«Իմ երեխեքս Լիպովցի անդեր ու դուս մնացել են փողոցները, իսկ քննիչին մենակ Արմենի մեռնելը կհետաքրքրե»
Լիպովցիում պատանդ թողած զավակներին Հայաստան վերադարձնելու հույսով ապրող կնոջ երկրորդ զանգն ուներ նույն բովանդակությունը, ինչ առաջինը. «Արագածը տղաներիս վռնդել է: Երեխեքս փողոցն են մնացել, ոչ կռիշ կա գլխների վերեւը, ոչ կոպեկմ փող ձեռները: Ինչ էնեմ, մե խորհուրդմ տվեք, ինչխ բերեմ երեխեքիս Հայաստան»,-Գոհար Խաչատրյանի ձայնը լացակումած է ու հուսահատ (տես' Էջմիածնեցի նորօրյա «գաղութարարն» ու նրա զոհերը): Կնոջ հետ կրկին հանդիպում եմ' հասկանալով, որ անորոշության ու տագնապի այս քաոսում նրա հույսը շարունակում են մնալ լրատվամիջոցները:
Գոհար Խաչատրյանը պատմում է, որ հունվարի 26-ին` հոդվածը «Հետքում» հրապարակվելուց հետո, Լիպովցիից զանգահարել է մեծ տղան` Միսակն ու հայտնել, որ իրեն ու եղբորը` 16-ամյա Սամվելին, Արագած Հարությունյանը դուրս է արել վարձած տնից` հրահանգելով այլեւս աշխատանքի վայր չներկայանալ:
Հաջորդ օրը Գոհարին զանգահարել է նաեւ ամուսինը`Արտաշես Զիլֆիմյանը եւ փոխանցել Արագածի ու նրա ավագ տղայի` Ալիկի «խորհուրդները»: Արտաշեսն ասել է, որ Ալիկը իրեն նախ ծեծել է, հետո հրահանգել զանգահարել կնոջը եւ զգուշացնել, եթե Գոհարը շարունակի բողոքել կամ լրագրողները շարունակեն անհանգստացնել հորը, տղաների դիակները կուղարկի Հայաստան: Իսկ Արագածը հայտարարել է, եթե Գոհարը բողոքն ետ վերցնի ոստիկանությունից, ինքը խոստանում է Սամվելին բանվորի աշխատանքով ապահովել`վճարելով ամիսը 3000 ռուբլի:
«Ես էլ ըսի` Արտաշ, Արագածին կփոխանցես, օր էդ 3000 ռուբլով թող որպես բանվոր իրա կնկան վարձե,-Գոհարը վրդովմունքը չի կարողանում թաքցնել,-էս որ դարն ենք, մարդը մարդուն ստրուկի տեղ կաշխատցնե ու հեչ մեկմ չկա, օր էդ մարդու ձեռքը բռնե: Մեծ տղուս սկզբից Արագածենք ծեծել դուրս են էրել, հետո մե 2 օրից օր տղես գնացած է եղել վեշերն էդ վարձով տնից վերցնելու, բռնել փակել են պահեստը: Հըմի մեր ունեցած տեղեկություններով Սամվելիկս գնացել է ախպորս մոտ, Լիպովցիից 2 ժամվա հեռավորության գյուղ է, Միսակս էլ փակի տակ Արագածի մոտն է: Անընդհատ կզանգեն տղեքս, կհարցնեն ինչ եղավ մեր հետ գալու հարցը: Ես էլ մեր եմ, կմտածեմ, կտանջվիմ, բայց պատասխանելու բան չունիմ: Ընդեղից էլ Սամվելիկս կըսե, թե կկախվիմ, էլ չեմ դիմանա»:
«Հետքի» հրապարակումներից հետո Գոհարին հրավիրել են Երեւան «Հույս եւ օգնություն» հասարակական կազմակերպություն, ինչպես նաեւ ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի 6-րդ գլխավոր վարչության 4-րդ՝ թմրաբիզնեսի և թրաֆիքինգի դեմ պայքարի բաժին: Կնոջը խոստացել են կարճ ժամանակում անել հնարավորը տղաներին Լիպովցիից Հայաստան վերադարձնելու համար: Այս ընթացքում Գոհարին, աղջկան` Կարինեին եւ փեսային` Կարապետին, հարցաքննել է նաեւ Շիրակի մարզի քննչական բաժնի քննիչ Հովհաննես Քաղցրիկյանը:
«Քաղցրիկյանը Արագածի հեռախոսի համարներն էլ վերցրեց մեզնից: Առաջի օրը, որ կանչեց հարցաքննության, անընդհատ կըսեր տիկին Գոհար, պատմեք, ինչպես է եղել, շատ քաղաքավարի էր հետս: Երկրորդ անգամ, որ գնացի, հարցրեց, թե հըմի քո ուզածն ինչ է, ըսի` ես մենակ իմ տղեքիս գուզեմ, էն փոքրս ինքնասպան կեղնի արդեն հուսահատությունից, Քաղցրիկյանն էլ, թե` չեղավ, Գոհար, հըլը տոնդ իջեցրա, ես մեղավոր չեմ օր երեխեքդ ընդեղ են,-հուզմունքից ու զայրույթից Գոհարի աչքերը արցունքոտվում են,-ես կկասկածեմ, օր էս գործը մեր օգտին վերջանա»:
Զրույցին ներկա Ժենյա Գրիգորյանը (Գոհարի դստեր` Կարինե Խաչատրյանի սկեսուրը - հեղ.) տեղի քննչական մարմնի աշխատելաոճի վերաբերյալ իր դիրքորոշումն ունի:
«Մեզի ըսին, օր գործը պիտի ուղարկեն Վլադիվոստոկ: Մենք ըստեղ մեր տեղը նստած ինչ գիտեք գործը գնաց, թե չգնաց Վլադիվոստոկ, մենք չիդենք ինչ կխոսան Արագածի հետ, ըբը օր փողը վերցնեն ու գործը կարճեն: Արագածը միշտ էլ հայտարարել է, օր ինքը խնդիր չունի, ինչ էլ էղնի, փողը կուտա դուրս գուկա: Մենք վստահ չենք, օր իմ հարսիս ու տղիս աշխատած փողը Արագածից հետ կստանանք»,-ասում է Ժենյա Գրիգորյանը:
Մեկ-երկու անգամ հարցաքննվել են նաեւ Կարինեն եւ Կարապետը: Վերջիններս պատմել են քննիչին, որ Լիպովցիում իրենց նկատմամբ նորմալ վերաբերմունք դրսեւորվել է միայն սկզբի մեկ ամիսը, այնուհետեւ վեճն ու կռիվն անպակաս են եղել` կապված կացարանի ու աշխատավարձի հետ:
«Բայց քննիչին չգիտես ինչու ավելի շատ կհետաքրքրեր Արմենի մահը` իրան ծեծել են, ծեծից է մեռե՞լ, թե՞ ինչ որ պատահականություն է եղել: Մեր տուժված էղնելն իրան քիչ կհետաքրքրեր: Ընձի հարցաքննելուց հետո հարցրեց, թե ես ու ամուսինս սաղ իրար հետ ինչքան գումար ենք աշխատել, բայց մե բանմ քննիչը հաշվի չի առնի, օր էդ գումարով մենք ապրել ենք ու վերջի կոպեկներով հասել Հայաստան: Ինքն իրա էդ գրածի վերջում մեր ըսած գումարն ավելացրեց ու վերջ: Քաղցրիկյանին ոչ կհետաքրքրեր, որ ես անչափահաս երեխեքիս թողել գնացել եմ ու հազիվ ընդեղից փախել եկել, ոչ էլ կհետաքրքրեր մեր տուժված լինելը»,- տպավորություններն է փոխանցում Կարինե Խաչատրյանը:
Զրուցեցինք նաեւ քննիչ Հովհաննես Քաղցրիկյանի հետ, ով տեղեկացրեց, որ Գյումրիի ոստիկանության քննչական բաժնում 24.01.2012թ-ին նյութեր են նախապատրաստվել քրեական օրենսգրքի 132 հոդվածի հատկանիշերով: Գործի շրջանակներում համապատասխան անձինք հարցաքննվել են: Նախապատրաստված նյութերը փետրվարի 15-ին ուղարկվել են Երեւան, դրանով կզբաղվեն արդեն ՀՀ ոստիկանության 6-րդ վարչության թրաֆիքինգի դեմ պայքարի բաժնի մասնագետները: Ելնելով նախաքննության գաղտնիությունից` քննիչ Քաղցրիկյանը նշեց, որ ավել տեղեկատվություն չի կարող տրամադրել, իսկ ինչ վերաբերում է տուժածներին, նրանք պարզապես պիտի մի փոքր էլ համբերեն:
Մինչեւ առուն ջուր գա…
Յոթ ամիս է արդեն, ինչ հայ գործարարից խաբված գյումրեցիները վերադարձել են հարազատ քաղաք, սակայն խնդիրները շարունակում են հետապնդել նրանց: Թե' Գոհարը, թե' Կարինեն մեկնելիս վաճառել էին սեփականություն հանդիսացող տնակ-կացարաններն ու կենցաղային իրերը: 2011թ.-ի օգոստոսին վերադարձել են ու հայտնվել փողոցում: Գոհարը Թբիլիսյան խճուղուն հարող տնակային թաղամասում տնակ է վարձակալել բնակվելու համար, իսկ Կարինեն ամուսնու եւ 2 անչափահաս երեխաների հետ ժամանակավոր ապաստան գտել Կարապետի եղբոր կացարանում:
Վերադառնալուց հետո Գոհար Խաչատրյանը 3 ամիս որպես հավաքարար աշխատել է քաղաքապետարանի բնակկոմունալ բաժնում:
«Փողոց կմաքրեի, 50 հազար դրամ աշխատավարձ կուտային: Դեկտեմբեր-հունվար չենք աշխատել, ընձի ըսել էին, թե փետրվարի 1-ից արի, գնացի, պարզվավ, օր աշխատանքից ազատել են: Ես փող չունիմ անգամ դոմիկիս վարձը տամ, տերն եկել է կհանե, էլ չըսեմ, օր մանկատնից էն երկու երեխիս չեմ կրնա գոնե շաբաթ-կիրակի տուն բերեմ: Ոչ վառելիք ունիմ, ոչ ուտելիք: Անցյալ տարի նոյեմբերի 12-ին դիմում էի գրել, օր քաղաքապետարանը օգներ վառելափայտով: Պ. Ղուկասյանը մակագրեց, օր 10 հազար դրամ փող պիտի տային: Ֆինանսների բաժնից ըսին` գնա դեկտեմբերին արի, դեկտեմբերին էլ գնացի, ըսին` մերժված ես: Ընդհանուր բաժնում էս թուղթը դեմ էրին, թե բյուջեն գումար չկա, քեզի փող չենք կըրնա տա: Ըդպես էլ չհասկցա, եթե մակագրած էր տալ 10 հազար դրամ, ինչի հօդս ցնդավ էդ գումարը»,-տարակուսում է Գոհարը:

«В Липовцах мои дети остались на улице, а следователя интересует только смерть Армена»
Второй звонок женщины, живущей надеждой на возвращение в Армению своих сыновей, оставшихся в заложниках в Липовцах, имел то же содержание, что и первый: «Арагац выгнал моих сыновей. Они остались на улице – ни крыши над головой, ни денег. Посоветуйте, что мне делать, как мне вернуть детей в Армению». Голос Гоар Хачатрян дрожал от волнения и отчаяния (см. статью «Новоявленный «феодал» из Эчмиадзина и его жертвы»). Вновь встречаюсь с Гоар, хорошо понимая, что в этом хаосе неопределенности и тревог единственной ее надеждой остается средство массовой информации.
По рассказу женщины, после появления 26 января статьи в «Hetq»-е из Липовцов позвонил ее старший сын, Мисак, и сообщил, что Арагац Арутюнян выгнал его и 16-летнего брата Самвела из дома, велев больше не появляться на работе.
А на следующиий день позвонил ее Гоар, Арташес Зилфирян, который передал «советы» Арагаца и его старшего сына Алика. Арташес сказал, что Алик избил его, а потом велел позвонить жене и предупредить, что если она будет продолжать жаловаться или если журналисты будут продолжать беспокоить его отца, то в Армению он отправит тела ее сыновей. А Арагац заявил, что если Гоар заберет из полиции свою жалобу, то он обещает устроить Самвела рабочим с зарплатой 3000 рублей в месяц.
«Я сказала Арташу: передай Арагацу, чтобы на эти 3000 рублей он нанял на эту работу свою жену,- Гоар не могла сдержать возмущение. – Где это видано, чтобы в наше время людей заставляли работать, как рабов. Неужели никто не может схватить этого человека за руку? Арагац и его сыновья в первые же дни избили и выгнали моего сына. А когда через 2 дня мой сын пошел забирать свои вещи, его заперли на складе. Сейчас, по нашим сведениям, мой Самвел переехал к брату. Это село в двух часах езды от Липовец. А Мисак находится у Арагаца под замком. Мои сыновья постоянно звонят, спрашивают, как решился вопрос их возвращения. А я  ведь мать, переживаю, мучаюсь, но ничего не могу им ответить. Мой Самвел оттуда говорит, что уже не выдерживает и хочет повеситься».
После появления публикаций в «Hetq»-е Гоар пригласили в Ереван общественная организация «Надежда и помощь» и отдел по борьбе с наркобизнесом и траффикингом Главного управления по борьбе с организованной преступностью полиции РА. Женщине пообещали за короткий срок сделать все возможное для возвращения ее сыновей из Липовец в Армению. За это время следователь следственного управления Ширакской области Ованнес Кахцрикян допросил также Гоар, ее дочь Карине и зятя Карапета.
«Кахцрикян взял у нас номер телефона Арагаца. Когда в первый раз нас вызвали на допрос, он все время говорил: «Госпожа Гоар, расскажите, как все произошло». Второй раз, когда я пошла, он спросил, чего мы добиваемся. Я ответила, что хочу только вернуть своих сыновей, так как младший от отчаяния готов покончить с собой. А Кахцрикян мне говорит: «Так не пойдет, Гоар, а ну-ка сбавь свой тон. Я не виноват, что твои дети  там». Я уже не надеюсь, что это дело решится в нашу пользу»,- с волнением и возмущением сказала Гоар.
Женя Григорян Карине Хачатрян
Присутствовавшая при нашем разговоре Женя Григорян (свекровь дочери Гоар, Карине Хачатрян. – ред.) высказала свое мнение о стиле работы следственного органа: «Нам сказали, что дело должно быть отправлено во Владивосток. Откуда нам здесь знать, отправили они во Владивосток или нет, о чем они говорят с Арагацем. А если они за деньги закроют дело? Арагац всегда заявлял, что у него нет проблем и что бы ни случилось, он заплатит и выкрутится. Мы не уверены, что сможем получить от Арагаца деньги, заработанные моим сыном и невесткой».
Следователь пару раз допросил также Карине и Карапета. Они рассказали, что в Липовцах постоянно происходили конфликты и ссоры. «Но следователя почему-то больше интересовали обстоятельства смерти Армена. А то, что мы пострадали, его не интересовало»,- сказала Карине Хачатрян.
Мы побеседовали также со следователем Ованнесом Кахцрикяном. Он сообщил, что в следственном отделе гюмрийской полиции подготавливаются материалы по признакам ст.132 УК РА. В рамках дела допрошены соответствующие лица. 15 февраля подготовленные материалы были отправлены в Ереван, ими должны заняться сотрудники отдела по борьбе с траффикингом 6-го управления полиции РА. Что касается потерпевших, то они, по словам следователя, должны немного подождать.
P.S. Уже семь месяцев, как обманутые в России предпринимателем-армянином жители Гюмри вернулись в родной город. Гоар и Карине, уезжая в Липовцы, продали свои домики-вагончики и все имущество. В августе 2011 г. они вернулись и оказались на улице. Сейчас Гоар снимает жилье, а Карине с семьей живет в доме деверя. Гоар не работает и с трудом сводит концы с концами.