Բարգավաճ Հայաստան կառուցելու գաղտնիքները
ՀՀ կառավարության հունիսի 22-ի որոշմամբ Երեւանի կենտրոնում' Աբովյան-Թումանյան փողոցների խաչմերուկում գտնվող Սպորտի պետական կոմիտեին պատկանող 1415 քմ հողամասից 1177 քմ-ը անհատույց տրվել է Հայաստանի թիվ մեկ օլիգարխ, ԱԺ պատգամավոր, «Մուլտի գրուպ» կոնցեռնի նախագահ, Օլիմպիական կոմիտեի նախագահ, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության հիմնադիր Գագիկ Ծառուկյանին:
Այս որոշումը պետք է դասել կոռուպցիայի դասական օրինակների շարքին (ի դեպ, այս որոշումը տեղադրված չէ կառավարության ինտերնետային կայքում):
Քաղաքի տարբեր հատվածներում նա էլիտար շենքեր է կառուցում: Դրանցից մեկը հենց հրապարակի հարեւանությամբ է' Հանրապետության պողոտայում (տ ես լուսանկարը), որի համար նա պետությանը կոպեկներ է վճարել, մյուսը Աբովյան փողոցում է (Տես՝ Պետության կարիքներ = Գագիկ Ծառուկյանի շահ), երրորդը կառավարության որոշման մեջ նշված հասցեում է:
Լուսանկարում Սպորտկոմիետի հասցեում գտնվող շենքն է, որի շինարարությունը գրեթե ավարտին է հասնում: Եթե կառավարությունը հունիսի 22-ին է այդ շենքի համար որոշում կայացրել, նշանակում է, որ այն ապօրինի կառույց էր մինչեւ վերջերս:
Իշխանություններն այս օլիգարխի նկատմամբ առանձնահատուկ վերաբերմունք ունեն: Նրան պատկանող բիզնեսները այնպիսի «խնամքով են փոխանցվել» նրան, որ հանկարծ «ավելորդ» ծախսեր չլինեն:
Հիշենք դրանցից մեկը' Երեւանի գինու եւ կոնյակի գործարանի ձեռքբերման պատմությունը: Օտարերկրյա մի կազմակերպություն պատրաստ էր այդ գործարանի համար վճարել 7մլն դոլար, սակայն գործարանի սեփականատեր սփյուռքահայերը հարկադրված այն Ծառուկյանին վաճառեցին 800 հազար դոլարով:
Հարկային մարմիններն աշխատում են չնեղացնել գործարարին: Մեր ուսումնասիրություններով' Ծառուկյանին պատկանող Արարատի ցեմենտի գործարանը 50 տոկոսով աշխատում է ստվերում:
Ահա այսպես է պատկերացնում Հայաստանի Հանրապետության «բարգավաճ ապագան» «Բարգավաճ Հայաստանի» ղեկավար պարոն Ծառուկյանը:

Secrets of Building Prosperous Armenia
According to a June 22, 2006 Government Decision, 1,177 square meters of land at the intersection of Abovyan and Tumanyan Streets out of a 1,415 square meter plot belonging to the State Committee of Sport was allocated free of charge to the Armenia's Oligarch Number One, member of parliament, president of the Multi Group Concern, president of the National Olympic Committee of Armenia, and founder of the Prosperous Armenia political party, Gagik Tsarukyan.
This decision is a classic example of corruption (incidentally, the text of the decision has not been published on the government website). Tsarukyan is erecting so-called "elite" apartment buildings in various parts of Yerevan. One of them, for which Tsarukyan paid the state a trifling sum, is right near Republic Square (See photo).
Another is on Abovyan Street and a third, as indicated in the June 22nd government decision, shares an address with the Sport Committee. This building is nearly complete. The fact that the government decision was issued only on June 22, 2006 means that the construction was being carried out illegally until very recently.
The Armenian authorities have a special attitude toward this oligarch. All his businesses have been handed over to him with great care so as to spare him any unnecessary expenses.
Remember, for example, how he acquired the Yerevan Wine and Cognac Factory. A foreign company had expressed readiness to pay $7 million for the factory, but the Diaspora-Armenian owners of the factory had to sell it to Tsarukyan for $800,000.
The taxation agencies avoid disturbing this businessman. According to our calculations, the Tsarukyan-owned Ararat Cement Factory conducts 50 percent of its business in the shadows.
This is the "prosperous future" for the Republic of Armenia that the leader of Prosperous Armenia, Gagik Tsarukyan, envisions.