«Արմենիա Մեթըլ Փրոգրամը» կորցրել է 100 կգ ոսկի
Հայաստանի երկու խոշոր ձեռնարկատերերի' «Մուլտի Գրուպ» ՀՁ-ի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի եւ «Արմենիա Մեթըլ Փրոգրամ» ՓԲԸ-ի ղեկավար Վալերի Մեջլումյանի միջեւ 2005-ին ծագած կոնֆլիկտը խորանում է:
2005թ. ապրիլի 13-ին «Մուլտի Գրուպ» ՀՁ-ի գլխավոր տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանի եւ «Արմենիա Մեթըլ Փրոգրամ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Գագիկ Արզումանյանի միջեւ կնքված գրավիոխտանյութի ( մանրացված հանքանյութ ) մատակարարման մասին պայմանագրի համաձայն՝ «Մուլտի Գրուպ»-ը Լոռու մարզի Մղարթ գյուղի մոտ գտնվող իր հանքերից 1000տ գրավիոխտանյութ է մատակարարել «Արմենիա Մեթըլ Փրոգրամ» ընկերությանը: Հումքը մշակելուց հետո, սակայն, պարզվել է, որ մատակարարված գրավիոխտանյութում ոսկու պարունակությունը չի համապատասխանում սահմանված նորմային: Թանկարժեք մետաղների արտադրությամբ զբաղվող «Արմենիա Մեթըլ Փրոգրամ»-ում «ուշ են գլխի ընկել», որովհետեւ գործարանում հումքի ընդունման եւ արտադրության անվտանգության ապահովման պայմաններն անբավարար են:
Խտանյութում ոսկու ցածր պարունակությունը նկատվել է դեռեւս նրա մշակման առաջին ամսում' 2005թ. մայիսին, երբ ստացված սեւ պղնձի մեջ արձանագրվել է 20 կգ ոսկու կորուստ: Դա կրկնվել է նաեւ նոյեմբերին, դեկտեմբերին եւ 2006- ի հունվարին: Ընդհանուր առմամբ, 750 տ մշակված գրավիոխտանյութից ստացված սեւ պղնձի մեջ «Արմենիա Մեթըլ Փրոգրամ» ՓԲԸ-ն կորցրել է 100 կգ ոսկի, որի շուկայական արժեքը կազմում է 2 մլն ԱՄՆ դոլար:
«Արմենիա Մեթըլ Փրոգրամ»-ում դեռեւս պահպանվում է ստացված եւ չմշակված 250 տ գրավիոխտանյութ: Ընկերությունում հույս ունեն «Մուլտի Գրուպ»-ից ետ ստանալ գոնե դրա արժեքը:
«Արմենիա Մեթըլ Փրոգրամ» ընկերության տեխնիկական վերահսկողության բաժնի աշխատակիցներից մեկը տեղեկացրեց, որ «Մուլտի Գրուպ»-ից ուղարկված գրավիոխտանյութից վերցված 25 պարկ փորձանմուշներում, ի տարբերություն մատակարարված 1000տ գրավիոխտանյութի, ոսկու պարունակությունը բարձր է եւ համապատասխանում է ստանդարտին: Սա առավելեւս տարօրինակ է, քանի որ այդ գրավիոխտանյութը վերցված է նույն տեղից:
«Արմենիա Մեթըլ Փրոգրամ» ՓԲԸ-ում հումքի ընդունման պատասխանատուն տեխնիկական վերահսկողության բաժինն է: Փետրվարի 22-ին ընկերության գլխավոր տնօրեն Գագիկ Արզումանյանի հրամանով աշխատանքից ազատվել են տեխնիկական վերահսկողության բաժնի պետ Արամ Մկրտումյանը եւ բաժնի չորս աշխատակիցներ:
Մեզ հետ զրույցում Ա. Մկրտումյանը իրեն մեղավոր չճանաչեց եւ հայտնեց, որ «Արմենիա Մեթըլ Փրոգրամ» ընկերության ղեկավարությունը ոսկու կորստի հետ կապված ահաբեկել է իրեն: Ա. Մկրտումյանը բողոք-նամակ է հղել ՀՀ նախագահի վերահսկողության ծառայությանը, որտեղից պատասխանել են, թե հարցին ընթացք տալու համար պետք է սպասել Վալերի Մեջլումյանի հետագա գործողություններին: Միաժամանակ Ա. Մկրտումյանը առաքված գրավիոխտանյութի հետ կապված 2մլն դոլարի վնասի համար մեղադրում է ընկերության տնօրեններին, մասնավորապես գլխավոր տնօրեն Գագիկ Արզումանյանին, քանի որ դեռեւս մայիս ամսից, ըստ նրա, ղեկավարությունը տեղյակ է եղել գրավիոխտանյութի ցածր որակի մասին, սակայն չեն կասեցրել դրա մատակարարումը:
«Արմենիա Մեթըլ Փրոգրամ»-ի գլխավոր տնօրեն Գագիկ Արզումանյանը հրաժարվեց այս խնդրի հետ կապված որեւէ պարզաբանում տալ: Իսկ ընկերության արտադրության գծով տնօրեն Կ. Ֆեոֆանովը բացատրեց, որ այդ ժամանակահատվածում ստուգման նպատակով սեւ պղնձի փորձանմուշ է ուղարկվել Գերմանիա եւ խտանյութի փորձանմուշ՝ Մեծ Բրիտանիա:
Դրանց պատասխանները, ինչպես փաստեց նա, նույնպես հաստատել են պղնձի եւ գրավիոխտանյութի մեջ ոսկու պարունակության ցածր տոկոսը:
Թե ի՞նչ քայլեր է պատրաստվում ձեռնարկել «Արմենիա Մեթըլ Փրոգրամ» ընկերությունը ստեղծված իրավիճակում, գաղտնի է պահվում: Ալավերդիում մեկնաբանությունները տարբեր են. ոմանք գտնում են, որ Գագիկ Ծառուկյանը «գցել է» Վ. Մեջլումյանին: Իսկ Վ. Մեջլումյանի քար լռությունը իր կրած մեծ վնասի կապակցությամբ բացատրվում է նրանով, որ նա, հավանաբար, գիտակցում է երկրի նախագահի ամենամտերիմ մարդու' Գագիկ Ծառուկյանի հետ գործ ունենալու վտանգը:

The conflict that began in 2005 between two of Armenia's wealthiest entrepreneurs, Gagik Tsarukyan, president of Multi Group and Valeri Mejlumyan, owner of Armenia Metal Program, continues to intensify.
In accordance with a contract signed last April 13 between Multi Group director Sedrak Arustamyan and Armenia Metal Program director Gagik Arzumanyan, Multi Group provided Armenia Metal Program with 1,000 tons of concentrate from its mine near the village of Mghart in the Lori marz. However, when the material was processed, experts discovered that the amount of gold did not conform to the accepted standards. Armenia Metal Program, a company that specializes in rare metals, made the discovery too late, due to inefficiencies in their methods of accepting material and ensuring production safety.
The low percentage of gold in the material was noticed in May 2005, the first month of processing, when the company recorded a loss of 20 kilos of gold in the black copper produced from the material. Similar losses occurred in November and December 2005 and January 2006. Overall, Armenia Metal Program lost 100 kilos from the black copper processed from 750 tons of the material. The market value for 100 kilos of gold equals 2 million US dollars.
Armenia Metal Program has kept the remaining 250 tons of unprocessed material. It hopes to receive a refund from Multi Group for at least for that part of the material.
An expert from the technical supervision department of Armenia Metal Program told us that the 25 bags of sample material sent by Multi Group before the deal was closed had contained a high gold percentage which conformed to the standards. The sample material was said to have been taken from the same mine as the 1,000 tons in question.
It is the technical supervision department at Armenia Metal Program that is responsible for ensuring the quality of incoming material. On February 22, head of the department Aram Mkrtumyan and four department employees were fired by director Gagik Arzumanyan.
When we spoke to Aram Mkrtumyan he insisted that he wasn't to blame and added that the management of Armenia Metal Program had threatened him because of the losses of gold. Mkrtumyan sent a letter of complaint to the Armenian president's supervision department. He received a reply stating that they were waiting for further action by owner Valeri Mejlumyan before proceeding with the issue. Mkrtumyan blames what happened on the senior management of the company, specifically Gagik Arzumanyan, who, according to Mkrtumyan knew about low quality of the material, yet didn't stop its delivery.
Arzumanyan refused to comment on the matter. Company production manager K. Feofanov explained that two samples of the material had been sent to Germany and Britain for laboratory analysis.
The results confirmed the low percentage of gold in the material.
Armenia Metal Program has not made public what steps, if any, it intends to take. In Alaverdi, we were given different explanations for what has been going on. Some think that Mejlumyan was conned by Gagik Tsarukyan and that his silence regarding the losses to the company can be explained by the fact that he probably realizes the dangers involved in dealing with Tsarukyan, the person closest to President Kocharyan.