Ազգային պլատֆորմներին և Արևելյան գործընկերության Քաղաքացիական հասարակության ֆորումի (ՔՀՖ) նախկին ու ներկա մասնակիցներին, քաղաքացիական հասարակության անկախ կազմակերպություններին և Արևելյան գործընկերության երկրներում ընտրությունների դիտորդներին
Ժողովրդավարական օրինականությունը լավ կառավարման հիմքն է: Արդար ընտրությունները շարունակական բարեփոխման հաջողության երաշխիքն են: Բարեփոխումն անհնար է առանց արդար ժողովրդավարական ընթացակարգերի, որովհետև բարեփոխումները հաջողություն չեն ունենա, քանի դեռ չեն ներկայացվել արդար ճանապարհով ընտրված օրինական օրենսդրական մարմինների և կառավարությունների կողմից: Արևելյան գործընկերության ծրագիրը, որի մասն է կազմում Քաղաքացիական հասարակության ֆորումը, քարոզում է այն բարեփոխումները, որոնք կօգնեն գործընկեր պետություններին` իրենց քաղաքական համակարգերը հիմնել ժողովրդավարության սկզբունքների, շուկայական տնտեսության և օրենքի գերակայության վրա: Սրանցից ոչ մեկին չի կարելի հասնել առանց ազատ և արդար ընտրությունների:
ՔՀՖ-ի Ղեկավար կոմիտեն, որն ընտրվել է 2011թ. նոյեմբերին Պոզնանում, պայմանավորվել է, որ ընտրությունների, ինչպես նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարի ու ազատ լրատվամիջոցների համար պայքարի թեմաները լինելու են ՔՀՖ-ի գերակա խնդիրները: Այս երեք թեմաները կլինեն այս տարվա նոյեմբերին կայանալիք ՔՀՖ հանդիպման հատուկ ուշադրության կենտրոնում: Ազատ ընտրությունները և բազմակարծիք քաղաքական համակարգի զարգացումն անհնար է առանց ազատ լրատվամիջոցների: Բազմակարծիք քաղաքական համակարգն ու ազատ լրատվամիջոցներն էլ իրենց հերթին անհնար են մի համակարգում, որտեղ կոռումպացված վերնախավը գրավել է պետական կառույցները: Այդ վերնախավը նյութական շահ է ստանում իր գրաված պաշտոնի շնորհիվ և հենց այդ նյութական շահն օգտագործում՝ այդ պաշտոնը չկորցնելու համար:
Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի հանդիպումը, որը կայացավ 2012թ. ապրիլին, Բաքվում (որտեղ ՔՀՖ-ն դիտորդի կարգավիճակում էր), և որին մասնակցում էին Եվրոպական խորհրդարանի և Գործընկերության երկրների խորհրդարանների անդամները, բացառությամբ Բելառուսի, Արևելյան գործընկերության երկրներին կոչ արեց «ապահովել գալիք խորհրդարանական և նախագահական ընտրությունների ազատությունը, արդարությունը և ժողովրդավարականությունը՝ համաձայն ԵԱՀԿ չափանիշների»: Վեհաժողովը նաև դատապարտեց կոռուպցիան և կոչ արեց Գործընկերության երկրներում ազատ և անկախ լրատվամիջոցներ զարգացնել:
Այս տարի ընտրություններ են լինելու ԱլԳ վեց երկրներից չորսում՝ Հայաստան, Բելառուս, Վրաստան և Ուկրաինա: ՔՀՖ-ն կոչ է անում իր անդամներին և այլ անկախ կազմակերպությունների՝ հատուկ ուշադրություն դարձնել այս ընտրություններին՝ ապահովելու դրանց ազատությունն ու արդարությունը: Մենք նույնպես կոչ ենք անում մեր անդամներին՝ զեկույցներ կազմել այն թեմայով, թե որքանով են ընտրությունները հավատարիմ ժողովրդավարական չափանիշներին: Այդպիսի զեկույցները կարող են ազգային մակարդակով սեմինարների և գործնական հանդիպումների թեմա դառնալ: Սեմինարները կստուգեն, թե որքանով են պահպանվել ժողովրդավարական չափանիշները և կապահովեն հետագայում դրանց պահպանման միջոցների որոնումը:
2012թ. հունիսի 6-ին Բրյուսելում տեղի կունենա չորս երկրներում ընտրությունների հետ կապված գործնական հանդիպում` ՔՀՖ առաջին աշխատանքային խմբի շրջանակներում: Դիտարկումներն ու եզրակացությունները կամփոփվեն հատուկ նիստի ընթացքում, որը կքննի այդ չորս ընտրությունների նմանություններն ու տարբերությունները և եզրահանգումները կներկայացնի նոյեմբերի վերջին կայանալիք ՔՀՖ հանդիպման ժամանակ: Այս նիստը 2013թ. կայանալիք ընտրությունների համար հանձնարարականներ կներկայացնի, որոնք նպատակ կունենան ձևավորել ԵՄ աջակցությունը՝ ուղղված քաղաքացիական հասարակությանն ու պետական կառավարմանը, և կսահմանի այն պատճառները, որոնք խոչընդոտում են ազատ և արդար ընտրությունների անցկացմանը:

To national platforms and participants, past and present, of the Eastern Partnership Civil Society Forum, independent civil society organisations and election monitors in Eastern Partnership countries
Democratic legitimacy is the basis of good government. Fair elections guarantee the success of lasting reform. Reform is impossible without fair democratic procedures as reforms will not succeed unless they are introduced by fairly elected legitimate legislatures and governments. The Eastern Partnership programme of which the Civil Society Forum (CSF) is a part, advocates reforms aimed at having partner countries base their political systems on the principles of democracy, a market economy and the rule of law. None of this can be achieved without free and fair elections.
The Steering Committee of the CSF elected in Poznan in November 2011 has agreed that the subject of elections as well as the fight against corruption and struggle for a free media should be flagship issues for the CSF. These three subjects will enjoy special prominence at the CSF meeting in November of this year. Free elections and the development of a pluralistic political system are impossible without a free media. A pluralistic political system and a free media are impossible in a system where state structures have been captured by corrupt elites. These elites receive material benefits thanks to being in a position of power and use those material benefits to maintain themselves in power.
A meeting of the Euronest Parliamentary Assembly in Baku in April (where the CSF has observer status) composed of members of the European parliament and members of parliament from the Partnership Countries except for Belarus overwhelmingly called on the Eastern Partnership Countries to “ensure that forthcoming parliamentary and presidential elections, which are on the way, prove to be free, fair, democratic as conducted to the standards of the OSCE”. The assembly also condemned corruption and called for the development of free and independent media in the Partnership Countries.
This year will see such elections in four of the six Eastern Partnership Countries – Armenia, Belarus, Georgia and Ukraine. The CSF calls on its members and other independent organizations to pay special attention to these elections with a view to ensuring that they are free and fair. We urge our members to draw up reports on how far the elections adhered to democratic standards. Such reports could be the subject of workshops and seminars at the national level. The seminars would examine how far democratic standards were respected and to look for ways of ensuring that these standards should be respected in the future. A workshop on elections in the four countries is planned to take place in Brussels on June 6 2012 on the fringe of the working group 1 meeting there. Observations and conclusions from these meetings will be brought together at a special session, which would examine the differences and similarities in the four elections and draw conclusions at the CSF at the end of November. The session would also look forward to elections due to take place in 2013and make recommendations on shaping future EU support to civil society and public administration and identify continuing obstacles to the conduct of free and fair elections.