Ալավերդին Համբուրգ դառնալու ճանապարհին
Սեպտեմբերի սկզբին Ալավերդու ճոպանուղու պատերին փակցված անստորագիր թռուցիկներից ալավերդցիները տեղեկացան, որ «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ» ընկերությունը (Ալավերդու պղնձաձուլական գործարան) Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի հետ համաձայնեցրել է նոր վարկային ծրագիր: Ինչպես հայտնում է թռուցիկը, ծրագրով ընկերությունը մտադիր է մեղմել իր շահագործման հետ կապված բնապահպանական, առողջապահական եւ անվտանգության որոշ խնդիրներ:
«Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կկազմի 13մլն ԱՄՆ դոլար, որից 10մլն դոլարը կֆինանսավորվի Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի վարկային միջոցների հաշվին, իսկ 3մլն ԱՄՆ դոլարը' ընկերության սեփական միջոցների հաշվին»,-գրված է թռուցիկում:
Թե ծրագիրը ալավերդցիներին մեծապես հուզող առողջապահական կոնկրետ ի՞նչ խնդիրներ է իրականում ընդգրկում, թռուցիկը չի բացատրում: Սակայն, այն երաշխավորում է, որ ծրագրի գործողությամբ թաց մաքրման սարքավորումներ կներդրվեն, որոնց արդյունքում շրջակա միջավայրի անօրգանական փոշու արտանետումները 2007թ.-ին կնվազեն շուրջ 98 տոկոսով, իսկ ծծմբային գազերի արտանետումը 2009թ.-ից սկսած այսօրվա համեմատ կկրճատվի ավելի քան 60 տոկոսով: Բնականաբար, ներդրողն առանց ակնկալիքի ոչ մի ներդրում չի անում:
Եվ նշված բնապահպանական խոստումներն էլ, պարզվում է, բխում են հենց դրանից: Թռուցիկի հեղինակները հայտնում են, որ նոր տեխնոլոգիական ներդրումների ավարտին զուգահեռ Ալավերդիում մոտ 50 տոկոսով ավելանալու է սեւ պղնձի արտադրությունը: Սեպտեմբերի 5-ին Ալավերդու «Մանես» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նիստի վերջում խնդրին ինքնաբուխ անդրադարձավ հիմնադրամի հիմնադիր, «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Վալերի Մեջլումյանը, որից էլ հայտնի դարձավ, որ թռուցիկի հեղինակը «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ» ընկերության ղեկավարությունն է, իսկ թռուցիկները, ըստ հավաստի տեղեկությունների, պատերին փակցվել են Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի պահանջով:
Վ. Մեջլումյանը նիստում հայտնեց, որ «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ» ՓԲԸ-ն Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի հետ ստորագրել է փաստաթուղթ, ըստ որի 10մլն ԱՄՆ դոլարով 24 ամսվա ընթացքում կառուցվելու է այն արտադրամասը, որն այսօրվա հետ համեմատած 60 տոկոսով նվազեցնելու է արտանետվող գազերի ծավալը: Սեւ պղնձի արտադրությունը, ըստ պրն Մեջլումյանի, ավելանալու է 1,5 անգամ' վերակառուցման առաջին փուլում, իսկ «2-րդ փուլը նշանավորվելու է պղնձաձուլական գործարանի արմատական վերակառուցմամբ»: Սակայն պարզվում է, որ առաջիկա 5-7 տարիներին Ալավերդիում սեւ պղնձի արտադրության ծավալների նաեւ 50 տոկոսից ավելի ընդլայնում է սպասում, դա փաստեց նաեւ Վ. Մեջլումյանը:
«Մեր «Վալեքս» խումբը 5-7 տարվա ընթացքում կարտադրի ոչ պակաս, քան 40 հազար տոննա պղնձի խտանյութ: Իրենց արտադրած խտանյութը Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանում վերամշակելու ցանկություն են հայտնում Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային եւ Վրաստանի Մառնեուլի լեռնահանքային կոմբինատները: Այստեղ պետք է վերամշակվի նաեւ Թեղուտում արտադրվող շուրջ 32 հազար տոննա խտանյութը»,- ասաց Վ. Մեջլումյանը: Նրա հավաստմամբ՝ ծրագրի առաջին փուլը 1-2 տարվա ընթացքում նախապատրաստում է հենց այս արտադրությունը: «Երկրորդ փուլում,- շարունակեց Վ. Մեջլումյանը,- 5 տարվա ընթացքում 85 հազար տոննայից ավելի պղնձի խտանյութ է ձուլվելու Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանում, դրա համար մենք 2-3 տարի գերմանական մեր բարեկամների հետ զուտ պատրաստելու ենք ժամանակակից, ամբողջովին մաքուր արտադրություն նախատեսող պղնձաձուլարան, այնպիսին, ինչպիսին, օրինակ, Գերմանիայի Համբուրգ քաղաքի կենտրոնում տեղադրված պղնձաձուլարանը, որը տարեկան ձուլում է 370 հազար տոննա պղնձի խտանյութ, բայց արտանետվող գազ չկա, ամբողջովին մաքուր է,- ոգեւորված ներկայացնում էր պրն Մեջլումյանը՝ մոռանալով, որ ինքը ամբողջությամբ մաքուր արտադրությամբ պղնձաձուլարան է երազում կառուցել ոչ թե Գերմանիայի Համբուրգ քաղաքի հարեւանությամբ գտնվող մեկ այլ քաղաքում, այլ Հայաստանում, որտեղ օրենքները չեն գործում:
Իսկ նրան պատկանող գործարանն իր վերագործարկման օրվանից մահ է սփռում շրջապատում:
Քաղաքում վերջին 5 տարիներին էկոլոգիական ազդեցությունների արդյունքում գրանցվել են շուրջ 68 անոմալ եւ մեռելածին երեխաներ, տարեկան գրանցվում են շուրջ 45 անեմիայով հիվանդ հղիներ, մեծ թիվ են կազմում հղիների վիժումները, չարորակ ուռուցքային եւ սրտանոթային ծանր հիվանդությունները: Ալավերդցիները գործարանի արտանետումների արդյունքները զգում են իրենց մաշկի վրա: Դրա համար էլ, երբ պրն Մեջլումյանը ալավերդցիներին փորձում է մխիթարել ամբողջովին մաքուր արտադրությամբ, Համբուրգի պղնձաձուլարանի նման պղնձաձուլարան կառուցելու իր մտադրությամբ, Ալավերդիում դա բլեֆ են համարում, քանի որ մեր երկրի կառավարությունը չի գիտակցում գենոֆոնդի պահպանության կարեւորությունը ու ներդրող Մեջլումյանի առաջ նման պահանջ առանձնապես չի դնում: Դա փաստում է նաեւ այն, որ ընկերության կողմից Ալավերդու շրջակա միջավայրն աղտոտելու համար վճարվող բնապահպանական վճարներից ՀՀ կառավարությունը գրոշներ է տալիս Ալավերդուն, որոնք, սակայն, վերահսկողության բացակայության պատճառով չեն ուղղվում մարդկանց կորցրած առողջության ու բնության վերականգնմանը:
Իր խոսքում պրն Մեջլումյանը նաեւ հավաստիացնում էր, որ ծրագրի ինժեներա-տեխնիկական աշխատանքները Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի աջակցությամբ վերահսկելու են աշխարհի լավագույն ֆիրմաներն ու կազմակերպությունները, սակայն, չգիտես ինչու, նա խուսափում է ծրագրի մասին ուղղակիորեն խոսել ալավերդցիների հետ՝ գերադասելով անստորագիր եւ անհասցե թռուցիկները: Մինչդեռ ՀՀ օրենսդրությունը պահանջում է նման ծրագրեր սկսելուց առաջ հանրային լսումներ կազմակերպել: Օրենքի այս պահանջի մասին, անշուշտ, գիտի նաեւ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը, սակայն դրանից որեւէ բան չի փոխվում:
Ալավերդու քաղաքապետ Արթուր Նալբանդյանն այս առնչությամբ սեփական կարծիք չունի, մեր հարցին' տեղյա՞կ է այս ծրագրից, քաղաքապետը պատասխանեց՝ ոչ, սակայն ասաց, որ վստահում է Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկին:
Վալերի Մեջլումյանը նշեց, որ մոտ վեց ամսվա ընթացքում սկսվելու են Թեղուտի հանքի կառուցման մեծածավալ աշխատանքները, որի համար ընկերությանն առաջին փուլում անհրաժեշտ է 160-170մլն ԱՄՆ դոլար: «Սա նշանակում է,-ասաց Վ. Մեժլումյանը, որ մոտակա 1-2 տարվա ընթացքում այստեղ 1500-ից 2000 մարդ է աշխատելու՝ որպես շինարար եւ փականագործ, իսկ աշխատանքները սկսելուց հետո, 7-8 տոննա հանքաքար մշակելու դեպքում, Թեղուտում կաշխատեն ոչ պակաս, քան 1500 հաստիքային աշխատողներ, 1200 հոգի էլ աշխատելու է օժանդակ տնտեսություններում: Թեղուտը տալու է 3000 աշխատատեղ»:
Որքանո՞վ են իրատեսական «Արմենիան Քափըր Փրոգրամ»-ի ղեկավարի այս խոստումները: Եթե որպես հիմք ընդունենք պրն Մեջլումյանի նախորդ տարիների խոստումները, ապա դրանք հուսադրող չեն, քանի որ դեռ երեք տարի առաջ, երբ ընկերությունը մտադիր էր Ալավերդիում ավելացնել սեւ պղնձի արտադրության ծավալը, պրն Մեջլումյանը տեղական հեռուստաեթերում ալավերդցիներին երկու տարվա ընթացքում խոստանում էր 2000 աշխատատեղ, սակայն այսօր Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանում աշխատում է հազիվ 700 մարդ, ճիշտ այնքան, որքան աշխատել են, ասենք, 2000թ.-ին: Իսկ Թեղուտում արդեն հատվում է 600 հեկտարանոց անտառը: Գործարարը թեղուտցիներից 1հա հողը գնում է 400 հազար դրամով: Գյուղացին այլընտրանք չունի, քանի որ միջոցներ չկան այդ հողերը մշակելու համար, ստիպված վաճառում է իր հողը: Իսկ ի՞նչ է լինելու այստեղ մի քանի տարի հետո, երբ ընդերքից կհանվի պղինձը' անապատ եւ անհող գյուղացիներ:

Алаверди становится Гамбургом
В начале сентября на стенах Алавердинской канатки появились анонимные листовки. В них говорилось о том, что компания "Эй-Си-Пи" (Медеплавильный завод г.Алаверди) согласовала с Европейским банком реконструкции и развития новую кредитную программу и, что по этой программе компания намерена в некоторой степени решить связанные с ее деятельностью вопросы здравоохранения, защиты окружающей среды и безопасности.
“Общая стоимость программы составляет 13 млн. долларов США, из коих 10 млн. предоставит Европейский банк реконструкции и развития, а 3 млн. компания вложит из собственных средств”, - отмечено в листовке.
В ней не объясняется какую именно конкретную задачу по здравохранению, тревожащую, в основном, алавердинцев, будет решать эта программа? Но гарантируется, что с действием программы будут внедрены машины по влажной уборке, в результате чего выбросы неорганической пыли в окружающую среду снизятся на 98 %, а выбросы серных газов, начиная с 2009г., по сравнению с сегодняшним днем, сократятся более чем на 60%.
Естественно, без видов на дивиденды инвестиции не делаются. Обещания по защите окружающей среды, оказывается, связаны с этим. Авторы листовки сообщают, что, параллельно с завершением внедрений новых технологий, производство черной меди в Алаверди увеличиться почти на 50%.
5 сентября к концу заседания Совета попечителей Алавердинского фонда “Манес” к вопросу спонтанно обратился основатель фонда, главный директор компании “Армениан Капр Програм” Валерий Меджлумян. Из его речи стало ясно, что листовки – дело рук руководства компании “Армениан Капр Программ”. По достоверной информации листовки были расклеены на стенах по требованию Европейского банка реконструкции и развития.
На заседании Г-н Меджлумян заявил, что ООО “Армениан Капр Програм” подписало с Европейским банком реконструкции и развития документ, из которого следует, что в течение 24 месяцев на 10 млн. долларов США будет построен такой производственный участок, который, по сравнению с настоящим, снизит на 60% объем выхлопных газов.
По словам г-на Меджлумяна, на первом этапе реконструкции производство черной меди, увеличиться на 1,5%, а “второй этап ознаменуется радикальной реконструкцией медеплавильного завода”. Но он засвидетельствовал также и о том, что, как выясняется, в Алаверди в предстоящие 5-7 лет ожидается расширение производства меди более чем на 50%.
“Наша группа “Валлес” в течение 5-7 лет произведет не менее 40 тысяч тонн медного концентрата. Желание переработки собственно произведенного концентрата в Алавердинском медеплавильном заводе выразили Зангезурский медномолибденовый и Марнеулский горно-рудный комбинат в Грузии. Так же здесь должны подвергнуться переработке около 32 тысячи тонн концентрата, произведенного в Тегуте”, - сказал В.Меджлумян.
По его заверениям, первый этап программы (1-2 года) будет отведен для подготовки именно этого производства. “На втором этапе, в течение 5 лет, в Алавердинском медно-литейном заводе должно быть отлито более 85 тысяч тонн медного концентрата. Для этого мы с нашими немецкими партнерами должны создать современную, предполагающую совершенно чистое производство литейную, такую, как функционирующая центре немецкого города Гамбург. Здесь отливается в год 370 тысяч тонн медного концентрата с соблюдением требований совершенно чистого производства, без выхлопных газов, ”, - воодушевленно представлял планы г-н В.Меджлумян, забыв при этом, что он мечтает о налаживании совершенно чистого литейного производства не в каком-либо еще, находящемся в соседстве с немецким Гамбургом, городе, а в Армении, где не действуют законы. А принадлежащий ему завод со дня своего восстановления сеет смерть вокруг.
За последние 5 лет из-за экологических воздействий в г. Алаверди зарегистрировано 68 новорожденных с аномалиями или мертворожденных детей, за год 45 беременных женщин обнаруживаются заболевания анемией, высокое число составляют выкидыши, болезни злокачественной опухоли и сердечно-сосудистые заболевания.
Результаты выбросов завода алавердинцы чувствуют на себе. Поэтому, когда г-н Меджлумян пробует утешить их абсолютно чистым производством, намереваясь построить, как в Гамбурге, такую же литейную, в Алаверди это воспринимают как блеф. Ведь наше правительство не осознает важность сохранения генофонда и перед инвестором Меджлумяном такого требования тоже, особенно, не ставит. Это подтверждается и тем фактом, что, из фонда охраны природы, куда поступают и выплаты компании за загрязнение окружающей среды в городе Алаверди, правительство РА выделяет городу гроши. Даже и эти деньги, из-за отсутствия контроля над их распределением, не служат ни восстановлению природы, ни людям, потерявшим здоровье.
В своей речи г-н Меджлумян также заверял, что контроль инженерно-технической работы при поддержке Европейского банка реконструкции и развития будут осуществлять лучшие в мире фирмы и организации. По непонятным причинам, он не стал говорить с алавердинцами о программе напрямую, предпочел листовки без подписей и адресата. Между тем, как по законодательству РА перед началом реализации подобных программ организации должны развернуть публичные слушания. О таком законодательном требовании, несомненно, знают и в Европейском банке реконструкции и развития, но это ничего не меняет.
Мэр города Алаверди Артур Налбандян по этому поводу собственного мнения не имеет. На наш вопрос, информирован ли он о программе, мэр ответил отрицательно, но добавил, что доверяет Европейскому банку реконструкции и развития.
Валерий Меджлумян отметил, что приблизительно в ближайшие 6 месяцев начнется широкомасштабное строительство рудника в Тегуте, для этого на первом этапе компании потребуются 160-170 млн. долларов США. “Это означает, - сказал Меджлумян, - что в ближайшие 1 – 2 года здесь будут работать строителями и слесарями 1500 - 2000 человек, а потом, когда начнется обработка 7-8- млн. тонн руды, в Тегуте будут работать не менее 1500 штатных работников, еще 1200 человек будут заняты в подсобных хозяйствах. В Тегуте будет 3000 рабочих мест”.
Насколько реальны эти обещания руководителя "Эй-Си-Пи"? Если взять во внимание обещания г-на Меджлумяна прежних лет, то они неутешительны, поскольку еще 3 года назад, когда компания была намерена увеличить в Алаверди масштаб производства черной меди, г-н Меджлумян по местному эфиру обещал алавердинцам 2000 рабочих мест, но сегодня в Алавердинском медеплавильном заводе работают от силы 700 человек: ровно столько, сколько работали, скажем, в 2000 году. А в Тегуте уже рубят лес в 600 гектаров. Бизнесмен покупает землю у тегутцев за 400 тыс. драм (950 долларов США) за 1 гектар. У крестьянина нет альтернативы: поскольку нет средств для обработки земли, он вынужден ее продать. А что будет здесь через несколько лет, когда из недр земли будут добывать медь – пустыня и безземельные крестьяне.