Լրագրողները շարունակում են բաց փաստաթղթերին ծանոթանալու համար պայքարը
Օգոստոսի 10-ին ՀՀ քաղաքացիական գործերով վերաքննիչ դատարանում կսկսվի «Հետաքննող լրագրողներն ընդդեմ Երեւանի քաղաքապետարանի» գործի քննությունը (Տե՛ս նաեւ` Դատարանը աջակցեց Երեւանի քաղաքապետարանին` մերժելու բաց փաստաթղթերի տրամադրումը):
Հիշեցնենք, որ կազմակերպության նախագահ Էդիկ Բաղդասարյանը 2003թ. հոկտեմբերին դիմել էր քաղաքապետարան՝ խնդրելով թույլ տալ ծանոթանալ Ազգային օպերայի եւ բալետի պետական թատրոնի տարածքի հանրային այգում սրճարաններ կառուցելու համար 1997-2003թթ. կատարված հողհատկացումների մասին որոշումներին: «Ձեզ անհրաժեշտ է ճշտել՝ ի՞նչ կոնկրետ տեղեկություններ եք ակնկալում ստանալ Երեւանի քաղաքապետարանից»,- եղել էր քաղաքապետարանի աշխատակազմի ղեկավար Սուրեն Կոշեցյանի պատասխանը:
ազմակերպության՝ ՀՀ Նախագահին հասցեագրված դիմում-բողոքը կրկին ուղարկվել էր քաղաքապետարան, որին դարձյալ հետեւել էր պրն Կոշեցյանի մերժողական պատասխանը: Չկարողանալով օրենքով սահմանված կարգով ստանալ անհրաժեշտ տեղեկությունները՝ կազմակերպությունը դատական կարգով բողոքարկեց քաղաքապետարանի մերժումը:
Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Գայանե Կարախանյանը անհիմն կերպով մերժեց «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի դիմումը:
Վճռից հետո «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ-ի նախագահ Էդիկ Բաղդասարյանը դիմեց Արդարադատության խորհրդի նախագահ, ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին դատավոր Գայանե Կարախանյանի նկատմամբ կարագապահական վարույթ հարուցելու խնդրանքով՝ գործով թույլ տված ակնհայտ ապօրինի եւ կողմնակալ մոտեցում ցուցաբերելու համար:
Կազմակերպության Արդարադատության խորհրդի նախագահին ուղված գրության մեջ նշված է. «Օրենքն անտեսելու՝ Երեւանի քաղաքապետարանի որդեգրած մոտեցումը նաեւ դատարանում կրկնվելուց հետո կարծում էինք, թե դատարանին այլ բան չէր մնում, քան պարտավորեցնել նրանց հարգել օրենքը: Սակայն դատավոր Գ. Կարախանյանը դատաքննության ընթացքում ցուցաբերած իր վարքագծով, որով ստանձնել էր քաղաքապետարանի իրավախորհրդատուի դերը, ինչպես նաեւ՝ իր կայացրած վճռով, որով մերժեց գաղտնիք չհանդիսացող տեղեկատվության տրամադրումը, մեկ անգամ եւս փաստարկեց դատաքննության ընթացքում հօգուտ Երեւանի քաղաքապետարանի ցուցաբերած իր ակնհայտ կողմնակալ վերաբերմունքը:
Այդ է պատճառը, որ դատավոր Գ. Կարախանյանը դժվարացել է վճռի պատճառաբանական մասում նշել դատարանի կողմից պարզված գործի հանգամանքները, ապացույցները, որոնց վրա հիմնված են դատարանի հետեւությունները, այս կամ այն ապացույցները մերժելու փաստարկները, ինչպես նաեւ՝ այն օրենքները եւ իրավական ակտերը, որոնցով դատարանը ղեկավարվել է վճիռ կայացնելիս: Դատարանի վճռի «պատճառաբանական մասում» բացակայում են հիշյալ նորմով պահանջվող տեղեկությունները: Այսինքն՝ դատավորը խախտել է ՀՀ քաղ. դատ. օր-ի 132-րդ հոդվածի 1-ին մասի չորրորդ պարբերության պահանջները»:
Նախագահ Քոչարյանին տեղեկացվել է եւս մի քանի ոչ «էական» հանգամանքների մասին. դատավորը խորհրդակցական սենյակում հեռախոսով զրուցում էր ինչ որ մեկի հետ` պատմելով ընթացող դատավարության մասին (այդ մասին կարող են վկայություն տալ միջանցքում գտնվող լրագրողները):
Պատասխանող կողմի ներկայացուցիչ Կարինե Դանիելյանը դատական նիստից առաջ եւ հետո ազատ ելումուտ էր անում դատավորի սենյակ: Դատավորի օբյեկտիվության երաշխիքը հանդիսացող այս հանգամանքները կարող էին անտեսվել, որոնց նա պարտավոր է ենթարկվել ըստ օրենքի, եթե դատավոր Գ. Կարախանյանը իր կայացրած վճռով միտումնավոր չոտնահարեր օրենքը:
Առաջին ատյանի դատարանի վճռի հրապարակումից հետո «Հետաքննող լրագրողները» դիմեցին նաեւ վերջերս ստեղծված Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի նախագահ, ՀՀ վարչապետ Անդրանիկ Մանուկյանին՝ խնդրելով նրա աջակցությունը հրապարակային փաստաթղթերի ձեռքբերման գործում: Սակայն, անհասկանալի ձեւով, կազմակերպության գրությանը պատասխանեց ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Մանուկ Թոփուզյանը:
Վերջինս պատասխան-գրության մեջ նշել է, որ «բարձրացված հարցի առնչությամբ առկա է դատարանի օրինական ուճի մեջ մտած վճիռ, ուստի ՀՀ կառավարության աշխատակազմն իրավասու չէ քննարկել վիճահարույց հարցը»: Պատասխանն առավել քան անտրամաբանական է, քանի որ «Հետաքննող լրագրողները» ՀՀ կառավարությանն ընդհանրապես նամակ չեն գրել: Թե ինչու է Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդին ուղղված նամակին պատասխանում պարոն Թոփուզյանը, իսկապես անհասկանալի է:
Քաղաքապետարանի՝ բաց փաստաթղթերը տրամադրելու «պատրաստակամությունը» փորձելու համար «Հետաքննող լրագրողները» դատարանի վճռից հետո դարձյալ նամակ հղեցին Երեւանի քաղաքապետին: Այս անգամ նամակում հստակ նշվել էին Ազգային օպերայի եւ բալետի պետական թատրոնի տարածքի հանրային այգում գտնվող բոլոր սրճարանների անունները, ինչպես պահանջում էին քաղաքապետարանի աշխատակիցները: Սակայն, կրկին խախտելով հարցմանը պատասխանելու օրենքով սահմանված ժամկետը, Երեւանի քաղաքապետը մերժեց կազմակերպությանը տրամադրել իր եւ նախորդ քաղաքապետերի ընդունած որոշումները:

Journalists keep fighting for public information
On August 10, 2004 the Administrative Court of Appeals of Armenia will begin reexamination of the suit brought by the Association of Investigative Journalists NGO against the Yerevan Mayor's Office. We remind you that last October, the association's chairman, Edik Baghdasaryan, requested permission from Mayor Yervand Zakharyan to see the decisions regarding land allocations in the public park surrounding Yerevan's Opera House taken from 1997 to 2003 by former mayors of Yerevan. "You must specify the exact kind of information you intend to receive from the Yerevan Mayor's Office," was the mayor's chief of staff Samvel Koshetsyan's reply to the request. The association then appealed to President Robert Kocharyan, who forwarded the letter to the mayor's office. Again, the association was turned down by the mayor's chief of staff. Unable to obtain the necessary information as provided by law, the Association of Investigative Journalists was forced to appeal to the court in the hope that it would oblige Mayor Zakharyan to fulfill his duty.
On June 21, 2004 , Judge Gayane Karakhanyan of the Court of First Instance of the Kentron and Nork-Marash Communities of Yerevan dismissed the complaint of the Association without substantiation.
After the verdict, Edik Baghdasaryan appealed to the Chairman of the Justice Council, President Kocharyan, to institute disciplinary proceedings against Judge Karakhanyan for displaying clear bias and unlawfulness while examining the case. His letter to the Justice Council stated: "We believed that after the manifestation of the same attitude of disrespect for the law by the Yerevan Mayor's Office in court, the court would have to oblige them to abide by the law. But Judge Gayane Karakhanyan, acting as if she were legal adviser to the Mayor's Office, and through her verdict by which she denied us information which contained no secret, once again proved her clear bias in favor of the Mayor's Office during the court proceedings. This was the reason why Gayane Karakhanyan found it difficult to mention in the substantiative part of her verdict the circumstances, arguments for refusing to admit certain evidence, or laws and legal acts by which the court was guided while arriving at the verdict. In the 'substantiation' of the verdict, the information required by the law is lacking. Thus the Judge has violated the Article 132 of the Administrative Code of Armenia."
President Kocharyan was also provided with other pieces of information: While in deliberation, the judge discussed the details of the case in progress over the telephone (journalists present in the hallways of the court can attest to this). The respondent's representative, Karine Danielyan, was allowed to freely go in and out of the judge's chambers during and after the proceedings. These facts show that the judge neglected the elementary rules of an unbiased court.
Following the verdict of the Court of First Instance, the Association of Investigative Journalists also wrote to the chairman of the newly-created Council on the Fight Against Corruption, Prime Minister Andranik Margaryan, asking him for support in obtaining public information. In response, we received a letter from Minister-Government Chief of Staff, Manuk Topuzyan, which read in part, "There is a court verdict which has come into force regarding the matter in question, and thus the government's staff has no right to discuss the issue." It defies logic that although our letter was addressed to the Council on Corruption, it was handled by Topuzyan, from the Government.
In order to check the willingness of the Mayor's Office to provide journalists with public information following this verdict, the association once again sent a letter of request to the Mayor's Office. This time we clearly mentioned the names of all the cafés located in the public park surrounding Yerevan 's Opera House, as the mayor's representatives had demanded during the court sessions. And again the Yerevan Mayor turned down the organization's request to see the decisions regarding land allocations taken by his predecessors.