Ընտրություններն աչքի ընկան «կլոնավորված մարդկանց» քվեարկությամբ
Խորհրդարանական այս ընտրություններն անցածից տարբերվեցին բռնությունների չնչին քանակությամբ, զանգվածային լցոնումների քանակը նույնպես նվազագույնի էր հասցված, Ընտրական օրենսգիրքը գրեթե ամբողջությամբ բարեփոխման էր ենթարկվել, սակայն «բարեփոխման» էին ենթարկվել նաև ընտրախախտումներ և ընտրակեղծիքներ իրականացնելու տեխնոլոգիաները:
«Ճիշտ է՝ լցոնումներ որպես այդպիսիք չկային, բայց կար ավելի սարսափելի մի բան՝ «մարդկային լցոնումներ», «կլոնավորված մարդկանց քվեարկություն»,- այսպես է ամփոփում քվեարկության օրվա արդյունքները Հայաստանի հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք իշխանյանը:
Իրավապաշտպանը ասուլիսի ժամանակ ներկայացրեց այն հիմնական ընտրախախտումները և քվեարկության օրը տեղ գտած բացթողումները, որոնք արձանագրել է Արաբկիր համայնքի թիվ 4 ընտրատեղամասում իրենց կազմակերպությունը ներկայացնող դիտորդական խումբը.
- Քվեարկության պահին ընտրողի անձնագրում դրոշմվող կնիքի արագ՝ նախատեսված 12 ժամից շուտ անհետացում:
- Դիտորդների և վստահված անձերի մոտ համապատասխան վկայականների բացակայություն:
- Բաց քվեարկության բազմաթիվ դեպքեր:
- Մեծ քանակությամբ կողմնակի անձանց առկայություն ընտրատեղամասերում:
- Ընտրական հանձնաժողովի անդամների շրջանում մասնագիտական ցածր պատրաստվածություն, ինչի հետևանքով քվեաթերթիկների հաշվարկման գործընթացը որոշ տեղամասերում ավարտվում էր նախատեսված ժամից մի քանի ժամ ուշ՝ ձգվելով մինչև առավոտյան ժամը 7-8-ը:
- Հաշվարկման ժամանակ դատարկ ծրարների առկայություն, ինչը կարող է հայտնի «կարուսել» ընտրակեղծիքի վկայությունը լինել:
Իշխանյանի դիտարկմամբ՝ համեմատաբար «քաղաքակիրթ» ընտրությունների անցկացման ավանդույթները պահպանվել են Երևանում՝ Կենտրոն, Արաբկիր համայնքներում, և Վանաձորում: Իսկ մնացած վայրերում, հատկապես շրջաններում, ընտրության խստությունը հարաբերական է եղել տեղի «ֆեոդալի» խստությանը:
Իսկ թե ինչու է իրենց խումբը դիտորդական առաքելություն իրականացրել հենց թիվ 4 ընտրատեղամասում, Իշխանյանն ասաց, որ պատճառներից մեկը ներքին պայմանավորվածությունն էր այլ կազմակերպությունների հետ՝ տեղամասերում միմյանց չծածկելու, բացի այդ՝ սպասվում էր, որ թեժ պայքար է ընթանալու, քանի որ այդ տեղամասում էին առաջադրված երեք հայտնի հասարակական և քաղաքական գործիչներ՝ «168 ժամ» թերթի խմբագիր Սաթիկ Սեյրանյանը, Արամ Մանուկյանը «ՀՀՇ»-ից և «Ժառանգության» ներկայացուցիչ Զարուհի Փոստանջյանը: Սակայն հաղթեց մեկը, ով գործնականում ընդհանրապես «չէր խոսում»` «ՀՀԿ»-ն ներկայացնող Արտակ Սարգսյանը:

Парламентские выборы отличились голосованием “клонированных людей”
Прошедшие в Армении парламентские выборы отличились от предыдущих ничтожным количеством случаев применения насилия и массовых вбросов бюллетеней. Избирательный кодекс был полностью реформирован, однако “реформированию” подверглись и технологии осуществления избирательных фальсификаций. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции председатель Хельсинкского комитета Армении Аветик Ишханян, подводя итоги выборов в Национальное Собрание.
“Вбросов как таковых не было, но имело место еще более чудовищная вещь – человеческие “вбросы”, голосование “клонированных людей”,- отметил правозащитник.
Он представил основные избирательные нарушения и упущения в день голосования, которые зафиксировала их наблюдательская группа на 4-ом избирательном участке столичной общины Арабкир.
По словам А.Ишханяна, имели место следующие нарушения: исчезновение печати в паспорте избирателя раньше установленного законом срока; отсутствие соответствующих документов у наблюдателей и доверенных лиц; многочисленные случаи открытого голосования; присутствие на избирательном участке большого числа посторонних лиц; низкий уровень подготовки членов избирательной комиссии, вследствие чего на некоторых участках процесс подсчета голосов затянулся до 7-8 утра; выявление пустых конвертов при подсчете бюллетеней, что может свидетельствовать о применении известного избирательного нарушения “карусель”.
По словам А.Ишханяна, более или менее “цивилизованные” выборы прошли в столичных общинах Кентрон и Арабкир, а также в городе Ванадзоре. В остальных местах и особенно в районах голосование зависело от воли местных “феодалов”.