21:07, 24 փետրվարի, 2012«Պարբերաբար ներկայացվում են իմ ընկերության մեջ տիրող ապօրինի գործարքները, որոնք տեղի են ունեցել, բայց դրանք հաշվի չեն առնում»,- ասում է ամերիկահայ գործարար Էդմոնդ Խուդյանը:
Այսօր Սփյուռքահայ ներդրողների շահերի պաշտպանության նախաձեռնող խումբը տեսակամուրջ էր կազմակերպել, որի ժամանակ քննարկվեցին սփյուռքահայ ներդրողների շահերին վերաբերող հարցեր: ԱՄՆ-ից տեսակամուրջին միացած Էդմոնդ Խուդյանը նշեց, որ դեռևս 14 ամիս առաջ դիմել է հարկային մարմիններին իր գործում ապօրինի գործարքները բացահայտելու համար, սակայն գործին որևէ կերպ ընթացք չեն տալիս:
Է. Խուդյանի գործով 8 ամիս առաջ «Արին կապիտալ» ՍՊԸ-ն կանխամտածված սնանկության հասցնելու և հարկերից խուսափելու փաստի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել, սակայն ՍՊԸ-ի տնօրենին դեռ ոչ մի անգամ չեն հարցաքննել: «Եթե չեք կանչում, չեք հարցաքննում, ընկերության նկատմամբ գործ եք հարուցում, չի երևո՞ւմ, որ մի ստանդարտով չեք մոտենում»,-հավելեց Է.Խուդյանի փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը:
Տեսակամուրջին մասնակցում էր նաև ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Արմեն Ալավերդյանը: Էդմոնդ Խուդյանի գործով մանրամասներին Արմեն Ալավերդյանը, սակայն, չէր տիրապետում, միայն նշեց, որ եթե ՊԵԿ-ն է կանխամտածված սնանկության գործով մտել դատարան, միանշանակ գործը պետք է ավարտին հասնի: ՊԵԿ-ի ներկայացուցիչը ներկաներին խոստացավ ծանոթանալ և պարզել մանրամասները. «Խնդիր է առաջադրվում տնօրենին, որը ապօրինություններ է արել, և եթե այդ ապօրինությունների հետևանքով կանխամտածված սնանկություն է իրականացվել, առաջին հերթին պետք է պատժվի տնօրենը: Կանխամտածված սնանկության համար ընդհուպ քրեական պատիժ է նախատեսված, իսկ քրեական պատիժ առաջադրելը չեմ կարծում, որ 1-2 ամսվա խնդիր կարող է լինել»,- ասաց Ա. Ալավերդյանը:
Արմեն Ալավերդյանը շեշտեց, որ սփյուռքահայերը Հայաստանում օգտվում են նույն իրավունքներից, ինչ Հայաստանի հայերը: Ավելին, սփյուռքահայերը օգտվել են նաև օտարերկրյա ներդրողներին վերաբերող օրենսդրական դրույթներից: Արմեն Ալավերդյանն ավելի լավատես էր, քան սփյուռքահայ ներդրողների շահերը ներկայացնող փաստաբանները, և հիշեցնում է սփյուռքահայերի, օտարերկրյա ներդրումների հաջողված բազմաթիվ օրինակներ` «ՎիվաՍելլը», «Թուֆենքյանը», նույնիսկ «Փարիզյան սուրճը»:
Արմեն Ալավերդյանը նշում է, որ սփյուռքահայ ներդրողների գործերում խնդիրները ծագում են օրնեսդրության չիմացությունից, և հաճախ այդ հանգամանքը սփյուռքահայ ներդրողին դնում է այնպիսի վիճակում, երբ ինքն իրեն անհավասար պայմաններում է զգում: Եվ, Արմեն Ալավերդյանի խոսքով, պետական կառույցների խնդիրն է նրան աջակցելը, օգնելը: Միևնույն ժամանակ, ՊԵԿ-ի նախագահի առաջին տեղակալը շեշտում է, որ սփյուռքահայը շատ ուշ է դիմում ՊԵԿ-ին կամ պատկան այլ մարմիններին: Դիմում է այն ժամանակ, երբ գործը սկսում է, ընթացք ստանում, և երբ վեճ է առաջանում. «Հարկային ծառայությանը ուզում են օգտագործել որպես գործիք մարդկանց պատասխանատվության ենթարկելու համար»:
Փաստաբան Սամվել Ջաղինյանը հակադարձեց Ա. Ալավերդյանին` ասելով, որ եթե դատական համակարգը չի պաշտպանում քաղաքացու իրավունքները, ապա ուր պետք է դիմի քաղաքացին:
Քննարկմանը ներկա էր նաև սփյուռքի փոխնախարար Վարդան Մարաշլյանը: Նա էլ հավաստիացրեց, որ նախարարություն հաճախ են դիմում սփյուռքահայեր, և իրենք փորձում են աջակցել դիմողներին: Սակայն ԱԺ պատգամավոր Ստեփան Սաֆարյանն էլ կարծում է, որ սփյուռքի նախարարությունը չպետք է սպասի, թե երբ իրենց կդիմի սփյուռքահայը, այլ ինքը պետք է շահախնդիր լինի, և այս գործերով հանդիպումեր, զրույցեր ունենա այդ մարդկանց հետ ու ավելի նախաձեռնող լինի: Ի դեպ, փոխնախարար Մարաշլյանը խոստովանեց, որ իրենք Նարեկ Հարթունյանի գործով չեն զբաղվել, քանի որ վերջինս գործով իրենց որևէ մեկը չի դիմել:
«Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Ստեփան Սաֆարյանը հիշեցրեց մի խումբ կոնգրեսականների կարճաժամկետ այցը Հայաստան, որի ժամանակ նրանք նախագահի և ԱԺ նախագահի հետ հանդիպումներում բացահայտ ասել են, որ Հայաստանը տանուլ է տալիս, որովհետև բարենպաստ ներդրումային միջավայր չունի, անգամ սփյուռքի հայ գործարարները չեն ցանկանում Հայաստանում գործ դնել, ուրեմն սա մեկ հայի վարկաբեկման կամ չարախոսման հետևանք չէ: «Մարդիկ հիրմար չեն, ունեն դեսպանատներ, կազմակերպություններ, որոնք ակտիվորեն հետևում են: Կոնգրեսականն ինքն ասում է, որ Հայաստանը պետք է այնպես անի, որ իր ներդրումային միջավայրը բարելավվի, որպեսզի գոնե սփյուռքի հայերը ցանկություն ունենան ներդրում կատարել, որպեսզի երկիրը չխեղդվի, սա արդեն չափազանց լուրջ է, չափազանց խիստ է Հայաստաի համար»,- կարծում է պատգամավորը:
Ստեփան Սաֆարյանը ծանոթացել է «Փարիզյան սուրճի» սեփականատիրոջ գործին, պատգամավորի քույրն էլ պաշտպանել է սփյուռքահայ մեկ այլ գործարարի, ով Հայաստանում կարպետագործության ոլորտում ներդրումներ է կատարել և նրան նույնպես «քցել» են: Պատգամավորը մի մեխանիզմ է նկատել, որով առաջնորդվում են տեղացիները. տեղացի մի ավանտյուրիստ կարող է գալ, առաջարկել իրեն որպես աշխատող, տպավորություն թողնել, հետագայում անել անպատկերացնելին կատարած ներդրումների հետ. «Վերջում գործարարը հայտնվում է բացառիկ «քցված» վիճակում»,- նկատում է Ս. Սաֆարյանը:
Խնդիրը, ըստ նրա, ավելի է խորանում այն պատճառով, որ սփյուռքահայ ներդրողը մինչև վերջ չի կարող հասկանալ հայաստանյան իրականությունը կամ չի ցանկանում հարցերը լուծել այնպես, ինչպես այդ հարցերը կլուծեր հայաստանցին: Արդյունքում արդեն իսկ ունենք վտանգավոր նախադեպեր Ն.Հարթունյանի, Ր.Մեհերյանի, Ա.Գործունյանի, Ժ.Թորոսյանի գործերով:
«Ինչու Լինսի հիմնադրամը, այնուամենայնիվ, դադարեցրեց մեծ աջակցությունը Հայաստանին: Պատճառներից մեկը կարող է լինել այն, ինչի համար դադարեցվեցին Հազարամյակի մարտահրավերները»,- ասում է Ստեփան Սաֆարյանը:
«Փարիզյան սուրճի» օրինակը, սակայն, ՊԵԿ-ի նախագահի առաջին տեղակալը սփյուռքահայի կողմից իրականացրած հաջողված ներդրում է համարում: Պաշտոնյան վիճակագրությունն է վկայակուչում. Աշխեն Գործունյանը, 2007-ին սկսելով իր գործունեությունը, բարեհաջող բիզնես է ծավալել, և «Փարիզյան սուրճի» լուծարումից հետո` 2010-ին նոր ընկերություն է գրանցել` «Փարիզյան սուրճ ֆակտորի», որի 35 տոկոսի հիմնադիրը Աշխեն Գործունյանն է: 2010-ին ընկերությունը 90 մլն-ի իրացում է ունեցել, 2011-ին` 320 մլն-ի: Եթե 2010-ին 92 մլն է ներմուծել` վճարելով 6,5 մլն դրամ հարկ, ապա 2011-ին` 171 մլն է ներմուծել` վճարելով 31 մլն դրամ հարկ, ինչը, ըստ Ա. Ալավերդյանի, խոսում է բիզնեսի հաջողված լինելու մասին:
«Մեր այն հայրենակիցները, ովքեր որ այստեղ խնդիրներ են ունեցել, հիմնականում խնդիրը ունենում են անվստահելի անձանց հետ` գործադիր տնօրեն, հաշվապահ, որոնց սկզբից վստահում են, հետո չեն վստահում, և առաջ է գալիս լուրջ քաղաքացիական վեճեր` գույքի, սեփականության պահպանման հետ կապված»,- ասաց Արմեն Ալավերդյանը:
Վերջինս հորդորեց սփյուռքահայերին, ովքեր գործ են սկսում Հայաստանում և ներդրում անում, դիմել պետական ատյաններին անհրաժեշտ տեղեկատվություն, օգնություն ստանալու համար, հետո գործը սկսել, այլ ոչ թե խնդիր առաջանալու դեպքում դիմել ՊԵԿ-ին: Պաշտոնյան վստահ է, որ պետք է պատճառները վեր հանել, վերլուծել, վերացնել գործարար միջավայրի խոչընդոտները: Նա մասնավորեցնում է. օրինակ` գանգատարկման գործընթացները կատարելագործել, թափանցիկ դարձնել նմանատիպ վեճերը, լուսաբանել դատական գործընթացները:
ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արա Նռանյանն էլ հավելեց, որ այդ խնդիրները ոչ միայն սփյուռքահայերին են վերաբերում, այլ բոլորին. բոլորն էլ ունեն խնդիրներ հարկայինի, կադաստրի, դատական համակարգի հետ, բայց կա մի առանձնահատուկ խնդիր` հեռվից բիզնեսը կառավարելը:
Միևնույն ժամանակ ոչ հեռվից, այլ Հայաստանից կառավարվելու և կրկին «քցվելու» որպես վառ օրինակ է բերվում գերմանաբնակ Ժորժ Թոմասյանի գործը, ում շուրջ 70 մլն թալանել են, սակայն շինությունն այդպես էլ ավարտին չեն հասցրել: Արմեն Ալավերդյանն էլ նշեց, որ պետք է փաստաթղթերին տիրապետեն, կատարողական ակտ լինի, որպեսզի կարողանան հստակ գնահատել այս գործը:
Քննարկումը թեժացավ այն ժամանակ, երբ ԱՄՆ-ից միացած մտավորական, լրագրող Ասյա Ասատրյանը միջամտեց. «Որևիցե մի ամերիկահայ երբևիցե չի մտածի հայրենիքի պատվի հետ խախալ: Եթե յուրաքանչյուր հարց ձեզ մոտ ժամանակին լուծվի և ըստ այդմ լուծվի, այստեղ երբեք նման աղմուկ չէր բարձրացվի: Եվ յուրաքանչյուր ամերիկահայ դողում է Հայերնիքի պատվի համար: Եթե այդ անունը խարազանվում է կամ տեղաշարժվում է, ապա դա կատարվում է միայն Հայաստանից` ապարատների ոչ ճիշտ աշխատանքի համար»,- ասաց նա:
Արմեն Ալավերդյանին հայրենիքի պատվի շահարկումը մի փոքր զայրացրեց. «Եթե հայրենիքի առանձին ներկայացուցիչներ` լինեն չինովնիկ թե քաղաքացիներ, գողությամբ են զբաղվել, և այդ փաստն արձանագրում եք, խնդրեմ հենց դրա մասին խոսել,- ասաց Ալավերդյանը և խնդրեց «հայրենիք»
բառը զգուշությամբ ու հպարտությամբ օգտագործել,- ես հպարտանում եմ, որ իմ հայրենիքը Հայաստանն է: Այսօր բազմաթիվ վեճերի արդյունքում մենք քայլ առ քայլ պետք է գնանք դրան: 20 տարի առաջ ոչինչ չկար, հիմա մենք քննարկում ենք, 3 տարի առաջ սրա մասին խոսք չէր կարող գնալ, հիմա մենք բացեիբաց խոսում ենք թերությունների մասին, և այդպես առաջ ենք գնալու»:
«Մենք էլ ենք հպարտանում հայրենիքով, և ուզում ենք 20 տարի հետո էլ հպարտանալ, 100 տարի հետո էլ հպարտանալ, և միշտ հպարտ մնանք, մենք դրա համար ենք ուզում օրինական դաշտ բերել ամեն ինչ, որ միշտ հպարտ մնանք»,- նկատեց Սամվել Ջաղինյանը:
Այդուհանդերձ, ՊԵԿ-ի ներկայացուցիչը խոստացավ երկու գործով ծանոթանալ մանրամասներին և փաստաբանների հետ հանդիպել` դրանք քննարկելու համար: Իսկ թե արդյունքն ինչպիսին կլինի, ցույց կտա ժամանակը:

On February 24, a special live TV link-up between Armenia and the U.S. brought together diaspora investors, lawyers and tax authorities from Armenia to take a look at the issues involved regarding doing business in Armenia.
The link-up was organized by a group in Armenia that come out in support of the interests of diaspora investors. No one would argue that there is a lot of ground to cover on the topic.
One such investor, Edmond Khutyan, related how his company Arin Capital, had been criminally charged with tax evasion and premeditated bankruptcy eight months ago but he has yet to be questioned by Armenian tax officials on the matter.
Khutyan lawyer Nikolai Baghdasaryan noted that this negatively reflects on Armenian tax officials.
“If they don’t call the director in while at the same time charging the company doesn’t it leave the impression that a double standard is at work?” Baghdasaryan asked.
Participating in the discussion was Armen Alaverdyan, First Deputy to the President of the RA State Revenue Committee.
Alaverdyan confessed that he didn’t know the details of the Khutyan case. He only said that if the SRC has taken the matter to court it would definitely see it to its conclusion. The tax official promised to look into the matter, adding that if premeditated bankruptcy is the charge he didn’t believe that it would take a mere 1 or 2 months to resolve.
Alaverdyan stressed that diaspora investors can not only take advantage of the same rights as local Armenian businesspeople but aspects of foreign legislation as well. He sounded a more optimistic note than the lawyers representing diaspora investors and pointed to several success stories like VivaCell, Tufenkian and even Parisian Coffee. (The latter establishment was recently sold by its diaspora owner after she complained of heavy-handedness by Armenian tax officials.)
Alaverdyan noted that oftentimes diaspora investors are not adequately informed as to Armenian tax laws and this leads to a feeling that they are operating on an unlevel playing field. He said the government must do more to assist investors in this area.
He added that diaspora investors procrastinate in terms of petitioning the SRC and other agencies when problems arise. “They want to use the tax agency as a tool to force people to assume their obligations,” Alaverdyan said.
Also on hand was Vardan Marashlyan, Deputy Minister for Diaspora Affairs, who said that the ministry was doing all it could to assist diaspora investors and businesspeople who sought help.
Heritage Party MP Stepan Safaryan countered by saying that the ministry needs to be more pro-active in this regard and offer more outreach and information to prospective investors.
Marashlyan noted that the ministry was not involved in the Nareg Hartounian case since no one had asked for their assistance. (Hartounian and his family’s GH Storage Enterprises has been charged with tax evasion)
MP Safaryan recounted a recent visit to Armenia by a group of U.S. Congressmen. Safaryan noted that during meetings with the Armenian president and speaker of the parliament, the congressmen declared outright that Armenia was sliding backwards due to the lack of a favourable investment environment and that even diaspora investors didn’t want to do business in the country.
MP Safaryan said what’s at issue isn’t the case of one or two individual investors but a more widespread and systematic lack of faith in getting a fair shake.
He warned outside investors not to be taken in by sweet-talking local Armenian con artists who apply for a job, present a good face, and then take the investor for a ride.
MP Safaryan noted that problems are exacerbated since diaspora Armenians can’t really understand the ins and outs of the business reality and mentality at work in Armenia and avoid settling matters in the way things are traditionally done in the country.
The Heritage Party legislator pointed to the Lincy Fund backing out of further investment in Armenia and the Millennium Challenge Grant stopping further aid as two glaring examples of the problem.
SRC’s Alaverdyan pointed to the case of Parisian Coffee as a success story, noting that when owner Askhen Gortzounian launched the business in 2007 it got off to a promising start. The official noted that in 2010 the business (newly registered as Parisian Coffee Factory) had sales of 90 million AMD and 320 million in 2011.
He said that if the company, say, imported 92 million AMD worth of product in 2010 and paid 6.5 in tax, in 2011, the company had imports of 171 million and paid 31 million in tax. Alaverdyan claimed that such figures pointed to a profitable business.
Alaverdyan argued that most of the problems faced by diaspora investors stemmed from getting involved with unscrupulous individuals who are placed in positions of management. This, he said, oftentimes leads to civil disputes regarding property and ownership issues.
The SRC official advised prospective investors to get in touch with his agency first before actually starting any commercial enterprise in Armenia.
Alaverdyan conceded that tax agencies in Armenia needed to improve the way complaints are handled and to make the process all the more transparent.
ARF MP Ara Nranyan said these issues are faced not only by diaspora investors but everyone dealing with the tax agencies, court system and property registry (Cadastre).
MP Nranyan cited the example of George Tomasyan, a resident of Germany who managed a business in Armenia and was swindled out of 70 million.
Emotions flared when Asya Asatryan, a reporter from the States, got into the discussion.
She argued that if Armenia got its act together on this issue, people in the diaspora wouldn’t be raising such a fuss.
“You won’t find one American-Armenian who wants to discredit Armenia. If the name of Armenia is being dragged down, it’s the fault of the government’s failure to set things right,” Asatryan charged.
Armen Alaverdyan found the reference to Armenia’s dignity a bit much to take. He responded by saying that individual cases of corruption by Armenian official or citizens should be reported, rather than taking cheap swipes at the entire government.
“I am proud that I am a citizen of Armenia. Twenty years ago we had nothing and now we are discussing these matters out in the open. I’d say we’re on the right track,” Alaverdyan said.
armenia tax officials why dont you investigate all the crooks of armenia the list is long and the b ig business who dont paye taxes and the polices department. and the yerevan state university . and the big dairies and the hospital. and the mining industie.and the pharmacy and the construction. and overall every single persons in your government starting with the top to the bottom .tax inspectors we dont undertand your law. your law change with each person and you know it. and dont forget to inspect yourself . bunch of crooks. at this speed thanks to you no one will put a dime in your armenia. viva cell and tufenkian you must be joking .ask hetq the list of people who have been robbbbbb.just plain garbage