կանաչեղեն սիրում են, դրա համար եմ ես գցել»:
Փայտի վառարանից ծխի անուշ հոտ է գալիս: Վրան դրված սուրճը տեղափոխում ենք ներսի մոխրի մեջ, դուռը մի քիչ բացում ենք, ծուխն ավելի է լցվում ներս, ու ավելի է համովանում սենյակի օդը: Ձմռան փայտը դեռ չունեն: Բայինան ու Արշակը փայտ հավաքելու համար շուտով անտառ կգնան: «Բոոձը» վառարանին չէր եփվում, այլ հեղուկ գազի բալոնի վրա: Բալոնը լիցքավորում են, երբ գյուղից քաղաք գնացող է լինում, ու դրանով պատրաստոմ ճաշերը: Գյուղում գազ չկա:
Ինչպես Բայինան խոստացել էր, «Բոոձը» գրեթե քսան րոպեից համեղ բուրում է: «Սիրում եմ, որ տարբեր ճաշեր սարքեմ, թազա մի հատ ճաշ լինի, որ նայեմ, կարանամ սովորեմ, սիրում եմ ամենառաջինը սարքել համով, հետո, որ նայես... Ճաշը, որ տեսնում ես, իր տեսքից ախորժակ ա տալիս չէ»,- ասում է Բայինան: Ձեռքով կաթսայից հանում է «Բոոձի» եփված, ախորժաբեր հատիկները ու շարում ամանի մեջ: Հենց ձեռքով էլ պետք է ուտել: «Ձեռքով, որ ուտում ես, ջուրը մնում է մեջը, ավելի համով է»,- սեղանի մոտ ասում է Վարսիկը:
«Բոոձ» պատրաստելու համար անհրաժեշտ է ունենալ համապատասխան կաթսա: Բայինային այդ կաթսան նվիրել է Մոնղոլիայում ապրող հարազատներից մեկը: Ասում է` Հայաստանում դժվար թե այդ կաթսայից վաճառեն: Կախված նրանից, թե քանի հատ ես ուզում սարքել, կաթսայի հարկերը կարող են շատանալ: Առաջին հարկում եռում է ջուրը, մյուս հարկերը ծակոտկեն են, և դրանցում դրված «Բոոձի» հատիկները եփվում են գոլորշու վրա:
«Արշակ, բա դու չասացիր` ինչ ես ուզում դառնալ»: Բայինան միանգամից որդու փոխարեն պատասխանում է` հոգեբան, շատ արագ է մարդկանց ճանաչում:
Արշակը մի ժամանակ օրագիր է պահել, բայց Վարսիկը մի օր «բացահայտել է» ու վերցրել: Եթե մի օր տունը գողեր մտնեին, արդարանում է Վարսիկը, կիմանային թե Արշակը ինչ է գրել:
Արշակը ասում է, որ հաճախ է ամաչում: Մի մեթոդ է մտածել՝ այդ զգացումը հաղթահարելու համար: Բռում պահում է մի տերև և մտածում այն բաների մասին, որոնցից ամենաշատն է ամաչել: Մտածում է այնքան, որ էլ մտածելու բան չմնա: Վերջում, եթե տերևը չի սեղմել, ուրեմն հաջորդ անգամ նույն բանի մասին մտածելիս չի բարկանա:
Երբ դեռ հայերեն բառերը լավ չգիտեին, Արշակը Վարսիկին ասել է, թե «հարիֆ»-ը լավ բառ է, նշանակում է «հարուստ, ուժեղ»: Վարսիկը հաջորդ օրը գնացել է դպրոց ու դասարանցիների մոտ հայտարարել. «Ուրեմն լսեք, ես այս դասարանի հարիֆն եմ»: Դասարանցիները սկսել են ծիծաղել, հետո Վարսիկին բացատրել բառը: «Հա, բայց ես էլ չգիտեի»,- ծիծաղում է Արշակը: «Բոոձը» շատ համեղ է ստացվել:
Ճաշելուց հետո Բայինան ցույց է տալիս իր, Վարսիկի և Արշակի հայկական անձնագրերը: Մնացած բոլոր փաստաթղթերը, որոնց համար քաղաքացիություն էր անհրաժեշտ, Բայինան (անունը անձնագրում՝ Բայանդոլգոր Օյունչիմեգ) ասում է՝ արդեն ստացել են: Տունն էլ թեև նրանցն էր, բայց քաղաքացիություն չունենալու պատճառով չէին կարողացել սեփականության իրավունքը գրանցել: Հիմա տունն իրենցն է: Վարսիկն ու Արշակը նպաստ են ստանում, Բայինան էլ դպրոցում պահակ է աշխատում:

Mongolian Cuisine in an Armenian Village: Bayina and Family Are Officially Citizens
Bayina is a woman from Mongolia who lives in Antaramej, a village in Armenia’s Gegharkunik Province.
Hetq visited Bayina’s house two years ago. To celebrate our revisit, Bayina treated us to buuz, a Mongolian steamed dumpling filled with meat.
The family moved to Armenia, because Bayina’s husband Hrahat, a native of Armenia, was ill. He died in 2015 of a heart attack.
During our last visit, Bayina and her two children, Varsik and Arshak, had no Armenian citizenship. The issue has since been resolved.
Bayina holding her new Armenian passport
Antaramej is difficult to reach. Road conditions make reaching it by car a real challenge. The alternative is going by horse or a donkey, or on foot. The village is in a forest. People say, in winter, they’re completely cut off from the rest of the world because of the road. There are 39 families living in the village.
Varsik meets us. We walk across the forest to reach the house. Varsik tells us about her school. She and her brother are in the seventh grade. She says she has already decided what to become, a singer and a nurse.
She explains the logic of combining such different professions. "Well, if I'm a singer, I can make a lot of money, and then I'll be able to treat people for free," Varsik says. Bayina hears the conversation and smiles, interjecting, "I say, Varsik, you won’t manage like that."
In Mongolia, buuz is prepared mainly in the lead-up to holidays. It’s prepared in hundreds, frozen, and quickly cooked and served to arriving guests.
Bayina has already prepared the meat filling and dough. "It is quick to make. When we have guests, it takes maximum one hour to prepare and cook, "she says. We just wanted to talk, and didn’t want to burden Bayina with preparations, but the cooking process becomes more and more engaging.
Mother and daughter preparing buuz
Bayina cuts the dough into pieces and starts rolling them. She moves her hands so smoothly, as if playing an instrument. It’s not easy to repeat her deft movements. "I'm used to it, I’ve started making them since I was seven or eight years old. We make at least 500-1,000 pieces on New Year’s Eve,” Bayina says.
Buuz dough consists of salt, flour and water. Bayina says the water should be warm, otherwise the dough will crack. Buuz are filled with minced mutton or beef, which is flavored with onion, black and red pepper, salt and greens. Adding greens is not traditional in Mongolia, Bayina does it specially for Armenians, as people in Armenia love greens.
The smoke emanating from the wood stove imparts a delicious smell.
They do not have firewood for the winter yet. Bayina and Arshak will go to the forest soon to collect wood. Buuz is usually cooked on a liquid gas cylinder. They fill the cylinder when somebody goes to the city. There is no natural gas in the village.
Bayina, her son Arshak, and daughter Varsik
As Bayina promised, we smell the cooked buuz in twenty minutes. "I love making various and new meals. I want them to be tasty and appetizing,” she says. Then, she takes the dumplings out of the saucepot and arranges them in a bowl.  “Use your hands to eat them”, Varsik advises us, “the juices stay inside.”
To prepare buuz, one needs to have a right pot. Bayina got hers as a present from one of her relatives in Mongolia. She says it's hard to find the right one in Armenia. Depending on how many you want to cook, the buuz can be arranged in layers. Water boils on the first layer, and steam cooks the others.
"Arshak, you haven’t told us what you want to become," I ask. Bayina immediately replies instead, saying he will become a psychologist, since he can immediately “read” a person.
A Mongolian dish made in Antaramej
Arshak used to keep a diary, but one day Varsik discovered it and took it. Varsik justifies her action saying she wanted to protect Arshak’s thoughts from potential thieves.
Arshak says he is often embarrassed. He’s thought of a method to overcome that feeling. He holds a leaf and thinks about things that embarrass him the most. He thinks long and hard. So much in fact, that there’s nothing left to think about. In the end, if he hasn’t squashed the leaf, then the next time he doesn’t need to worry about thinking the same thing.
After dinner, Bayina shows us their Armenian passports. Bayina says they have already received the other documents that required citizenship papers.
Even though the house was theirs, they couldn’t register the property because of the lack of citizenship. Now, the house is officially theirs. Varsik and Arshak receive state allowance, and Bayina works as a school guard.
Photos and video: Saro Baghdasaryan, Hrant Galstyan
Viken
That's right Hagop. ...Armenians living in Ottoman Empire built walls around their houses to keep out cross-cultural influences. What rubbish!!! As if there was nothing of the sort. Are you a cuisine anthropologist? Get off your high horse, already and keep your childish rants to yourself. Next, you'll claim that lahmajoun is purely Armenian. That this half Mongolian family has resettled in Armenia, and filed for citizenship,should be welcomed and serve as an example for diaspora Armenians who spout their armchair nationalism from afar. Talk about cross culturalism,indeed. Let them cook whatever they want! Ooof!