Ալավերդին Համբուրգ դառնալու ճանապարհին
Սեպտեմբերի սկզբին Ալավերդու ճոպանուղու պատերին փակցված անստորագիր թռուցիկներից ալավերդցիները տեղեկացան, որ «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ» ընկերությունը (Ալավերդու պղնձաձուլական գործարան) Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի հետ համաձայնեցրել է նոր վարկային ծրագիր: Ինչպես հայտնում է թռուցիկը, ծրագրով ընկերությունը մտադիր է մեղմել իր շահագործման հետ կապված բնապահպանական, առողջապահական եւ անվտանգության որոշ խնդիրներ:
«Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կկազմի 13մլն ԱՄՆ դոլար, որից 10մլն դոլարը կֆինանսավորվի Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի վարկային միջոցների հաշվին, իսկ 3մլն ԱՄՆ դոլարը' ընկերության սեփական միջոցների հաշվին»,-գրված է թռուցիկում:
Թե ծրագիրը ալավերդցիներին մեծապես հուզող առողջապահական կոնկրետ ի՞նչ խնդիրներ է իրականում ընդգրկում, թռուցիկը չի բացատրում: Սակայն, այն երաշխավորում է, որ ծրագրի գործողությամբ թաց մաքրման սարքավորումներ կներդրվեն, որոնց արդյունքում շրջակա միջավայրի անօրգանական փոշու արտանետումները 2007թ.-ին կնվազեն շուրջ 98 տոկոսով, իսկ ծծմբային գազերի արտանետումը 2009թ.-ից սկսած այսօրվա համեմատ կկրճատվի ավելի քան 60 տոկոսով: Բնականաբար, ներդրողն առանց ակնկալիքի ոչ մի ներդրում չի անում:
Եվ նշված բնապահպանական խոստումներն էլ, պարզվում է, բխում են հենց դրանից: Թռուցիկի հեղինակները հայտնում են, որ նոր տեխնոլոգիական ներդրումների ավարտին զուգահեռ Ալավերդիում մոտ 50 տոկոսով ավելանալու է սեւ պղնձի արտադրությունը: Սեպտեմբերի 5-ին Ալավերդու «Մանես» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստի վերջում խնդրին ինքնաբուխ անդրադարձավ հիմնադրամի հիմնադիր, «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Վալերի Մեջլումյանը, որից էլ հայտնի դարձավ, որ թռուցիկի հեղինակը «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ» ընկերության ղեկավարությունն է, իսկ թռուցիկները, ըստ հավաստի տեղեկությունների, պատերին փակցվել են Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի պահանջով:
Վ. Մեջլումյանը նիստում հայտնեց, որ «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ» ՓԲԸ-ն Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի հետ ստորագրել է փաստաթուղթ, ըստ որի 10մլն ԱՄՆ դոլարով 24 ամսվա ընթացքում կառուցվելու է այն արտադրամասը, որն այսօրվա հետ համեմատած 60 տոկոսով նվազեցնելու է արտանետվող գազերի ծավալը: Սեւ պղնձի արտադրությունը, ըստ պրն Մեջլումյանի, ավելանալու է 1,5 անգամ' վերակառուցման առաջին փուլում, իսկ «2-րդ փուլը նշանավորվելու է պղնձաձուլական գործարանի արմատական վերակառուցմամբ»: Սակայն պարզվում է, որ առաջիկա 5-7 տարիներին Ալավերդիում սեւ պղնձի արտադրության ծավալների նաեւ 50 տոկոսից ավելի ընդլայնում է սպասում, դա փաստեց նաեւ Վ. Մեջլումյանը:
«Մեր «Վալեքս» խումբը 5-7 տարվա ընթացքում կարտադրի ոչ պակաս, քան 40 հազար տոննա պղնձի խտանյութ: Իրենց արտադրած խտանյութը Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանում վերամշակելու ցանկություն են հայտնում Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային եւ Վրաստանի Մառնեուլի լեռնահանքային կոմբինատները: Այստեղ պետք է վերամշակվի նաեւ Թեղուտում արտադրվող շուրջ 32 հազար տոննա խտանյութը»,- ասաց Վ. Մեջլումյանը: Նրա հավաստմամբ՝ ծրագրի առաջին փուլը 1-2 տարվա ընթացքում նախապատրաստում է հենց այս արտադրությունը: «Երկրորդ փուլում,- շարունակեց Վ. Մեջլումյանը,- 5 տարվա ընթացքում 85 հազար տոննայից ավելի պղնձի խտանյութ է ձուլվելու Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանում, դրա համար մենք 2-3 տարի գերմանական մեր բարեկամների հետ զուտ պատրաստելու ենք ժամանակակից, ամբողջովին մաքուր արտադրություն նախատեսող պղնձաձուլարան, այնպիսին, ինչպիսին, օրինակ, Գերմանիայի Համբուրգ քաղաքի կենտրոնում տեղադրված պղնձաձուլարանը, որը տարեկան ձուլում է 370 հազար տոննա պղնձի խտանյութ, բայց արտանետվող գազ չկա, ամբողջովին մաքուր է,- ոգեւորված ներկայացնում էր պրն Մեջլումյանը՝ մոռանալով, որ ինքը ամբողջությամբ մաքուր արտադրությամբ պղնձաձուլարան է երազում կառուցել ոչ թե Գերմանիայի Համբուրգ քաղաքի հարեւանությամբ գտնվող մեկ այլ քաղաքում, այլ Հայաստանում, որտեղ օրենքները չեն գործում:
Իսկ նրան պատկանող գործարանն իր վերագործարկման օրվանից մահ է սփռում շրջապատում:
Քաղաքում վերջին 5 տարիներին էկոլոգիական ազդեցությունների արդյունքում գրանցվել են շուրջ 68 անոմալ եւ մեռելածին երեխաներ, տարեկան գրանցվում են շուրջ 45 անեմիայով հիվանդ հղիներ, մեծ թիվ են կազմում հղիների վիժումները, չարորակ ուռուցքային եւ սրտանոթային ծանր հիվանդությունները: Ալավերդցիները գործարանի արտանետումների արդյունքները զգում են իրենց մաշկի վրա: Դրա համար էլ, երբ պրն Մեջլումյանը ալավերդցիներին փորձում է մխիթարել ամբողջովին մաքուր արտադրությամբ, Համբուրգի պղնձաձուլարանի նման պղնձաձուլարան կառուցելու իր մտադրությամբ, Ալավերդիում դա բլեֆ են համարում, քանի որ մեր երկրի կառավարությունը չի գիտակցում գենոֆոնդի պահպանության կարեւորությունը ու ներդրող Մեջլումյանի առաջ նման պահանջ առանձնապես չի դնում: Դա փաստում է նաեւ այն, որ ընկերության կողմից Ալավերդու շրջակա միջավայրն աղտոտելու համար վճարվող բնապահպանական վճարներից ՀՀ կառավարությունը գրոշներ է տալիս Ալավերդուն, որոնք, սակայն, վերահսկողության բացակայության պատճառով չեն ուղղվում մարդկանց կորցրած առողջության ու բնության վերականգնմանը:
Իր խոսքում պրն Մեջլումյանը նաեւ հավաստիացնում էր, որ ծրագրի ինժեներա-տեխնիկական աշխատանքները Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի աջակցությամբ վերահսկելու են աշխարհի լավագույն ֆիրմաներն ու կազմակերպությունները, սակայն, չգիտես ինչու, նա խուսափում է ծրագրի մասին ուղղակիորեն խոսել ալավերդցիների հետ՝ գերադասելով անստորագիր եւ անհասցե թռուցիկները: Մինչդեռ ՀՀ օրենսդրությունը պահանջում է նման ծրագրեր սկսելուց առաջ հանրային լսումներ կազմակերպել: Օրենքի այս պահանջի մասին, անշուշտ, գիտի նաեւ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը, սակայն դրանից որեւէ բան չի փոխվում:
Ալավերդու քաղաքապետ Արթուր Նալբանդյանն այս առնչությամբ սեփական կարծիք չունի, մեր հարցին' տեղյա՞կ է այս ծրագրից, քաղաքապետը պատասխանեց՝ ոչ, սակայն ասաց, որ վստահում է Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկին:
Վալերի Մեջլումյանը նշեց, որ մոտ վեց ամսվա ընթացքում սկսվելու են Թեղուտի հանքի կառուցման մեծածավալ աշխատանքները, որի համար ընկերությանն առաջին փուլում անհրաժեշտ է 160-170մլն ԱՄՆ դոլար: «Սա նշանակում է,-ասաց Վ. Մեժլումյանը, որ մոտակա 1-2 տարվա ընթացքում այստեղ 1500-ից 2000 մարդ է աշխատելու՝ որպես շինարար եւ փականագործ, իսկ աշխատանքները սկսելուց հետո, 7-8 տոննա հանքաքար մշակելու դեպքում, Թեղուտում կաշխատեն ոչ պակաս, քան 1500 հաստիքային աշխատողներ, 1200 հոգի էլ աշխատելու է օժանդակ տնտեսություններում: Թեղուտը տալու է 3000 աշխատատեղ»:
Որքանո՞վ են իրատեսական «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ»-ի ղեկավարի այս խոստումները: Եթե որպես հիմք ընդունենք պրն Մեջլումյանի նախորդ տարիների խոստումները, ապա դրանք հուսադրող չեն, քանի որ դեռ երեք տարի առաջ, երբ ընկերությունը մտադիր էր Ալավերդիում ավելացնել սեւ պղնձի արտադրության ծավալը, պրն Մեջլումյանը տեղական հեռուստաեթերում ալավերդցիներին երկու տարվա ընթացքում խոստանում էր 2000 աշխատատեղ, սակայն այսօր Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանում աշխատում է հազիվ 700 մարդ, ճիշտ այնքան, որքան աշխատել են, ասենք, 2000թ.-ին: Իսկ Թեղուտում արդեն հատվում է 600 հեկտարանոց անտառը: Գործարարը թեղուտցիներից 1հա հողը գնում է 400 հազար դրամով: Գյուղացին այլընտրանք չունի, քանի որ միջոցներ չկան այդ հողերը մշակելու համար, ստիպված վաճառում է իր հողը: Իսկ ի՞նչ է լինելու այստեղ մի քանի տարի հետո, երբ ընդերքից կհանվի պղինձը' անապատ եւ անհող գյուղացիներ:

Is Alaverdi Really Turning into Hamburg?
In the beginning of September the residents of Alaverdi learned from flyers distributed around town the Armenian Copper Program (ACP), CJSC (the Alaverdi copper-smelting plant) had arranged for a new loan project with the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD). According to the flyers, the project aims to address some of the ecological, health, and safety problems related to the operation of the plant.
“The total project costs $13 million, $10 million of which will be allocated by the EBRD as a loan and the remaining $3 million of which will be invested by the company,” the announcement reads.
The flyer doesn't go into detail regarding which of the health-related problems that greatly affect the residents of Alaverdi the project will address. But it promises that the planned introduction of new purification equipment will ensure that the level of environmental pollution caused by inorganic dust will be reduced by 98 percent in 2007, and beginning in 2009, the emission of sulfur trioxide will be reduced by more than 60 percent compared to the present levels.
Of course, all investors have their own interests, and this is the case with these ecological promises as well. The authors of the flyer announce that in parallel with the introduction of new technologies, the production of black copper in Alaverdi will increase by 50 percent. At a September 5, 2006 session of the board of trustees of the Alaverdi Manes Fund, this issue was spontaneously addressed by Valery Mejlumyan, the founder of the fund and executive director of ACP, and it became clear that the flyers had been drafted by ACP management and posted all over Alaverdi at the insistence of the EBRD.
Mejlumyan informed the gathering that ACP had signed an agreement with EBRD to build within the course of 24 months a new production department which will reduce the gas emission by 60 percent. He explained that the production of black copper would increase 1.5 times during the first stage of reconstruction and “the second stage will be crowned with the radical reconstruction of the plant.” But it also became clear that in the coming years the volumes of black copper would grow beyond the 50 percent level.
“In the course of five to seven years our Vallex Group will produce no less than 40, 000 tons of copper concentrate. The Zangezur Copper Molybdenum plant and the Marneuli mining plant in Georgia have expressed their desire to process the concentrates they produce at the Alaverdi copper-smelting plant. About 32,000 tons of concentrate produced in Teghut will also be processed here,” Mejlumyan said.
According to Mejlumyan, the project is expected to handle that capacity during the first stage, within one or two years. “In the second stage, in the course of five years, more than 85,000 tons of copper concentrate will be smelted at the Alaverdi plant. To do this, during the first two or three years we and our German colleagues will construct a modern and ecologically safe copper smelter, like the one in the center of Hamburg, for example, which processes 370,000 tons of copper concentrate annually. And there will be no gas emissions, a completely clean production process,” Mejlumyan said, forgetting in his enthusiasm that he was planning to build a completely clean smelter not in the German city Hamburg but in Armenia, where the laws don't work and where the plant he owns has spread death in the neighborhood since the day it was reopened.
Because of the ecological damage that ACP has caused, in the last five years there have been 68 registered cases of babies born with birth defects or stillborn in Alaverdi; there have been 45 pregnant women with anemia each year; there have been many cases of miscarriage, malignant growths, and cardiovascular disease. For five years, the people who live in Alaverdi have felt the effects of pollution from the copper plant on their own skins. So they don't take it seriously when Valery Mejlumyan promises that he will build a copper smelter as clean as the one in Hamburg, since the government of our country has thus far failed to recognize the importance of protecting our gene pool, and makes few demands on investor Mejlumyan in this regard. Furthermore, the government provides Alaverdi with next to nothing out of the ecological fines that ACP pays for polluting the environment. And there is no supervision to ensure that what little they do provide goes toward restoring the health of the population.
Mejlumyan assured his trustees that the engineering and construction work would be supervised by leading international companies and organizations in addition to EBRD, but he avoided talking face-to-face with the residents of Alaverdi, preferring to distribute anonymous and address-less flyers. However the laws of Armenia require public hearings before such projects begin. Of course, the EBRD is also aware of this legal requirement, but this knowledge changes nothing.
Alaverdi Mayor Artur Nalbandyan has no opinion of his own on the matter. When asked whether he was aware of the project the mayor said no, but added that he trusted the European Bank on Reconstruction and Development.
Valery Mejlumyan noted that within some six months large-scale construction work in the Teghut mine would begin, for which the company would need $160-170 million in the first phase. “This means, he said, that within one to two years, from 1,500 to 2,000 people will be hired as construction workers and mechanics and once the mine opens, in order to process seven or eight tons of ore, no less than 1,500 people will be employed at Teghut mine and another 1,200 people will have jobs at subsidiary companies. Teghut will provide 3,000 jobs.”
How realistic are these promises? Based on the promises that Mejlumyan has made in the past, the picture is not encouraging. Three years ago, when the company was planning to increase its production of black copper, Mejlumyan went on local TV to promise Alaverdi residents that 2,000 new jobs would be created, today barely 700 people are employed at the Alaverdi copper-smelting plant – exactly the same number that worked in 2000, for example. As for Teghut, 600 hectares of forest is now being cut down there. The plant is buying one hectare of land from the villagers for 400,000 drams (less than $1,000). The villagers have no alternative than to sell, since they have no means to cultivate the land. But what will be left here after a few years when the copper has been extracted? Just a desert and landless villagers.