Հատուկ դպրոցը միջոց է երեխայի հոգսից ազատվելու համար
Գեղարքունիքի մարզի միակ հատուկ դպրոցը, որ նախատեսված է մտավոր թերզարգացում ունեցող եւ խուլ երեխաների համար, գտնվում է Գավառ քաղաքում: Դպրոցում սովորում է 97 երեխա, սակայն, տնօրեն Լավրիկ Արեւշատյանի ասելով, այդ կարգավիճակում գտնվող 120 երեխա կա մարզում, որոնք դպրոց չեն հաճախում: Պատճառները տարբեր են' ծնողներից մեկը ցանկանում է երեխային դպրոց բերել, մյուսը դեմ է, ոմանք նպատակահարմար են գտնում տանը պահել արատ ունեցող երեխային եւ հասարակությանը ցույց չտալ նրա թերությունները, մեկ ուրիշի համար խնդիր է դպրոցի հեռավորությունը բնակավայրից: Չհաճախողները հիմնականում մարզի գյուղական բնակչությունն է: Մտավոր թերզարգացում ունեցող երեխաների թիվը, ըստ տնօրենի, մեծ է հատկապես Սեւանի վարչատարածքի Լճաշեն գյուղում:
Լ. Արեւշատյանը հայտնեց, որ երկու տարի առաջ, երբ ինքը ստանձնեց տնօրինությունը, դպրոցում 71 երեխա էր սովորում: «Բժիշկներ առանց սահմանի» կազմակերպության հետ համատեղ իրականացրած քարոզչության եւ բացատրական աշխատանքների արդյունքում աշակերտների թիվը հասել է 97-ի: Երեխաներ կան, որոնք 13 տարեկանում առաջին անգամ են ոտք դնում դպրոց: Ուսուցիչները նշում են, որ այդ տարիքում նրանք շատ դժվար են ընտելանում ուսմանն ու շրջապատին:
Դպրոցում առաջընթաց էր արձանագրվել նաեւ այլ հարցերում' իր գոյության 30 տարիների ընթացքում առաջին անգամ, միջազգային կազմակերպությունների օժանդակությամբ, վերանորոգել են սանհանգույցը եւ խոհանոցի մի մասը: «Առաքելություն արեւելք» կազմակերպությունը վերապատրաստել է դպրոցի մանկավարժներին: «Քաունթերփանթ ինտերնեյշնլ» կազմակերպությունը մահճակալներ է տրամադրել եւ «Գազել» մակնիշի ավտոմեքենա: «Ննջարաններում 30 տարի մահճակալ չենք ունեցել, հիմա ունենք, հեռվից եկող երեխաներին' Ճամբարակից, Վարդենիսից, երկու շաբաթը մեկ անգամ մեքենայով տուն ենք տանում, երկուշաբթի օրը բերում դպրոց»,-հայտնեց տնօրենը:
Գավառի հատուկ դպրոցին բնորոշ են այն բոլոր երեւույթները, որոնք ներկայումս առկա են հանրապետության նմանատիպ մյուս կրթական հաստատություններում: Այստեղ նույնպես «ապաստանել» են սոցիալապես անապահով երեխաներ, որոնց ծնողները նրանց գիշերօթիկ են բերել կերակրելու ու խնամքից ազատվելու գայթակղությունից դրդված, կամ' նույն ընտանիքից են, որովհետեւ ծնողները չեն ցանկանում իրենց մտավոր արատ ունեցող երեխաներին առանձնացնել առողջներից: Յուրաքանչյուր երեխա դասարանում ունի իր անհատական գործը, որտեղ նշված են նրա արատները: Տնօրեն Լավրիկ Արեւշատյանի ասելով' ուսուցումն իրականացվում է տարբեր ծրագրերով' առողջների հետ մի քիչ բարդ ծրագրով, թերզարգացում ունեցողների հետ աշխատում են անհատական ուսումնական պլանով: Տնօրենը ճիշտ է համարում նրանց համատեղ ուսուցումը. «Առողջ երեխայի հետ շփվելով նրանք բավականին առաջընթաց ունեն»:
Գավառի գիշերօթիկ դպրոցում գիշերում է 35 երեխա: Նրանք հիմնականում հեռավոր վայրերից եկող երեխաներ են, իսկ մյուսների համար դպրոցական առօրյան ավարտվում է ժամը 17:30-ին, քանի որ պետությունը խրախուսում է երեխաների ու ընտանիքի կապը, նրանց' մեկ հարկի տակ բնակվելը: Այդուհանդերձ, տպավորություն է ստեղծվում, որ գիշերօթիկ դպրոցը վերածվել է մանկատան: Ինչպես նշեց դպրոցի ուսումնական գծով փոխտնօրեն Հասմիկ Մարուխյանը' Գավառ քաղաքում բնակվողներից շատերը չեն ցանկանում, որ երեխան տանը գիշերի: «Երեխան ձգտում է տուն գնալ, կարոտում է շրջապատին, բայց ծնողներ կան, որ հարկադրում են դպրոցում գիշերել: Դպրոցի հարեւանությամբ ապրողներ կան, որ պահանջել են 15 օրը մեկ երեխային տուն ուղարկել: Կան երեխաներ, որոնք արձակուրդից-արձակուրդ են տուն գնում: Պատճառը նաեւ ընտանիքի սոցիալական վատ վիճակն է, եւ գիշերօթիկ դպրոցը միջոց է երեխային կերակրելու ու դաստիարակելու հոգսից ազատվելու համար»: Տիկին Մարուխյանի ասելով' դպրոցում օրը 4 անգամ կերակրում են: Իսկ արձակուրդներին երեխաներն անհամբեր սպասում են, թե երբ են կրկին դպրոց վերադառնալու:
Տնօրենը հայտնեց, որ հարազատներից քչերն են մասնակցում երեխաների դաստիարակությանը' լավագույն դեպքում 5-10%-ն է այցելում նրանց: Պատճառը ծնողների վարքագիծն է, զբաղվածությունը: «Ծնող կա, որ երեխայից ազատվելու համար է նրան այստեղ բերել»,-ավելացրեց փոխտնօրենը: Նա նշեց, որ կան վատ վարքագիծ ունեցող մայրեր, որոնք երեխաներից պահանջում են գիշերել դպրոցում: Դժվար չէ՞, արդյոք, դաստիարակել նման երեխաներին, հատկապես, երբ այստեղ ընդգրկված են նաեւ դժվար դաստիարակվող, առողջական խնդիրներ ունեցող երեխաներ, իսկ դպրոցն ընդամենը մեկ հոգեբան ունի: Փոխտնօրենը հայտնեց, որ ծնողներից քչերն են հետաքրքրված իրենց երեխաներով, շատերը միայն խանգարում են իրենց դաստիարակչական աշխատանքին: Դասաժամերն ավարտվելուց հետո սկսվում է դաստիարակների աշխատանքը, որոնց օգնությամբ երեխաները պատրաստում են դասերը:
Երեխաների դաստիարակության եւ մասնագիտություն ձեռք բերելու նպատակով են հատուկ դպրոցներում ստեղծվել արհեստանոցները' կարի, ատաղձագործական, կոշիկի վերանորգման: Սակայն ֆինանսական խղճուկ վիճակում գտնվող դպրոցը հումք չունի նրանց ուսուցումը կազմակերպելու համար եւ բավարարվում է աղջիկներին ասեղնագործություն ուսուցանելով, իսկ տղաները լավագույն դեպքում իրենց կոշիկներն են վերանորոգում:

Special Schools are a Way to Avoid caring for Children
The only special school in the Gegharkunik province intended for the mentally disabled and deaf children is located in the town of Gavar. There are 97 children in the school, but according to Principal Lavrik Arevshatyan, there are 120 children with such disabilities in the province that don't attend the school. The reasons differ - in some cases one parent wants to send the child to the school but the other doesn't. Some parents choose to keep children with disabilities at home so as not to reveal them to the public. For others, the remoteness of the school from home is the problem. Those who don't attend the school are mainly residents of the province villages. The number of mentally disabled children, according to the principal, is particularly great in the village of Lchashen in the Sevan region.
Lavrik Arevshatyan told us that two years ago when he was appointed principal there were 71 children at the school. As a result of an awareness campaign carried out jointly with the organization Medecin Sans Frontieres the number reached 97. There are children who set foot in school for the first time at the age of 13. Teachers note, however, that at this age it is very hard for them to get accustomed to the learning environment.
There was progress in other matters as well - for the first time in its 30 years of existence, with the assistance of international organizations, the bathrooms and part of the kitchen have been renovated. Mission East, a humanitarian aid organization, provided training for teachers. Counterpart International, a non-profit organization, provided the school with beds and a Gazelle minivan. "We haven't had beds in our bedrooms for thirty years, and now we do. We drive the children from remote places such as Tchambarak or Vardenis home every other week-end and drive them back on Monday," the principal said.
All the phenomena that characterize similar educational institutions throughout Armenia exist at the special school in Gavar as well. Here, too, children from socially insecure families have found a "refuge". Their parents brought them to the boarding school tempted by the opportunity to rid themselves of the burden of caring for and feeding their children. Or children are from the same family, because their parents don't want separate their children with disabilities from the healthy ones. Each child in the school has his or her personal card where the disabilities are listed. According to Lavrik Arevshatyan, their studies are organized based on different programs - the programs for healthy children are a little harder, while the disabled children study in accordance with individual programs. The principal believes it is correct that the children are in school together. "Interacting with healthy children, the others make serious progress."
Thirty-five children sleep over at the Gavar boarding school. They are mostly from remote villages. For others, the school day ends at 5:30 p.m., because the state encourages links between the children and their families, their living together. Nevertheless, the impression is that the boarding school has turned into an orphanage. As Deputy Principal Hasmik Marukhyan noted, many parents who live in Gavar don't want their children to sleep at home. "Children ask to go home-they miss their friends-but there are parents who force their children to stay at school at night. There are people who live in the school neighborhood who insist that we send their children home only once every 15 days. There are children who only go home from vacation to vacation. One of the reasons is the difficult social situation of the families, and that boarding school is a way to get rid of the burden of feeding and caring for the children." Marukhyan says that they feed children four times a day. And during vacations, the children impatiently look forward to returning to the school.
Principal Arevshatyan told us that few parents take part in upbringing their children; 5-10% of them visit the school at best. "There are parents who brought their children here to get rid of them," the deputy principal added. She said that there are mothers with certain lifestyles who force their children to stay at the school at night. We wondered if it wasn't hard to take care of these children, especially when difficult kids, children with disabilities are involved, and the school has just one psychologist. The deputy principal explained that the parents are not much interested in their children; many of them just disturb the educational process. After classes are over, tutors come to help the children to do their homework.
For educational purposes and to help children to learn a profession, various workshops - sewing, carpentry, shoe repairing, etc. - used to be held in special schools. But because of the pitiful financial situation of the school, it has no means to organize training for them. At the moment, all it offers is needlework for the girls and shoe repair for the boys.