Ակտիվիստները հետամուտ են լինելու, որ մեղավորները պատժվեն
Մաշտոցի պուրակի ակտիվիստները պայքարի 90 օրերի ընթացքում առաջնորդվել են խաղաղ պայքարի սկզբունքներով, գործել են բաց և թափանցիկ, հանրության առջև հաշվետու, իսկ նրանց միակ նպտակը եղել է արդարության հաստատումն ու հանրային շահի պաշտպանությունը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ակտիվիստ Ռուզան Գրիգորյանը:
Նրա խոսքերով` այդ պայքարի ընթացքում իրենք ունեցել են լուրջ հաղթանակներ: Նախ` հանրային տարածքից ապամոնտաժվել են կրպակները, և պուրակն այլևս պատկանում է հանրությանը, ձևավորվել է քաղաքացիական պայքարի նոր մշակույթ, որի շնորհիվ հանրությունը հաղթեց 20 տարի շարունակ իշխող քրեաօլիգարխիկ համակարգին:
Չնայած հաղթանկին` ակտիվիստների համար անընդունելի է խնդրի լուծման այս տարբերակը, երբ նախագահն է հրահանգ տալիս կրպակներն ապամոնտաժել, այն դեպքում, երբ դա քաղաքապետի պարտականությունն է:
Նրանց խոսքերով` իրենք հետևողական են լինելու իրենց բարձրացրած խնդիրների լուծման, ինչպես նաև այգու բարեկարգման հարցում: Միաժամանակ, ակտիվիստներն անընդունելի են համարում իրենց դեմ քրեական գործի հարցումը: Նրանց կարծիքով` քրեական գործ պետք է հարուցել հենց ոստիկանների նկատմամբ, ովքեր չարաշահել են պաշտոնեական դիրքը: Նրանք պահանջում են, որ այդ գործը քննի հատուկ քննչական ծառայությունը,  ոչ թե ոստկանությունը, որը չի կարող անկողմնակալ լինել:
Ռ. Գրիգորյանը կարծում է, որ հարուցված քրեական գործի նպատակն է, որ ակտիվիստները գնան զիջումների, այնինչ դա չլինելու: Նրանք հայտարարեցին, որ մինչև վերջ հետամուտ են լինելու, որ պատժվեն բոլոր այն մեղավորները, ովքեր բռնություն են կիրառել իրենց սահմանադրական իրավունքը պաշտպանող ակտիվիստների նկատմամբ:
Ապրիլի 30-ին  նրանք դիմել են հատուկ քննչական ծառայություն և գլխավոր դատախազություն` պահանջելով պատասխանատվության ենթարկել ոստիկանությանը, սակայն ակտիվիստներին պատասխան դեռ չի տրվել:
«Ոստիկանությունը պետք է հասկանա, որ իր պարտականությունն է ոչ թե կատարել տարբեր տեսակի պետական պաշտոնյաների անօրինական որոշումները, այլ իր պարտականությունն է պաշտպանել ՀՀ քաղաքացու սահմանադրական իրավունքները»,- հայտարարեց Գ. Հակոբյան:

Экологи-активисты будут добиваться привлечения к ответственности виновных
На протяжении 90-дневной борьбы за сквер на проспекте Маштоца экологи-активисты руководствовались принципами мирной борьбы, действовали открыто и прозрачно. Их единственной целью было утверждение справедливости и защита общественного интереса. Об этом сегодня на пресс-конференции заявила активист Рузан Григорян.
По ее словам, в ходе этой борьбы они добились серьезных побед: торговые павильоны на общественной территории демонтированы, и сквер уже принадлежит общественности, сформировалась новая культура гражданской борьбы, благодаря которой общественность одержала победу над правящей уже 20 лет криминально-олигархической системой.
Вместе с тем для активистов неприемлемо такое решение проблемы, при котором указание о демонтаже павильонов дает президент, тогда как это входит в функции мэра города. Они также выразили возмущение возбуждением против них уголовного дела, отметив, что уголовное дело следует возбудить против полицейских, злоупотребивших своим должностным положением.
По словам Рузан Григорян, возбуждение против активистов уголовного дела преследовало цель заставить их пойти на уступки. Однако активисты заявили, что будут до конца добиваться того, чтобы все, кто применил насилие в отношении защищавших свое конституционное право лиц, были наказаны.
30 апреля экологи-активисты обратились в Специальную следственную службу и Генпрокуратуру с требованием привлечь к ответственности сотрудников полиции, но ответа пока не получили.