Շահեն Հովասափյանի սպանությունը բացահայտված չէ
Հարկային պետական ծառայության օպերատիվ հետախուզության վարչության պետ Շահեն Հովասափյանը 2006թ. սեպտեմբերի 6-ին սպանվեց իր ծառայողական մեքենայում հեռակառավարման վահանակով ղեկավարվող պայթուցիկ սարքի միջոցով:
Սպանությունն իրականացնելու մեջ մեղադրվում են Արմեն եւ Գուրգեն Վիրաբյանները: 39-ամյա գնդապետ Արմեն Վիրաբյանն աշխատում էր Շահեն Հովասափյանի ենթակայության տակ, 7-րդ վարչության պետն էր: 37-ամյա Գուրգեն Վիրաբյանը գործարար է, ղեկավարում էր իրեն պատկանող «Սեմուր & Կո» ընկերությունը: Սպանության շարժառիթը, ըստ քննչական խմբի, այն է, որ Շահեն Հովասափյանն իբրեւ մտադրվել էր աշխատանքից ազատել Արմեն Վիրաբյանին, վերջինս էլ եղբոր հետ որոշել է սպանել նրան: Այդ նպատակով Ա. Վիրաբյանը վերջին երկու ամիսներին մտերմացել էր Շ. Հովասափյանի վարորդ Անդրանիկ Չարչյանի հետ եւ սեպտեմբերի 6-ին նրա մեքենայի տակ տեղադրել պայթուցիկ սարք:
Արմեն եւ Գուրգեն Վիրաբյանները
Երբ պետք է լրանար մեղադրանք առաջադրելու համար սահմանված 72 ժամը, առերեսում կատարվեց Շ. Հովասափյանի վարորդ Անդրանիկ Չարչյանի եւ Արմեն Վիրաբյանի հետ: Քննիչի միակ հարցին' «Ու՞մ եք կասկածում սպանության մեջ», վարորդ Ա. Չարչյանը պատասխանել է, թե համոզված է , որ Արմեն Վիրաբյանն է կատարել կամ նրա հանձնարարությամբ ինչ-որ մեկը: Առայժմ սա միակ «ապացույցն» է, որը հիմք է տվել մեղադրելու Արմեն Վիրաբյանին եւ նրա եղբորը: Ըստ Վիրաբյան եղբայրների շահերի պաշտպան Հովիկ Արսենյանի՝ սեպտեմբերի 16-ից հետո որեւէ լուրջ քննչական գործողություն իր պաշտպանյալների մասնակցությամբ չի կատարվել, եւ անհասկանալի է, թե ինչու են Վիրաբյան եղբայրները շարունակում մնալ անազատության մեջ:
Դեպքից անմիջապես հետո ամենակարեւոր ժամանակահատվածը կարելի է համարել բաց թողած, որովհետեւ քննչական խումբը մի կողմ է թողել այլ վարկածները եւ ամբողջ ներուժով կենտրոնացել է այս վարկածի վրա, իսկ այսօր էլ ցանկացած գնով փորձում է նոր «մեղադրանք» սարքել՝ Վիրաբյանների տնտեսական գործունեությունը փորփրելով: Բայց այժմ արդեն հստակ է, որ ինչպիսի հոդվածով էլ փորձեն մեղադրանք ներկայացնել Վիրաբյաններին, այն բացարձակ կապ չի ունենալու Շահեն Հովասափյանի սպանության հետ:
Այս պարագայում նաեւ անհասկանալի է, թե ինչու է առայսօր անազատության մեջ երկրորդ կարգի հաշմանդամ Գուրգեն Վիրաբյանը: Նրա առողջությունը քայքայված է, եւ ազատազրկման վայրում գտնվելու նրա ամեն մի օրը լուրջ հետեւանքների կարող է հանգեցնել: «Գործը փակուղի է մտել»,- այսպես բնութագրեց փաստաբան Հովիկ Արսենյանը նախաքննության ներկայիս ընթացքը: «Որպես պաշտպան ներգրավվելուց մեկ շաբաթ անց ես հասկացա, որ նախաքննական մարմինն այլեւս չի կարողանում առաջ շարժվել:
Արվել եւ սպառված են բոլոր այն քննչական գործողությունները, որ հնարավոր էր կատարել Վիրաբյան եղբայրների նկատմամբ հանցագործության բացահայտման հետ կապված: Հարցաքննություններ, խուզարկություններ, առերեսումներ, ցուցմունքների ստուգում եւ այլ քննչական գործողություններ կատարելուց հետո ես հասկացա, որ նախաքննական մարմինը համոզվեց հաստատապես Արմեն եւ Գուրգեն Վիրաբյանների այլուրեքությունը, որ, իսկապես, նրանք առնչություն, մասնակցություն չունեն կատարված հանցագործության հետ:
Բայց, դժբախտաբար, ինչ-ինչ պատճառներով, որը չեմ կարողանում բացատրել գործող օրենքի տեսակետից, սկսեցին ոտնահարել քաղաքացու սահմանադրական իրավունքներն ու ազատությունները, որովհետեւ մեղադրանքների առաջադրման հիմնավորվածությունը բացարձակապես անհիմն էր թե՛ շարժառիթի առումով, թե՛ ապացույցների»,- ասում է փաստաբանը:
Քննչական մարմինը շարժառիթը համարում է այն, թե իբր Արմեն Վիրաբյանը, տեղեկանալով, որ Շ. Հովասափյանը ցանկանում է իրեն ազատել աշխատանքից, վրեժխնդիր լինելու նպատակով այդպիսի քայլ է կատարել:
Մինչդեռ Արմեն Վիրաբյանը համակարգում համարվել է Շահեն Հովասափյանին նվիրված մարդ: Նրանք հենց միասին էին մշակում եւ իրականացնում տարբեր օպերատիվ գործողություններ: Արդեն իսկ ապացուցվել է, որ դեպքի օրը սպանության ժամին Վիրաբյան եղբայրները գտնվում էին Եղվարդում' «Սեմուր & Կո» ընկերությունում : Իսկ մեղադրանքում գրված է, որ սպանությունը կատարել են նրանք: «Դա բացարձակապես անհիմն է, ֆիզիկապես չէին կարող կատարել' սեղմել վահանակը»,- ասում է փաստաբանը:
Որոշ լրատվամիջոցներ, հղում կատարելով դատախազության իրենց աղբյուրներին, նշել էին, որ Վիրաբյանների Եղվարդի ամառանոցում հայտնաբերվել է ապօրինի պահվող զենք ու զինամթերք: Իրականում այնտեղ հայտնաբերվել էին Արմեն Վիրաբյանի «Կոլտ» մակնիշի ծառայողական ատրճանակը եւ փամփուշտները, որը, ինչպես հետագայում պարզվել է, Ա. Վիրաբյանն ընդհանրապես չի օգտագործել:Հայտնաբերված երկու հեռակառավարման վահանակներից մեկը մանկական մոտոցիկլետինն էր, մյուսը' մեքենայի հեռուստացույցինը:
«Ես նախաքննական մարմնին չեմ մեղադրում, որովհետեւ օպերատիվ հետախուզական աշխատանքն է եղել շատ թույլ, ոչ պրոֆեսիոնալ, չունենալով որեւէ հիմք՝ ընդամենը կասկած, բնական է, որ դեպքը ծանր հանցագործություն է եղել եւ պետք է կասկածեն, բայց նաեւ կասկածելու հիմքեր ունենան, եթե հիմքերը ստեղծվել են, այն, այնուամենայնիվ, չէր տալիս այն հիմնավորվածությունը, որ մեղադրանք առաջադրվեր: Ընդհակառակը, ձերբակալման ընթացքում' 72 ժամվա ընթացքում, այդ նախկին քննչական խմբի ղեկավարն է, որ փորձ արեց կուլ գնալ քրեական հետախուզության աշխատակիցներին, նրանց տվյալներով էր առաջնորդվում, եւ փորձ արվեց նախաքննության ընթացքում ուղղորդել մեղադրանքի համար հիմքեր: Դա էր պատճառը, որ ուղղակիորեն Ա. Վիրաբյանին քննիչը հարցրեց, թե «արդյոք վերջին տաս-տասնհինգ օրվա ձեր մտերմությունը վարորդի հետ նպատակ չէ՞ր հետապնդում, որ պայթուցիկ տեղադրվեր»: Սա ակնհայտ սադրանք էր: Նախորդ օրվա քննիչի կարծիքը հաջորդ օրը հնչեցվել է վարորդի շուրթերից: Նպատակ էին հետապնդում հիմք ստեղծել մեղադրանքը առաջադրելու եւ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար: Ես կարծում եմ, որ այդպես մերկապարանոց ուղղորդված մեղադրական հակվածության գործը տանելը, բնականաբար, պետք է բերեր փակուղու»,- համոզված է Հովիկ Արսենյանը:
Ք ննիչի վերջին որոշումներից մեկում գրված է. «Այդ տեղեկությունները հիմք են տալիս ասելու, որ Վիրաբյանների ընտանիքը իրենց տնօրինման տակ գտնվող ընկերությունների գործունեության ընթացքում թույլ է տվել չարաշահումներ' խուսափելով հարկային եւ այլ պարտադիր վճարումների պարտականությունները կատարելուց»: Թե ի՞նչ կապ ունեն այս վճարումները Շ. Հովասափյանի սպանության հետ, հայտնի է միայն քննչական խմբին: Քննչական խումբը մոռացել է, որ ինքը ստեղծվել է բացահայտելու պետական պաշտոնյայի սպանությունը եւ ոչ թե Վիրաբյանների տնտեսական գործունեությունը: Քննչական խմբի նման գործելաոճը, ըստ երեւույթին, պատճառ է հանդիսացել փոխելու քննչական խմբի ղեկավարին: Այն այժմ ղեկավարում է Հեկտոր Սարդարյանը:
Պաշտպանական կողմն իր պաշտպանյալների անմեղությունը ապացուցված է համարում: Նոյեմբերի 13-ին Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների առաջին ատյանի դատարանը նորից քննեց դատախազության Վիրաբյաններին կալանքի տակ պահելու ժամկետի երկարացման միջնորդությունը եւ բավարարեց այն: «Դատարանի վրա իսկապես ճնշում կա, դատարանը դարձել է կատարող մարմին»,- եզրակացնում է փաստաբանը:

Убийство Шагена Овасапяна не раскрыто
Начальник Управления оперативного розыска государственной налоговой службы Шаген Овасапян был убит 6 сентября 2006г. в своей служебной машине с помощью взрывного устройства дистанционного управления.
В убийстве обвиняются Армен и Гурген Вирабяны. 39-летний полковник Армен Вирабян работал под руководством Шагена Овасапяна и был начальником 7-го управления. 37-летний Гурген Вирабян – бизнесмен, он руководил принадлежащей ему компанией “Семур &Ко”.
Согласно составленному следственной группой заключению, поводом для убийства явилось, якобы, намерение Шагена Овасапяна уволить с работы Армена Вирабяна, который и вместе с братом решил убить его. С этой целью А. Вирабян, якобы, и сблизился в последние два месяца с водителем Ш. Овасапяна Андраником Чарчяном, и 6 сентября поместил под его машину взрывное устройство.
Армен и Гурген Вирабяны
Когда 72-часовой срок для предъявления обвинения  подходил к концу, была устроена очная ставка между Андраником Чарчяном и Арменом Вирабяном. На единственный вопрос следователя: кого он подозреваете в убийстве, водитель А. Чарчян уверенно ответил, что убийство совершил Армен Вирабян или кто-то, кто действовал по его поручению. Пока, это единственное “доказательство”, которое стало основанием для обвинения Армена Вирабяна и его брата. По мнению Овика Арсеняна, защитника интересов братьев Вирабян, после 16 сентября каких-либо действий с участием его подзащитных в дальнейшем расследовании предпринято не было, и потому непонятно, почему братья Вирабяны продолжают оставаться в заключении.
Таким образом, главнейший отрезок времени, следующий сразу за преступлением, можно считать упущенным, поскольку группа следователей, пренебрегая какими-либо другими версиями, всеми силами придерживается лишь той, что названа выше. Ныне, они пробуют любой ценой сфабриковать новое “обвинение”, копаясь в экономической деятельности Вирабянов. Стало ясно, что любая обвинительная статья, привлекающая Вирабянов к ответственности, не будет иметь какого-либо отношения к убийству Шагена Овасапяна. Отсюда и вовсе непонятно, почему инвалид второй группы, Гурген Вирабян, находится до сего дня в заточении. Здоровье его расшатано, и каждый день пребывания в заключении может привести к серьезным последствиям.
“Дело зашло в тупик”, - считает адвокат Овик Арсенян, исходя из итогов предварительного расследования.
“Когда я приступил к делу в качестве защитника, то через неделю понял, что орган предварительного расследования не может больше двигаться вперед. Все операции по предварительному расследованию и раскрытию преступления, которые можно было осуществить по отношению к братьям Вирабян, уже сделаны. Я понял, что проводя допросы, обыски, очные ставки, проверки показаний и др., следственный орган убедился в достоверности алиби братьев Вирабян, убедился в том, что они, действительно, не имеют отношения к преступлению.
К несчастью, по некоторым причинам, непонятным мне с точки зрения действующего закона, я не могу объяснить почему попираются конституционные гражданские права и свободы, ведь обоснований для предъявления обвинения как с точки зрения мотивов преступления, так и его доказательств нет”, - говорит адвокат.
Мотивом для преступления следственный орган считает полученную Арменом Вирабяном информацию о том, что Ш. Овасапян собирается уволить его с работы, что и подтолкнуло его к убийству. Но Армен Вирабян считался в структуре Шагена Овасапяна преданным ему человеком. Именно вместе они разрабатывали и осуществляли разные оперативные действия. Уже доказано, что во время убийства братья Вирабяны находились в Егварде, в компании “Семур & Ко”, но в обвинении написано, что убийство совершили именно они.
“Абсолютно безосновательное обвинение, они физически не могли бы сделать это: нажать на дистанционное управление”, - говорит адвокат.
Некоторые средства информации, ссылаясь на свои источники в прокуратуре, отметили, что на даче Вирабянов в Егварде незаконно хранились оружие и боеприпасы. На самом деле, обнаружены были служебный пистолет Армена Вирабяна марки “Кольт” и пули, которым, как выяснилось в будущем, А. Вирабян вообще не пользовался. Из обнаруженных двух дистанционных управлений одно было для детского мотоцикла, другое – для телевизора в автомобиле.
“Я не обвиняю орган предварительного следствия, потому что оперативно - розыскная работа была довольно слабой, непрофессиональной и не располагала достаточными основаниями, разве что одним лишь подозрением. Случившееся, естественно, является тяжким преступлением и подозревать надо, но для этого необходимо иметь основания, а если они и имеются, то для предъявления обвинения нужна достаточная обоснованность.
Наоборот, во время ареста, в течение 72 часов, бывший руководитель следственной группы пошел на поводу сотрудников уголовного розыска, руководствуясь их данными, по которым в процессе предварительного следствия было спровоцировано необоснованное обвинение. Это и было причиной того, что следователь прямо спросил А. Вирабяна не преследовала ли его близость последних 10-15 дней с водителем убитого цель разместить взрывное устройство? Это была очевидная провокация. Те же слова следователя прозвучали на следующий день из уст водителя. Преследовалась цель создать основание для выдвижения обвинения и выбрать арест, как средство пресечения. С читаю, что такое ведение дела, с явно выраженной направленностью к обвинению подозреваемого, естественно, должно было зайти в тупик”, - уверен Овик Арсенян.
В одном из последних заключений следователя написано: «Эти сведения дают основание говорить, что семья Вирабян допускала злоупотребления в деятельности принадлежавших ей компаний, которые уклонялись от налогов и других обязательных выплат”. Какую связь имеют эти выплаты с убийством Ш. Овасапяна, известно только следственной группе. Следственная группа забыла, что она была создана для раскрытия убийства государственного чиновника, а не расследования экономической деятельности Вирабянов.
Подобные действия следственной группы, по - видимому, явились причиной замены ее руководителя. Группой ныне руководит Гектор Сардарян.
Защита считает невиновность своих подзащитных доказанной.
Суд 1-ой инстанции общин Нор-Норкского и Марашского округов, 13 ноября, снова устроил слушания на основании прошения от прокуратуры о продлении срока на арест братьев Вирабян и удовлетворил его.
“Суд, действительно, находится под давлением: он стал исполнительным органом”, - заключает адвокат.
От редакции: 7 декабря Гурген Вирабян был освобожден из под стражи в связи с «ухудшением здоровья». Так было сформулировано в заявлении прокуратуры.