Դատարանում լսվում է հայտնի կավատի գործը
Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանում քննվում է 32-ամյա Իրինա Ենոքյանի գործը: Դուբայում եւ մարմնավաճառների շրջանում նա հայտնի է «Իկուշ» մականունով:
Տարիներ շարունակ Իրինան կանանց խումբ էր տեղափոխում Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, եւ թրաֆիկինգի տարբեր գործերում նրա անունը հաճախ էր անցնում: Ըստ մեղադրանքի` նրա հովանու ներքո 2001-2005 թթ. Դուբայում մի խումբ հայ աղջիկներ զբաղվել են պոռնկությամբ: Բացի այդ, նա պարբերաբար ծեծի միջոցով սեռական շահագործման է ենթարկել Հերմինե Զաքարյանին: Վերջինս դատարանում ցուցմունք տվեց, որ իրեն անընդհատ ծեծել է նաեւ Իրինայի ընկերը` Ենոքը: Սակայն գլխավոր դատախազության կողմից դատարան ուղարկված մեղադրական եզրակացությունում Ենոքի մասին որեւէ հիշատակում չկա:
Գյումրեցի Հերմինեն 2006 թ. սեպտեմբերին ծանոթացել է Քնարիկ Ղանդիլյանի հետ: Վերջինս իմանալով, որ Հերմինեն ամուսնալուծված է, ունի 2 անչափահաս երեխա եւ ապրում է սոցիալական ծանր պայմաններում, խոստացել է «մի բանով օգնել»: Երկու օր անց նա Հերմինեին տարել է Գայանե Մելքոնյանի տուն: Հերմինեին Գայանեն առաջարկել է մեկնել Դուբայ` իր ընկերուհի Իրինա Ենոքյանի մոտ մատուցող աշխատելու:
«Ասաց` Իկուշի (Իրինա Ենոքյան) ընկերը ռեստորան եւ դիսկո ունի: Երկուսն էլ նույն շենքում են եւ դրանցից որ մեկում էլ ուզես, կարող ես բարձր աշխատավարձով մատուցող աշխատել»,- հիշում է Հերմինեն: Խոսակցությանը ներկա է եղել նաեւ Լիա Բագարյանը, ով իր հերթին հավաստիացրել է, թե ժամանակին «Իկուշի օբյեկտում» մատուցող է եղել ու բավականին գումար վաստակել: Արաբական աշխարհի մասին աղջիկների պատկերավոր նկարագրություններից հետո Հերմինեն համաձայնվել է մեկնել:
Հենց հաջորդ օրը Երեւանից Գյումրի է եկել Նվեր Մ.-ն եւ Հերմինեին տեղափոխել իր բնակարան: Տանը եղել է նաեւ նրա կինը` Լուսիկ Թ.-ն: Պատկառելի տարիքով ամուսիններն իրենց հերթին Հերմինեին վստահեցրել են, որ ամեն ինչ լավ կլինի, միաժամանակ տեղեկացնելով, որ իրենց աղջիկը եւս աշխատում է Իկուշի մոտ եւ շատ գոհ է:
«Չգիտեմ` էդ մարդիկ գիտեի՞ն, թե իրենց աղջիկը Դուբայում ինչով է զբաղված: Կարող ա իրանց էլ էին խաբել»,- պարզաբանում է Հերմինեն:
Շուտով Ի. Ենոքյանը գումար է ուղարկել, եւ Նվերը Հերմինեին «Զվարթնոց» օդակայանից ուղիղ չվերթով ճանապարհել է Դուբայ: Այստեղ նրան դիմավորել է ոմն Հռիփսիմե եւ տարել Իրինայի վարձած բնակարան:
«Հասանք տուն թե չէ, Իկուշը եկավ, միանգամից պասպորտս վերցրեց ու հենց սկսեցինք գործից խոսել, վրաս ծիծաղեց, թե` աֆիցանտկա-մաֆիցանտկա չկա, կարո՞ղ ա եկել ես հորդ տուն հանգստանալու: Հենց վաղն իրիկունը գնալու ես դիսկո մարմնավաճառություն անելու»,- պատմում է Հերմինեն եւ մանրամասնում, որ երբ հրաժարվել է ու խնդրել իրեն հետ ուղարկել, Իրինան սպառնացել է. «Զոռով էլ լինի, էդ գործն անելու ես, վրադ 5000 դոլար եմ ծախսել, մինչեւ էդ փողը հետ չբերես, Հայաստան գնալ չկա»:
Հերմինեի խոսքերով` իր հետ նույն տանն ապրել եւ Իրինայի ղեկավարությամբ մարմնավաճառությամբ են զբաղվել նաեւ 6 հայուհիներ: Նրանց բոլորին Իրինայի վարորդը` ոմն Մուստաֆա, ամեն օր երեկոյան տնից մեքենայով տարել է դիսկո, առավոտյան`գործն ավարտվելուց հետո, բերել տուն:
«Որ ուզենայի էլ, չէի կարող փախչել: Ո՛չ քաղաք դուրս գալու հնարավորություն կար, ո՛չ էլ լեզու գիտեի: Նույնիսկ կլիենտի հետ գնի բազարն Իկուշի վստահելի աղջիկներն էին անում: Փողը վերցնում ու ինձ հետը ճամփում էին: Մի անգամ դիսկոյում մի հատ վրացի աղջկա ասացի` ուզում եմ փախչել: Սա մեր աղջիկներին էր խաբար տվել, սրանք էլ` Իկուշին: Իզուր տեղը ծեծ կերա»,- պատմում է Հերմինեն:
Նա Դուբայում մարմնավաճառությամբ է զբաղվել սեպտեմբերի 15-ից եւ, իր ասելով, արդեն ամսվա վերջում 5000 դոլար աշխատել է:
«Անձամբ Իկուշն ասաց` Հերմինե ջան, էլ ինձ պարտք չունես, սրանից հետո ինչ կաշխատես, 50-50 կկիսվենք: Ասացի` չէ, գնում եմ տուն: Նորից սկսեց ծեծել. ծխախոտի կրակը հանգցնում էր վրաս, ռեմենի երկաթի մասով ոնց պատահեր խփում էր: Օրերով պառկել եմ. Ռիփոն (Հռիփսիմե) էր ինձ խնամում»,- հիշում է Հերմինեն եւ նշում, որ չնայած ծեծուջարդին` ինքն, այնուամենայնիվ, որոշ ժամանակ Իրինային չի ենթարկվել:
«Տեսավ` էլ վրես չի կարում, Ենոքին ասաց, ու արդեն սա էր ինձ ծեծում: Հաշվի չէր առնում, որ կին եմ: Մինչեւ հիմա թիկունքիս նրա հարվածների սպիերը կան: Քթիս ոսկորը ճաքած է, գլխով է խփել: Նույնիսկ դանակով ոտքիս է խփել»,- պատմում է նա: Ի դեպ, դատաբժշկական փորձագետի եզրակացությամբ` չի բացառվել, որ մարմնական վնասվածքները Հերմինեն կարող է ստացած լինել իր կողմից նշված ժամկետներում:
«Ստիպված էլի գործի էի գնում,- շարունակում է Հերմինեն:- Աղջիկներից իմացել էի, որ երկու ամիսը մեկ ոստիկանությունը մարմնավաճառների ռեյդ է անում: Աստված էի կանչում, որ ռեյդը սկսվեր: Վերջը բախտս բերեց. դեկտեմբերի 1-ին փոլիսը հենց դիսկոյում ինձ բռնեց»:
Շուրջ երկամսյա բանտարկությունից հետո` 2007թ. հունվարին, նա արտաքսվել է Հայաստան: Այստեղ Հերմինեն իրավապահներին ամեն ինչ մանրամասն պատմել է: Շուտով ձերբակալվել են նրան Դուբայ ուղարկած 3 անձինք` Գ. Մելքոնյանը, Լ. Բագարյանը եւ Ք. Ղանդիլյանը: Նրանք այժմ իրենց պատիժն են կրում «Աբովյանի» կանանց գաղութում: Վերջին երկուսի համար վերջնական պատիժ է սահմանվել 4, իսկ  Գայանեի համար` 6 տարվա ազատազրկում:
«Սրանց գործից մի քանի ամիս անց` 2007 թ. սեպտեմբերին, գլխավոր դատախազության քննիչը (Ներսես Միսակյան - Ա. Դ.) զանգեց, բա` Հերմինե ջան, Իկուշին բռնել ենք, վաղը կգաս Երեւան: Գնացի մոտը, տվածս ցուցմունքները հաստատեցի` մինչեւ վերջ շեշտելով, որ Ենոքն էլ է ինձ ծեծել: Երկու անգամ Իկուշի հետ առերեսում արեցին: Հարցրի` Ենոքից ի՞նչ կա, հետն առերեսում չեք անելու՞: Պատասխանեց, թե` նախորդ գործը քննող Երեմյանը (Արիստակես Երեմյան - Ա. Դ.) Ենոքին հարցաքննել է ու բաց թողել: Գնացի Երեմյանի մոտ, ասաց` Հերմինե ջան, դու գրի, որ Ենոքի դեմ բողոք չունես, ես իրան հարցաքննել եմ, ինքը ոնց որ մեղավոր չի: Բայց էս ամեն ինչը հարցականներով է գրվում, եթե պետք եղավ, առերեսում կանենք,- հիշում է Հերմինեն ու շարունակում,- հետո Երեմյանն ասաց` որ ցուցմունք տաս, մի հատ նորից կգաս մոտս: Գնացի, 3 հատ 5000 դրամանոց տվեց, բա` գիտեմ, որ երեխեքդ կոշիկ չունեն, դպրոց չեն գնում, մեղք են, սրանով կառնես, թող գնան: Ու ավելացրեց` հանկարծ ուրիշ բան չմտածես, հա... Էս ուղղակի մտքովս անցավ, տալիս եմ»:
Այս ամենը գրեթե նույնությամբ Հերմինեն պատմեց նաեւ հոկտեմբերի 25-ի դատական նիստի ընթացքում: Այդ պահին մեղադրող Աշոտ Նադոյանը դահլիճում չէր եւ երբ վերադարձավ, դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի խնդրանքով Հերմինեն կրկնեց խոսքերը:
Մյուս դատական նիստին` նոյեմբերի 14-ին, հարցաքննվեցին Ի. Ենոքյանի ղեկավարությամբ Դուբայում մարմնավաճառությամբ զբաղված Մանեն (անունը փոխված է) եւ որպես վկա` նաեւ նրա քույրը: Քանի որ մյուս տուժողները դատարանի պահանջով չէին ներկայացել, հրապարակվեցին նրանց նախաքննական ցուցմունքները: Նշենք, որ նրանց մեծամասնությունը Իրինայի մոտից փախել է: Դատավարությունը կշարունակվի նոյեմբերի 23-ին:
«Անընդհատ զանգել քննիչին հարցրել եմ` ե՞րբ պետք է գամ Ենոքի հետ առերեսման: Բա` համբերիր: Էսօր-էգուց ասելով` գործը մտցրին դատարան: Թե հիմա Երեմյանն ինձ 15 հազար դրամով առավ, թե Ենոքից լավ գումար վերցրեց, ինձ խաբեց, չգիտեմ: Ամեն ինչ բարդեցին Իկուշի վրա, բայց Ենոքն էլ է ինձ վնաս հասցրել, չէ՞: Ինչի՞ պիտի կին արմատը նստի, իսկ ինքը քաղաքում ազատ ֆռֆռա»,- մեզ հետ հանդիպմանը հարցնում է Հերմինեն եւ ավելացնում, որ գլխավոր դատախազության քննիչ Արիստակես Երեմյանից անպայման փորձելու է ստանալ այս հարցերի պատասխանը, իսկ անհրաժեշտության դեպքում բողոքելու է նրա վերադասին:

Trial of Notorious Trafficker Begins
The Kentron and Nork-Marash Court of First Instance is examining the case of 32-year old Irina Yenokyan.  In Dubai, as well as among prostitutes, she is well known by her nickname, Ikush.
For years, Irina had transported groups of women to the United Arab Emirates, and her name occurred frequently in various trafficking cases.  According to the charges, a group of Armenian girls worked as prostitutes in Dubai under her patronage from 2001 to 2005.  In addition, she forced Hermine Zakaryan to submit to sexual exploitation by having her beaten on a number of occasions. Zakaryan testified in court that Irina’s friend Yenok also beat her up constantly.  However, the summary of charges sent by the office of the prosecutor general to the court bore no mention of Yenok.
In September 2006, Hermine Zarakaryan, a native of Gyumri, met Knarik Ghandilyan.  The latter promised to “find a way to help” after she learned that Hermine was divorced, had two small children and was financially badly off.  Two days later, she took Hermine to Gayane Melkonyan’s house.  Gayane proposed that Hermine go to Dubai and work as a waitress with Irina Yenokyan, a friend of hers.
“She said that Ikush (Irina Yenokyan) had a friend who owned a restaurant and club.  They were both in the same building and she said that I could choose one and work as a waitress there for a good salary,” Hermine recalled.  Lia Bagaryan was also present during the conversation and she confirmed that she had once made quite a bit of money as a waiter at “Ikush’s place”.  After the women provided a vivid description of the Arab world, Hermine agreed to go.
The very next day, Nver M. came to Gyumri and took Hermine to an apartment in Yerevan, where he lived with his wife, Lusik T.  The couple took turns reassuring Hermine that everything would be all right, telling her that their daughter also worked with Ikush and was very happy.
“I don’t know whether those people knew what their daughter was doing in Dubai.  Maybe they had been tricked too,” reasoned Hermine.
Soon, Irina Yenokyan sent money and Nver took Hermine to Zvartnots Airport and put her on a direct flight to Dubai.  She was met there by one Hripsime, who took her to an apartment rented by Irina.
“As soon as we got there, Ikush arrived and took my passport.  We started talking about work and Ikush laughed, ‘What waitress? Do you think you’ve come to your dad’s house to relax? You’re going to the club tomorrow to start working as a prostitute,’” said Hermine and explained that when she refused and asked to be sent back, Ikush threatened her, “‘You will do it even if you have to be forced to - I spent 5,000 dollars on you, you’re not going back to Armenia until you pay back every cent.’”
According to Hermine, six other Armenian girls lived with her in the same apartment and worked as prostitutes under Irina’s management.  They were all taken by Irina’s driver, one Mustafa, by car to the disco every evening, and brought back in the morning after their work was done.
“I couldn’t escape even if I wanted.  There was no way to get to the city and I didn’t speak the language.  Even when it came to bargaining the price with clients, it was done by one of the girls whom Ikush trusted.  They would take the money and send me on my way.  I once told a Georgian girl at the disco that I wanted to run away.  She told our girls and they informed Ikush.  I got a beating for no reason,” Hermine said.
She started working as a prostitute in Dubai on September 15 and, according to her, had already made 5,000 dollars by the end of the month.
“Ikush herself told me, ‘Hermine jan, you no longer owe me anything.  We will split 50-50 whatever you make from this moment on.’  I said that I wanted to go home.  She started beating me again, put out her cigarette on me and began to beat me again and again with a belt buckle.  I was bedridden for days.  Ripo (Hripsime) took care of me,” recalled Hermine and noted that, despite the beating, she did not obey Irina for some time.
“She saw that she could no longer control me, so she told Yenok and then he began to beat me.  It did not matter to him that I was a woman.  There are scars from his blows on my back to this day.  A bone in my nose cracked when he hit me with his head.  He had even stabbed me in the leg with a knife,” she said.  The forensic medical examination concluded that it was possible that the injuries Hermine received had been inflicted at the times mentioned in her testimony.
“I was forced to go back to work,” Hermine continued, “I had learned from the girls that the police conducted a raid on prostitutes once every two months.  I was praying to God for the raid to begin.  I finally got lucky - on December 1, I was caught by the police at the club itself.”
After around two months in prison, she was deported to Armenia in January 2007.  Here, Hermine told the police everything in detail.  Soon, the three people who sent her to Dubai - Gayane Melkonyan, Lia Bagaryan and Knarik Ghandilyan - were arrested.  They are currently serving out their sentences at the Abovyan women’s detention center.  The latter two were sentenced to 4 years in prison while Gayane received 6 years.
“A few months after their trial, in September 2007, the investigator from the prosecutor general’s office [Nerses Minasyan] called and said, ‘Hermine, we have caught Ikush.  Come to Yerevan tomorrow.’  I went and confirmed my statement and constantly emphasized that Yenok had beaten me as well.  They organized a confrontation between me and Ikush twice. I asked then if there was any news of Yenok and whether I would have to confront him as well.  He said that Investigator Yeremyan of the previous case [Aristakes Yeremyan] interrogated Yenok and released him.  I went to Yeremyan and he said, “Hermine jan, write a statement saying that you have no charges to press against Yenok.  I interrogated him and it seems that he is innocent.  But there is still a question mark on the whole thing, we’ll ask you to confront him if necessary,’” recalled Hermine and continued, “Then Yeremyan said that I should go to him again after writing the statement.  I went and he gave me three 5,000-dram notes and said, “I know that your children don’t have shoes so they’re not going to school.  Use this to buy them shoes so that they can go,’ and then he added, ‘Don’t take that the wrong way… I just thought I’d help, so I’m giving you the money.”
Hermine repeated all this nearly word for word at the court session on October 25.  Prosecutor Ashot Nadoyan was not in court at that time and, upon the judge Mnatsakan Martirosyan's request, Hermine repeated the story once again for him.
At the next court session, on November 14, Mane (name changed), who worked as a prostitute in Dubai under Yenokyan, and her sister both testified as witnesses.  Since the other defendants had not appeared at court as ordered, their pre-trial statements were read out.  It should be noted that most of them had run away from Irina.  The trial will continue on November 23.
“I would constantly call the investigator and ask, ‘When am I supposed to come and confront Yenok?’  But he would tell me to be patient.  He kept saying ‘today or tomorrow’ and then the case went to court.  I don’t know whether Yeremyan bought me off for 15,000 drams or made a lot more off Yenok and tricked me.  Everything was blamed on Ikush, but Yenok assaulted me as well, didn’t he? Why should the woman go to jail if he gets to remain free?” asked Hermine during our conversation and added that she would definitely try to get the answers to these questions from investigator Aristakes Yeremyan, and would complain to his superior if necessary.