Սերժ Սարգսյանն ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսականների պատվիրակությանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսականների պատվիրակությանը, ովքեր Հայաստան են ժամանել ԱՄՆ-ից Աֆղանստան ճանապարհին:
Կոնգրեսականների պատվին տրված ընթրիքի ժամանակ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ մեծապես կարևորում է ակտիվ շփումները ԱՄՆ կոնգրեսում Հայաստանի բարեկամների հետ, որոնց աջակցությունը տարիներ շարունակ էական նշանակություն է ունեցել Հայաս­տանում ժողովրդավարության կայացման և ամրապնդման, ինչպես նաև մեր տարածաշրջանում կայունության պահպանման գործում: «Օգտվելով այս պատեհ առիթից` ցանկանում եմ երախտիքի խոսք հայտնել բոլորիդ անկախու­թյունից ի վեր Հայաստանին հատկացվող ֆինանսական, մարդասիրական և տեխնիկական օժանդակությունը հնարավոր դարձնելու համար:
Այս տարի լրանում ԱՄՆ-ի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 20-ամյակը և ուրախ եմ, որ այդ հոբելյանը նշում ենք մեր երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման լավագույն մակարդակի վրա»,-ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
ԱՄՆ կոնգրեսականները կարևորել են Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի միջև հարաբերությունների զարգացումը. «Ձեր նվիրվածությունը Հայաստանում մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայությանը օրինակ կարող է լինել շատ-շատերի համար»,-ասել է Դեյվիդ Դրայերը:
Հանդիպմանը քննարկվել են հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացմանն ու խորացմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ՝ ընդգծելով երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության ամրապնդման կարևորությունը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:

U.S. Congressmen Visit Armenia; Call for Free and Fair Election
A 15-member Congressional Delegation from the U.S. House of Representatives headed by Chairman David Dreier met with President Serzh Sargsyan and Speaker of Parliament Samvel Nikoyan on February 19.
The Congressmen visited Armenia as representatives of the House Democracy Partnership (HDP), a bipartisan, 20-member commission established by the U.S. House of Representatives in 2005 to support the development of independent, democratic legislatures.  This was the second visit of the HDP to Armenia.
President Sargsyan hosted a dinner for the delegation, which included five members of the U.S. House of Representatives, and U.S. Ambassador to Armenia John Heffern.
At the dinner, President Serzh Sargsyan noted that he values ongoing contacts with the friends of Armenia in the U.S. Congress whose support has had its considerable impact on the establishment and development of democracy in Armenia as well as on the preservation of stability in our region.
This year marks the 20th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Armenia and the United States, and I am glad that we are celebrating this jubilee on the highest level,” President Serzh Sargsyan said.
Congressman Dreier, Chair of the House Democracy Partnership, highlighted the importance of the upcoming parliamentary elections to the bilateral relationship and urged the government and all the political parties to “do everything in their power to ensure free, fair, and credible elections.”  .