Տորֆավանը` բնական աղետների թիրախ
Վարդենիսի վարչատարածքի Տորֆավան գյուղը տարին մի քանի անգամ բնական աղետների է ենթարկվում: Թեեւ աղետները մեծ մասշտաբներ չեն կրում, սակայն Տորֆավանի հողաշեն ու խարխլված տներին փլուզվելու համար առանձնապես մեծ ցնցումներ պետք չեն: 2005թ. մարտի 13-ին Սեյսմիկ պաշտպանության ազգային ծառայությունը Վարդենիս քաղաքից 12կմ դեպի հարավ, հարավ-արեւելք գրանցել է 4 մագնիտուդով երկրաշարժ, որի ուժգնությունը էպիկենտրոնում կազմել է 5 բալ: Տորֆավանում պնդում են, որ տների առաջին փլուզումները եղել են հենց այդ երկրաշարժի ժամանակ, տուժել է 13 տուն, սակայն համայնքապետարանի ներկայացրած տվյալները հաշվի չեն առնվել, համայնքը չի ընդգրկվել ՀՀ կառավարության փոխհատուցման ցանկում: Երկրաշարժին հաջորդել է առատ ձյունը, եւ տները մեկ անգամ էլ փլուզվել են ձյան հետեւանքով:
2005թ. մարտի 13-ի երկրաշարժից եւ դրան հաջորդած առատ ձյունից տուժել են վարչատարածքի մի շարք գյուղեր եւ Վարդենիս քաղաքը, որոնց վերաբերյալ ՀՀ կառավարությունը ապրիլի 7-ին որոշում է ընդունել «...երկրաշարժի եւ առատ ձյան հետեւանքների վերացման առաջնահերթ միջոցառումների իրականացման նպատակով գումար հատկացնելու մասին»: Այդ նպատակով Գեղարքունիքի մարզպետարանին հատկացվել է 13 մլն 50 հազար դրամ՝ որոշման ցանկում ընդգրկված 9 գյուղերում եւ Վարդենիս քաղաքում վթարված տները վերականգնելու համար: Դրանց մեջ, սակայն, Տորֆավանը տեղ չի գտել:
Տորֆավանի համայնքապետարանի քարտուղար Ահարոն Խաչատրյանը հայտնեց, որ երկրաշարժից տուժած 13 ընտանիքների անվանացանկը պատճառված վնասների նախահաշվարկի հետ միասին համայնքապետն անձամբ է ներկայացրել Գեղարքունիքի մարզպետարան՝ կառավարությանը փոխանցելու համար: «Մոտավոր հաշվարկել ենք ժողովրդի կրած վնասները՝ շիֆերներ, ցեմենտ եւ այլն: Մեզ ասացին, որ մասնագետներ կգան, տեղում կուսումնասիրեն, կհաշվարկեն տուժածներին փոխհատուցելու համար, բայց ոչինչ չարեցին: Ամեն տարի մարտին մի աղետ լինում է, բայց ոչ ոք դրանով հետաքրքրված չէ»,-ասում է Ահարոն Խաչատրյանը:
2006թ.-ի մարտի 8-ին Տորֆավանը կրկին ենթարկվել է բնության աղետին: Այս անգամ փոթորկից տուժել է 21 տուն, համայնքապետարանի եւ ակումբի շենքերը: Համայնքապետարանի քարտուղարի ասելով' վնասների մասին տեղեկացրել են Արտակարգ իրավիճակների վարչությանը, մոտավոր հաշվարկել են պատճառված վնասները, ներկայացրել են կառավարություն ու ... սպասում են: Կառավարությունից դեռեւս դիմումին չեն արձագանքել: «Հիմնականում փոթորիկը տանիքներն է պոկել, մարդիկ իրենց միջոցներով որոշ չափով վերանորոգեցին, որովհետեւ գարնանային անձրեւներն էին սկսվում»,- ավելացրեց Ա. Խաչատրյանը:
Վարդենիս քաղաքում եւ վարչատարածքի 9 առավել տուժած համայնքներում երկրաշարժի եւ առատ ձյան պատճառած վնասները վերականգնելուն օգնել է «Վորլդ Վիժն» միջազգային կազմակերպությունը: Շատվանի համայնքապետ Լյովա Աբրահամյանը հայտնեց, որ իրենց գյուղում երկրաշարժից մոտ 80 ընտանիք էր տուժել' վնասվել էին բնակելի շենքեր ու անասնագոմեր: «Երկրաշարժի երկրորդ օրը «Վորլդ Վիժնի» աշխատակիցները եկան գյուղ եւ տեսան վիճակը, սկզբում առաջին օգնության ապրանքներ բաժանեցին, ապա մասնագետների խումբ ուղարկեցին, որոնք գնահատեցին ավերածությունը»:
«Վորլդ Վիժնի» ֆինանսական օժանդակությամբ Շատվանում վերանորոգվել է 47 տուն: «Մենք ձեւավորեցինք շինարարական բրիգադներ, որոնք վերակառուցեցին 34 տուն, իսկ առավել վնասված 13 տները վերականգնեցին շինարարական կազմակերպությունները»,- հայտնեց համայնքապետը:
Լյովա Աբրահամյանը տեղեկացրեց, որ կառավարությանը ներկայացրել էին առավել շատ տուժած տների ցուցակը, իսկ երբ «Վորլդ Վիժնը» վերակառուցեց այդ տները, մեկուկես ամիս հետո պետությունից ստացած դրամական փոխհատուցումով' 800 հազար դրամ, ցեմենտ ու ավազ գնեցին ու հատկացրին այն ընտանիքներին, որոնց տներն ավելի քիչ էին տուժել երկրաշարժից եւ տեղ չէին գտել «Վորլդ Վիժնի» վերականգնողական ծրագրում:
«Վորլդ Վիժնի» Գեղարքունիքի տարածքային զարգացման ծրագրի ղեկավար Վարդան Աղաջանյանը տեղեկացրեց, որ երկրաշարժից անմիջապես հետո իրենց նախաձեռնությամբ ողջ Վարդենիսի տարածքում վնասի չափերի գնահատում են կատարել եւ ընտրել 9 առավել տուժած համայնքներ, որոնք հիմնականում փախստականներով են բնակեցված: Կազմակերպությունը 9 համայնքներում վերանորոգել է 162 բնակարան եւ, Վ. Աղաջանյանի ասելով, ոչ մի վթարված տուն ծրագրից դուրս չի մնացել:
Նա հայտնեց, որ համայնքապետարանների հետ քննարկել են վնասների վերականգնման եղանակները' մի դեպքում շինանյութը տրամադրել են համայնքի բնակչությանը կամ համայնքներում ձեւավորված շինարարական խմբերին, որպեսզի նրանք վերականգնեն վնասված տները: Համայնքի բնակիչների ուժերով վերականգնվել է 122 բնակարան: Առավել վնասված տները վերականգնելու համար շինարարական կազմակերպություններ են վարձել, որոնք ընդհանուր թվով վերականգնել են 40 բնակարան: Վ. Աղաջանյանը նշեց, որ 1 դեպքում անհնար էր վերականգնել տունը, եւ կազմակերպությունը բնակարան է գնել ու նվիրել ընտանիքին: «Վորլդ Վիժնի» ներկայացուցիչը չցանկացավ հայտնել, թե որքան գումար է կազմել երկրաշարժի հետեւանքների վերականգնումը, բայց պարզ է դառնում, որ կառավարության հատկացրած չնչին գումարը' 13 մլն 50 հազար դրամ, ը ստ էության, եղանակ չէր կարող ստեղծել:
Թեպետ «Վորլդ Վիժնի» ներկայացուցիչը պնդեց, որ իրենք գյուղապետերից կախված չէին եւ սեփական ուսումնասիրության հիման վրա են կազմել աղետյալ տների վերականգնման ծրագիրը, սակայն փաստ է այն, որ կազմակերպությունը աշխատանքներն իրականացրել է այն համայնքներում, որոնք տեղ են գտել ՀՀ կառավարության որոշման մեջ: Թե ինչու Տորֆավանը տեղ չի գտել « Վորլդ Վիժնի» վերականգնողական ծրագրում, ծրագրի ղեկավար Վարդան Աղաջանյանը պատասխանեց. «Երկրաշարժից տուժած լինելուն հավակնում են տարածաշրջանի բոլոր գյուղերը: Բոլոր գյուղերում տները կառուցվել են 1950-ականներին եւ գտնվում են խարխուլ, վթարային վիճակում»:
Նախկին ադրբեջանաբնակ Տորֆավանում 47-48թթ.-ին կառուցված հողաշեն, վթարային տներ են, որոնք ներկայումս հիմնականում զբաղեցնում են Ադրբեջանի Կիրովաբադ-Բաքու քաղաքներից բ ռնագաղթած մեր հայրենակիցները՝ 86 տնտեսություն : Որ բարեգործական կազմակերպության ծրագրերում կարող էին ոչ բոլորը տեղ գտնել, բնական է, իսկ թե ինչու կառավարության փոխհատուցման ցուցակում տեղ չեն գտել' անհասկանալի է նաեւ բնակիչների ու համայնքապետարանի քարտուղարի համար: Կասկածից վեր է, որ Տորֆավանը այս երկրաշարժից զերծ չի մնացել, քանի որ Վարդենիս քաղաքից ընդամենը 3,5 կմ հեռավորության վրա է գտնվում:
Վերականգնման ծրագրում ընդգրկված որոշ գյուղեր ավելի լավ վիճակում չեն եղել, քան Տորֆավանը, բայց փլատակների տակ մնալու վտանգը նրանց արդեն չի սպառնում: Մինչդեռ տորֆավանցիները իրենց բաժին հասած վթարային տները ամեն աղետից հետո մաս առ մաս կորցնում են. երկրաշարժից' պատերը, առատ ձնից ու փոթորկից' տանիքը: Որոշ տներում անզգույշ քայլելու դեպքում փլատակի տակ կարող են մնալ նաեւ ընտանիքի անդամները: Սեփական միջոցներով նրանք չեն կարող վերականգնել տները, որովհետեւ Տորֆավան համայնքը ժամանակին չի օգտվել սեփականաշնորհումից, եւ ամենասուր խնդիրն այստեղ սեփականաշնորհված հողեր չունենալն է, հետեւաբար աղքատությունը գյուղում առկա է իր բոլոր ծայրահեղ դրսեւորումներով:

Torfavan, Hit by a Series of Natural Disasters, Gets Little Help
everal natural disasters each year. The disasters are not serious, but they're enough to cause Torfavan's mud-brick houses to crumble. On March 13, 2005 The State Seismic Protection Agency recorded a 5.0 magnitude earthquake 12 kilometers southeast of Vardenis, which residents insist caused buildings to start to collapse. Thirteen structures were damaged, but the Armenian government ignored the data that local authorities had presented and did not put the village on the list for compensation. The earthquake was followed by a heavy snowstorm, causing further damage to the buildings.
The town of Vardenis and several nearby villages were affected by the March 13 earthquake and the ensuing snowstorm. The Armenian Government responded with a decision on April 7 "... to provide money in order to alleviate the effects of the earthquake and the snowstorm." The Gegharkunik Marz received 13.5 million drams to repair damaged buildings in Vardenis and nine surrounding villages. Torfavan was not among them.
Aharon Khachatryan, the secretary of the Torfavan municipality, explained that the village mayor had personally presented a list of the thirteen families affected by the earthquake to the Gegharkunik Governor's Office, to be passed to officials in Yerevan. "We approximated the amount of damage, cement, other things. We were told that experts would come to calculate the extent of compensation but nothing was done," said Aharon Khachatryan.
On March 8, 2006 Torfavan was hit by yet another natural disaster. This time a thunderstorm damaged 21 homes, and the town hall and social club. According to the local mayor, they informed the Department of Emergency Situations of the damage, approximated the monetary losses, and presented their findings to the government. They are still waiting for a response. "The thunderstorm mainly tore off the roofs. People have rebuilt the roofs to a certain extent, since the spring rains were starting," Khachatryan added.
The NGO World Vision International helped to repair damage from the earthquake in Vardenis and the nine villages that were worst hit. Lyova Abrahamyan, mayor of the village of Shatvan, explained that the houses and barns of more than 80 families in the village had been damaged. " On the second day after the earthquake, representatives from World Vision came to see the condition the village was in. They first distributed basic necessities, and then they sent a group of experts who estimated the monetary damages."
With financial help from World Vision, 47 houses in Shatvan were repaired. "We set up construction groups in the village which repaired 34 homes, and construction companies rebuilt 13 houses that had suffered severe damage," the local mayor said.
Abrahamyan said that the government was given a list of houses that were the most damaged, and after World Vision repaired these houses, the government provided 800,000 drams to purchase cement and sand for the families whose houses were less damaged in the earthquake and weren't included in World Vision's reconstruction program.
Vardan Aghajanyan, director of World Vision's regional development program in Gegharkunik, said that immediately after the earthquake, at the initiative of his organization, monetary losses throughout the Vardenis region were estimated and nine severely damaged communities, mainly populated by refugees, were chosen. World Vision repaired 162 houses in these nine villages; according to Aghajanyan not a single damaged house was left out of the program.
Aghajanyan explained that they negotiated with the village authorities as to how to repair the damage. In one case, construction materials were given to the community so they could repair the houses themselves. With the help of community residents 122 houses were repaired. Construction companies were hired to repair over 40 houses which were severely damaged. Aghajanyan also noted that in one case it was impossible to repair a home, so the organization bought a new house for the family. The World Vision representative did not specify how much money was spent to repair the damage from the earthquake, but it is clear that the meager sum provided by the government - 13.5 million drams-was not much help.
While the World Vision representative insisted that they were not dependent on the village authorities and that they developed the program for reconstruction based on their own data, it is a fact that the organization undertook projects only in the communities that were included on the Armenian government list.
Asked why Torfavan wasn't part of the World Vision program, the director of the program replied, "All the villages in the region can be considered damaged from the earthquake. The houses in these villages were all built in the 1950s and are now crumbling, in a critical state. Torfavan's houses are like that."
In Torfavan, previously Azerbaijani territory, 86 families who fled Kirovabad and Baku now live in crumbling clay houses that were built in 1947-48. These families do not understand why they are not on the governments list for financial aid. In some homes here, people risk getting trapped under ruins if they take a wrong step. People here cannot repair their houses with their own resources. The Torfavan community did not take advantage of privatization when it was possible, and the greatest problem here that they don't own their own land. The result is poverty and all its terrible symptoms.