Լիպովցիում պատանդ մնացած տղաների ճակատագիրն առայժմ անորոշ է
Աշխատանքային թրաֆիքինգի ենթարկված մեր հայրենակիցներից քչերն են բարձրաձայնում արտերկրում իրենց հետ կատարվածի մասին: Հազվադեպ են նաև բողոքներն ու քրեական գործերի հարուցման դեպքերը: Այդ առումով բավական աղմկահարույց մի գործ քննվել է Շիրակի մարզի առաջին ատյանի դատարանում 2006թ.: Այն ժամանակ, աշխատանքային շահագործման ենթարկված հորն ու որդուն Թաթարստանի Ալմենտևսկ քաղաքից հնարավոր էր եղել հայրենիք վերադարձնել ընտանիքի մոր հետևողականության ու ջանքերի շնորհիվ: Կինը բողոք-նամակներ էր հղել բոլոր հնարավոր ատյաններին, անգամ Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահներին: Մեղավորի՝ այս դեպքում շահագործողի նկատմամբ քրեական գործ էր հարուցվել քր.օրենսգրքի 132 հոդվածի 2-րդ մասով: Դատարանը մեղավոր էր ճանաչել ամբաստանյալին և սահմանել պատիժ: Թե շահագործողը, թե շահագործվողները Շիրակի մարզի գյուղերից մեկի բնակիչներ էին:
Աշխատանքային թրաֆիքինգի ենթարկված գյումրիաբնակ երկու ընտանիքների ճակատագրին «Հետքն» անդրադարձավ այս տարվա հունվարին: Գոհար Խաչատրյանի, նրա դստեր՝ Կարինե Խաչատրյանի ընտանիքների՝ Լիպովցիում հաստատված էջմիածնեցի գործարար Արագած Հարությունյանի կողմից շահագործվելու մասին պատմող հոդվածներին արձագանքեցին ՀՀ գլխավոր դատախազությունը և «Հույս և օգնություն» հասարակական կազմակերպությունը: Գյումրիի ոստիկանության քննչական բաժնում 2012թ. հունվարի 24-ին նյութեր նախապատրաստվեցին քրեական օրենսգրքի 132 հոդվածի հատկանիշերով: Գործի շրջանակներում համապատասխան անձինք հարցաքննվեցին: Նախապատրաստված նյութերը փետրվարի 15-ին ուղարկվեցին Երևան՝ ՀՀ ոստիկանության թրաֆիքինգի դեմ պայքարի վարչություն:
Գոհար Խաչատրյանի և Լիպովցիում պատանդ մնացած նրա երկու տղաների խնդրով զբաղվող «Հույս և օգնություն» ՀԿ-ն որոշեց քայլեր ձեռնարկել իր իրավասությունների շրջանակներում: «Ձեր հոդվածը կարդալուց անմիջապես հետո՝ հունվարի 17-ին, մենք փորձեցինք անմիջապես կապվել տիկնոջ հետ և հրավիրել Երևան,- ասում է «Հույս և օգնություն» ՀԿ-ի Թրաֆիքինգի զոհերի աջակցության ծրագրի ղեկավար Նորա Մնացականյանը:- Նա մի քանի օր մնաց մեզ մոտ՝ ապաստարանում, կարողացանք զանգել Լիպովցի և խոսել մեծ տղայի՝ Միսակի հետ, ու երբ բավականին շատ ինֆորմացիա կուտակվեց, ձեռնամուխ եղանք նամակ-դիմումների կազմմանը»:
Հասարակական կազմակերպությունը կարող է համագործակցել այլ երկրներում գործող նմանատիպ կազմակերպությունների հետ, պետական ատյանների առումով առավելագույնը, որ կարող է անել, նամակներով դիմելու տարածված ու ընդունված ձևի կիրառումն է, որի միակ թերությունը շատ դեպքերում ձգձգվող ժամանակն է: «Մենք չունենք այնպիսի հնարավորություն, որ գնանք, վերցնենք Գոհարի տղաներին ու բերենք Հայաստան, մենք ընդամենը հասարակական կազմակերպություն ենք՝ սահմանափակ հնարավորություններով, ու պիտի գործենք մեր հնարավորությունների սահմաներում, այսինքն՝ հնարավորինս շատ մեր դիմումներով անհանգստացնենք համապատասխան մարմիններին»,- ասում է Նորա Մնացականյանը:
Միսակը Սամվելը
Որպես սկիզբ կազմակերպությունը, Խաչատրյանների ընտանիքի խնդիրը վերածած բավական ծավալուն նամակի, ուղարկում է Ռուսաստանի միգրացիոն ծառայություն, որ գործում է Երևանում՝ Մանուշյան 72 հասցեում: Նամակին կից ուղարկում են նաև «Հետքում» տպագրված հոդվածների ռուսերեն տարբերակները: «Մի քանի տարի առաջ նրանք զբաղվել էին ոչ լեգալ միգրանտների վերադարձի հարցով, սակայն պարզվեց, որ հիմա այլևս չեն զբաղվում, ու այդ ուղղությամբ մենք արդյունք չստացանք, ընդամենը ժամանակի կորուստ եղավ,- պատմում է Նորա Մնացականյանը:- Որոշեցինք մեկ ուրիշ լավ տարբերակից օգտվել և դիմեցինք Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատանը կից ոստիկանության ներկայացուցչին՝ պարոն Ալեքսանդր Ռաստովցովին: Մենք նախկինում համագործակցել էինք, էս անգամ նրան գրեցինք նամակ, նա էլ իր հերթին արդեն իրենց ծառայողական գծով դիմել էր Ռուսաստանում գործող համապատասխան ծառայություններին»:
Արդյունքում ռուսական միգրացիոն ծառայության և տեղի ոստիկանության աշխատակիցները Լիպովցիում այցելել էին էջմիածնեցի գործարար Արագած Հարությունյանին: Վերջինս Միսակին վերադարձրել էր անձնագիրն, ու գործը դրանով ավարտվել էր: 2012թ. ապրիլի 19-ին Ալեքսանդր Ռաստովցովի ուղարկած պատասխան նամակում նշվում էր, որ Լիպովցիի ոստիկանությունը հրաժարվել է քրեական գործ հարուցել՝ հիմքերի բացակայության պատճառով:
«Փաստն այն է, որ Միսակն ու Սամվելն անլեգալ միգրանտներ են համարվում իրենց ներկայիս կարգավիճակով: Մեր ունեցած վերջին տվյալներով Սամվելը հոր մոտ է գնացել, ով նույնպես Արագածից կախյալ վիճակում է գտնվում: Միսակը կարողացել է փախչել Արագածի մոտից և աշխատանքի տեղավորվել ազգությամբ ռուս ինչ-որ գործարարի մոտ, սակայն սրանով խնդիրը չի լուծվում,- պատմում է տիկին Նորան:- Փաստորեն, տեղական մարմինները Լիպովցիում ոչ մի քայլ չեն ձեռնարկում տղաներին անլեգալ ճանաչելու և Հայաստան վերադարձնելու համար: Նրանք ասում են՝ թող Միսակը տուգանքը մուծի, որովհետև Արագածը հրաժավել է դա անել, թող գա հանձնվի ոստիկանություն և ասի, որ իրեն դեպորտ անեն, իսկ Միսակը չունի գումար, որ վճարի, բացի դրանից՝ վախենում է նախկին գործատուից, ով մեծ կապեր ունի այդ ավանում»:
Նորա Մնացականյանը փորձել է կապվել նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության հետ և խնդրի լուծման ճանապարհ փնտրել նրա միջոցով, սակայն այնտեղից միայն հուշում է ստացել: Տիկին Նորային տեղեկություն է փոխանցվել նախարարությունից, որ ռուսական դեսպանատներում նոր ծառայություն է գործում, և տարածաշրջանային հյուպատոսը կարող է աջակցել խնդրի կարգավորմանը:
«Ես արդեն դիմել եմ հյուպատոսին: Նա զբաղվել է Ուֆայում գտվող հայ միգրատների գործով, և արդյունքում հաջողվել է նրանց վերադարձնել: Հույս ունենք, որ Գոհարի տղաների հարցում էլ դրական տեղաշարժ կարձանագրվի: Կարծում եմ՝ Գոհարը ևս պիտի նամակներ գրի, թեկուզ անձամբ ՌԴ նախագահին, ծայրահեղ դեպքում Նուրգալիևի անունով, բայց եթե ձեռքներս ծալած նստենք, այդ տղաներն այդպես էլ կմնան Ռուսաստանում անհասկանալի կարգավիճակով և հնարավորություն չեն ունենա վերադառնալու»,- ասում է Նորա Մնացականյանը:

Судьба парней из Гюмри, оставшихся в заложниках в Липовцах, остается неопределенной
Немногие из подвергшихся трудовому траффикингу наших соотечественников решаются рассказать о том, что с ними произошло. Редки также жалобы и случаи возбуждения уголовных дел. В этом смысле достаточно громкое дело рассматривалось в 2006 г. в суде первой инстанции Ширакской области. Тогда подвергавшихся трудовой эксплуатации в Татарстане отца и сына удалось вернуть на родину благодаря последовательным усилиям матери семейства. Женщина направила жалобы во все возможные инстанции, вплоть до президентов Армении и России. В результате в отношении эксплуатирующего лица было возбуждено уголовное дело по ч.2 ст.132 УК. Суд признал его виновным и установил наказание. И виновный, и потерпевшие были жителями одного из сел Ширакской области.
В январе этого года «Hetq» коснулся судьбы подвергшихся трудовому траффикингу двух семей из Гюмри. На статьи, в которых рассказывалось об эксплуатации членов семей Гоар Хачатрян и ее дочери Карине Хачатрян со стороны обосновавшегося в Липовцах эчмиадзинского предпринимателя Арагаца Арутюняна, откликнулись Генпрокуратура РА и общественная организация «Надежда и помощь». 24 января 2012 г. в следственном отделе полиции Гюмри были подготовлены материалы по признакам ст.132 УК РА. В рамках дела были допрошены соответствующие лица. 15 февраля подготовленные материалы были направлены в управление по борьбе с траффикингом полиции РА.
Организация «Надежда и помощь», занимающаяся проблемой оставшихся в Липовцах двух сыновей Гоар Хачатрян, решила предпринять шаги в рамках своих полномочий. «17 января мы связались с этой женщиной и пригласили ее в Ереван,- сообщила руководитель программы содействия жертвам траффикинга ОО «Надежда и помощь» Нора Мнацаканян. – Она несколько дней оставалась у нас в приюте. Мы смогли позвонить в Липовцы и поговорить с ее старшим сыном Мисаком. А когда собрали достаточно информации, то приступили к составлению писем и заявлений».
Мисак Самвел
В качестве первого шага организация направила пространное письмо в ереванское отделение Миграционной службы РФ. К письму были приложены переводы на русский язык опубликованных в «Hetq»-е статей. Но, как сообщила Нора Мнацаканян, сейчас эта служба уже не занимается подобными вопросам. Тогда было решено обратиться к представителю полиции при посольстве России в Армении Александру Ростовцеву. «Раньше мы сотрудничали и на этот раз также написали письмо, а он уже обратился в соответствующие службы РФ»,- сообщила Н.Мнацаканян.
В результате представители российской Миграционной службы и сотрудники местной полиции посетили предпринимателя из Эчмиадзина Арагаца Арутюняна. Последний вернул Мисаку паспорт, и на этом дело закончилось. 19 апреля с.г. Александр Ростовцев в своем ответном письме сообщил, что полиция города Липовцы, сославшись на отсутствие оснований, отказалась возбудить уголовное дело.
«Дело в том, что Мисак и Самвел в своим нынешнем статусе являются нелегальными мигрантами. По последним сведениям, Самвел ушел к отцу, который также находится в зависимости от Арагаца. Мисаку удалось бежать от Арагаца и устроиться на работу к одному предпринимателю, русскому по национальности. Но этим проблема не решается,- говорится Нора Мнацаканян. – Фактически в Липовцах местные органы ничего не предпринимают для того, чтобы признать ребят нелегалами и вернуть их в Армению. Они говорят: пусть Мисак выплатит штраф и скажет, чтобы его депортировали. А у Мисака нет денег, кроме того, он боится бывшего работодателя, у которого большие связи в этом поселке».
Нора Мнацаканян попыталась связаться и с министерством внутренних дел РА, чтобы найти путь решения проблемы. Однако ей всего лишь предоставили сведение о том, что при российских посольствах уже действует новая служба, и помочь в решении этой проблемы может региональный консул.
«Я уже обратилась к консулу. Он занимался делом находящихся в Уфе армянских мигрантов и сумел помочь им вернуться на родину. Мы надеемся, что положительные сдвиги произойдут и в деле сыновей Гоар. Считаем, что Гоар должна написать письма, даже на имя президента РФ, в крайнем случае – на имя Нургалиева. Но если сидеть сложа руки, то эти ребята так и останутся в России в непонятном статусе и не смогут вернуться домой»,- отметила Нора Мнацакканян.