«Արդեն 10 տարի աշխատավորը պետության աջակցությունը չունի»
Հարցազրույց Հայաստանի լեռնագործների, մետալուրգների եւ ոսկերիչների արհեստակցական կազմակերպությունների ճյուղային միության նախագահ Եվգենի Կոժեմյակինի հետ
- Երկրում կա՞ աշխատողների իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կառույց, թե՞ յուրաքանչյուր աշխատող իր իրավունքները պիտի միայնակ պաշտպանի: Ինչո՞ւ է քիչ լսվում արհմիությունների մասին:
- Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունում մեկ տարի առաջ ստեղծվեց աշխատանքի պետական տեսչություն, որի հիմնական խնդիրը հանրապետության տարածքում վարձու աշխատողների իրավունքների եւ օրինական շահերի պաշտպանությանը նպաստելն է: Այս կառույցի հետ մեր աշխատանքը արդյունավետ չենք կարող համարել. տեսչությանը տեղեկացրել ենք կոնկրետ օրինախախտումների մասին, դրանք ուսումնասիրելուց հետո այնտեղից մեզ պատասխանել են, թե ոչ մի խախտում չի հայտնաբերվել: Նախկինում, մինչեւ «Դատախազության մասին» օրենքի ընդունումը, Աշխատանքային օրենսգրքի նկատմամբ դատախազական վերահսկողություն էր գործում, եւ դատախազի կարգադրությունը պարտադիր էր կատարման համար: Այժմ այդ վերահսկողությունը չկա: Եթե ձեռնարկության ղեկավարի հրամանը հակասում էր Աշխատանքային օրենսդրությանը, դատախազը արհմիության կամ հենց ծառայողի բողոքի հիման վրա իրավունք ուներ գրավոր հրամանով վերականգնել օրենքի գործառույթը (ինչը պարտադիր էր գործատուի համար): Աշխատանքի պետական տեսչությունը կարող է անել միայն վիճակը շտկելու առաջարկ, իսկ եթե գործատուն անտեսի նրա դիտողությունը, վեճը պետք է լուծեն դատական կարգով, որի վերջը չի երեւում: Այսպես, արդեն 10 տարի է աշխատավորը պետության աջակցությունը չունի:
Նոր Աշխատանքային օրենսգրքով պետք է ընդունվեն նաեւ բազում ենթաօրենսդրական ակտեր: Ներկայումս այդ ակտերի մի որոշ մասն արդեն ընդունված է, մյուսները մշակման փուլում են: Ուզում եմ ուշադրություն հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ օրենսգիրքը գործատուների համար երեք տարի ժամկետ է սահմանել աշխատանքի կազմակերպման ընթացքը Աշխատանքային օրենսգրքի պահանջներին համապատասխանեցնելու համար: Արդյո՞ք սա չափազանց մեծ ժամկետ չէ: Նոր Աշխատանքային օրենսգրքի գլխավոր թերությունն այն է, որ պարտադիր չի համարում արհմիության եւ գործատուի միջեւ կոլեկտիվ պայմանագրի կնքումը: Ձեռնարկության կոլեկտիվի համար կարեւորագույն այդ փաստաթղթի վերաբերյալ վերջնական որոշում կայացնելու իրավունքը թողնված է ձեռնարկատիրոջ հայեցողությանը, ինչն, ըստ էության, ճիշտ չէ: Դա այն դեպքում, երբ Աշխատանքային օրենսգրքի շատ դրույթներ գործնական կիրառություն են ստանում միայն կոլեկտիվ պայմանագիր կնքելուց հետո:
Արհմիությունները, ճիշտ է, շատ քիչ բան են անում, բայց պատճառն այն է, որ չունեն պետական աջակցություն, պաշտոնական լծակներ եւ աշխատանքային իրավունքների պաշտպանությունն իրականացնում են հասարակական հիմունքներով: Մենք բողոքը հղում ենք ՀՀ նախագահին, Աշխատանքի պետական տեսչության պետին, պատասխանը ստանում ենք հենց օրենքը խախտող ձեռնարկատիրոջից, որի դեմ բողոքել ենք:
Մեր արհմիությունը որոշել է կոլեկտիվ պայմանագրերում ներառել մի կետ, որով գործատուն կպարտավորվի արտադրությունում աշխատողի մահվան դեպքում թաղման ծախսերից բացի միանվագ փոխհատուցել 5մլն դրամ: Այս նորամուծությունը քննարկել ենք Կապանի Լեռնահարստացման կոմբինատի, Ագարակի Պղնձամոլիբդենային կոմբինատի սեփականատերերի հետ, որոնք ապրիլին պետք է պատասխանեն կոլեկտիվ պայմանագիր կնքելու մեր առաջարկին:
- Ինչպե՞ս է աշխատողների իրավունքների պաշտպանության վրա անդրադառնում աշխատանքի տեղավորման բարդ իրավիճակը եւ երկրում գոյություն ունեցող աշխատանքային միգրացիան: Այլ խոսքով' արդյո՞ք գործատուների կողմից աշխատողների իրավունքների պահպանման վրա չի արտացոլվում երկրում աշխատատեղերի պակասը հետեւյալ բանաձեւով. «Պայմանները հարմար չեն' ազատ եք, ձեր տեղի համար հավակնորդներ շատ կան»:
- Քանի որ աշխատատեղերը սահմանափակ են, գործատուներն օգտվում են ստեղծված իրավիճակից, կարճաժամկետ աշխատանքային պայմանագրերով' 3-6 ամիս, բանվորների գլխին մշտապես կախում են աշխատանքը կորցնելու վտանգը: Փաստորեն, մարդկանց պարաններով կապում են ու թելերը ձգում, ավելորդ մի խոսք' այլեւս պայմանագիր չեն կնքի: Օրինակը' «Արարատի ոսկու արդյունահանման ձեռնարկության» Սոթքի հանքավայրն է, երբ աշխատանքը չկորցնելու վախից բանվորները տապալեցին հայտարարված գործադուլը եւ հետո իրարից առաջ ընկնելով նորից դիմեցին աշխատանքում վերականգնվելու համար: Ավելին' ես տեղյակ եմ, որ գործատուները նույնիսկ ներքին համաձայնություն ունեն. եթե բանվորը պայմաններից դժգոհ լինելու պատճառով, իր կամքով է ազատվում աշխատանքից, ապա մյուս գործատուն նրան աշխատանքի չի ընդունում:
Ներկայումս Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը օրենսդրական փոփոխությունների նախագիծ է պատրաստել Աշխատանքային օրենսգրքում, որը բավականին դրական է: Մասնավորապես, գործատուին պարտավորեցնում է աշխատանքային պայմանագիր կնքել 5 տարով, երկրորդ անգամ վերակնքելուց հետո նա դառնում է մշտական աշխատող: Այսպես վերջ կդրվի գործատուների կամայականություններին, երբ նրանք աշխատանքային պայմանագրեր էին կնքում 3 կամ 6 ամսով ու դրանով սպառնալիք ստեղծում աշխատողի համար: Ի դեպ՝ միայն Քաջարանի Պղնձամոլիբդենային կոմբինատում են մարդիկ աշխատում անժամկետ պայմանագրերով:
- Ինչպե՞ս են աշխատողները բողոքարկում իրենց իրավունքները գործատուների մոտ: Կա՞ն, արդյոք, աշխատողների իրավունքների դատական պաշտպանության եւ աշխատողների օգտին լուծման դեպքեր:
- Մեր բոլոր դատական վեճերն ավարտվել են պարտությամբ, ես իմ գործընկերների շրջանում էլ չգիտեմ հաջողության հասնելու օրինակներ: Նույնիսկ այն դեպքերում, երբ դատական վեճերը լուծվել են մեր օգտին, դա ոչինչ չի տվել աշխատողին: Գործատուներն ամեն ինչ անում են, որ խնդիրը աշխատողների օգտին չլուծվի, դա նրանց համար հեղինակության հարց է: Այդպես նրանք հնազանդության մեջ են պահում աշխատողներին: Մենք միայն մի դատ ենք շահել, որով դատարանը գործատուին հարկադրեց... 9 ամիս հետո պատասխանել մեր գրությանը:
Կապանի Լեռնահարստացման կոմբինատի սեփականատերերն ընդունեցին մեր դիտողությունը եւ վերջ տվեցին գունավոր քարտերով բանվորներին տույժերի ենթարկելու մեթոդներին: Ախթալայում մարդիկ գործատուի դեմ դիմել են դատարան եւ չեն շահել: Ձեռնարկատեր Սերոբ Տեր-Պողոսյանը լուծարել է արհմիությունը եւ չի վերականգնում, նույն բանը կատարվել է Սոթքի հանքավայրում: Ով աշխատանքում վերականգնվելու փորձ է արել, ապարդյուն է եղել, գործատուն ամեն ջանք գործադրում է (այդ թվում նաեւ՝ ֆինանսական), որպեսզի չպարտվի, վճիռներն իր օգտին լինեն: Պարտությունը մեծ հարված է նրա համար, աշխատավորները դրանից կգոտեպնդվեն, իսկ նրանք ամեն ինչ անում են, որ մարդկանց մոտ այդ հավատը չամրապնդվի:
Նույն Սոթքի հանքավայրի օրինակը բերեմ, որի շահագործումն իրագործում է արտասահմանյան ընկերությունը: Նրանք ամեն ինչ արեցին արհմիությունը կազմալուծելու համար եւ հասան դրան: Նրանք սահմանել էին 12-ժամյա աշխատանքային օր առանց արտաժամյա եւ գիշերային ժամերի հավելավճարի, չկար ոչ խմելու ջուր, ոչ զուգարան: Աշխատողները հանքավայրի ղեկավարությանն առաջարկեցին աշխատանքային պայմանագրերը համապատասխանեցնել օրենսդրությանը, ինչպես նաեւ՝ ստեղծել հանձնաժողով կոլեկտիվ պայմանագիր կնքելու նպատակով: Սակայն հանքավայրի ղեկավարությունը ոչ մի կերպ չարձագանքեց աշխատողների պահանջերին: Բանվորների համբերության բաժակը լցվեց, եւ նրանք գործադուլ հայտարարեցին:
Ի պատասխան' վարչությունն աշխատանքից ազատեց 450 գործադուլավորի: Ազատման հրամանում ձեւակերպված էր' «Բացակայությունների պատճառով», իսկ աշխատանքային գրքույկում գրանցված էր' «Ազատվել է իր դիմումի համաձայն»: Սա զանգվածային ազատում էր, որն արդեն իսկ օրենքի խախտում է (զանգվածային է համարվում, երբ ազատվում են աշխատողների 10%-ից ավելին): Գործատուների հետ մեր հանդիպման ժամանակ, որին մասնակցում էին մարզպետը եւ հանքավայրի արհմիության ներկայացուցիչները, պահանջեցինք վերականգնել ազատվածներին: Սակայն բանակցություններն արդյունք չտվեցին: Նրանք, ովքեր հրաժարվել էին արհմիության անդամությունից, վերականգնվեցին, իսկ արհմիության ակտիվը (մոտ 80 մարդ ), մնաց առանց աշխատանքի եւ դիմեց դատարան:
Զանգվածային ազատումներ միայն Սոթքի հանքավայրում են եղել: Որտե՞ղ էր Զբաղվածության գործակալությունը, երբ մասսայաբար աշխատանքից ազատեցին բոլորին, աշխատողների 10%-ին ազատելու դեպքում արդեն նրանք պետք է միջամտեին: Սա հենց այն հարցն էր, որին պետք է միջամտեր պետությունը' հանձինս «ՀՀ զբաղվածության ծառայություն» գործակալության: Մեր դիմելուց հետո գործակալության պետ Սոնա Հարությունյանը պատասխանեց, թե նրանց կրկին ընդունել են աշխատանքի: «Ընդունելն» ու «վերականգնելը» տարբեր բաներ են. եթե գործակալությունը միջամտեր, նրանք պետք է վերականգնվեին:
- Ինչպիսի՞ն են արտասահմանցի գործատուների եւ տեղական աշխատողների, արտասահմանցի եւ տեղական աշխատողների փոխհարաբերությունները, որոնք միեւնույն աշխատատեղն են զբաղեցնում:
- Երեք արտասահմանյան ձեռնարկատերերի կողմից ղեկավարվող ձեռնարկություններում՝ Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատ, Ալավերդու պղնձաձուլական գործարան եւ «Արարատի ոսկու արդյունահանման ձեռնարկություն», արհմիությունները ձեւական բնույթ են կրում: Երբ Ախթալայի կոմբինատի ձեռնարկատեր, ԱՄՆ քաղաքացի Սերոբ Տեր-Պողոսյանի ու նրա գործադիր տնօրենի միջեւ կոնֆլիկտ ծագեց, նա ուղղակի լուծարեց արհմիությունը, որի ղեկավարը թույլ մարդ էր եւ չցանկացավ դատական քաշքշուկների մեջ ընկնել: Այս գործատերն օգտվում է այն հանգամանքից, որ աշխատուժը գերազանցում է պահանջարկը: «Իմ ինչի՞ն է պետք արհմիությունը»,-ասում էր նա: Արհմիությունն անհրաժեշտ է աշխատողին (որին նա չի վճարում արտաժամյա, գիշերային աշխատանքի, վնաս կրելու եւ այլ դեպքերում), որպեսզի նրանք կարողանան պաշտպանել իրենց իրավունքները: Ս. Տեր-Պողոսյանն ասում է, որ ինքը վճարում է այնքան, որքան կարող է: Այն դեպքում, երբ մարդիկ աշխատում են ընդերքում՝ ծանր պայմաններում, չնչին աշխատավարձով, չստանալով օրենքով նախատեսված եւ ոչ մի հավելավճար:
Ի դեպ, պետք է նշեմ, որ այն ձեռնարկություններում, որտեղ սեփականատերերը, տնօրենները տեղացիներ են, նախկինում աշխատել են այդտեղ եւ մշտապես ապրել են Հայաստանում՝ աշխատանքային օրենսդրությունը պահպանվել է, իսկ որտեղ արտասահմանցի ձեռնարկատերերն են, թեկուզեւ ազգությամբ հայ, վիճակն անմխիթարական է: Վերջիններս կարծում են, որ այդ օրենքներն իրենց համար չեն:

Workers Have Had No Support for the Past Ten Years
An interview with Yevgeny Kojemyakin, head of the Armenian Union of Miners', Metallurgists' and Jewelers' labor organizations.
Is there a structure protecting labor rights in our country, or does each worker have to defend his rights individually? Why do we hear so little about labor unions?
A State Labor Department was created at the Ministry of Labor and Social Issues a year ago, the main goal of which was to protect the rights and interests of hired laborers throughout Armenia. We cannot consider our collaboration with this department effective - we informed them about a few specific infringements of labor laws, but they investigated those incidents and said that no laws had been broken. In the past, before the law regarding prosecution was passed, the Labor Code was under the supervision of the office of the Prosecutor General, and any arrangements made by this office had to be enforced. That supervision no longer exists. Previously, when any company management issued orders that broke the labor code, the Office of the Prosecutor General would act based on a complaint from the labor union or any individual worker, and a decision adhering to the Labor Code would be taken (which the company would be obligated to execute). Now, the State Labor Department can only propose an intervention to fix the situation, and if the company refuses to implement those changes, then the dispute can only be resolved in court, and there seems to be no end in sight to these legal proceedings. Thus, workers have lacked state support for the past ten years. A number of sublegislative acts also need to be accepted according to the new Labor Code. Some of them have already been passed, while others are being developed. I would like to draw your attention to the fact that the Labor Code has given employers three years time to conform their labor conditions to its requirements. Isn't that too long? The main shortcoming of the new Code is that it does not consider it necessary that the employer and labor union collectively sign a contract. The final fate of this document, which holds great importance to workers in any enterprise, is left up to the employer, which is wrong. It's true that labor unions are not doing much, but that is only because they lack the state's support and cannot use official channels - they defend workers' rights on a voluntary basis. We lodge our complaint with the President of Armenia, or the Head of the State Labor Department, but then receive a reply from the employer who broke the law, the very person we were complaining against.
What effect do the difficulty of getting a job today and labor migration currently prevalent in our country have on workers' rights? In other words, are employers abusing the current situation when it comes to labor conditions by saying to employees "If you don't like it here you're free to leave. There are many others who would love to have your job"?
Employment is limited and employers do abuse the situation by signing short-term contracts with their workers, for only around three to six months, thus keeping them in constant danger of losing their jobs. In a way, they're tying the laborers up and tightening the noose - one wrong move and they will not extend the contract. A clear example is the Sotk mine of the Ararat Gold Recovery Company, where the laborers acted against the declared strike for fear of losing their jobs and tripped over one another rushing to ask for their jobs back. Furthermore, I know that employers have come to an understanding among themselves, so that if a worker leaves because he is not satisfied with working conditions, other employers do not hire him. The Ministry of Labor and Social Issues has currently prepared a proposal packet for legislative reforms in the Labor Code, which are quite positive. In particular, it requires employers to sign a contract for five years, and after extending the contract for a second time, the laborer becomes a permanent employee. This will put an end to employers' whims.
How do employees complain to employers in order to protect their rights? Are there any cases of workers successfully defending their rights in court?
All our legal cases have ended in defeat and I don't know of any legal victories in my colleagues' cases either. Even in cases when the court ruled in our favor, the worker gained nothing. Employers do everything to prevent any benefits to these workers - it is a matter of pride and reputation for them. They maintain the workers' obedience this way. We have only won one case where the court forced the employer to reply to our letter - which he did only nine months later. Then the owners of the Kapan Ore Enrichment plant accepted our proposal and stopped using cards of different colors to penalize laborers. Workers in Akhtala went to court against their employer but lost the case. Owner Serob Ter-Poghosyan dissolved the labor union and is not setting it up again. The same thing happened at the Sotk mine. Whoever has tried to get their job back has failed, employers use any means (including money) to avoid defeat and to gain verdicts in their favor.
Let me give you another example using Sotk, which is being exploited by a foreign company. They did everything to dissolve the labor union and finally succeeded. They set up 12-hour workdays with no overtime pay or extra salary for working nights, and there are no bathrooms or clean water at the worksite. The workers proposed that the management at the mine should conform their labor conditions to the Code, and also that a committee be set up to sign a contract collectively with them. But the management did not react to these proposals in any way. The laborers ran out of patience, and declared a strike. The management hit back by firing the 450 strikers. The document firing them cited absenteeism as the reason, while the workers' labor books stated that they had been "relieved as per their own wishes." This was a mass dismissal, which is already illegal in itself (it is considered a mass dismissal if more than 10% of the staff is fired at once). During our meeting with the management, at which the provincial governor and labor union representatives were also present, we demanded that the laborers be given their jobs back. But our negotiations failed. Those laborers who refused membership in the labor union got their jobs back, but the labor union members (around 80 people) were left without employment and had to go to court.
What are relations between foreign employers and local employees like, as well as those between foreign and local employees who hold the same positions?
In three enterprises run by foreigners - the Akhtala Ore Enrichment Plant, the Alaverdi Copper Plant and the Ararat Gold Recovery Company - labor unions exist only in name. When a conflict arose between Akhtala plant owner Serop Ter-Poghosyan, who is a US citizen, and his executive director, Ter-Poghosyan simply dissolved the labor union, which was headed by a weak man who wished to avoid legal headaches. This employer availed of the fact that the demand for employment exceeds available opportunities. "Why do I need a labor union?" he said. His workers (whom he does not pay for overtime, night shifts or injury compensation) need a labor union to protect their rights. Ter-Poghosyan said that he is paying as much as he can. But these people work underground in difficult conditions for a meager salary, without receiving any of the extra pay that the law has outlined for them.
I must note that in those enterprises where the owners and managers are locals - who may have worked there earlier and have always lived in Armenia - the Legal Code is adhered to, but conditions in enterprises owned by foreigners - even if they are ethnic Armenians - are unbearable. The owners seem to think that they are not subject to those laws.