Բերդի կենտրոնում «նստած» է աղքատությունը
Տավուշի մարզի Բերդ քաղաքի կենտրոնում՝ սննդամթերքի խանութներից մեկի պատին, գրված է պատճենահանում: Ես մտա ներս՝ պատճենահանելու Բերդի հյուրանոցում ապրող քաղաքացիներից մեկի՝ մարզպետարանից ստացած գրությունը: Խանութի աշխատակիցը՝ 60-ն անց մի տղամարդ, ձեռքիցս վերցրեց թուղթը եւ սկսեց կարդալ: Ես զարմացած նայում էի նրան, հարցրի՝ ինչու՞ եք կարդում: Նա, աչքերը թղթից չհեռացնելով, պատասխանեց.«Մեզ զգուշացրել են, որ վտանգավոր բաներ չբազմացնենք»: «Ի՞նչ է նշանակում վտանգավոր բաներ»,- հարցնում եմ: «Դե, թռուցիկ-մռուցիկ, էլի»,-պատասխանում է նա:
Տավուշը Հայաստանի գեղեցիկ վայրերից է: Սակայն զբոսաշրջիկները հազվադեպ են այստեղ այցելում:
Երեան-Բերդ 170 կիլոմետրանոց ճանապարհը, որ անցնում է Ճամբարակով, տեղ-տեղ հիմնովին քանդված է: Զգացվում է, որ այն ոչ մեկին չի հետաքրքրում՝ չնայած այս տարածքում զորամասեր են տեղակայված:
Բերդի միակ հյուրանոցում ջուր չկա: Զուգարանում դույլով ջուր է դրված: Իսկ սենյակներում անջուր զուգարանի հոտն է: Դրա համար էլ Բերդ եկողներն աշխատում են այստեղ չգիշերել: Մեծ հյուրանոցում երկու զինվորներ էին, ես, լուսանկարիչն ու մեր վարորդը:
Դեռ խորհրդային տարիներին Բերդը մտնում էր Շամշադինի շրջանի մեջ, որն առանձին վարչատարածքային միավոր էր: Հայաստանի Հանրապետության նոր վարչատարածքային բաժանման ժամանակ Իջեւանի, Նոյեմբերյանի, Շամշադինի շրջանները միացան եւ դարձան Տավուշի մարզ՝ Իջեւան մարզկենտրոնով: Մարզպետարանի նախկին աշխատակից Էմմա Ադամյանն ասում է, որ դրանից հետո «Բերդը հավելյալ բեռ դարձավ մարզպետարանի համար»: Գործադիր իշխանության ներկայացուցիչների այցելությունները Բերդ կապված են այս կամ այն գյուղում ջրագիծ, դպրոց բացելու հետ: «Երբ պետք է ժապավեն կտրվի, գալիս են»-ասաց ավտոկայանում կանգնած մի ծերունի: Մարզում այցելություններն իրենց գագաթնակետին են հասնում խորհրդարանական եւ նախագահական ընտրությունների շրջանում: Թեկնածուներն իրենց շքախմբերով, ջիպերին խոստումներ բարձած՝ գալիս, ասում են, թե աշխատատեղեր են բացելու, ներդրումներ են անելու, գյուղացուն պարարտանյութ են տալու, վարկեր են բաժանելու: Եվ այսպես՝ 4-5 տարին մեկ: Այդ ընթացքում տավուշցիների կյանքում շատ քիչ բան է փոխվում: Աղքատության մեջ գտնվողները մի քանի աստիճան ներքեւ են գլորվում, եւ աղքատությունը դառնում է կենսակերպ, թերսնվածությունը՝ սովորական ու տանելի:
Աղքատությունը նստած է Բերդի կենտրոնում` «Ճանճանոց» կոչվող թաղամասի 8 տնակներում, Բերդի հյուրանոցում ապրող տասը ընտանիքների սենյակներում, փողոցում մուրացող երախաների, հրեշտականման 4 տարեկան Սիրանույշի աչքերում, որի համար աշխարհում մի ճաշատեսակ կա միայն՝ հացը:
Գրիգորը 3-րդ դասարանից լքել է դպրոցը: Ինչու՞ դուրս եկար՝ հարցնում եմ: «Ուզեցել չե՞մ քնալ»,-կարճ պատասխանում է տղան: «Հիմա ի՞նչ ես անում»,-շարունակում եմ հարցնել ես: «Սամվելի խանութում գործ եմ անում, ալյուր-մալյուր եմ թափում»: Գրիգորը օրական 500 դրամ է վաստակում եւ դրանով ընտանիքի որոշ հարցեր լուծում: Նրանց տանն ութ երեխա կա: Ապրում են մեկ սենյականոց տնակում, առանց ջրի, զուգարանի: Երեխաների մայրը՝ Շահնազարյան Էմման, հոգեկան հիվանդ է: Առավոտյան ժամը 9-ին, երբ թակեցինք նրանց դուռը եւ ներս մտանք, երեխաները քնած էին, իսկ մայրը վառարանի վրա հաց էր թխում: Տան փոքրը 4-ամյա Սիրանույշն է: Տխուր-տխուր աչքերով աղջնակը նայում էր մեզ ու չէր հասկանում, թե ինչու մայրն իրեն արթնացրեց:
Մեծ տղան՝ Տիգրանը, բանակում է, մնացածը տանն են: Դպրոցական տարիքի 6 երեխաներից ոչ մեկը դպրոց չի գնում: Պատճառները բազում են՝ շոր չունեն, դասագրքեր չունեն, ուտելիք չունեն, բնակարան չունեն...
Քիչ հետո ներս մտավ երեխաների հայրը՝ Ավալյան Արթուրը: Նրա ասելով՝ ընտանիքը ստանում է 22 հազար դրամ նպաստ: «Այդ փողը ալյուրին էլ չի հերիքում, միայն հաց ենք ուտում: 6 օրում մի պարկ ալյուրը վերջանում է, հնարավոր չէ պահել էսքան երեխեքին: Ես վարորդ եմ, մեքենայով բեռներ եմ տեղափոխում, բայց չեմ հասցնում, մի կերպ եմ յոլա տանում: Ես չեմ ասում ձեռքերս ծալած նստել եմ, որ ինչ-որ մեկն ինձ պահի, աշխատում եմ, բայց չեմ հասցնում: Ոչ մեկից բան չեմ ուզում, միայն մի տուն ունենամ, իմը լինի՝ վերջ: 5 տղա ունեմ բանակին տալու: Մեծ տղաս աշնանը կգա, էս մյուսը կգնա: Ես ամաչում եմ մեկին իմ տուն հրավիրել»,-ասում է Արթուրը:
«Քոչարյանին նախընտրականի ժամանակ, երբ այստեղ էր, նամակ փոխանցեցի, մինչեւ հիմա ոչ մի պատասխան չկա, կարող է եղել է, չեն էլ ասել` չգիտեմ:
էս տունը մեզ ժամանակավոր տվել են 1992թ.: Էն ժամանակ գործկոմի նախագահը Մաթեւոս Ծատուրյանն էր: Կինս հոգեկան խանգարում ունի, չեմ էլ կարող տանել բուժելու: Այստեղի հիվանդանոց տարանք, ինչ-որ դեղեր տվեցին, բայց նույնն է մնացել»,-շարունակում է իր պատմությունը Արթուրը:
Տավուշի մարզպետարանի կրթության վարչության պետ Աշոտ Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ մարզում կրթությունից դուրս մնացած 43 երեխա կա: Իջեւանի շրջանում՝ 17, Նոյմեբերյանի շրջանում՝ 18, Բերդի շրջանում՝ 8 երեխա: Նրանք հիմնականում գյուղերի այն երեխաներն են, որոնք ընտանիքներով բարձրանում են սար՝ անասունները պահելու: «Սակայն, մենք անում ենք ամեն ինչ, որպեսզի նրանք դուրս չմնան կրթական պրոցեսից, տալիս ենք հանձնարարություններ, որ հետո կարողանան հանձնել բաց թողածները»,-հավաստիացնում է պրն Փաշինյանը: Չնայած մարզպետարանի ներկայացուցչի տվյալներով Բերդում կրթությունից դուրս մնացած երեխաների թիվն ամենափոքրն էր մարզի բնակավայրերում՝ մեկ օրվա ընթացքում մենք Բերդում հանդիպեցինք 13 նման երեխայի: Ակնհայտ է, որ շատերը հաշվառումից դուրս են, եւ ներկայացված թվերը չեն համապատասխանում իրականությանը: «Ուտիքի կանայք» հասարակական կազմակերպության նախագահ Մարիետա Մանուչարյանը նշեց, որ իրենք մոտ 20 այդպիսի երեխա գիտեն:
1988թ. երկրաշարժից հետո Խաչատրյան Ժորան կնոջ եւ երեխաների հետ տեղափոխվեց Բերդ: Նրանք այժմ ապրում են նույն տնակներում եւ ստանում են 10 հազար դրամ նպաստ: 4 երեխաներից երկուսն են գնում դպրոց: Մեծ աղջիկը սովորում է 9-րդ դասարանում, ուզում է ուսուցիչ դառնալ: Բայց դա ընդամենը նրա երազանքն է: «Պստիկները դպրոց չեն երթա: Գրքեր, շոր չունեն»- ասում է հայրը` Ժորան, որը 10 տարի ազատազրկման մեջ գտնվելուց հետո վերջերս է վերադարձել բանտից:

In the center of Berd, poverty has settled in
In the Tavush Marz, in the center of the town of Berd, one of the stores has a sign on the wall that says "Xerox copies". I went in to make a copy of a document that a resident of Berd had received from the local administration. The sixty-year-old man working in the store took the paper and began to read it. I looked at him in surprise and asked, "What are you reading it for?" Without lifting his eyes from the paper he said, "We have been warned not to make copies of dangerous things." "What does that mean -dangerous things?" I ask. "You know, leaflets and things like that," he says.
Tavush is one of the most beautiful places in Armenia, but tourists rarely visit. The Yerevan-Berd highway that passes through Tchambarak has completely eroded in places. It's clear that no one is concerned about it, even though there are military units located in the region. The only hotel in Berd has no running water. There are buckets of water next to the toilets, and it smells like a toilet in the rooms. That's why visitors to Berd try not to stay here overnight. The only guests in the big hotel are two soldiers, our photographer, our driver, and I.
Under the Soviets, Berd belonged to the Shamshadin region, a separate administrative-territorial entity. When the map of the republic was redrawn, Idjevan, Noyemberyan and Shamshadin merged into the Tavush Marz (province), with Idjevan as its administrative center. "Since then Berd has become a burden for the marz administration," says Emma Adamyan, a former administration employee. Government officials only visit Berd when there'a a school opening or a new water pipeline in one of the surrounding villages. "Whenever there's a ribbon to cut, they are here," an old man at the bus station tells us. Visits to the marz reach a peak during presidential and parliamentary elections. The candidates and their entourage ride come riding in in their jeeps, promising new jobs, investments, fertilizers for farmers, long-term loans, etc. This happens once every four or five years, but in between, nothing changes for the residents of Tavush. The poor go down a few steps; poverty becomes a way of life, malnutrition an everyday occurrence.
Poverty has settled in, right in the center of Berd, in the eight shacks of the settlement known as the Janjanots (fly trap), in the rooms of the ten families living in the Berd Hotel, in the eyes of beggar children and in the eyes of angelic, four-year-old Siranuysh, who never gets to eat anything but bread.
Grigor left school after the third grade. "Why did you quit school?" I ask.
"I didn't want to go, " he answers tersely.
"What are you doing now?" I persist.
"I work at Samvel's shop. I unload flour and other things."
Grigor makes 500 drams (about a dollar) a day, and helps his family out. There are eight children in the family, living in a one-room shack, with no toilet, no running water. Their mother, Emma Shahnazaryan, is mentally ill. When we visit the house at nine o'clock in the morning, the children are still asleep, and the mother is baking bread in the oven. The youngest is four-year-old Siranuysh, who looks at us with her sad eyes, trying to understand why her mother woke her up.
The oldest son, Tigran, is in the Army, the rest are at home. None of the six school-age children goes to school. There are plenty of reasons - no clothes, no schoolbooks, no food, no apartment.
A bit later, the father, Arthur Avalyan, comes in. He tells us they receive a monthly allowance of 22,000-drams (about $40). "The money is not enough even for flour, and all we eat is bread. A bag of flour barely lasts six days; it's impossible to feed the children. I'm a truck driver-I transport loads, but I can't get by, we barely make ends meet. I'm not saying that I should sit with my arms folded and let somebody else take care of me. I work-I just can't by. I don't want anything-I just want a house. I have five sons to send to the Army. The oldest will come back in the fall, and the next will go," Arthur says.
"When Kocharyan was here during the election campaign, I handed him a letter. I haven't received any response so far. Maybe there was one, but they didn't give it to me, I don't know. This shack was given to us temporarily in 1992. The chairman of the local executive council was Matevos Tsaturyan then. My wife is mentally ill, but I can't take her for treatment. I took her to the local hospital, they gave her some drugs, but she hasn't gotten better," he continues.
Ashot Pashinyan, the head of Tavush's department of education, says there are 43 children in the marz who don't go to school-17 children in Idjevan, 18 in Noyemberyan, and 8 in Berd. They are mainly children who go to the mountains with their families to pasture the cattle. "We do whatever we can to keep them within the educational process; we give them assignments so they don't lag behind their peers," Pashinyan assures us. Thus, according to administrative data, Berd has the lowest number of children outside the educational system in the area, but we met 13 such children in Berd in the course of one day. Apparently, many are not registered, so official numbers do not correspond to reality. Marine Manucharyan, chairman of the NGO Women of Utik, says they are aware of 20 children who have left school.
Two of them belong to Zhora Khatchatryan, who moved to Berd with his wife and children after the 1988 earthquake. They live in the same kind of shack, and receive an allowance of 10,000 drams a month. Only two of their four children go to school. The oldest daughter is in the 9 th grade. She wants to be a teacher, but for her, this is only a dream. "The little ones don't go to school-they don't have the clothes or the schoolbooks," says her father, who has just come back home after ten years in prison.