Դիարբեքիրի քաղաքապետը կարծում է, որ այսօրվա սերունդը պատասխանատու չէ
Օսման Բայդեմիրը համոզված է, որ եթե թուրքական մեդիան ուզենա, երեք ամսում կշահի հայ հանրության համակրանքը
Դիարբեքիրի քաղաքապետ Օսման Բայդեմիրը կարծում է, որ այսօրվա սերունդը չի կարող պատասխանատու լինել այն ողբերգության համար, որը տեղի է ունեցել 1915 թվականին, բայց եթե զանգվածային ջարդ է եղել, պետք է խոստովանել դա և ասել, որ ցավում են դրա համար, և որ այդ ցավը նաև իրենցն է: Թուրքիայի նախագահը, վարչապետը և կառավարությունը պետք է ասի այդ մասին:
1915 թվականի կորուստները համարելով մեծ ողբերգություն' Օսման Բայդեմիրը նշում է, որ դրա մասին այժմյան երիտասարդները տեղյակ չեն, բայց պետք է կարողանալ ուղիղ նայել 1915-ի դեպքերին:
Ավելին, քաղաքապետը հնարավոր է համարում Դիարբեքիրում Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին հուշարձան կառուցելու գաղափարը, ինչը մարդկանց հնարավորություն կտա զոհերի հիշատակը հարգել նաև Դիարբեքիրում: Քաղաքապետի կարծիքով' սա ևս մեկ միջոց է' հարաբերությունները բարելավելու գործում: «Մարդիկ կարող են այս կերպ համախմբվել»,-հավելում է նա:
«Եթե այսօրվա սերունդը պատասխանատու չէ, ապա ով է պատասխանատու»,- լրագրողների հարցին քաղաքապետը պատասխանում է, որ պատասխանատուն այն մարդիկ են, որոնք այդ ժամանակ ղեկավարել են երկիրը' կառավաությունը, քաղաքապետերը, ուժային կառույցների ղեկավարները, ավելի կոնկրետ' Երիտթուրքերը:
Օսման Բայդեմիրը անդրադառնում է նաև Թուրքիայի' Եվրամիություն ինտեգրվելու հարցին: Նա կարծում է, որ Միջին արևելքում Թուրքիան այն երկիրն է, որը կարող է ինտեգրվել ԵՄ ավելի հեշտ, քան մյուսները: Միակ խնդիրն այս պահին քրդերի հարցն է:
«Ես անձամբ շատ եմ ուզում, որ Թուրքիան դառնա ԵՄ անդամ, որովհետև դրա արդյունքում Թուրքիայի քաղաքացի 20 մլն քուրդ նույնպես կդառնա ԵՄ անդամ»,- ասում է Օսման Բայդեմիրը:
Դրանից բացի, քաղաքապետի գնահատմամբ, ԵՄ մտնելուց հետո այնտեղի քաղաքական արժեքները և գործընթացները կազդեն նաև Թուրքիայի վրա: Օ. Բայդեմիրը համոզված է, որ ԵՄ ինտեգրվելու ծրագիրը հաջողություն կունենա, բայց պետք է ջանասիրաբար աշխատել այդ ուղղությամբ:
Միևնույն ժամանակ, Օսման Բայդեմիրը նշում է, որ հայ-թուրքական հարցերը Թուրքիայի' ԵՄ ինտեգրվելով չի լուծվի: Այս դաշտում քաղաքապետը կարևորում է զանգվածային լրատվամիջոցների դերը: Նրա խոսքերով, թուրքական զանգվածային լրատվամիջոցները շատ ազդեցիկ են, և եթե թուրքական ԶԼՄ-ը մեկ անգամ ասի' խաղաղություն, խաղաղությունը երկրում կհաստատվի երեք ամիս անց: «Եթե թուրքական մեդիան ուզենա, երեք ամսում կարող է շահել հայ հասարակության համակրանքը»,- կարծում է քաղաքապետը:

Мэр Диарбекира считает, что сегодняшнее поколение не несет ответственность
"Если турецкие масс-медиа захотят, то в течение трех месяцев смогут завоевать симпатии армянского общества",- считает мэр Диарбекира.
Сегодняшнее поколение не может нести ответственность за ту трагедию, которая произошла в 1915 году, но если была массовая резня, то надо в этом признаться и выразить сожаление, сказать, что это также их боль. Об этом должны сказать президент, премьер-министр, правительство Турции, говорит мэр Диарбекира Осман Байдемир.
Назвав потери 1915 года большой трагедией, Байдемир отметил, что сегодняшняя молодежь не знает об этом, но нужно суметь прямо взглянуть на события 1915 г. Более того, мэр считает возможным осуществление идеи строительства в Диарбекире памятника жертвам Геноцида, что даст людям возможность отдавать дань уважением жертвам и в этом городе. По мнению мэра, это еще один способ улучшить отношения. "Люди таким образом смогут объединиться",- добавил Байдемир.
"Если сегодняшнее поколение не несет ответственность, то кто несет ответственность?" – спросили журналисты. В ответ мэр сказал, что ответственность несут те, кто тогда руководил страной, – правительство, мэры, руководители силовых структур, а конкретнее – младотурки.
Осман Байдемир коснулся также вопроса интеграции Турции в Евросоюз. По его словам, Турция – одна из тех стран Среднего Востока, которая очень легко может интегрироваться в ЕС. На данный момент единственным препятствием является вопрос курдов. "Я лично очень хочу, чтобы Турция стала членом ЕС, поскольку в результате этого 20 миллионов курдов, являющихся гражданами Турции, тоже станут членами ЕС",- говорит Осман Байдемир. После вступления в ЕС европейские ценности и процессы окажут влияние и на Турцию, утверждает мэр Диарбекира. Он уверен, что программа членства в ЕС увенчается успехом, но для этого необходимо активно работать в этом направлении.
В то же время Осман Байдемир считает, что членство Турции в ЕС не приведет к урегулированию армяно-турецких отношений. В этом поле велика роль СМИ, утверждает мэр. По его словам, турецкие средства массовой информации пользуются большим влиянием. "Если турецкие масс-медиа захотят, то в течение трех месяцев они смогут завоевать симпатии армянского общества",- подчеркнул Осман Байдемир.