«Անփորձանք ծառայեն եւ զգույշ լինեն, ամենակարեւորը էդ է»
Օգոստոսի տապը չորացրել է խոտածածկույթը: Դրսում ջերմաստիճանը քառասուն է, բլինդաժներում' մի քիչ ավելի ցածր: Մի քանի հարյուր մետր այն կողմ հակառակորդի դիրքերն են:
Ղարաբաղի հարավային սահմանում իրենց ծառայությունն են անցկացնում տասնութ-տասնինը տարեկան երիտասարդները' Հադրութի զորամասի զինվորները:
Այդ օրը հերթափոխի օր էր. դիրքերում հերթապահություն անող զինվորներին փոխարինելու են նորերը: Շարքային Լեւոն Ավետիսյանը դեռ դիրքում է, բայց շուտով կհանձնի իր հենակետը: Մենք Լեւոնի հետ զրուցում էինք հենակետում, առանց իմանալու, որ այդ օրը նրա ծննդյան օրն է: Եւ հետո միայն հասկացանք, որ գումարտակի հրամանատարը Լեւոնին որպես լավագույն զինվորներից մեկը մեզ ներկայացրեց նաեւ հենց այդ պատճառով: Երբ վերադարձանք զորամաս, իմացանք, որ Լեւոն Ավետիսյանի հարազատները այցելության են եկել, Լեւոնին տարել զորամասից դուրս:
Զինվորները պահակակետում կանգնում են երկու ժամ, որից հետո նրանց փոխարինում են բլինդաժում հանգստացողները: «Երկու ժամը մեկ փոխարինումն ավելի զգոն է դարձնում սահմանը պաշտպանողներին»,-ասաց մեզ ուղեկցող Մավրիկ (Մավո) Օհանյանը' դիվիզիայի հրամանատարի տեղակալը: Մավոն պատերազմի տարիներին կռվում էր Ղարաբաղի հերոս Մոնթե Մելքոնյանի հրամանատարությամբ:
«Մեր բանակը, իսկապես, էս տարածաշրջանում ուժեղագույնն է: Գիտենք, թե ինչ վիճակում են դիմացինները: Տեսնում ենք նրանց հագուկապը, նրանց հերթափոխը, պատրաստվածությունը, ամեն մի քայլը, տարբերությունը սարուձոր է: Մեր էս տղաներով ցանկացած ազգ կարող է հպարտանալ»,- ցույց տալով զինվորներին' ասում է նա:
Մինչեւ սահմանում հերթապահության գալը նորակոչիկները մի քանի ամիս անցկացրել են տեսական եւ գործնական պարապմունքներ, տիրապետել զենքի տարբեր տեսակների, հանձնել քննություններ: Նախապատրաստելուց հետո են միայն զինվորներին վստահում սահմանի պաշտպանությունը:
Հերթափոխը հանձնելուց հետո զինվորները վերադառնում են զորամաս: Հաջորդ հերթափոխը լինելու է յոթ օր հետո:
Հադրութի զորամասը Ղարաբաղի բանակում համարվում է լավագույնը:
Զորամասն ունի հետախույզների մի խումբ, որին անպայման ուզում էին ներկայացնել: Այդ զինվորները երկուսուկես ամսվա ծառայողներ են: Նրանք զորակոչվել են Ղարաբաղի տարբեր բնակավայրերից:
Վարժությունները, որ ներկայացնում էր խումբը, անցնում են բոլոր զինվորները, սակայն տասներկու հոգանոց դասակում ընտրվել են լավագույնները: Նրանք արդեն տիրապետում են ձեռնամարտի եւ զանազան հնարքների: Զինվորներին մարզում է դասակի հրամանատարը' Հայկ Կարապետյանը:
«Ձեռնամարտի ծրագիրն է, որը որ յուրաքանչյուր զինվոր անցնում է, իսկ հետախույզների համար մի քիչ խտացված է: Հնարքները էդքան էլ բարդ չեն, էդքան էլ դժվար հնարքներ չեն, սպորտաձեւն էլ բարդ սպորտաձեւ չէ, բոլորն էլ կարող են անել, ուղղակի մի քիչ զինծառայողները կոփված պիտի լինեն, ձիգ զինծառայողներ են ընտրվում հետախույզների համար»,- ասում է դասակի հրամանատարը :
Եւս երեքուկես ամիս պարապելուց հետո դասակը կդառնա պրոֆեսիոնալ հետախույզների խումբ եւ, ինչպես հրամանատարն է ասում, կարող է կատարել իր առջեւ դրված ցանկացած խնդիր, ընդհուպ մինչեւ թշնամու թիկունքում տարբեր գործողությունների իրականացում:
Լեւոնի ծնողները զորամասից քիչ հեռու ծառերի տակ սեղան էին գցել եւ նշում էին որդու 19-ամյակը: Հայրը պատմեց, թե առավոտյան կինը զարթնել է ու ասել, որ երազ է տեսել եւ որդին' Լեւոնը, տխուր էր: Հետո որոշել են ընտանիքով այցելել որդուն: «Մերը երազ տեսավ, մեծ տղուն, միջնակ տղաս ա: Միջնակ տղես աշնանն է զորակոչվել բանակ, էսօր էլ տղուս ծնունդն է: Երեխուս ծնունդն է, ժամը 9-անց կես երեխես ծնվել է, էդպես ընտանիքով հավաքվանք, ասինք' էթանք համ երեխու ծնունդը նշենք, համ էլ երեխուն տեսնենք: Ես պրիսյագին էլ եմ եկել, հիմա պրիսյագի համեմատ ահագին փոփոխություն կա։ Առաջ չէր գրում, բայց էս վերջերս էնքան շատ նամակ է գրում: Սաղ նամակները պահել եմ: 2 ամիս սկզբից չէր գրում: Ասում է' շատ եմ կարոտել, ամբողջ նամակները բացում ես, նույնիսկ ինձ է խորհուրդ տվել' պապա, մի քիչ քիչ աշխատի, մենք գյուղում ենք ապրում, մի քիչ շատ ենք ծանրաբեռնված, մինչեւ անգամ երեխաս ինձ խնդրել է քիչ ծխել: Ինքը գյուղում ծխում էր, այստեղ չի ծխում»,- պատմում է Լեւոնի հայրը' Արմեն Ավետիսյանը:
Լեւոնն ունի երկու եղբայր: Մեծը' Հրաչը, արդեն ծառայել է բանակում, այժմ սովորում է Երեւանի Աճառյանի անվան համալսարանում, իսկ փոքրը' Բենիամինը, կզորակոչվի գարնանը: Լեւոնին հարցնում ենք ծառայության մասին: Նրա մեջ ամենաշատը տպավորվել են ծառայության առաջին օրերը:
«Առաջին օրերը շատ դժվար էր, պադիոմ, շատ էին չլում, ֆիզոն էր: Ժամը հինգ անց կես հանում էին, մոտ երեք կիլոմետր վազում էինք, ժիմ էինք անում պտտաձողերի վրա, վարժություններ: Կամաց-կամաց ընտելացանք: էդքան դժվարություն չկա արդեն, ընտելացել ենք»,- ասում է Լեւոնը:
Լեւոնի համար այդ դժվարությունները ետեւում են մնացել, նա արդեն սովորել է առավոտվա մարզանքներին, շուտ զարթնելուն: Գերադասում է դիրքերում մնալ, քան զորամասում. «Հիմա պոստերում ավելի լավ է, քան չաստում: Երկու ժամ պոստ ես կանգնում, երկու ժամ գալիս, հանգստանում ես: Դիրքերում ավելի լավ է, քան չաստում, առավոտները ֆիզո չես անում, չես շարվում ճաշարանում»,- ժպտալով ասում է Լեւոնը:
Երբ Լեւոնին հարցնում եմ պատերազմի վերսկսման մասին, նա միանգամից պատասխանում է. «Աստված չանի պատերազմ լինի... բայց որ լինի, մենք պատրաստ ենք կռվելու»:
Իսկ վերջում հարցնում եմ' ի՞նչ խորհուրդ կտա նորակոչիկներին եւ եղբորը' Բենիամինին, ով մի քանի ամսից զորակոչվելու է. «Անփորձանք ծառայեն եւ զգույշ լինեն, ամենակարեւորը էտ է»:

“Чтоб были осторожны и служили без происшествий”
Августовский зной высушил всю зелень. Жара сорокоградусная. В блиндажах температура чуть ниже. Отсюда, несколько сот метров до позиций противника.
На южной границе Карабаха несут службу 18-19 летние парни, солдаты Гадрутского полка. Сегодня смена караула. Рядовой Левон Аветисян, пока еще на позиции, но уже скоро он сдаст наряд. Мы беседовали с ним, не зная, что у него день рождения. Мы догадались уже потом, когда командир батальона представил именинника, как одного из лучших бойцов. По возвращении в часть узнали, что Левон в увольнении, так как по случаю рождества к нему приехали его родные.
Бойцы караулят на посту по два часа, сменяясь с отдыхающими в блиндаже товарищами. “Смена постовых, через каждые два часа, делает защитников границы более бдительными”, - говорит сопровождающий нас Маврик (Маво) Оганян заместитель командира дивизии. Во время войны Маво сражался под командованием Героя Карабаха Монте Мелконяна.
“Наша армия и в правду самая боеспособная в регионе. Знаем, какова ситуация по ту сторону фронта. Видим их смену. Огромная разница в подготовке, в действиях, в обмундировании. Такими вот парнями любая нация может гордиться”, - говорит он, показывая на своих бойцов.
До заступления в караул новобранцы несколько месяцев проходят специальную подготовку в учебной части, и только после этого им доверяют охрану границы.
После сдачи караула, наряд возвращается в расположение части. Следующая смена через 7 дней.
Военная часть, дислоцированная в Гадруте, считается лучшей в Карабахе. Хотелось бы особо представить полковую разведку. Личный состав этого подразделения, - парни, отслужившие уже два с половиной месяца, призваны из разных районов Карабаха.
Упражнения, которые продемонстрировали разведчики, проходит весь взвод, однако, среди 12-и военнослужащих, выделились лучшие, владеющие множеством специальных приемов рукопашного боя. Тренирует бойцов командир роты Айк Карапетян.
“Обычный курс рукопашного боя, проходит каждый боец. Для разведчиков программа более насыщенная. Приемы не такие уж сложные, их могут выполнять практически все, просто в разведчики набирают более крепких и закаленных парней”, - говорит командир роты.
Еще три с половиной месяца, и рота станет профессиональным разведподразделением. По словам командира, будет в состоянии решать любую поставленную задачу, вплоть до выполнения заданий в тылу противника.
Родители Левона, неподалеку от части, под сенью деревьев, накрыв стол, праздновали 19-летие сына. По словам отца, проснувшись утром, жена рассказала ему свой сон, в котором Левон был грустным. Решили всей семьей навестить именинника. “Сегодня день рождения моего сына. Девятнадцать лет назад в 9:30 он и родился. Вот и решили повидать его и заодно отметить эту дату. Я и во время принятия присяги здесь был. По сравнению с тем временем многое измелилось. Раньше Левон не писал нам. Два месяца от него писем не получали. Но, в последнее время часто пишет, говорит, скучает сильно. Просит, чтоб я берег себя, меньше работал бы. Мы в селе живем, работы у нас много. Советует бросить курить. Сам он курил раньше, но после призыва в армию больше не курит”, - говорит отец солдата, Армен Аветисян.
Старший брат Левона, Грач, уже отслужил в армии и теперь учится в университете имени Ачаряна в Ереване. Младший, - Бениамин, пойдет служить весной. Расспрашиваем Левона о службе. Первые дни в армии сильно запечатлелись в нем.
“Поначалу трудно было, “подъем-отбой”, “физо”, много гоняли. Просыпались в пять тридцать утра, потом пробежка около трех километров, физзарядка. Сейчас уже привыкли”, - говорит Левон. Втянувшись в службу, он предпочитает нести службу на боевых позициях и меньше оставаться в расположении части.
“На постах лучше, чем в части. Стоишь два часа в карауле, потом столько же отдыхаешь. “Физо” не делаешь, и в столовую строем не ходишь”, - улыбается он.
Когда спрашиваем о возможном возобновлении военных действий, он сразу отвечает: Не дай бог... Но если все-таки заново начнется война, мы готовы сражаться.
Напоследок спрашиваем, что бы он посоветовал всем новобранцам и своему брату, Бениамину, который через несколько месяцев будет призван в армию? “Чтоб были осторожны и служили без происшествий, - это самое главное”.