Հայաստանը կորցրել է կես մլն դոլար, եւ մոտ 150 հազար դոլարի դեղորայք ժամկետանց է դարձել
Այդ թանկարժեք դեղորայքը նախատեսված էր դեղորայքակայուն տուբերկուլյոզով հիվանդների բուժման համար: Հայաստանը դեղորայքը ստացել է բավականին բարդ ընթացակարգեր անցնելուց հետո եւ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության «Կանաչ լույս» կոմիտեի կատարած զգալի զեղչով: Այն միջազգային «Գլոբալ հիմնադրամ»-ի (ԳՀ) ծրագրի բաղադրիչներից է: Առողջապահության նախարարության «Հետքի» աղբյուրը տեղեկացնում է, որ դեղերի ժամկետանց դառնալու փաստն ամեն կերպ թաքցնում են, քանի որ եթե հայտնի դառնա, «մեծ սկանդալ է լինելու»: Նախարարությունը դեղերի վերաբերյալ մեր հարցմանը դեռեւս չի պատասխանել:
«Հետքը» ԳՀ-ի ծրագրի վերաբերյալ արդեն մի քանի հոդված է հրապարակել: «Հետքին» տված առաջին հարցազրույցում ԳՀ Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրների ներդրումների գծով ղեկավար Սանդրա Իրբեն ամբողջական տեղեկատվություն չէր տրամադրել ծրագրի մասին: Ավելին, նա թաքցրել էր որոշ փաստեր, եւ միայն մեր կրկնակի հարցումից հետո սկսեց «խոսել»` ներկայացնելով նաեւ փաստաթղթեր եւ նամակներ:
Այդ փաստաթղթերի, «Գլոբալ հիմադրամ»-ի անանուն աղբյուրից ստացած նյութերի ուսումնասիրությունից, ինչպես նաեւ Հայաստանում տուբերկուլյոզի խնդիրներով զբաղվող տարբեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ հարցազրույցներից պարզվում է, որ ծրագրի ապաշնորհ կառավարման պատճառով Հայաստանը 2010 թ. զրկվել է մոտ կես միլիոն դոլար դրամաշնորհային միջոցներից: Անցյալ տարվա ապրիլ-հունիս ամիսներին Հայաստանի առողջապահության նախարարության կողմից իրականացվող տուբերկուլյոզի ծրագիրը (Round 8 ) «Գլոբալ հիմնադրամ»-ը գնահատել է «C»: Հիմնադրամի գնահատման սանդղակում սա նվազագույնն է եւ նշանակում է, որ ծրագիրն իրականացվել է 0-30 տոկոսի տիրույթում: Ուստի, քանի որ նշված փուլերում ծրագրի իրականացումը ցածր արդյունքներ է գրանցել, «Գլոբալ հիմնադրամի» ղեկավարությունը որոշել է հաջորդ` 5-րդ եւ 6-րդ քառորդների համար նվազեցնել Հայաստանին հատկացվելիք գումարները. ամբողջ գումարը` 471.376. 52 եվրոն կրճատվել է 68 տոկոսով, եւ Հայաստանը ստացել է ընդամենը 151,818 եվրո:
Հիշեցնենք, որ այս գումարները նախատեսված էին տուբերկուլյոզով հիվանդների բուժման համար: Այս ծրագրի իրականացման ընթացքում թույլ են տվել բազմաթիվ չարաշահումներ: Առայժմ նշենք դրանցից մի քանիսը: Առողջապահության նախարարության ֆինանսատնտեսական վարչության պետ Արմեն Կարապետյանը մեկ ու կես տարի աշխատավարձ է ստացել նաեւ այս ծրագրից: Նա որպես քաղծառայող իրավունք չուներ այլ ծրագրից աշխատավարձ ստանալ: Ամբողջ խնդիրն այն է, որ այս մասին մի քանի անգամ իր նամակներում նշել է նաեւ Սանդրա Իրբեն, սակայն որոշ ժամանակ անց նա դրա մասին, չգիտես ինչու, «մոռացել» է: Մեզ տված հարցազրույցներում Սանդրա Իրբեն եւ առողջապահության նախարարությունը ծրագրի ձախողման ամբողջ մեղքը հիմնականում բարդում են Վահան Պողոսյանի վրա (վերջինս անցյալ տարվա նոյեմբերին նշանակվեց ԱՆ աշխատակազմի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար, այժմ նախարարի խորհրդականն է): Ս. Իրբեն մեղավորների շարքում, չգիտես ինչու, նշել է նաեւ նորանշանակ փոխնախարար Սերգեյ Խաչատրյանի անունը:
Իրականում այդ ժամանակահատվածում ծրագիրը կոորդինացնում էր արդեն նախկին փոխնախարար Աբրահամ Մանուկյանը: Վահան Պողոսյանը 2010-ի հունիսից ծրագրի հետ այլեւս առնչություն չուներ: Վերջինս հրաժարվեց պարզաբանում տալ այս հարցի վերաբերյալ, միայն ասաց, որ «ուրիշի հետ խոսենք այդ թեմայով»: Հայաստանը ամենացածր գնահատականը` C-ն, ստացել է դրանից հետո, երբ հայաստանյան ծրագրերի համակարգող խմբի ղեկավարը Օվսաննա Նաջարյանն էր: Նա այսօր էլ ղեկավարում է` ստանալով 1 մլն 200 հազար դրամ ամսական աշխատավարձ, եւ շարունակում է ձախողել ծրագիրը, որովհետեւ վերջին երեք ամիսների ընթացքում որեւ բան չի փոխվել:
Մեր տրամադրության տակ է մի նամակ, որտեղ Սանդրա Իրբենը նախարար Հ. Քուշկյանին գրում է, որ «մինչեւ 2010 թվականի մարտի 20-ը վերջին հնարավորությունն է տալիս` ծրագրի թերությունները վերացնելու համար»: Սակայն Սանդրա Իրբեն իր այս «նախազգուշացումների» մասին էլ է շատ արագ մոռացել: (Սանդրա Իրբեի հետ հարցազրույցը կարդացեք էջ 3-ում):
Բազմաթիվ են գործոնները, որոնց պատճառով տուբերկուլյոզի ծրագիրը ձախողվել է եւ ստացել ցածր գնահատական: Եւ եթե ծրագրով նախատեսված աշխատանքները կարճ ժամանակում չկարգավորվեն, հնարավոր է` ընդհանրապես հարցականի տակ դրվի նրա շարունակականությունը: Իսկ դա նշանակում է, որ ապաշնորհ կառավարման պատճառով տուժել են ՀՀ քաղաքացիները, տուբերկուլյոզով հիվանդները, իսկ այն ձախողած պաշտոնյաներին, բնականաբար, ոչինչ չի սպառնում:

Из-за бездарной работы программа по борьбе с туберкулезом в Армении может оказаться под угрозой
Дорогостоящие препараты были предназначены  для лечения больных лекарствоустойчивой формой туберкулеза. Эти лекарства Армения получила в результате довольно сложной процедуры и со значительными скидками благодаря комитету “Зеленый свет” Всемирной организации здравоохранения. Комитет является составной частью международной программы ”Глобальный Фонд” (ГФ,  Global Fund)
Как сообщает источник “Hetq”-а в Министерстве здравоохранения РА, тот факт, что лекарства стали просроченными, всячески скрывается, поскольку в случаего его разглашения “разразится большой скандал”. В Минздраве пока не ответили на наш запрос об этих лекарствах.
“Hetq” уже опубликовал несколько статей о программе “ГФ”. В интервью нашей газете руководитель по линии инвестиций в странах Восточной Европы и Центральной Азии “ГФ” Сандрина Ирбен не предоставила полную информацию о программе. Более того, она умолчала о некоторых фактах, а “говорить” начала только после нашего повторного вопроса, представив также документы и письма.
В результате изучения этих документов, в том числе материалов, полученных от анонимного источника в “Глобальном Фонде”, а также из интервью с представителями различных организаций, занимающихся проблемой туберкулеза в Армении, выяснилось, что из-за бездарной реализации программы наша страна в 2010 г. лишилась грантовых средств на сумму около 0,5 млн долларов.
В апреле-июне прошлого года “Глобальный Фонд“ оценил реализуемую в Армении Министерством здравоохранения программу по борьбе с туберкулезом (Round 8) на “C”. В шкале “ГФ” это минимальная оценка, которая означает, что программа выполнена в пределах 0-30 процентов. А поскольку на указанных этапах реализации программы были зарегистрированы низкие результаты, то руководство “ Глобального Фонда” решило на последующих этапах - 5-ом и 6-ом – сократить выделяемые Армении суммы.
В итоге предусмотренная сумма – 471.376. 52 евро сократилось на 68 процентов, и Армения получила всего 151,818 евро. Напомним, что эти суммы были предусмотрены для лечения больных туберкулезом. В ходе реализации программы были допущены многочисленные злоупотребления. Пока приведем лишь некоторые из них. Начальник финансово-экономического управления Минздрава РА Армен Карапетян полтора года получал зарплату в рамках этой программы, хотя как госслужащий не имел на это права.
Вся проблема в том, что Сандра Ирбен несколько раз сообщала об этих фактах в своих письмах, однако спустя некоторое время она об этом “забыла”. В беседе с нами Сандра Ирбен и представители Министерства здравоохранения всю вину за провал программы возложили на Ваана Погосяна (последний в ноябре прошлого года был назначен в.и.о.руководителя администрации Минздрава, а ныне является советником министра). В числе виновных Ирбен почему-то назвала и новоназначенного заместителя министра Сергея Хачатряна.
На самом деле в указанный период программу координировал уже бывший заместитель министра здравоохранения Абраам Манукян. С июня 2010 г. Ваан Погосян не имеет отношения к программе. Он отказался дать объяснения по этому вопросу, посоветовав нам “поговорить на эту тему с кем-нибудь другим”.
Самую низкую оценку – “C” Армения получила в период, когда группу по координации армянских программ возглавляла Овсанна Наджарян. Она и сегодня руководит группой, получая ежемесячно зарплату в размере 1 млн 200 тысяч драмов, и продолжает проваливать программу, так как за последние три месяца ничего не изменилось.
В нашем распоряжении имеется письмо, в котором Сандра Ирбен пишет министру здравоохранения Арутюну Кушкяну о том, что “до 20 марта 2010 г. дает последнюю возможность для устранения недостатков в вопросе реализации программы”. Однако Ирбен очень быстро забыла и о этих “предупреждениях”.
Программа по борьбе с туберкулезом провалилась и получила низкую оценку в силу многих факторов. И если предусмотренные этой программой работы не будут отрегулированы в короткий срок, не исключено, что ее продолжение вообще окажется под вопросом. А это означает, что из-за бездарного руководства пострадают  больные туберкулезом. Что касается ответственных за провал программы, то им, разумеется, ничего не грозит.