Ինչո՞ւ է նախագահ Օբաման չարչարում ինքն իրեն և հայերին յուրաքանչյուր տարվա ապրիլի 24-ին
Ինչ-ինչ անհասկանալի պատճառներով, աշխարհի ամենահզոր երկրի նախագահը յուրաքանչյուր տարվա ապրիլի 24-ին ստիպված է զգում կատարել տարօրինակ և անհարկի մի ծիսակատարություն: Ապրիլի 24-ից շաբաթներ առաջ Բարաք Օբաման հրաhանգում է Սպիտակ տան իր աշխատակազմին քրքրել բառարանը և գտնել մի շարք բառեր բացի ցեղասպանությունից նկարագրելու համար Հայոց ցեղասպանությունը:
Արդեն չորորդ տարին է, ինչ նախագահի ձեռնհաս օգնականները հուսախաբ չեն անում նրան: Այս տարի «Հայերի հիշատակի օրվա» համար նրանք գտել են մի տասնյակ բառեր, որոնք նկարագրում են Հայոց ցեղասպանությունն առանց օգտագործելու հենց այդ կոնկրետ եզրույթը: Երբ նրանց մոտ սպառվեց ցեղասպանություն բառի hոմանիշները, նախագահի տքնաջան աշխատողները դիմեցին «Մեծ եղեռն» հայերեն բառերին առանց նշելու դրանց անգլերեն թարգմանությունը, որպեսզի հայերից բացի ոչ ոք չհասկանար, թե ինչի մասին է խոսում նախագահ Օբաման:
Ահա այս տարի նախագահի մարդկանց գտած  հոմանիշները. «վայրագություններ», «գազանաբար կոտորված», «աքսորի ճանապարհին մեռնել», «անասելի տառապանքներ», «մեռան», «պատմության մութ էջեր», «1915 թվականին տեղի ունեցածը», «անցյալի փաստեր», «խլված կյանքեր», «անիմաստ տուժածներ ու մահացածներ» և վերջապես` «Մեծ եղեռնի խավարը»: Ամեն ինչ, բացի ցեղասպանություն բառից:
Ցեղասպանության վերաբերյալ բանավոր մարմնամարզության մեջ ներգրավվելն անընդունելի և ոչ սազական է Միացյալ Նահանգների նախագահի պաշտոնի համար: Կարել է արդյո՞ք նման խեղճ ու կրակ ջանքերը բացատրել որպես Օբամայի կողմից իր դրժած խոստումները նվազագույնի հասցնելու անհույս փորձեր: Որպես նախագահի թեկնածու` նա բազմիցս և հանդիսավոր կերպով խոստացել է, որ կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Սակայն նախագահ դառնալով` նա թաքնվեց վիրավորական հայտարարությունների հետևում, որոնք տրվում են ամեն տարի նրա անունով:
Վերջին չորս տարիների ընթացքում արված իր հայտարարություններում նախագահ Օբաման խուսափեց իր նախընտրական խոստումները կատարելուց` նշելով, որ «Ես շարունակաբար նշել եմ 1915 թվականին կատարվածի վերաբերյալ իմ սեփական տեսակետը: Այդ պատմության վերաբերյալ իմ  տեսակետը չի փոխվել»: Սակայն նա երբեք չփորձեց ամերիկյան հանրությանը ներկայացնել, թե հատկապես ինչ տեսակետ ուներ անցյալում, որն է դա այսօր, և թե ինչ է տեղի ունեցել 1915 թվականին: Նա խորամանկորեն նվազեցնում է Հայոց ցեղասպանության կարևորությունը` կոչելով այն «1915 թվականին կատարվածի վերաբերյալ իմ սեփական տեսակետը»:
Մինչդեռ 2008 թվականի հունվարի 19-ին դեռ նախագահի թեկնածու Օբաման, փորձելով ստանալ հայկական համայնքի փողերն ու ձայները, ոչ մի տարակուսանք չուներ կոչելու այս իրադարձություններն իրենց ճշգրիտ անունով: Այդ ժամանակ, նա ինքնավստահ հայտարարեց, որ «Հայոց ցեղասպանությունը ենթադրություն, սեփական կարծիք կամ տեսակետ չէ» և խոստացավ, որ «նախագահ դառնալով»` նա «կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»:
Ցավոք, նախագահ Օբաման իր վարչակազմի միակ անդամը չէ, ով չի պահում այս հարցի կապակցությամբ իր նախընտրական խոստումները: ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը և պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը, երկրի բարձրագույն պաշտոնատարներից երկուսը, տվել են նմանատիպ խոստումներ`ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, երբ սենատոր էին և նախագահի թեկնածու: Մինչ փոխնախագահ Բայդենը ձայնը կտրել է, տիկին Քլինթոնը Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը սատարողից դարձավ դրա գլխավոր հակառակորդը: Պետքարտուղար դառնալուց հետո, նա ակտիվորեն լոբբիստական գործունեություն ծավալեց Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ կոնգրեսի բանաձևը տապալելու ուղղությամբ:
Սպիտակ տան կողմից այս անիմաստ խեղկատակությունից չորս տարի անց Ամերիկայի հայկական համայնքն ունի երկու հիմնավոր պատճառ, որպեսզի խնդրի նախագահ Օբամային այլևս հանդես չգալ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հայտարարություններով:
Առաջինը` չորս տարի անընդմեջ դրժելով իր խոստումը և ցեղասպանության վերաբերյալ բառախաղեր խաղալով` Օբաման բարոյական իրավունք չունի խոսելու այս չափազանց զգայուն և ցավալի թեմայի վերաբերյալ: Ինչպե՞ս կարող է ԱՄՆ նախագահը դասեր տալ աշխարհում որևէ մեկին մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և արդարության մասին, երբ ինքն այդպես չարաշահել է իր սեփական ժողովրդի վստահությունը և կորցրել բոլորի վստահությունը: Նա պետք է դադարի չարչարել ինքն իրեն, իր աշխատակազմին և համայն հայությանը` չանելով «Հիշատակի օրվա» վերաբերյալ վիրավորական հայտարարություններ: Անիմաստ է նախագահ Օբամայի կողմից յուրաքանչյուր տարի այնպիսի հայտարարություններ անելը, որոնք հայերը չեն ցանկանում, չեն հավանում և վիրավորվում են:
Երկրորդ` ԱՄՆ մեկ այլ նախագահ Ռոնալդ Ռեգանը, արդեն ճանաչել էր Հայոց ցեղասպանությունը 1981 թվականի նախագահական հռչակագրով: Հայոց ցեղասպանությունը նաև ճանաչվել էր ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի կողմից 1975 և 1984 թվականներին, Արդարադատության նախարարության կողմից 1951 թվականին միջազգային դատարան ուղարկված պաշտոնական հաշվետվությունում և ԱՄՆ 42 նահանգների կողմից: Ուստի, հայկական համայնքը պետք է չխնդրի նախագահ Օբամայից կամ որևէ այլ քաղաքական թեկնածուից ճանաչելու այն, ինչն արդեն իսկ բազմիցս ճանաչվել է:
Ցեղասպանության թեման չափազանց սուրբ թեմա է քաղաքական խաղաքարտ լինելու համար: Նրանք ովքեր ընդունում են Հայոց ցեղասպանության անհերքելի փաստը, անում են դա, ոչ թե զոհերին լավություն անելու համար, այլ իրենց սեփական վարկանիշը և բարոյական կերպարը վերականգնելու համար:

For some unknown reason, the president of the most powerful nation on earth feels compelled to put himself through a strange and unnecessary ritual every April 24. Weeks in advance of that date, Pres. Barack Obama orders his White House staff to scour the dictionary to come up with series of words other than genocide to describe the Armenian Genocide.
For the fourth year in a row, the President’s resourceful aides have not disappointed him. For this year’s “Armenian Remembrance Day,” they have come up with a dozen words that describe the Armenian Genocide without using that specific term. When they ran out of substitute English words for genocide, the President’s hardworking wordsmiths turned to an Armenian term, “Meds Yeghern,” without providing its English translation (Great Calamity), so no one other than Armenians would understand what Pres. Obama is speaking about!
Here are some of the words that the President’s men offered this year: 'Atrocities,' 'brutally massacred,' 'marched to their deaths,' 'unspeakable suffering,' 'perished,' 'dark chapters of history,' 'what occurred in 1915,' 'facts of the past,' 'lives that were taken,' 'senselessly suffered and died,' and finally, 'the darkness of the Meds Yeghern.' Anything but genocide!
Engaging in verbal gymnastics on genocide is unacceptable and unbecoming of the office of the President of the United States. Could such deplorable efforts be explained as a feeble attempt by Obama to minimize his broken promises? As Presidential candidate, he repeatedly and solemnly pledged that he would recognize the Armenian Genocide. But when he became President, he hid behind insulting statements issued in his name year after year!
In his last four annual statements, Pres. Obama avoided carrying out his campaign promises by claiming: “I have consistently stated my own view of what occurred in 1915. My view of that history has not changed.” But, he never bothered to tell the American public what exactly were his views in the past, what his views are today, and what happened in 1915! He cleverly downplays the significance of the Armenian Genocide by calling it “my own view of what happened in 1915.”
Yet, on January 19, 2008, then presidential candidate Obama, seeking the Armenian community’s campaign contributions and votes, had no qualms to call these events by their proper name. Back then, he confidently stated that “the Armenian Genocide is not an allegation, a personal opinion, or a point of view,” and promised that “as President,” he would “recognize the Armenian Genocide.”
Sadly, Pres. Obama is not the only member of his administration who has not kept his campaign pledge on this issue. Vice President Joe Biden and Secretary of State Hillary Clinton, two of the highest officials of the country, had made similar promises to recognize the Armenian Genocide when they were Senators and presidential candidates. While Vice President Biden has remained eerily silent, Mrs. Clinton has gone from being a proponent of the recognition of the Armenian Genocide to its leading opponent. After becoming Secretary of State, she actively lobbied to defeat a proposed congressional resolution on the Armenian Genocide!
After four years of this senseless charade by the White House, the Armenian American community has two good reasons for asking Pres. Obama not to make any more statements on the Armenian Genocide.
First, by breaking his word for four years in a row and playing verbal games with genocide, Obama has lost the moral standing to speak on this highly emotional and painful topic! How can the President of the United States lecture anyone around the world about human rights, democracy, and justice, when he himself has so crudely violated the trust of his own people and lost all credibility? He should stop torturing himself, his staff, and Armenians worldwide by not issuing insulting "Remembrance Day" statements. It makes no sense for Pres. Obama to issue an annual statement that Armenians don't want, don't like, and are offended by it!
Second, another U.S. President, Ronald Reagan, has already acknowledged the Armenian Genocide in a Presidential Proclamation in 1981. The Armenian Genocide was also recognized by the House of Representative in 1975 and 1984, by the Justice Department in an official filing with the World Court in 1951, and by 42 U.S. states. Therefore, the Armenian community has no need to beg Pres. Obama or any other political candidate to recognize that which is already and repeatedly recognized.
Genocide is too sacred to be a subject of crass political trading. Those who acknowledge the undeniable fact of the Armenian Genocide do so, not as a favor to the victims, but to restore their own credibility and moral integrity!