ՀԱԿ հանրահավաքը մեկնարկեց. երկնքից մարդիկ են իջել ու քվեարկել ՀՀԿ-ի օգտին՝ ապահովելով 102 % մասնակցություն
Ազատության հրապարակում մեկնարկել է Հայ ազգային կոնգրեսի հետընտրական առաջին հանրահավաքը: Այն այնքան էլ մարդաշատ չէ, չնայած մարդկանց հոսքը դեպի հրապարակ այս պահին շարունակվում է:
Հանրահավաքը վարում է ՀՀՇ վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը: Նա իր խոսքում նշեց, որ այս ընտրությունների ամենամեծ կեղծիքը կապված է ընտրացուցակների հետ, ընդ որում՝ ամենախայտառակ պատկերը գրանցվել է մարզերում, քանի որ ըստ ԿԸՀ-ի հրապարակած տվյալների՝ Երևան քաղաքում, ուր կենտրոնացած է բնակչության մեջ մասը, ընտրություններին մասնակցել է մոտ 400 հազար մարդ, իսկ մայրաքաղաքից դուրս ՝ 1մլն 200 հազար:
Արամ Մանուկյանը թվարկեց մարզերում տեղակայված տարբեր ընտրատեղամասերում գրանցված ընտրողների մասնակցության պաշտոնական տվյալները, ըստ որոնց՝ ընտրություններին մասնակցությունը կազմել է 80-95 տոկոս:
Ավելին, Վայքի տեղամասերից մեկում քվեարկել է ընտրողների 100 տոկոսը, իսկ Արագածոտնի մարզում՝ մարզպետի հարազատ գյուղում, ռեկորդ է գրանցվել. քվեարկել է գյուղի բնակչության 102 տոկոսը:
«Ցուցակում կա 84 մարդ, այսինքն՝ այդքան մարդ ոչ թե ապրում է, այլ գրանցված է որպես ընտրող, բայց մայիսի 6-ին քվեարկել է 86-ը»,- ասաց Արամ Մանուկյանը՝ հավելելով, որ երկնքից մարդիկ են իջել և քվեարկել գործող իշխանության օգտին:
Այժմ ելույթ է ունենում ՀԱԿ համամասնական ցուցակի 7-ր տեղը զբաղեցնող թեկնածու, «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանը:

Митинг АНК: с неба спустились какие-то люди и проголосовали за РПА, обеспечив 102- процентную явку
На площади Свободы в Ереване стартовал первый поствыборный митинг Армянского национального конгресса. Митинг ведет председатель правления Армянского общенационального движения Арам Манукян. В своем выступлении он отметил, что самые многочисленные фальсификации на этих выборах связаны с избирательными списками, при этом наиболее позорная ситуация сложилась в областях, поскольку, согласно обнародованным ЦИК данным, в Ереване, где сосредоточена большая часть населения, в выборах приняло участие около 400 тысяч, а за пределами столицы – 1 млн 200 тысяч человек.
Арам Манукян представил официальные данные участия избирателей, зарегистрированных в различных избирательных округах в областях страны. Согласно этим данным, явка избирателей составила 80-95%.
Более того, на одном из избирательных участков Вайкской области проголосовало 100 процентов избирателей, а в родном селе губернатора Арагацотнской области была зарегистрирована рекордная явка населения – 102% (!).
«В списке указано 84 человека, но столько людей не живет там, а просто зарегистрировано в качестве избирателей. Однако 6 мая проголосовало 86 человек»,- сказал А.Манукян, добавив, что с неба спустились какие-то люди и проголосовали за действующую власть.