Դուբայը` սեքս-բիզնեսի կենտրոն
Լուսանկարի` տարազով այս մարդը Արաբական միացյալ էմիրությունների ( ԱՄԷ ) քրեական հետախուզության ծառայության (Criminal Investigation department) աշխատակից է: Նրա հսկողությամբ Դուբայի «Inter City» հյուրանոցի դիմաց 2005-ի փետրվարի 3-ին տարբեր ազգերի կավատներ վաճառում էին կանանց, նրանց մեջ կային նաեւ անչափահասներ, այդ թվում` նաեւ հայեր (Տես` Անապատի գիշերներում):
Դուբայում սեքս-բիզնեսի մեջ ներքաշված են ոստիկանությունը եւ միգրացիոն ծառայությունը: Այս բիզնեսը հսկայական շահույթ է բերում երկրին: Դուբայը աշխարհի տարբեր երկրների շատ գործարարների, արաբական աշխարհի շեյխերին, նրանց որդիներին ձգում է հենց կանանց շնորհիվ: Ոստիկանության աշխատակիցները հսկում են, որ շատ «տհաճ» պատմություններ չլինեն, երկրի վարկանիշը չընկնի:
Աշխարհը աչք է փակում Դուբայում սեռական շահագործման հարյուրավոր աղաղակող փաստերի առջեւ: ԱՄՆ պետքարտուղարության Մարդկանց թրաֆիկինգի (առեւտրի) մասին 5-րդ զեկույցում Հայաստանն ու ԱՄԷ-ն նույն շարքում են: Սա, իհարկե, տարակուսանք է առաջացնում. երկիրը, որտեղ փողոցում կարող ես ազատ կին գնել, դասվել է Հայաստանի հետ նույն շարքում: ԱՄՆ-ն չի ցանկանում պատժամիջոցներ կիրառել իր գործընկեր ԱՄԷ-ի նկատմամբ:
Դուբայի ոստիկանության մեր աղբյուրները հայտնեցին, որ պետքարտուղարության զեկույցի հրապարակումից հետո ոստիկանությունը համատարած շուրջկալներ է անցկացրել բազմաթիվ հյուրանոցներում, գիշերային ակումբներում, այդ թվում` Դուբայի ամենահայտնի գիշերային դիսկո-ակումբում` «Սայկլոնում»:
Շուրջկալների արդյունքում ձերբակալվել է մոտ 4 հազար կին, որոնց` ԱՄԷ-ում գտնվելու վիզային ռեժիմները խախտված էին: Ձերբակալվածների մոտ 80 տոկոսը Ռուսաստանից է եւ նախկին Խորհրդային Միության հանրապետություններից, այդ թվում` Հայաստանից:
«Հետքը» նախորդ տարի փաստեր էր հրապարակել ԱՄԷ-ի սեքս-բիզնեսի մի ցանցի մասին: Հրապարակվել են տարբեր մարդկանց լուսանկարներ, ովքեր այդ բիզնեսի մաս են կազմում (Դուբայի սեքս-բիզնեսի հայկական ցանցը, Դուբայն ինձ համար դժոխք է), սակայն ԱՄԷ-ի միակ արձագանքն այն եղավ, որ կառավարությունը արգելափակեց «Հետք»-ի կայքն իր պետության սահմաններում (ԱՄԷ-ում «Հետքը» արգելափակված է):
«Լրագրողներ առանց սահմանների» միջազգային կազմակերպությունը դիմել է ԱՄԷ-ի կառավարությանը (Reporters Without Borders calls for end to blocking of news website), որպեսզի հանեն «Հետք»-ի` մեկ տարուց ավելի տեւող արգելափակումը, սակայն ապարդյուն: «Հետքը» շարունակվում է արգելափակված մնալ ԱՄԷ-ում:
Թրաֆիկինգի դեմ պայքարը ձեւական բնույթ է կրում
Այժմ ներկայացնում ենք մեկ այլ պատմություն, որը դարձյալ ցույց է տալիս, թե որքան է սերտաճած սեքս-բիզնեսը ԱՄԷ-ի միգրացիոն ծառայություններին եւ ոստիկանությանը:
Այս պատմությունը նաեւ մի վառ ապացույց է այն բանի, թե որքան ձեւական է թրաֆիկինգի դեմ պայքարող զանազան միջազգային կազմակերպությունների գործունեությունը: Կազմակերպություններ, որոնք դարձել են բյուրոկրատական կառույցներ եւ զբաղված են միայն զանազան ֆոնդերից դրամաշնորհներ ստանալով, զանազան կոնֆերանսներ եւ սեմինարներ կազմակերպելով:
Նման դասական մի օրինակ էր նաեւ վերջերս Երեւանում կազմակերպված մի քննարկում, որտեղ Արտգործնախարարության ներկայացուցիչը պատմում էր, թե ինչպիսի տքնաջան աշխատանք են կատարում իրենք թրաֆիկինգի դեմ պայքարում, թեեւ իրական պատկերը ճիշտ հակառակն է:
Մայք Տրինիդադը սինգապուրցի է եւ գործերով գտնվում էր Դուբայում: «Հետք»-ին ուղղված նամակում Մայքը գրում է. «Մինչ այժմ ես անտեղյակ էի, որ Դուբայը հայտնի է իր այս բիզնեսով: 8 շաբաթ առաջ ես ճամփորդության էի գնացել Դուբայ եւ այնտեղ «Յորք Ինթերնեյշնլ» հյուրանոցում հանդիպեցի Լիդիա անունով մի աղջկա: Ես սկզբից էլ հասկացա, որ այս աղջիկը հոգեպես լավ չի, պրոբլեմ ունի: 2 շաբաթ անց ես ցանկացա նորից տեսնել նրան եւ իմանալ իր պատմությունն ամբողջությամբ: Նա Մոլդովայից ուղարկվել էր այստեղ ուրիշ աշխատանքի համար: Երբ հասել է Դուբայ, նրա անձնագիրը վերցրել են ու ասել, որ այսուհետ նա մարմնավաճառ է: Համարյա 2 ամիս է նա այստեղ է, բայց նրան ոչինչ չեն վճարել, ասել են` կերկարացնեն վիզան, սակայն չեն արել»:
Տեսնելով աղջկա անելանելի վիճակը` Մայքը Լիդիային առաջարկում է փախչել եւ հանձնվել ոստիկանությանը: 24-ամյա Լիդիան համաձայնում է: «Նա եկավ ինձ մոտ միայն իր հագի շորերով, եւ մենք գնացինք հանդիպելու Քրեական հետախուզման հակաթրաֆիկինգի բաժնի աշխատակից Խալիդի հետ : Նա շատ սիրալիր ընդունեց ու ասաց, որ անհանգստանալու ոչինչ չկա, եւ որ շաբաթ օրը (հունիսի 3-ին) ինքը Լիդիայի անձնագիրը հետ կվերցնի ու կտա նրան»,-գրում է Մայքը:
Հունիսի 3-ի առավոտյան Լիդիային զանգեցին եւ ասացին, որ մի աղջիկ անձնագիրը կբերի հյուրանոցի կողքի ռեստորան: Մայքը ենթադրում է, որ հնարավոր է` դա ծուղակ լինի, սակայն Լիդիան հակառակն է պնդում: Մայքը ստիպված այնտեղ է գնում Լիդիայի հետ. « Աղջիկը կրկին զանգեց եւ ասաց, որ մի քիչ կուշանա, կարծես ստուգեց, որ Լիդիան տեղում է: Դրանից հետո 2 տղամարդ մտան ռեստորան, նրանք մոտեցան եւ ասացին, որ պետք է տանեն աղջկան, ես էլ, բնականաբար, բավականին ոչ քաղաքակիրթ ձեւով ասացի` ոչ: Քիչ ժամանակ անց նրանք ներկայացան որպես ոստիկանության սպաներ: Ես զանգեցի Խալիդին եւ պատմեցի իրադրության մասին, նա ինձ ասաց, որ չթողնեմ Լիդիային տանեն:
Որոշ ժամանակ անց ներս մտավ համազգեստով մի սպա: Ես կրկին զանգեցի Խալիդին, որն էլ խոսեց համազգեստով սպայի հետ: Այս զրույցի վերջում Խալիդն ասաց, որ ինքը ճանաչում է այդ սպաներին, որ ամեն ինչ լավ կլինի, եւ որ նա կտեսնի Լիդիային ժամը 1-ին, ու արդեն ժամը 3-ին ազատ կթողնեն աղջկան: Այսպիսով` Լիդիային տարան համազգեստով եւ առանց համազգեստի ԱՄԷ-ի ոստիկանները»,-շարունակում է Մայքը:
Ժամը 3-ից հետո Մայքը սկսում է զանգել եւ հաղորդագրություններ թողնել Խալիդին, սակայն նա չի պատասխանում:
«Ժամը 8-ին Խալիդը տեղեկացրեց, որ ամեն ինչ լավ է, Լիդիան լավ է, եւ որ այդ օրը ես կարող եմ տեսնել նրան: Ես նրան ուղարկեցի անհրաժեշտ տեղեկատվությունը` հեռախոսահամարներ Լիդիայի հեռախոսի միջից: Հաջորդ օրն էլ անցավ առանց լրացուցիչ տեղեկությունների եւ առանց նրան տեսնելու հնարավորության: Այսօր երկուշաբթի է, եւ իմ կրկնվող զանգերը մնում են անպատասխան: Խալիդն ասել էր, որ Լիդիան ոչ մի ժամ չի անցկացնի բանտում, կվերցնի իր անձնագիրն ու կթույլատրեն հեռանալ, քանի որ նա զոհ է»,-կիրակի օրվա` հունիսի 4-ի նամակում գրում է Մայքը:
Մայքը Լիդիայի վիճակի մասին տեղեկացրել էր նաեւ աղջկա ծնողներին:
«Սովորաբար, բանտարկյալներին թողնում են զանգել կամ այցելություններ ունենալ, բայց ԱՄԷ-ում ուրիշ է կարգը: Ստացվում է, որ զոհն այստեղ չի կարող դիմել ոստիկանություն», - ասում է նա:
Հունիսի 6-ին Մայքը գնում է բանտ` Լիդիային տեսակցության:
«Ես գնացի այսօր առավոտյան 9-ն անց կես: Նրանք ինձ հարցուփորձ արեցին, հետո Լիդիային բերեցին դռների մոտ, հարցրին` նա՞ է, ասացի` այո: Հետո նրանք ծածկեցին դուռը եւ ասացին, որ ես չեմ կարող նրան այցելել, որովհետեւ այսօր միայն իգական սեռի այցելուների օրն է: Հետո ես խոսեցի ղեկավարի հետ, որն էլ ասաց, որ նրան այցելություններ թույլ չի տրվում, քանի որ նա մարմնավաճառ է, եւ քննությունը ընթացքի մեջ է: Ես հարցրեցի` ե՞րբ են նրան վտարելու երկրից, բայց պատասխան չստացա: Հիմա Լիդիան չգիտի` ի՞նչ է լինելու իր հետ: Նրա ծնողներին էլ ոչինչ չի ասում ԱՄԷ-ի կառավարությունը: Փաստորեն, թրաֆիկինգի զոհին չեն աջակցում ու վատ են վերաբերվում, իսկ նրա բոսը հիմա ազատության մեջ է»,-երկուշաբթի` հունիսի 5-ին մեզ գրեց Մայքը:
Այդ ընթացքում Մայքը նամակներ է հղել տարբեր կառույցների, դեսպանատների, ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչներին: Սակայն ոչ մեկը չի արձագանքել: «ԱՄԷ-ի թրաֆիկինգի դեմ պայքարի բաժինը ֆարս է կամ անզոր: Նրանք առաջարկում են ապահով զգալ, սակայն ոչինչ չեն անում: Նման դեպքեր լինում են հատկապես այն քաղաքացիների հետ, որոնց պետությունը դեսպանատուն կամ հյուպատոսություն չունի Դուբայում: Հարյուրավոր այսպիսի կանայք կան, ես փողոցով անցնելիս նրանց դեմքերից զգում եմ, որ տուն գնալ ցանկացողներ կան»,-գրում է Մայքը:
Լիդիայի ծնողները Մոլդովայից որեւէ ձեւով չեն կարողացել օգնել աղջկան: Նրանք փնտրում էին այն կնոջը, ով աղջկան բերել էր Դուբայ: Միաժամանակ նրանք դիմել են իրավապահներին, որպեսզի դադարեցնեն այդ կնոջ գործունեությունը:
Հայտնի են Լիդիայի բոսերի հեռախոսները եւ անունները: Դրանց մասին Մայքը հայտնել է ոստիկանությանը: Սակայն նրանց չեն ձերբակալել: Կավատները շարունակում են մնալ Դուբայում եւ սեռական շահագործման ենթարկել Լիդիայի նման հարյուրավոր այլ աղջիկների: Հայտնի է նաեւ Մոլդովայում այն մարդու անունը եւ հեռախոսը, ում մոտ գտնվում է Լիդիայի իսկական անձնագիրը: Մոլդովայի իրավապահներին ուղղված «Հետքի» դիմումներն առայսօր մնացել են անպատասխան:
Լիդիայի հեռախոսը գտնվում է Մայքի մոտ: Վերջինս Մոլդովայից հեռախոսազանգեր է ստանում, որտեղ նրան սպառնում են:
Այս պատմությունը, բարեբախտաբար, բարի ավարտ ունեցավ. Մայքի ջանքերի շնորհիվ Լիդիան փրկվեց: Մայքը նրա համար տոմս գնեց եւ երկրից արտաքսված աղջիկը հունիսի 12-ին հասավ Մոլդովա: Սա խաբեությամբ Դուբայում գտնվող կանանց հազարավոր պատմություններից մեկն է, մեկը այն քչերից, որ բարեհաջող ավարտ ունեցավ:
«Ինձ թվում է` սա մի դեպք է, որը չեմ մոռանա շատ տարիներ: Մենք Ավստրալիայում թրաֆիկինգի հետ կապված մարդկանց մեկուսացնում ենք, ու նրանք պատժվում են, հենց այս շաբաթ էլ չինացի մի կին 10 տարի ստացավ, բայց սա հազվադեպ է լինում: Ես լսել եմ նախկին Խորհրդային Միության երկրներում կազմակերպված թրաֆիկինգի դեպքերի մասին,-ասում է Մայքը ու զարմանում, որ Լիդիային օգնելու համար զանազան կազմակերպություններին եւ մարդկանց ուղղած իր դիմումներից հատուկենտներն են արձագանքել:
«Ամենաշատը զարմանալի էր, որ Ավստրալիայի կառավարությունը բացարձակ ոչ մի բան չասաց, եւ ՄԱԿ-ը, ում հետ ես կապվեցի, նրանցից ոչ մեկը չուզեց որեւէ բան անել: ՄԱԿ-ը թրաֆիկինգին նվիրված կայք ունի, բայց, փաստորեն, հետաքրքրված չէ սրանով: Երբ ես Բահրեյնում գնացի ՄԱԿ-ի գրասենյակ, նրանք անգամ չգիտեին, որ իրենց մանդատի մեջ կա նաեւ մարդկանց թրաֆիկինգի դեմ պայքարը»,-իր նամակագրությունն այսպես ավարտեց Մայքը:

Dubai: Center of the Sex Trade
The man in national dress pictured here works for the Criminal Investigation Department of the United Arab Emirates (UAE). On February 3, 2005, under his supervision, pimps of various nationalities were selling women right in front of the Inter City hotel in Dubai. Among the women were underage girls, including Armenians. (See also: Desert Nights).
The Police Department and the Migration Service are involved in the sex trade in Dubai. This is a hugely profitable business for the country. Indeed, it is the presence of these women that attracts so many businessmen from around the world, and Arab sheikhs and their sons, to Dubai. Policemen supervise the business in order to avoid troublesome situations, so as not to damage the country's prestige. The outside world shuts its eyes to hundreds of outrageous facts. The US State Department's 2006 Trafficking in Persons Report  lists the United Arab Emirates and Armenia side-by-side. It may seem surprising to see a country where one can freely buy women in the streets listed on the same tier as Armenia, but the United States doesn't want to apply sanctions to the UAE, its partner.
A source in the Dubai Police Department told us that following the publication of the Trafficking in Persons Report, the police carried out a number of round-ups in various hotels, nightclubs, and discothèques, including the notorious Cyclone nightclub. Some 4,000 women who had violated UAE visa regulations were arrested. About 80 percent were from Russia and other former Soviet republics, including Armenia.
Hetq Online has reported extensively on one of the sex trade networks in the UAE, publishing photographs of various people engaged in the business as well. (The Armenian network in the Dubai sex tradeDubai is Hell on Earth), The only reaction from the UAE government was to ban the Hetq Online Website in the country (Hetq.am Banned in the Emirates). The international organization Reporters Without Borders appealed in vain to the UAE government to lift the more than yearlong ban. (Reporters Without Borders calls for end to blocking of news website).
The fight against human trafficking is perfunctory
The following story demonstrates how thoroughly the UAE Police and Migration Service are interlinked with the sex trade. It is also graphic evidence of just how perfunctory the activity of various international organizations fighting against trafficking is. These organizations have become bureaucratic structures concerned only with getting grants, and organizing conferences, seminars and round-tables. One classic example was a discussion organized recently in Yerevan, at which representative of the Ministry of Foreign Affairs regaled those present with stories of the Ministry's hard work in the campaign against trafficking in persons. The real story is very different.
Mike Trinidad is from Singapore and went to Dubai on a business trip. In e-mails to Hetq, he wrote:"Until recently I was unaware Dubai had such a bad name in this type of industry. 8 weeks ago on a previous trip through Dubai I met a lady called Lidia at the York International Hotel. I could see even at the beginning she was in some type of mental anguish. I made a point of looking for her again 2 weeks ago to find out what the full story was. She had been sent here for another job from Moldova then when arriving in Dubai her passport was taken from her and she was told she is now a prostitute. During her nearly 2 months here she had been paid nothing, they said they had extended her visa but had not."
Troubled by her painful situation Mike suggested that Lidia escape and turn herself into the police. 24-year-old Lidia agreed . "She came to me with only the clothes on her back and I took her to see an Officer Khalid in the anti-human trafficking department at CID headquarters. Mr Khalid appeared sincerely concerned and said nothing to worry about and that on Saturday the 3rd he would get her passport back," Mike continued.
On the morning of June 3 rd , Lidia received a phone call and was told that a girl would bring her passport to a restaurant near the hotel. Mike suspected that it might be a trap, but Lidia insisted that it couldn't be. And Mike had to accompany Lidia. " The girl known to Lidia called again saying she was running late and to confirm Lidia was there. Shortly thereafter two men entered the restaurant and said they were taking the girl, I naturally told them rather impolitely 'no'! After some time which included threatening Lidia they identified themselves as police officers. I called Officer Khalid and told him of the situation and he told me not to let Lidia go with them. After another period of time of threats and intimidation a uniformed officer arrived. I again called Officer Khalid who spoke with the uniformed officer. At the completion of this call Officer Khalid said he knows these officers, everything will be OK, he would see her at 1pm and she would be out at 3pm. So at this point Lidia was taken by uniformed and non-uniformed UAE police," his e-mail read.
At 3 p.m., Mike began calling and leaving messages for Khalid, but in vain. "At 8am Sunday morning I was messaged by Officer Khalid for some information at which point I wanted to know what was going on at which point I was told everything is ok and she is fine and that I would see her that day. I sent the required information which was telephone numbers etc from Lidia's phone then again another day goes by with no further information and no chance to see her. Today is Monday and repeated calls and messages have gone unanswered. We were told by Officer Khalid there would be no time spent in prison, she would get her passport and be allowed to leave as she is the victim," Mike wrote.
Mike also informed Lidia's parents of the situation.
"Normally prisoners are allowed a phone call or visitations, or is the UAE different? At this point it appears a victim cannot go to the UAE police for assistance?" Mike said. On June 6 th he went to the jail to visit Lidia.
"I go back today at 9:30am and they ask me what I want. I tell them I was told to come back today to visit Lidia. After some time they bring Lidia to the door, she is not allowed to speak and they say is this she to which I reply yes. Then they close the door and say I cannot visit her because today is for female visitors only! Then I am taken to see the captain and he then tells me she will be allowed no visitors as she is a prostitute and the investigation is ongoing! When asked when she will be deported I got no answer," - Mike wrote us on Monday - "At this point Lidia does not know what is going on and her parents have been told nothing by the UAE authorities. So bottom line if a trafficked woman goes to even the UAE police anti trafficking unit she will be the criminal and she will receive no compassion or assistance at all. To add insult to this her boss or handler is still free to roam the city."
Meanwhile, Mike sent letters to various organizations and embassies, including the local UN office. None of them replied. "The Anti Human Trafficking Department inside the UAE police is either a farce or powerless. As you can see from the story we went there for help and were offered assurances. This is especially the case with countries that have no consular support in Dubai. At this point the Anti Human Trafficking Department still offered assurances but did nothing. There must be 100's of other trafficked people here I have seen with my own eyes alone who most likely want to go home," Mike wrote.
Lidia's parents were unable to help their daughter from Moldova. They tried to find the woman who took their daughter to Dubai, and appealed to the law enforcement agencies to put a stop to the woman's activity.
The names and telephone numbers of Lidia's bosses are known. Mike informed police about them. But nothing has happened to them. They continue to live in Dubai and exploit hundreds girls like Lidia. The name and the telephone number of the person in Moldova who keeps Lidia's passport are also known. Our appeals to law enforcement agencies in Moldova have thus far gone unanswered. Mike has Lidia's cell phone and he keeps getting threatening phone calls from Moldova.
Fortunately, this story has a happy ending. Thanks to Mike's efforts, Lidia was saved. He bought her a ticket and she went back to Moldova. But there are thousands of stories like this in the United Arab Emirates, and not many of them have such a happy ending.
"I think this will be a subject I will be involved with for many years. We have isolated incidents in Australia with human trafficking and they are severely punished, just this week a Chinese woman got ten years jail, but it is rare. I had heard of the former soviet union trafficking and organized crimes,"Mike wrote, wondering at the fact that he received only a handful of responses to all his letters to different organizations and individuals seeking help for Lidia. "It's most surprisingly, that the Australian government made no comment at all and every UN person I contacted didn't want nothing to do with it. The UN has a site dedicated to this but isn't interested and when I went to the UN office in Bahrain they didn't even know they had a mandate on human trafficking," Mike concluded.