Բուզանդի փողոցի մի խումբ բնակիչներից ստացված դիմումի հիման վրա հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ  գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՍՊ ընկերության տնօրենի կողմից խարդախություն կատարելու դեպքի առթիվ:
Երեւանի Բուզանդի փողոցի մի խումբ բնակիչներից ստացված դիմումի ուսումնասիրությամբ  պարզվել է, որ «Լիդեր Մոբիլ»  ՍՊ ընկերության տնօրենը  2007թ. հունվարի 25-ի 108-Ն որոշման եւ Երեւանի քաղաքապետարանի ու ՍՊ ընկերության  միջեւ 2007թ. մարտի 16-ին կնքված հանձնարարության պայմանագրի հիման վրա  Երեւան քաղաքի Բուզանդի 103, 105 եւ 107 հասցեներում բնակելի շինությունների սեփականատերերի հետ  2007թ. հուլիս-դեկտեմբեր ամիսներին կնքել է «Հասարակության եւ պետության կարիքների համար անշարժ գույքի սեփականության, օգտագործման իրավունքից, տնօրինումից, տիրապետումից եւ օգտագործումից հրաժարվելու, անձանց հաշվառումից հանելու, դրա դիմաց փոխհատուցման կարգով բնակելի մակերես հատկացնելու» վերաբերյալ պայմանագիր: Ըստ այդմ` պարտավորվել է 36 ամիսների ընթացքում կառուցել եւ սեփականատերերին տրամադրել համարժեք բնակմակերեսներ կամ այլ փոխհատուցում:
Մինչդեռ, ըստ ուսումնասիրված նյութերի, հիշյալ ՍՊ ընկերության տնօրենը վերոհիշյալ հասցեների սեփականատերերի` շուրջ 380 809 204 դրամ գույքը  2008թ. օգոստոսի 27-ին գրավադրել է «Կոնվերս Բանկ» ՓԲ ընկերությունում, իսկ  ստացված գումարը բնակելի շինություն կառուցելու փոխարեն տնօրինել է իր հայեցողությամբ, ծախսել անձնական եւ այլ նպատակներով:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հայտնում է, որ փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:

22:37, February 20, 2012The State Interests Protection Department of the RA General Prosecutor’s Office initiated a criminal case of swindling against the company Leader Mobil
By studying the application received from a group of residents of Buzand street, it was found out that in July- December 2007 the head of “Leader Mobil” Ltd. signed an agreement with the owners of Buzand 103, 105 and 107 houses on the “Refusal of usage and control of the real estate property, removal the persons from registration and compensation of the residential area for the public and State needs” based on the Decision 108-N made on January 25, 2007 and the assignment agreement signed between the Yerevan Municipality and the “Leader Mobil” Ltd. on March 16, 2007. The company undertook the responsibility to build and provide or compensate the owners with the equivalent residential areas within 36 months.
Whereas, according to the materials of the case, on 27 August, 2008, the head of the above-mentioned company pawned the property of the mentioned owners in the sum of 380 809 204 AMD in the “Converse Bank” CJSC and, instead of constructing the building, spent the received money for his personal needs.
The criminal case was initiated according to the RA Criminal Code Article 178, part 3, point 1. The criminal case was sent to the General Investigation Department of the RA Police.