Եթե Պուտինը որոշի երկաթյա կափարիչ դնել այս եռացող կաթսայի վրա, ապա ինքը կեռա այդ կաթսայում
Ռուսաստանի Դաշնությունում լույս տեսնող «Նովայա գազետա» թերթը ֆինանսական լուրջ դժվարություններ ունի: Ընդդիմադիր համարվող այս թերթը ֆինանսավորում է Ազգային պահուստային բանկի ղեկավար և հիմնական բաժնետեր Ալեքսանդր Լեբեդևը, ում բանկային հաշիվների վրա արգելանք է դրվել, և ՌԴ կենտրոնական բանկը սկսել է այնտեղ ստուգումներ իրականացնել:
Այս խնդրի շուրջ «Հետքի» հարցերին պատասխանել է ռուսական «Նովայա գազետա» թերթի խմբագիր Դմիտրի Մուրատովը
Ինչո՞ւ են հատկապես հիմա այս ճնշումներն ահագնացել:
Որովհետև մենք, որպես ազատ լրատվամիջոց, աջակցել և գրել ենք խարդախ ընտրությունների դեմ իրականացված հասարակական հանրահավաքների մասին: Որովհետև մենք շարունակում ենք բացահայտել կոռուպցիան բարձրաստիճան պաշտոնյաների շրջանում, այդ թվում` Պուտինի և նրա մերձավորների: Նրանք, ում ձեռքում է այսօր իշխանությունը, հասկանում են, որ կորցնում են հասարակության աջակցությունը, նրանք կորցնում են իրենց ազդեցությունը և կարող են կորցնել իրենց միլիարդները: Ահա թե ինչու անկախ մեդիան, որը կենտրոնացած է հետաքննությունների և ազնիվ լրատվության վրա, համարվում է թշնամի:
Ինչպե՞ս և ե՞րբ առաջացան խնդիրները: Արդյո՞ք դրանք միայն ֆինանսական են:
Մենք միշտ ունեցել ենք խնդիրներ իշխանությունների հետ, բայց ճնշումը, որին մենք այսօր բախվել ենք, հավանաբար ամենաուժեղն է: Մենք այս ճնշումը զգացինք անցյալ տարվա վերջին, երբ ՌԴ Կենտրոնական բանկի ավելի քան 130 պաշտոնյաներ, իրավապահ մարմինների և Անվտանգության դաշնային ծառայության հետ, գնացել են Ալեքսանդր Լեբեդևի բանկի գրասենյակ:
Արդյո՞ք բանկային հաշիվները փակելը քաղաքական որոշման արդյունք է:
Իհարկե, մենք վստահ ենք, որ սա քաղաքական որոշում է: Նախ և առաջ, ԿԲ-ն ստուգել էր Լեբեդևի բանկը կես տարի առաջ: Նրանք որևէ անօրինական բան չէին գտել և խոստավանել էին, որ բանկը պահպանում է բոլոր օրենքները: Վեց ամիս անց նրանք կրկին եկան բանկ: Դա սովորական երևույթ չէ, նույնիսկ Ռուսաստանում:
Երկրորդ պատճառը. նրանց ուշադրության գլխավոր թիրախը Լեբեդևի անձնական բանկային հաշիվներն են, որտեղից նա ֆինանսավորում է «Նովայա գազետա»-ն, Բրիտանական թերթերը, քաղցկեղով հիվանդ երեխաներին և բարեգործական այլ ծրագրերը:
Երրորդ պատճառը. «Նովայա գազետա»-ն միակ լրատվամիջոցը չէ, որ այսօր դժվարություններ ունի: Սա միտում է: Մեզանից առաջ Գլխավոր դատախազությունը սկսել էր ստուգել անկախ «Դոժդ» հեռուստակայանի ֆինանսական աղբյուրները, «Գազպրոմը» փոփոխություններ արեց «Էխո Մոսկվի»` անկախ ռադիոկայանի տնօրենների խորհրդում: Միաժամանակ, իրավապահները ստուգում են քաղաքական հայտնի ակտիվիստ Ալեքսեյ Նավալի բանկային հաշիվները Կիրովում: Այսպիսով, բոլոր այս փաստերը թույլ են տալիս, որպեսզի ասենք, որ սա համակարգված քարոզարշավ է, որպեսզի բռի մեջ պահել անկախ քաղաքական և մեդիա ներկայացուցիչներին նախագահական ընտրություններից առաջ և հետո:
Թերթի դեմ ներկայացված հայցերը արդյո՞ք նույնպես քաղաքական դրդապատճառներ ունեն:
Սա կոռումպացված պաշտոնյաների մասին մեր հետաքննությունները կանխելու փորձ է: Կարևոր է նշել, որ վերջին մեկ կամ մեկուկես տարվա ընթացքում մեր դեմ 5 դատական գործ է սկսել նախագահական գրասենյակը (Управление делами президента РФ), որը մեր հետաքննություններից շատերի կիզակետում էր:
Դատական հայցերը տարբեր հետաքննություններից հետո են սկսվել: Արդյոք դա նշանակո՞ւմ է, որ «Նովայա գազետայի» համար հետաքննություն անցկացնելն արդեն վտանգավոր է:
Դա միշտ էլ վտանգավոր է եղել: Եվ ոչ միայն մեզ համար, այլ Ռուսաստանում յուրաքանչյուր ազնիվ լրագրողի համար: Ինչ վերաբերում է մեզ, ապա մենք կորցրել ենք 4 լրագրող. նրանք բոլորն էլ տարբեր թեմաներով հետաքննություններ են անցկացրել` բարձրաստիճան պաշտոնյաների, մարդու իրավունքների, Հյուսիսային կովկասի և այլ թեմաներով:
Ձեր կարծիքով, ինչպե՞ս կարող են լուծվել թերթի ֆինանսական խնդիրները, դուք ի՞նչ լուծում եք տեսնում թերթի աշխատանքները բնականոն ընթացքի բերելու համար:
Մենք պատրաստ ենք աշխատել առանց աշխատավարձի այնքան, որքան հնարավոր է: Մենք գիտենք, որ վաղ է խոսել ինչ-որ կոնկրետ լուծումների մասին: Մենք տակավին հավատում ենք, որ կկարողանանք լուծել այդ խնդիրնեը: Այսօր մենք ստանում ենք ֆինանսական աջակցության հարյուրավոր առաջարկներ տարբեր մարդկանցից` մեր ընթերցողներից, արվեստագետներից և բիզնեսմեններից, ովքեր պատրաստ են իրենց թոշակներից  և աշխատավարձերից գումար հատկացնել: Մենք շնորհակալ ենք բոլորից, բայց մենք չենք ընդունում այդ առաջարկությունները: Մենք գիտակցում ենք, որ կան հարյուրավոր ավելի կարևոր խնդիրներ, որոնք փողի կարիք ունեն: Օրինակ` քաղցկեղով հիվանդ երեխաները, ովքեր գումար չունեն հիմա, որովհետև կառումպացված պաշտոնյաները որոշել են ճնշում գործադրել Լեբեդևի և «Նովայա գազետա»-ի վրա:
Որքա՞ն ժամանակ կարող եք առանց ֆինանսավորման աշխատել, լրագրողներն ինչքա՞ն կդիմանան:
Մենք պատրաստ ենք աշխատել որքան հնարավոր է երկար:
Եթե ճնշումները քաղաքական ենթատեքստ ունեն, չե՞ք կարծում, որ Վլ. Պուտինի ընտրվելու դեպքում այդ ճնշումներն ավելի կմեծանան:
Եթե այդպես լինի, ապա դա միայն անհանգստություններ կպատճառի միայն իրեն: Դա կլինի իր քաղաքական կարիերայի վերջին որոշումներից մեկը: Նա չի հասկանում, որ մեր հասարակության մտածելակերպը փոխվել է: Մարդիկ անկախ լրատվամիջոցի, քաղաքական անկախության կարիք ունեն և տարբեր տեսակետեր լսելու հնարավորություն: Եթե նա որոշի երկաթյա կափարիչ դնել այս եռացող կաթսայի վրա, ապա ինքը կեռա այդ կաթսայում:
Որպես խմբագիր հնարավոր համարո՞ւմ եք Ռուսաստանում ազատ և արդար ընտրությունների անցկացումը:
Իհարկե: Դա հեշտ է: Եթե դու վստահ ես քեզ վրա, եթե դու չես վախենում մրցակցությունից, միայն տուր հավասար իրավունքներ բոլոր քաղաքական առաջնորդներին: Հավասար իրավունքներ ասվածը ներառում է` հավասար մուտք ունենալ հեռուստաընկերություններում, հավասար բյուրոկրատիկ պահանջներ յուրաքանչյուր թեկնածուին կամ քաղաքական կուսակցությանը  և այլն: Ընդհանրապես, հավասար իրավունքը նշանակում է քաղաքական ազատություն: Եթե մենք դա ունենք, մեր ընտրությունները կլինեն ազնիվ և արդար: Բայց, իհարկե, քանի դեռ գործող պաշտոնյաներն են իշխանության գլուխը, մենք չենք ունենա արդար ընտրություններ, որովհետև նրանք վախենում են կորցնել իրենց իշխանությունը և փողը, նրան վախենում են հնարավոր քրեական հետապնդումից:

Dmitry Muratov: “Corrupt officials decided to put pressure on Lebedev and Novaya Gazeta”
Because we, as independent media, supported and wrote about public rallies against dishonest elections. Because we continue to explore corruption among high ranking officials, including Putin and his cronies. Those who are in power today understand that they are losing public support, they are losing their power, and that they can lose their billions. This is why independent media, focusing on investigations and honest reportage, is considered the enemy.
When and how did such problems appear? Are they merely financial?
We have always had problems with authorities, but the pressure which we face today is probably the strongest. We started to face it at the end of the previous year, when more than 130 officials of the Central Bank, together with law enforcement and FSB (Federal Security Service), came to the office of Alexander Lebedev's bank.
Do you think the blocking of bank accounts is а political decision?
Of course we believe it is a political decision. First of all, the Central Bank checked Lebedev's bank half a year ago. They didn’t find anything illegal and acknowledged that the bank is following all the laws. 6 months later they came to the bank again. It is not ordinary practice, even in Russia. The second reason. The main target of their attention is Lebedev's personal bank account from which he sponsored Novaya Gazeta, British newspapers, children ill with cancer and other charity projects. The third reason. Novaya Gazeta is not the only media outlet which faces troubles today. It is a trend. Prior to us, the General Prosecutor's Office started to check financial sources of the independent TV station Dozhd, Gazprom made changes in the board of directors in independent radio station Eckho Moscow. Simmultaneously, law enforcement is checking bank accounts in Kirov of the famous political activist Alexey Navalny. So, all these facts allow us to say that this is a coordinated campaign to suppress independent political and media representatives before and after presidential elections.
Do you think legal suits filed against the newspaper have political undertones?
It is an attempt to stop us from publishing our investigations about corrupt officials. Important note: for the last year and a half we faced 5 suits from the Department of Presidential Affairs, which has many times been in the center of our investigations.
These suits were launched after the paper published some investigative reports. Does this mean that investigative reporting has become dangerous for Novaya Gazeta?
It has always been dangerous. And not only for us, but for every honest journalist in Russia. As for us, we lost 4 of our reporters. All of them published investigations on different topics: nazis, high ranked officials, human rights in the North Caucasus, etc.
How do you think the financial problems of Novaya Gazeta can be tackled? What solutions do you see in terms of getting the paper back on track?
We are ready to work without salary as much as it is possible. We believe that today it is early to talk about any specific solutions. We still believe that we will be able to resolve the problems. Today, we receive hundreds of offers with financial aid from different people - from our readers who are ready to donate their pensions and salaries, from artist and businessmen. We are very grateful to everybody, but we don’t accept these offers. We believe that there are hundreds of other more important issues which need money. For example children ill with cancer, who don’t get any money now, because corrupt officials decided to pressure Lebedev and Novaya Gazeta.
How long can the newspaper operate without adequate financing?  How long can reporters hold out?
We are ready to work without salary as long as it is possible.
If this pressure has political overtones, don't you think they will only increase after Putin gets elected president?
If so, it will cause troubles only for him. It will be one of the last decisions in his political career. He doesn’t understand that the mentality of our society has changed. People need independent media, political freedom and the chance to listen to different voices. If he decides to put an iron cover over this boiling pot, he will boil in it himself.
As an editor, do you think it is possible to have free and fair elections in Russia?
Of course. It is simple. If you are confident in yourself, if you are not afraid of competition, just give equal rights to every political leader. Equal rights include equal access to TV, equal beauracratic requirements of every candidate or political party and so on. In general, equal rights mean political freedom. If we had it, our elections would be honest and fair. But of course as long as the ruling authorities are in power we will not have fair elections. Because they are afraid of losing their power and money...they are afraid of possible criminal prosecution.